Pocmarana
15.03.10,13:44
Chcem sa poradiť.... známy je živnostník, robil železné zábradlie pre jednu firmu, ktorá mu do dnešného dňa nezaplatila časť faktúry.
Zákazka bola robená v roku 2008. V decembri 2007 mu firma poslala zálohu na materiál vo výške 200 000,- SK. V decembri 2008 bola splatná faktúra za celú zakázku vo výške 429 000,- Sk. K tomuto dátumu mu firma zaplatila 150 000,- SK, momentálne viac nemali, že zvyšok doplatia o týždeň. Takto sa na to čaká až doteraz. Konateľ firmy bol niekoľko krát telefonicky kontaktovaný, tvrdí, že to chce zaplatiť, ale...
Firme boli zaslané tri upomienky, aj predžalobná. ako postupovať ďalej? Dať to na súd, ktorý by mal vydať platobný príkaz? Alebo sa môže dať trestné oznámenie na políciu?
ďakujem za rady.
Nokerla
17.03.10,21:33
treba podat na sud zalobu a poziadat sud o vydanie platobneho rozkazu.......ten vyda platobny rozkaz avsak treba doložit vsetky nalezitosti (zmluva o diele, kolko kto zaplatil a pod.) ...... platobny rozkaz bude soruceny firme a vam oznamenie o vydani platobneho rozkazu.
Firma sa moze odvolat a musi odovodnit preco sa odvolava a musi dolozit dokumenty, ktore to vyvracaju, resp preco nesuhlasi s platobnym rozkazom......a sud pokial uzna odvolanie ako za odovodnene, tak vyhlasi pojednavanie.
alibernet
18.03.10,07:15
treba podat na sud zalobu a poziadat sud o vydanie platobneho rozkazu.......ten vyda platobny rozkaz avsak treba doložit vsetky nalezitosti (zmluva o diele, kolko kto zaplatil a pod.) ...... platobny rozkaz bude soruceny firme a vam oznamenie o vydani platobneho rozkazu.
Firma sa moze odvolat a musi odovodnit preco sa odvolava a musi dolozit dokumenty, ktore to vyvracaju, resp preco nesuhlasi s platobnym rozkazom......a sud pokial uzna odvolanie ako za odovodnene, tak vyhlasi pojednavanie.
presne tak, len upresnim, ze zalovany proti platobnemu rozkazu podava odpor (odvolanie je v tomto pripade opravnym prostriedkom len voci vyroku o trovach)
gabooz
18.03.10,08:16
a doplnim este ze podanim odporu sa automaticky nariadi hlavne pojednavanie, teda sud neskuma odovodnenost odporu.

Ak potrebujes napisat navrh na sud, napis mi :)
Pocmarana
18.03.10,13:29
Dakujem za info. Navrh na sud som uz nasla v predoslych poradach, ak by som si nevedala rady, napisem.
Chcem sa este opytat, ci sa moze zastupovat na sude sam, alebo je lepsie, ked si najde pravnika?
Mohol by byt problem s tym, ak nema podpisany preberaci protokol? Ma len podpisanu konecnu fakturu odberatelom.
Nokerla
18.03.10,23:24
Mozes sa zastupovat aj sama, avsak je jednoduchsie si najat pravnika......samozrejme pokial sud vyhras, tak ti musi dlznik zaplatit aj odmenu pre pravnika a sudne poplatky.......cize vsetko bude musiet zaplatit dlznik.

Co sa tyka preberacich protokolov a faktur....... pokial dlznik obdrzal fakturu a podpisal ju tak je vsetko v poriadku.
Dáša_
19.03.10,03:24
skús si zistiť dopredu, či firma nie je v konkurze alebo nebude v krátkom čase.
Lebo vtedy je aj platobný rozkaz problematický - ty zaplatíš poplatok súdu, zaplatíš prípadne aj právnikovi a nakoniec by ti ostali iba oči pre plač...
jaro666
21.03.10,17:02
Zdravim Vas, ja sa chcem spytat ake mate skusenosti s firmami ktore vymahaju pohladavky, je lepsie to dat im alebo sudu? A ak sa mi vratila predzalobna upomienka (neprebrali ju) mam to poslat este raz alebo to mozem dat na vymahanie....dakujem....
P3500715
26.03.10,04:29
Dobry den prajem.

Potreboval by som poradit, ci je lepsie odstupit od zmluvy, alebo vypovedat zmluvu (Mandatna). Jedna sa o nasledovny problem. Ulohy pre mandatara boli cez 70% zadavane ustne, pricom ich nasledna vydokladovatelnost bola viac, nez neuspesna. Dalsi problem nastava pri preplacani uz pekne okresanej faktury, mozno dostanem cca 10% z poctivo odrobenych hodin a to za posledne 3 mesiace a mesacne sme odrobili asi 220-250 hodin :eek:. Dakujem vopred za odpoved.