andrea4211
15.03.10,17:00
Ahojte! Prosim Vas je nejaka kontrolna suvislost vo vykazoch v jednoduchom uctovnictve? Pri podvojnom uctovnictve sa r. suvahy - vysledok hospodarenia musi rovnat s riadkom vo vykze ziskov a strat. Je obdobna kontrola aj vo vykazoch majetku a zaväzkov s vykazom o prijmoch a vydavkoch?
Dakujem.
Jana Acsová
15.03.10,16:05
Nie je.

Formálnu kontrolu peňažného denníka (správnosti účtovania) možno vykonať nasledovne:

PS banka + PS pokladňa + PS ceniny + - PS priebežné položky + zdaniteľné príjmy - daňové výdavky + príjmy nezahrnované do ZD - výdavky nezahrnované do ZD = KS banka + KS pokladňa + KS ceniny + - KS priebežné položky

Rozdiel môžu byť nepeňažné operácie, ktoré možno vsunúť do vzorca podľa ich charakteru, či sa jedná o príjem alebo výdavok t.j. položku zvyšujúcu alebo znižujúcu základ dane z príjmov.
Jana Acsová
15.03.10,16:08
Alebo:

Ak máte príjmy cez ERP, kontrolu na GT2.

Ak máte príjmy na VF (štandardné) tak:
+ PS pohľadávok z obchodného styku
+ prírastky pohľadávok
- KS pohľadávok z obchodného styku
= zdaniteľné príjmy za tovar alebo služby, ktoré by mali byť premietnuté v peňažnom denníku

U platiteľa DPH je potrebné príjmy očistiť od DPH a zabezpečiť zohľadnenie prípadných čiastočných úhrad.

Formálne kontroly je možné nájsť aj v JÚ. Závisí od podmienok, evidencie, predmetu činnosti a podobne.
Lubaba
17.03.10,07:46
Nie je.

Formálnu kontrolu peňažného denníka (správnosti účtovania) možno vykonať nasledovne:

PS banka + PS pokladňa + PS ceniny + - PS priebežné položky + zdaniteľné príjmy - daňové výdavky + príjmy nezahrnované do ZD - výdavky nezahrnované do ZD = KS banka + KS pokladňa + KS ceniny + - KS priebežné položky

Rozdiel môžu byť nepeňažné operácie, ktoré možno vsunúť do vzorca podľa ich charakteru, či sa jedná o príjem alebo výdavok t.j. položku zvyšujúcu alebo znižujúcu základ dane z príjmov.

pri kontrole mi vychádza stále rozdiel aj po odrátaní a prirátaní zavierkových operácií a neviem kde a ako mám hladať chybu.

postupovala som takto:
1. PS banka + PS pokladňa + PS ceniny + - PS priebežné položky + zdaniteľné príjmy - daňové výdavky + príjmy nezahrnované do ZD - výdavky nezahrnované do ZD = vyšla mi suma A

2. KS banka + KS pokladňa + KS ceniny + - KS priebežné položky = vyšla mi suma B mínusom

-B + A = - C
a k sume - C som odpočítala a pripočítala závierkové a mám stále rozdiel.
brčko
17.03.10,11:07
napadá ma, tie závierkové operácie si správne prirátala a odrátala (sa mi párkrát stalo, že čo som prirátala som mala odrátať a opačne). :)

ale tiež sa mi stalo, že kolegyna opravovala cez databázy a veci nesedeli, tak som rozdiely musela pracne hladať. napr. kontrolovať, či jednotlivé stlpčeky zdanitelných príjmov sedia na súčet zdanitelných príjmov ...
Lubaba
17.03.10,11:31
myslím že zavierkové operácie som prirátala a odrátala dobre, lebo mi vychádza mínusom suma 6,61 €, ktorá sa v závierkových nenachádza, idem ešte vyskúšať skontrolovať tie stĺpčeky zdaniteľných príjmov a ďakujem
Lubaba
17.03.10,11:37
ale všetky zdaniteľné príjmy mám prijaté cez BÚ a tam mi sedia aj počiatky a koncové stavy, tak neviem...
Aňa
17.03.10,11:46
Skús si zvlášť skontrolovať najprv príjmy P+B-prieb.polož.-príjmy NZD-poč.stavy. Tak isto aj výdaje. Ja si to robím takto a keď mi to sadne na celkové P a V je to v poriadku.
Jana Acsová
17.03.10,12:46
A ešte zvykne robiť rozdiel PS nepeňažných transakcií. Niektoré programy to uvádzajú v zostatkoch (prenášajú z minulého účtovného obdobia cez uzávierku) a potom konečný obrat ovplyvňuje takto vykázaný počiatočný stav.
Lubaba
17.03.10,13:16
Skús si zvlášť skontrolovať najprv príjmy P+B-prieb.polož.-príjmy NZD-poč.stavy. Tak isto aj výdaje. Ja si to robím takto a keď mi to sadne na celkové P a V je to v poriadku.


