vallena
15.03.10,14:23
Dobrý deň.

Mohli by ste mi prosím poradiť.Som ako živnostník povinná mať podnikateľský účet?A čo ako živnostník si potrebujem viesť.Je potrebná napr. inšpekčná kniha,peňažný denník?
Za odpoveď vopred ďakujem.
blavaciko
15.03.10,16:57
Ako zivnostnik nie si priamo povinna mat zriadeny podnikatelsky ucet.
Ak vsak budes vyuzivat bezhotovostne platby, ci uz od odberatelov alebo s dodavatelmi, budes ucet samozrejme potrebovat. Podla mna mozes pouzit aj svoj osobny ucet, no z hladiska uctovania bude lepsie, ak budes mat na podnikanie ucet zvlast.

Co sa tyka potrebnych dokladov, ako zivnostnik si povinna viest jednoduche uctovnictvo, z coho vyplyva aj povinnost viest penazny dennik, knihu faktur, skladove karty myslim a dalsie veci.
V pripade podnikania s priamym predajom cez kasu dalej pokladnicnu knihu, nejake dalsie veci suvisiace s konkretnym odborom v podnikani...
Skus pohladat este tu na porade, urcite to tu bude, alebo napis o aky predmet podnikania sa jedna...
Timka1
15.03.10,17:05
Dobrý deň.

Mohli by ste mi prosím poradiť.Som ako živnostník povinná mať podnikateľský účet?A čo ako živnostník si potrebujem viesť.Je potrebná napr. inšpekčná kniha,peňažný denník?
Za odpoveď vopred ďakujem.

ak budeš viesť bezhotovostné platby, ja by som ti odporúčila založiť si nový účet na podnikanie, nemusí byť podnikateľský, ale osobný účet, na tom sú poplatky menšie, nemiešať do podnikania vlastný, pretože ho musíš nahlásiť na daňový úrad, (vlastný by som nikdy nenahlásila), ďalej si povinná účtovať o všetkých položkach na výpise bankového účtu ktorý používaš na podnikanie, takže budeš musieť účtovať aj o osobnej spotrebe, budeš to mať veľmi neprehľadné .....
vallena
15.03.10,19:50
Ďakujem za rýchlu odpoveď.Jedná sa o služby kozmetika-kaderníctvo.A poplatky v banke na podnikateľský účet sa mi zdajú dosť vysoké a pritom ho až tak nevyužívam.
Ešte raz ďakujem....
Lula13
27.03.10,06:33
Zalozila som si zivnost a tak som sla do banky zalozit si iny ucet, aby som si nemiesala sukromne peniaze s podnikatelskymi. No a ked som poradcovi v banke vylozila moju situaciu a po predchadzajucom studovani prispevkov na Porade a poziadala ho o zalozenie osobneho a nie podnikatelskeho uctu, zacal ma od toho odhovarat. Ze danova kontrola moze prist na to, ze ci to je osobny alebo podnikatelsky ucet a vraj s osobnym uctom by som mohla mat problemy. Tak teraz neviem, ci nieco na tom bude alebo sa mi len silou-mocou pokusal predat drahsi podnikatelsky ucet.. Ako to je s osobnym uctom na podnikanie? Som bola v tom, ze sa to moze... Vie mi niekto poradit?