kajab
15.03.10,14:37
Ahojte. Mám takú banálnu otázku. Pri reklamných predmetoch sa suma 16,60 EUR/ ks chápe ako cena bez DPH? Ďakujem, ale už som z týchto daňových vecí úplne zmagorená.
kajab
16.03.10,08:57
Nikto nič? Ja viem, že máte všetci moc roboty, ale veľmi prosím.
Martin Mocko
16.03.10,09:03
Ahojte. Mám takú banálnu otázku. Pri reklamných predmetoch sa suma 16,60 EUR/ ks chápe ako cena bez DPH? Ďakujem, ale už som z týchto daňových vecí úplne zmagorená.


Suma 16,60€ bez DPH v tom prípade, že firma je plátca DPH.
Kristínečka
16.03.10,09:33
áno myslia tým
reklamné predmety bez DPH
kajab
18.03.10,13:45
Ďakujem, že ste si našli čas na odpoveď.
Iwett
03.09.10,13:35
Dobrý deň, prosím o radu, firma si dala vytlačiť katalógy svojich výrobkov v sume za 1 ks presahujúcej 16,60 eur, ktoré zasiela zákazníkom. Jedná sa o reklamné predmety, ktoré nemajú presiahnuť sumu 16,60 eur? Alebo sa celá suma môže dať do VOZD?Ďakujem
Iwett
06.09.10,13:14
Dobrý deň, prosím o radu, firma si dala vytlačiť katalógy svojich výrobkov v sume za 1 ks presahujúcej 16,60 eur, ktoré zasiela zákazníkom. Jedná sa o reklamné predmety, ktoré nemajú presiahnuť sumu 16,60 eur? Alebo sa celá suma môže dať do VOZD?Ďakujem
Prosííííím, jedná sa o reklamné predmety?
Tweety
06.09.10,13:21
Prosííííím, jedná sa o reklamné predmety?
Katalóg nie je reklamným predmetom.
truch
06.09.10,14:59
Dobrý deň, prosím o radu, firma si dala vytlačiť katalógy svojich výrobkov v sume za 1 ks presahujúcej 16,60 eur, ktoré zasiela zákazníkom. Jedná sa o reklamné predmety, ktoré nemajú presiahnuť sumu 16,60 eur? Alebo sa celá suma môže dať do VOZD?Ďakujem
Celú sumu dáš do nákladov, katalógy nie sú reklamnými predmetmi, aj keby 1 ks stál 20 €.
Iwett
06.09.10,17:18
Ďakujem, to som chcela počuť, lebo som si nebola istá....pekný večer.
martinez
11.09.10,19:15
Suma 16,60€ bez DPH v tom prípade, že firma je plátca DPH.
a co v pripade, ak kupujuci je platitel DPH, ale nema narok na odpocitanie dane na vstupe z dovodu, ze poskytuje sluzby podla §28-41 ZoDPH ? je to 16,60 bez DPH alebo s DPH ?
a_je_to
12.09.10,14:00
a co v pripade, ak kupujuci je platitel DPH, ale nema narok na odpocitanie dane na vstupe z dovodu, ze poskytuje sluzby podla §28-41 ZoDPH ? je to 16,60 bez DPH alebo s DPH ?

U každého daňovníka ZoDP v § 21, ods. 1, písm. h, upravuje iba jednotkový limitovaný výdavok reklamného predmetu na 16,60 EUR. Nejde o celkový výdavok, ale o jeho časť, ktorá ovplyvňuje základ dane z príjmov. Teda u platiteľa DPH ide o sumu základu bez DPH a u neplatiteľa o celkovú sumu, lebo nemá nárok na odpočet a VOZD je u neho celková suma. Platiteľ DPH teda môže nakúpiť reklamné predmety za 19,75 EUR s DPH, kým neplatiteľ DPH iba za 16,60 EUR vrátane DPH. Platiteľ DPH, ktorý dodáva aj zdaniteľné plnenia, aj oslobodené, je niečo medzi tými dvomi.
Ak taký platiteľ nechce prekročiť limitovanú sumu VOZD pri nákupe reklamných predmetov, musí pre redukovanie limitovanej sumy 16,60 vypočítať svoj koeficient a týmto ju predeliť. Ak má pre odpočet stanovený ročný koeficient napr. K 0,83 tak z nákupu 16,60 + 3,15 = 19,75 by mohol uplatniť odpočet iba 2,61 a zostávajúcich 0,54 by musel v zmysle § 19, ods. 3, písm. k, bod. 2 pripočítať k 16,60, čím by limitovaný výdavok prekročil o túto sumu nad rámec § 21, ods. 1, písm. h. Aby to neprekročil, musí si vypočítať pred nákupom, do akej sumy nákupu v tom roku môže ísť.
Nato si vypočíta najprv svoj koeficient. Z 19 % DPH môže do odpočtu uplatniť len K 0,83x19= 15,77% a doplnok do K 1,00=19 .... =K 0,17x19= 3,23% musí pripočítať k základu dane. Koeficient bude 1,00+0,0323= 1,0323. Koeficientom predelí 16,60 : 1,0323 = 16,08 ... a to je limitovaný jednotkový výdavok pre jeho reklamný predmet bez DPH.
Ak nakúpi reklamný predmet za 16,08+3,06= 19,14 EUR, uplatní z neho odpočet 3,06x0,83 = 2,54 a .... zbytok 3,06-2,54= 0,52 pripočíta k 16,08= 16,60. Ustanovený limit jednotkovej ceny neprekročil. Postup nie je nikde ustanovený, je iba mojou matematickou pomôckou. A je v súlade aj s § 8, ods.3, § 49, ods. 4 a § 50, ods. 1, ZoDPH.
evuci
11.11.10,09:12
Pekný deň prajem,

