bluerunx
15.03.10,13:47
Ahojte,

chcem vas poprosit o pomoc. V roku 2009 som pracoval na slovensku (zamestnanec), bol som nezamestnany a potom som zacal podnikat od 1.9. vo Velkej Britanii v vlastnej firme - LTD (obdoba nasej sro), kde som aj zamestnany. Ziadne terminy sa neprelinali. Vsetky prijmy v Britanii zdanujem tam, takze idem len podat danove priznanie, kde len uvediem ze prijmy boli zdanene v GB podla metodiky dvojiteho zdanenia. Priamo nepodnikam ako zivnostnik. Potrebujem vsak vediet ake tlacivo mam pouzit Typ A alebo B? A mam pouzit nezdanitelny zaklad v celej sume alebo len 8/12 za 8 mesiacov, ktore som stravil na Slovensku?

Dakujem za pomoc
Bluerunx
v.balogova
15.03.10,12:57
Keďže príjem si v GB mal len ako zamestnanec tak A, údaje prepočítaš priemerným kurzom z potvrdenia od zamestnávateľa a použiješ celú nezdaniteľnú čiastku.
bluerunx
15.03.10,13:24
Dakujem za rychlu odpoved. Spresnim to Ako majitel LTD v Britanii som si vyplacal aj dividendy, pretoze zamestnanecky plat bol minimalny, preto dividendy tvorili dolezitu cast mojho prijmu. Takze dva typy prijmov v Britanii tom case a obidva zdanene v Britanii. Na Slovensku ich chcem len deklarovat do priznania, aby som mal deklarovane vsetky prijmy aj Britanie metodou vynatia prijmov. Uz som to robil aj predtym ale len ako zamestnanec ale teraz mam za rok 2009 zaujimavu trojkombinaciu SR_zamestnanec - SR_nezamestanany - GB_zamestnany s dividendami :)

Takze neviem ktore tlacivo a kolko si mam uplatnit nezdanitelny zaklad na Slovensku 8/12 alebo cely?
Marína
15.03.10,13:33
Nezdaniteľnú časť základu dane(4025,70 €) za celé zdaňovacie obdobie si môže uplatniť daňovník, ktorého výška príjmov dosiahla najmenej 6-násobok minimálnej mzdy(1773 €) a ktorý nie je poberateľom starobného ako aj výsluhového dôchodku k 1. 1. zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa priznávajú zdaniteľné príjmy.