prosím Vás, mala by som otazočku, ktorá možno je banálna, ale ja s ňou mám starosti. Naša spoločnosť nakupuje kancelárske potreby od nemenovanej obchodnej spoločnosti, ktorá je platiteľom dane. K objednávkam dostaneme darčeky. Hodnota darčeka nie je zverejnená ani na faktúre a ani na dodacom liste. Iba množstvo a predmet darčeka je zverejnený. Ale určite presiahne hodnotu 16,60 eur. Musím zverejniť tento darček? Čo s takouto situaciou? Mám si ten darček jednoducho nechať a nikde nezverejniť? Prosím pomožte.

evuci
a_je_to
14.11.10,21:49
Pekný deň prajem,
prosím Vás, mala by som otazočku, ktorá možno je banálna, ale ja s ňou mám starosti. Naša spoločnosť nakupuje kancelárske potreby od nemenovanej obchodnej spoločnosti, ktorá je platiteľom dane. K objednávkam dostaneme darčeky. Hodnota darčeka nie je zverejnená ani na faktúre a ani na dodacom liste. Iba množstvo a predmet darčeka je zverejnený. Ale určite presiahne hodnotu 16,60 eur. Musím zverejniť tento darček? Čo s takouto situaciou? Mám si ten darček jednoducho nechať a nikde nezverejniť? Prosím pomožte.
evuci

http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif .... a načo a komu by si ho chcela zverejniť ? Pre podnikateľa nikde taká povinnosť nie je .... to iba verejní činitelia musia. Nie je to vec za protihodnotu, ale zdarma, podľa § 3/2/a aj § 12/7/b ZoDP, ani § 2/1/a ZoDPH nie sú dary predmetom dane. Cena podľa § 8, ods.3 ZoDPH je problémom darcu, nie obdarovaného. Darček je majetkom firmy, ktorá kupovala tovar, v lepšom prípade si ho môžeš ponechať v užívaní, ak vedúci firmy neurčí iného užívateľa.
zuzanna
22.12.10,09:14
chcem Vás poprosiť o radu majiteľ firmy kúpil kalendáre, minidiáre, perá, hodnota do 12EUR/ks s DPH, nie je tam naše logo ani nič, tieto dáva ako pozornosť pri obchodných rokovaniach teraz na konci roka, môžem to zaúčtovať ako daňový výdavok alebo ide o reprezentačné výdavky???
a_je_to
23.12.10,21:45
chcem Vás poprosiť o radu majiteľ firmy kúpil kalendáre, minidiáre, perá, hodnota do 12EUR/ks s DPH, nie je tam naše logo ani nič, tieto dáva ako pozornosť pri obchodných rokovaniach teraz na konci roka, môžem to zaúčtovať ako daňový výdavok alebo ide o reprezentačné výdavky???

Ak u uvedených predmetov nie je možné preukázať, že slúžili na reklamné účely vašej firmy, tak prípadná daňová kontrola môže namietať, že šlo o výdavok na reprezentáciu, nie vecnú reklamu. A tie § 21, ods. 1. písm. h, ZoDP neuznáva za daňový výdavok, prečítaj si celé znenie. Nato, aby sa reprezentačný predmet zmenil na reklamný, stačí potlač s logom firmy ... a na faktúre doúčtovanie potlače predmetov. Bez toho môžu vzniknúť problémy, ale ... nemusia, záleží od mnohých nepredvídateľných okolností. Jednoznačne možno povedať iba to, že ak tieto predmety nemajú logo, ktoré ich odlišuje od iných, tak nejde o reklamné predmety a výdavky, ale o reprezentačné výdavky. Daňovo uznané sú nákupy drobných úžitkových predmetov, ktoré budú nosičom reklamy, nie drobné darčeky.
Stefan2005
24.12.10,07:46
...Jednoznačne možno povedať iba to, že ak tieto predmety nemajú logo, ktoré ich odlišuje od iných, tak nejde o reklamné predmety a výdavky, ale o reprezentačné výdavky....

... povinnosť označenia logom bola zo ZoDP už vypustená.
a_je_to
24.12.10,09:02
... povinnosť označenia logom bola zo ZoDP už vypustená.

Ak už píšeš inú veziu, tak dolož - odcituj prosím zdroj, nech sa poučím aj ja, aj ostatní. Možnože ... nejaké mne neznáme oznámenie vo FS, alebo stanovisko referenta drsr, ktoré antilogicky toleruje aj neoznačenie ... alebo vyjadrenie nejakého "poradcu". V znení § 21/1/h je "reklamné predmety" , to ... vypustenie zo ZoDP nenachádzam. Ja už potom neviem asi posúdiť, čo robí z bežného predmetu, napr. kalendára bez loga reklamný predmet. Zákon je záväzný tak pre platiteľa dane, ako aj pre správcu dane v napísanom znení. Rád si k tomu niečo poučné prečítam.
P.S. .... nemýliš si to ... vypadnutie zo zákona .... o DPH, nie o dani z príjmu ? Lebo v § 8/3/ ZoDPH z roku 2005 je jasne .... reklamné predmety, označené obchodným menom ... ale v ZoDPH z 2010 je iba ... bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely a obchodné vzorky do 16,60 ... Ak si myslel toto, tak máš pravdu .... čiastočnú. Aj keď trochu mimo, lebo otázka bola o daňových výdavkoch, nie o problematike DPH. Ja som ale citoval § 21/1/h ZoDP ... a odtiaľ reklamný účel týchto predmetov zatiaľ nevypadol, je tam.
A ešte P.S. nechajme to už ... po Vianociach ... prajem Ti ich pokojné a radostné prežitie http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif .
Stefan2005
24.12.10,09:37
Ak už píšeš inú veziu, tak dolož... Ja som ale citoval § 21/1/h ZoDP ... a odtiaľ reklamný účel týchto predmetov zatiaľ nevypadol, je tam....

aj ja som sa vychádzal z citovaného znenia, lenže platného v čase mojej odpovedi...

takže k §21 odst. 1

do 31.12.2009:

h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,

od 1.1.2010:

h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,

si myslím, že rozdiel je docela zrejmý - aj zákonodarca takto zosúladil ustanovenia zákona o DPH so zákonom o DP...

Inak vôbec nie som proti označovanie reklamných predmetov logom firmy; ale vydávať to za zákonnú povinnosť, pokiaľ bola zrušená, obhajovať nemôžem...

P.S. tiež prajem pekné Vianoce.
zuzanna
26.12.10,10:06
chcem Vás poprosiť o radu majiteľ firmy kúpil kalendáre, minidiáre, perá, hodnota do 12EUR/ks s DPH, nie je tam naše logo ani nič, tieto dáva ako pozornosť pri obchodných rokovaniach teraz na konci roka, môžem to zaúčtovať ako daňový výdavok alebo ide o reprezentačné výdavky???
rozoberate to tu moc zlozito tak moze to byt danovy výdavok alebo to dat ako reprezentacne??? jednoduchu odpoved citala som vsetko a je to take diskutabilne
Chrusťa
26.12.10,12:41
ja by som to dala normálne do daňových výdavkov bez ohľadu či je tam to logo firmy al. nie. Podstatné je môjho názoru to, že neprevyšuje cenu 16,60€
Tweety
26.12.10,13:09
chcem Vás poprosiť o radu majiteľ firmy kúpil kalendáre, minidiáre, perá, hodnota do 12EUR/ks s DPH, nie je tam naše logo ani nič, tieto dáva ako pozornosť pri obchodných rokovaniach teraz na konci roka, môžem to zaúčtovať ako daňový výdavok alebo ide o reprezentačné výdavky???
Áno, sú to reklamné predmety s nárokom na odpočet dph.
Rozalka
26.12.10,13:21
Je pravda, že zo znenia zákona bolo vypustené "(reklamné predmety) označené obchodným menom alebo ochrannou známkou" ... ale je možné považovať za reklamu, ak rozdám kalendáre, perá, diáre atď. bez môjho loga? aká je to pre mňa reklama? je to reklama pre výrobcu pier, kalendárov, diárov, ale nie pre mňa.
Ak má ísť o reklamný predmet - aj keď znenie zákona nepredpisuje, logo musí byť, inak to nie je reklama.
Je to však môj názor, nikto s ním nemusí súhlasiť.
Tweety
26.12.10,13:27
Je pravda, že zo znenia zákona bolo vypustené "(reklamné predmety) označené obchodným menom alebo ochrannou známkou" ... ale je možné považovať za reklamu, ak rozdám kalendáre, perá, diáre atď. bez môjho loga? aká je to pre mňa reklama? je to reklama pre výrobcu pier, kalendárov, diárov, ale nie pre mňa. Áno, máš pravdu, ak tam nemám logo firmy, ten predmet mi nerobí žiadnu reklamu, ale zo zákona to takto vyplýva. Ak má ísť o reklamný predmet - aj keď znenie zákona nepredpisuje, logo musí byť, inak to nie je reklama. Tiež sa mi to vypustenie loga zdá nelogické, ale je tomu tak.
Je to však môj názor, nikto s ním nemusí súhlasiť.
Odpovede v texte.
Stefan2005
26.12.10,13:56
... ale je možné považovať za reklamu, ak rozdám kalendáre, perá, diáre atď. bez môjho loga?...

... si myslím, že je.
Taký príklad uvediem - rád sa na trhu pristavím u jednej babky - nakúpim zeleninku, to čo treba a po zaplatení nezabudne siahnuť medzi jabĺčka, hrušky, vyberie na pohľad to najkrajšie a podá deťom so slovami - ďakujem mladý pán za nákup, prídte aj nabudúce. A verte, prídem. Aj keď na tých jablkách nemala svoje logo...

A teraz k vypustenie "loga" aj zo zákona o DzP (bolo by predsa absurdné, že nárok na odpočet DPH budem mať aj bez loga, a pritom tu bude nedaňový náklad) - preto to aj zosúladili so skoršou novelizáciou ZoDPH.

A ešte jeden praktický dôvod - tá suma 16,60 ozaj nie je vysoká - je problém vybrať niečo vhodné - ak však bola povinnosť označiť nosič reklamy svojím logom, tak zákonite hodnota daného predmetu musela byť ešte nižšia (o náklady potlače), aby sa dalo vtesnať do stanoveného limitu... Pre podnikateľov objednávajúcich v malých množstvách bolo vôbec na pováženie to dať robiť potlač (samozrejme, ak tým nechcel dať zarobiť grafickému štúdiu).
a_je_to
26.12.10,14:26
rozoberate to tu moc zlozito tak moze to byt danovy výdavok alebo to dat ako reprezentacne??? jednoduchu odpoved citala som vsetko a je to take diskutabilne

využijem čas, keď Stefan2005 niekde oslavuje meniny .... a nebude môcť rušivo zasahovať do mojich príspevkov ... žartujem ... :);). Pozn. ... to som si myslel, keď som začal písať .... :eek:

Odpoveď na Tvoju otázku je fakt v tom § 21, ods. 1, písm. h, ZoDP :

§ 21
(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré .... a ďalej :


h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,

Z toho Ti musí byť jasné, že ak predmety, nakúpené na rozdávanie zdarma ... nezmeníš z reprezentačných ... na preukazne reklamujúce - niečo z vašej firmy, tak ide iba o reprezentačné predmety. Ak potrebuješ vedieť iba to, či Tebou opísané predmety spĺňajú možnosť uplatnenia do daňových výdavkov, tak ... ja tvrdím, že nespĺňajú, lebo nejde preukazateľne o reklamné predmety. Preukaznosť je základnou podmienkou pre uznanie aj účtovných aj daňových výdavkov, povinná aj pre daňovníka, aj pre kontrolóra. Potiaľ vyžiadaná stručná ... iba moja odpoveď .... koniec úvah.

Ak treba ešte k tomu doriešiť .... že iní tvrdia iné, resp. opak, tak môžme rozobrať aj to. Je pravda, že novela ZoDP od 1.1.2010 vypustila z § 21,ods. 1, písm. h výraz .... označené obchodným menom, alebo ochrannou známkou poskytovateľa. Ale nevypustila povinnosť opatriť tieto predmety nejakým ... svojím reklamným prvkom, ktorý inak reprezentačné predmety premení ... na reklamné. Iba upustila od podmienky, že ... to označenie musí obsahovať obchodné meno, alebo ochrannú známku poskytovateľa. Tým dovolila, aby reklamný predmet mohol obsahovať aj iné reklamné prvky ... ako reklamu iba jednej prevádzky, alebo iba jedného, napr. najnovšieho druhu výrobku, prípadne iba telefónne číslo alebo www adresu poskytovateľa predmetu.
Inak platí to, čo som uviedol v svojom príspevku č. 16, kde som písal, že logo je zákonnou podmienkou .... cez pojem reklamné. Nemôžem zato, ani netuším, čo si pod logom predstavuje môj oponent Stefan. Ale ja som si pod logom predstavoval ľubovoľný reklamný štítok, od obchodného mena ... až po vtipný reklamný slogan. Nemohol som predpokladať, že niekto nabrúsený na moje príspevky sa chytí tohto slova a začne to .... namiesto dobromyseľného doplnenia odpovede a upresnenia rozhlodávať a zneisťovať. Veľký slovník cudzích slov vydavateľstva Robinson Bratislava 2006 autorov Brukker G. – Opatíková V. charakterizuje výraz LOGO = reklamný štít; nápis s názvom a značkou firmy ... čo je niečo iné, než obchodný názov a ochranná známka ... a ako také zo znenie vylúčené nebolo. To, čo bolo z tohto znenia vypustené, tak iba preto, aby reklamu bolo možné robiť aj iným a účinnejším spôsobom, než iba obchodným menom a ochrannou značkou.
Ak firma ABC, s.r.o. s ochrannou známkou – tri zlaté písmenká v elipse zlatej farby .... má v meste prevádzku Pizzeria Italy... a chce pre reklamu na dovoz pizze do miesta spotreby použiť písacie perá ... tak podľa starého by musela na perá uviesť svoje obchodné meno, alebo ochrannú známku, čo nikomu nič nepovie ... ináč by výdavok nebol daňovo uznaný. Po novom stačí ... ak na perá uvedie nápis – čerstvá pizza na váš stôl + tel.č. rozvozcu, alebo Pizzeria Italy, ktorý zákazníci poznajú viac, než firmu ... a už je z pera daňovo uznaný reklamný predmet.
Ak si bola na školení cez Poradu, dostala si pero s emblémom Drak ... žiadny obchodný názov, žiadna ochranná značka firmy, iba reklama produktu .... a už je to reklamný predmet. Ak si kancelárska pracovníčka, tak si nájdi 10 písadiel. Potom ich roztrieď na dve kôpky. Na jednu tie, ktoré sú zjavne reklamným predmetom a na druhú tie, ktoré zjavne nie sú. A takto sa to robí aj s ostatnými úžitkovými predmetmi ... kalendármi, nožíkmi, manikúrami ...
Ibaže ten, kto to uplatňuje ako svoje daňové výdavky, musí reklamný prvok na predmete aj nejako hodnoverne preukázať prípadnej daňovej kontrole. Ak to nebude mať ako preukázať .... tak buď to sám dá ako reprezentačné výdavky, alebo zariskuje v nádeji, že ... predsa od 1.1.2010 už bolo označovanie predmetov zo zákona vypustené, takže sa nemusí. Daňová kontrola skonštatuje, že ide o reprezentačné predmety, ku ktorým daňovník pri kontrole nepreukázal žiadny reklamný účel ... čo si zrejme neželáš.
a_je_to
26.12.10,14:45
... povinnosť označenia logom bola zo ZoDP už vypustená.

Táto odpoveď jednak obsahuje nebezpečnú polopravdu a jednak zavádza do témy nedopovedanú dilemu, z ktorej ani pýtajúci, ani odpovedajúci nemá žiadny prínos. A myslím si, že Porada je o otázkach, odpovediach a hlavne pozitívne smerovaných radách, smerujúcich k zodpovedaniu otázky. Alebo ... žeby predsa len nie ? Žeby skôr ... o vyvolávaní zbytočne obšírnych a vyčerpávajúcich polemík ? To len na margo toho, prečo sa aj cez Vianoce znova ozývam a prečo som to ešte nevzdal.
Bez toho, aby som to musel znova citovať ...zo znenia vypadlo obchodné meno a ochranná známka ... čo ani podľa mňa, ani podľa Slovníka cudzích slov nemožno stotožňovať s logom ... lebo logo je širší význam, než to, čo bolo vypustené. Čo však nevypadlo ... je preukaznosť reklamného účelu na inak čisto reprezentačnom predmete. Ak som to nazval logom, vedel som prečo. Kto nevie, môže si pozrieť a upresniť význam slova logo v niektorom slovníku.
Nie je pravda ani to, že ZoDPH a ZoDP sa vylúčením časti znenia zosúladili. Pretože ... kým ZoDPH úplne upustil od reklamného poslania bezodplatne dodaného predmetu ... a ponechal iba jeho obchodný účel ... tak ZoDP naďalej zákonne trvá na reklamnej funkcii inak jasne reprezentačného ... a neobchodného predmetu. Inak ... neviem, či bezodplatné rozdávanie nakúpených predmetov bez reklamného označenia možno považovať za použitie na obchodné účely. Ak výrobca zubnej pasty Sensodyne rozdá zubárom drobné balenia pasty, aby ich v rámci paralelnej kampane v televízii rozdávali svojím pacientom, tak tá zubná pasta nemusí obsahovať úplne nič, okrem názvu. Ale nakupované perá, kalendáre ... na bezodplatné venovanie ... ?
Babka s jabĺčkami je ... dosť názorný príklad, ale ona dáva obchodný bonus, nie reklamný predmet. Keby dávala reklamný predmet, tak chodí po meste a rozdáva niečo, čo dlhšie pripomína poskytovateľa. Okrem toho rozdáva svoju vlastnú produkciu na priamy konzum, sama v svojom vlastnom mene, čo je reklama sama o sebe. Nie nakupované kalendáre, ktoré dáva do daňových výdavkov a odpočtu DPH na vstupe. Ozaj ! ... a vedie tá babka aj evidenciu zásob ? A ... ako vykazuje darované jabĺčka ? Hmmm ? http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Stefan2005
26.12.10,14:58
...Je pravda, že novela ZoDP od 1.1.2010 vypustila z § 21,ods. 1, písm. h výraz .... označené obchodným menom, alebo ochrannou známkou poskytovateľa. Ale nevypustila povinnosť opatriť tieto predmety nejakým ... svojím reklamným prvkom, ...

Citované je mimo môjho chápania...
Zákon zo svojho pôvodného ustanovenia vypustí jednoznačnú povinnosť označenia reklamného predmetu svojím obchodným menom (ktoré do účinnosti tohoto ustanovenia zabezpečovalo preukaznosť výdavku na reklamu s danou firmou)....

ALE NEVYPUSTILO POVINNOSŤ OPATRIŤ TIETO PREDMETY svojim reklamných prvkom.

Takže teraz ťa budem citovať: "dolož - odcituj prosím zdroj, nech sa poučím aj ja, aj ostatní" - prosím si zdroj (v sile zákona) mi ukladajúcu túto povinnosť. Inak sú to úvahy pri pive.

Záverom (lebo aj v danej téme končím) citujem z komentára k ZoDP:

"zákonom č. 504/2009 Z.z, s účinnosťou od 1.1.2010 boli zmenené podmienky na uznávanie reklamných predmetov do daňových výdavkov a to tak, že na uplatnenie výdavkov na reklamné predmety do základu dane dane sa nepožaduje označenie predmetov obchodným menom alebo ochrannou známkou daňovníka" !
Dúšava
26.12.10,15:21
No teraz som už úplne popletená. Minulé roky sme kupovali vianočné pozdravy a nechávali potlačiť logom ,tak som to dávala ako reklamné predmety. Tento rok sme už potlač nedali, ale všade sme dávali pečiatky. Je to to isté, ale nemám na to označenie doklad, lebo som pochopila, že nemusím. Ale označenie firmy to má a reklamu to robí, alebo nerobí?
a_je_to
26.12.10,16:59
Citované je mimo môjho chápania...
Zákon zo svojho pôvodného ustanovenia vypustí jednoznačnú povinnosť označenia reklamného predmetu svojím obchodným menom (ktoré do účinnosti tohoto ustanovenia zabezpečovalo preukaznosť výdavku na reklamu s danou firmou)....

ALE NEVYPUSTILO POVINNOSŤ OPATRIŤ TIETO PREDMETY svojim reklamných prvkom.

Takže teraz ťa budem citovať: "dolož - odcituj prosím zdroj, nech sa poučím aj ja, aj ostatní" - prosím si zdroj (v sile zákona) mi ukladajúcu túto povinnosť. Inak sú to úvahy pri pive.

Záverom (lebo aj v danej téme končím) citujem z komentára k ZoDP:

"zákonom č. 504/2009 Z.z, s účinnosťou od 1.1.2010 boli zmenené podmienky na uznávanie reklamných predmetov do daňových výdavkov a to tak, že na uplatnenie výdavkov na reklamné predmety do základu dane dane sa nepožaduje označenie predmetov obchodným menom alebo ochrannou známkou daňovníka" !

No ... ako by som sa vyjadril. Skrátka, tí, čo sú zástancami Tvojho názoru sa prikláňajú zrejme k tomu, že reklamné predmety zostali, ale pominula povinnosť akokľvek ich označovať. Reklamný predmet musí spĺňať znenie svojho prívlastku „reklamný“, inak je to iba predmet, ale rozhodne nie reklamný. To je požiadavka v zákone, ktorú možno ďalej obhajovať iba podľa zákonov logiky a antilogiky. Na to sú príslušné ustanovenia v zákone o správe daní, určite ich tam nájdeš ... ak budeš chcieť. Ak nebudeš chcieť, tak Ti ich tu môžem citovať, zvýrazňovať hrubo, farebne, duplicitne .... a všetko bude málo. ZoDP pozná v § 21, ods.1/h iba dva druhy predmetov poskytovaných bezodplatne: reklamné a reprezentačné. Ak nemožno o predmete povedať, že je reklamný, tak je reprezentačný. Keby si mal za úlohu nájsť čo najviac a čo najlogickejších rozdielov ... čo by si tam uviedol ? Reklamný predmet bez zjavného reklamného prvku je ... ako káva bez kofeínu, nealkoholické pivo, plemenný býk bez žliaz, guľáš bez mäsa, padáková vesta bez padáka, prezervatív so sitkom, bicykel bez kolies, buldozér bez radlice, okuliare bez skiel, auto bez motora, lyže bez viazania, liek bez účinnej látky. Má všetky v názve deklarované vlastnosti, iba funkčnosť ... bohužiaľ chýba. Ak predmet nemá funkčnosť reklamy, nie je reklamným predmetom. Na tom nemá čo zmeniť ani najvyšší súd.
Áno, podmienky pre uznávanie reklamných predmetov do daňových výdavkov boli zmenené ... z taxatívne vymenovaných ... na ľubovoľne preukazujúce účel, ale neboli zrušené. Zostali, presvedč sa. Zanechajme preexponovaný význam toho, že niečo konkrétne z § vypadlo a berme na zreteľ to, čo po vypadnutí zostalo a v plnom význame slova. Niekedy jeden prirodzene fungujúci sedliacky rozum znamená viac, ako sto fiškálov, ohlúpnutých iba z práva ... a jeho scestného výkladu .Bez rešpektovania logickej podstaty ... ktorá sa do zákona už bohužiaľ nespratala, ale to neznamená, že tam nie je.
a_je_to
26.12.10,17:51
ja by som to dala normálne do daňových výdavkov bez ohľadu či je tam to logo firmy al. nie. Podstatné je môjho názoru to, že neprevyšuje cenu 16,60€

Ale veď ... aj ja by som to dal, hoci aj z pragmatických dôvodov. A obhajoval by som to tak, ako Stefan svoj názor. Ale ak by už šlo o principiálnu pravdu, ako bola otázka, tak tá je bohužiaľ iná. Ja nelipnem na drobnostiach tak, ako sa vyjadrujem. Hlavne vtedy, ak si klient želá, aby to v daňových výdavkoch bolo. Čo mu poviem ... že to nedám ... a hotovo ? Poučím o chybe, o nebezpečí, urobím si o tom svoju poznámku a v prípade sporu mu ukážem. Ak by daňová kontrola urobila z toho nález, tak by som sa aj odvolal. Lebo účtovník je tiež len ... viac advokát svojho klienta, než jeho daňový kontrolór. Ale na súd by som si s tým už veru netrúfal, viem prečo.
a_je_to
26.12.10,18:00
No teraz som už úplne popletená. Minulé roky sme kupovali vianočné pozdravy a nechávali potlačiť logom ,tak som to dávala ako reklamné predmety. Tento rok sme už potlač nedali, ale všade sme dávali pečiatky. Je to to isté, ale nemám na to označenie doklad, lebo som pochopila, že nemusím. Ale označenie firmy to má a reklamu to robí, alebo nerobí?

Ja myslím, že to obhájiš. Najmä ak preukážeš z knihy odoslanej firemnej pošty, že to šlo obchodným partnerom - aj možným budúcim, že to bolo opečiatkované firemnou pečiatkou. Podľa mňa je to obhájiteľne reklamný predmet. Bolo by stupídne snaženie daňovej kontroly, ak by sa snažila neodísť bez nálezu a podsúvať opak.
Dúšava
27.12.10,15:02
Ďakujem za upokojenie.
wasko
06.11.11,13:06
Pekný deň,
chcela by som sa opýtať -
ak Firma s.r.o., ktorá sa zaoberá službami ( interiérové detské ihrisko na ktorom vyberá riadne vstupné a cukráreň) a organizuje pre deti aj rôzne akcie ako tvorivé dielne a napr. halloween.párty, mikuláš a podobne ak na takúto akciu kúpi tortu, alebo zo skladu vydá rôzne sladkosti a urobí z toho balíček ako darček napr. za najlepší kostým tú tortu a sladkosti musí účtovať ako repere? a nemá nárok na odpočet DPH z nákupu alebo pri výdaji zo skladu musí vrátiť DPH alebo to môže účtovať ako reklamné predmety na podporu predaja a návštevnosti a môže to zaúčtovať na 501...? Reklamné predmety nemusia byť označované logom firmy nie?
Vedel by mi niekto poradiť ako to mám účtovať ? Tie akcie sa robia pre verejnosť.

Ďakujem za každú radu.
Tweety
07.11.11,06:42
Pekný deň,
chcela by som sa opýtať -
ak Firma s.r.o., ktorá sa zaoberá službami ( interiérové detské ihrisko na ktorom vyberá riadne vstupné a cukráreň) a organizuje pre deti aj rôzne akcie ako tvorivé dielne a napr. halloween.párty, mikuláš a podobne ak na takúto akciu kúpi tortu, alebo zo skladu vydá rôzne sladkosti a urobí z toho balíček ako darček napr. za najlepší kostým tú tortu a sladkosti musí účtovať ako repere? Nie repere, ale repre, alebo to platiť zo SF. a nemá nárok na odpočet DPH Nemá. z nákupu alebo pri výdaji zo skladu musí vrátiť DPH alebo to môže účtovať ako reklamné predmety na podporu predaja a návštevnosti a môže to zaúčtovať na 501...? Reklamné predmety nemusia byť označované logom firmy nie? Nie, nemusia.
Vedel by mi niekto poradiť ako to mám účtovať ? Tie akcie sa robia pre verejnosť.

Ďakujem za každú radu. V texte.
wasko
08.11.11,17:32
To repere bol len preklep ale ďakujem za opravu aj za názor. No mne sa to zdá nespravodlivé. Veď ak sa firma zaoberá práve takýmito aktivitami ako je organizovanie takýchto párty, narod.osláv., a iných činností s deťmi malo by to byť daňovo uznané aj DPPO aj DPH. Čo sa potom považuje za reklamné predmety ak tieto už nemusia byť označené logom. Tú tortu ešte chápem že by mala ísť na 513 ale drobné sladkosti ktoré firma rozdáva deťom za aktivity ktorých sa zúčastnia si myslím že by mohli ísť cez reklamné predmety. Firma sa zaoberá týmito činnosťami pre deti nie sú to nejaké firemné akcie pre zamestnancov s deťmi alebo tak. A ak firma nakúpila lízatka, ktoré pri odchode z detského ihriska rozdáva zákazníkom, to sa tiež nemôže považovať za reklamný predmet? Veď reklamné predmety slúžia na to aby sa firma dostala do povedomia ľudí a zvýšila návštevnosť či nie? Takže ak dám nejakú sladkosť dieťaťu myslím si že sa tam bude chcieť vrátiť a tým si robím aj reklamu.
Mohol by prosím ešte niekto reagovať na tento príspevok a pripojiť ďalšie názory?
Ďakujem
KEJKA
08.11.11,17:47
bolo by treba lepšie poznať predmet činnosti. Vlastníte ihrisko, kde sa platí vstupné a na základe toho deti môžu využívať zariadenie ihriska?
tvorivé dielne - organizujete to na objednávku koho? pre koho? komu túto akciu fakturujete?
halloween - detto, vyberáte osobitne vstupné na takúto párty?
mikuláš - detto, vyberáte vstupné alebo zvýšené vstupné v prípade takejto akcie?
skrátka neviem, ako to funguje.
A na čo slúži sklad? aká je iná činnosť? len tá cukráreň?
pokiaľ sú to bežné akcie na komerčnej báze, teda deti alebo niekto to zaplatí na vstupnom, prípadne to niekomu fakturujete, všetky náklady s tým spojené včítane sladkostí, torty, darčekov by som dala do nákladov a to aj s odpočtom DPH, lebo je to vo vašej činnosti.
Otázka - je to predmetom vašej činnosti? organizovanie spoločenských podujatí?

ak nemáte nič podobné v náplni, tak sa snažíte týmito aktivitami zvýšiť návštevnosť cukrárne resp. ihriska. Potom ide o reklamné predmety - tie sladkosti by som tam asi dala, už nemusia mať logo, sú určené pre deti, ktoré rady prídu a aj druhý raz zaplatia vstupné - teda je to na podporu predaja vašich služieb.
Všetko je to o schopnosti presvedčiť kontrolné orgány, spravodlivosť, nespravodlivosť nechajte bokom a uvažujte pragmaticky.


Pekný deň,
chcela by som sa opýtať -
ak Firma s.r.o., ktorá sa zaoberá službami ( interiérové detské ihrisko na ktorom vyberá riadne vstupné a cukráreň) a organizuje pre deti aj rôzne akcie ako tvorivé dielne a napr. halloween.párty, mikuláš a podobne ak na takúto akciu kúpi tortu, alebo zo skladu vydá rôzne sladkosti a urobí z toho balíček ako darček napr. za najlepší kostým tú tortu a sladkosti musí účtovať ako repere? a nemá nárok na odpočet DPH z nákupu alebo pri výdaji zo skladu musí vrátiť DPH alebo to môže účtovať ako reklamné predmety na podporu predaja a návštevnosti a môže to zaúčtovať na 501...? Reklamné predmety nemusia byť označované logom firmy nie?
Vedel by mi niekto poradiť ako to mám účtovať ? Tie akcie sa robia pre verejnosť.

Ďakujem za každú radu.
wasko
09.11.11,19:02
Ďakujem za odpoveď. Všetky tieto aktivity s deťmi sú predmetom činnosti firmy. Nikomu to nefakturujeme a nikto si tieto aktivity neobjednáva. Robíme to lebo týmto sa firma zaoberá. Napr. na Halloween akciu sa riadne platilo bežné vstupné akurát sme platili animátorku- brigádničku ktorá pripravila pre deti program, ale bolo to pre bežných zákazníkov. Tvorivé dielne robí tak isto brigádnička pre deti, ktoré sa prídu zahrať na ihrisko. Za tvorivé dielne a takéto párty rodičia neplatia. Objednávané sú len narodeninové oslavy a tie riadne vyblokujeme cez reg.pokl. Takže ak som to pochopila správne môžem to čo som písala v predošlých príspevkov zaúčtovať ako reklamné predmety ale tiež to závisí aj od kontrolórov ako si to obhájime?

Ešte raz ďakujem za odpoveď a upokojili ste ma svojim názorom
KEJKA
09.11.11,19:17
áno, prioritne vždy ide o schopnosť obhájiť si svoje postupy pred kontrolou.
Ak si deti zaplatia vstupné, a vy máte akciu a nejaký rozpočet, viete dokázať, že spotreba lízatiek a torta a podobné somarinky sú zaplatené v tom vstupnom. Ja by som to všetko ani neúčtovala ako reklamné predmety, ale ako prevádzkové náklady na danú akciu.
Iste, nájdu sa aj reklamné predmety, zas ma nemôžete brať doslova.
Stefan2005
15.01.12,19:25
...dovolím si ešte jeden poznatok - vypustenie povinnosti označovať reklamné predmety logom a pod., vlastne bolo aj zosúladenie nášho stavu s legislatívou EU.

Šiesta smernica Rady 77/388/EHS a reklamné predmety - v súvislosti s darovaním reklamných predmetov neobsahuje podmienku označenia reklamného predmetu obchodným menom. Pokiaľ ide o kritérium jeho ceny, smernica hovorí o „dare malej hodnoty“, t. j. konkretizácia malej hodnoty je v kompetencii príslušného členského štátu.

Takže, jasne hovorí "o dare malej hodnoty" - a darom môže byť (aj keď sa tu dovolávalo na súvis s činnosťou firmy) hocičo - čiže aj dar spĺňajúci podmienku ocenenia je reklamný predmet...
adrika
14.11.13,06:54
Ahojte, mže sa chápať ako reklamný predmet, resp. "darček" aj napr. poukážka Tesco, ktorú firma "daruje" svojim obchodným partnerom pri objednávke väčšieho množstva tovaru ? neviem sa dopátrať odpovede či to môžem zaúčtovať do dań. výdavkov ,dakujem
Tweety
14.11.13,06:57
Áno môže.
adrika
14.11.13,07:16
ďakujem