príjmy mi sadli s tým že som k nim pripočítala závierkové príjmy a výsledok bol príjem celkom zdaniteľný
Lubaba
17.03.10,13:18
Skús si zvlášť skontrolovať najprv príjmy P+B-prieb.polož.-príjmy NZD-poč.stavy. Tak isto aj výdaje. Ja si to robím takto a keď mi to sadne na celkové P a V je to v poriadku.

príjem mi sedí, len som nakoniec pripočítala uzávierkový príjem a dostala som sa na príjem celkom zdaniteľný

výdavok mi zase nesedí, neviem či som dobre postupovala podľa návodu
Lubaba
17.03.10,13:19
A ešte zvykne robiť rozdiel PS nepeňažných transakcií. Niektoré programy to uvádzajú v zostatkoch (prenášajú z minulého účtovného obdobia cez uzávierku) a potom konečný obrat ovplyvňuje takto vykázaný počiatočný stav.

v programe JU win robím prvý rok, nemám tam žiadne PS nepeňažných operácií
Jana Acsová
17.03.10,14:58
v programe JU win robím prvý rok, nemám tam žiadne PS nepeňažných operácií
Iba Vy si poznáte účtovníctvo, iba Vy dokážete nájsť prípadnú chybu.

Pozrite si, či súčet analytických pohybov súhlasí na "syntetiku". Napríklad réžia v denníku, či je súčtom vytvorených triedení. A podobne. Alebo či ste neopravovali pohyby medzi druhovo členeným príjmom (výdavkom) a DPH.

Vzorec, ktorý uvádzam je matematika a súhlasiť musí. Nesúhlasnosť môže byť spôsobená iba nesprávnosťou, prípadne neštandardne zaúčtovanou položkou (ktorú môžete odhaliť iba Vy), alebo inou osobitosťou nad rámec položiek uvedených vo vzorci. Pojem "peňažný denník" sa spája s peniazmi. Spomínaný vzorec sme používali už za ručeného spracovania účtovníctva na kontrolu pohybov. Odhaľoval chyby. Osvedčil sa aj po zavedení vedenia účtovníctva na PC.

Skúste kontrolovať po polroku (štvrťrokoch, mesiacoch), tam zistíte, kde došlo k vzniku rozdielu. Zúži sa tak priestor na hľadanie.
Jana Acsová
17.03.10,15:04
Pripájam jednoduchý vzor rekapitulácie príjmov a výdavkov s vykonaním kontroly PD.

V prípade, ktorý uvádzam, by som vo Vašom prípade skontrolovala napríklad, či kód 25 je súčtom jednotlivých druhov režijných výdavkov.
Lubaba
18.03.10,09:25
Pripájam jednoduchý vzor rekapitulácie príjmov a výdavkov s vykonaním kontroly PD.

V prípade, ktorý uvádzam, by som vo Vašom prípade skontrolovala napríklad, či kód 25 je súčtom jednotlivých druhov režijných výdavkov.


Ďakujem za vašu radu a tabuľku, snáď sa teda dopracujem k správnemu výsledku a kontrolujem, kontrolujem, pekný deň.
Lubaba
18.03.10,12:07
Nie je.

Formálnu kontrolu peňažného denníka (správnosti účtovania) možno vykonať nasledovne:

PS banka + PS pokladňa + PS ceniny + - PS priebežné položky + zdaniteľné príjmy - daňové výdavky + príjmy nezahrnované do ZD - výdavky nezahrnované do ZD = KS banka + KS pokladňa + KS ceniny + - KS priebežné položky

Rozdiel môžu byť nepeňažné operácie, ktoré možno vsunúť do vzorca podľa ich charakteru, či sa jedná o príjem alebo výdavok t.j. položku zvyšujúcu alebo znižujúcu základ dane z príjmov.


kontrolný súčet mi vyšiel správny = 0, veľmi mi pomohla vaša rada :)
Jana Acsová
19.03.10,06:35
kontrolný súčet mi vyšiel správny = 0, veľmi mi pomohla vaša rada :)

To som rada .-)
culinka
05.05.10,10:44
Mne robí rozdiel čerpanie sociálneho fondu . Príspevok na stravu účtujem: Inter.dokl. - výdaj -iný neovplyvň. daň z príjmu .Nemáme založený účet SF. Táto suma mi každý mesiac chýba do súčtu KS pokladne +KS BÚ.
culinka
05.05.10,12:13
Alebo mám ešte urobiť aj akože fiktívny príjem zo SF na prevádzku zápisom ID-príjem, iný nezdaniteľný príjem .
L-M
05.05.10,12:17
Mne robí rozdiel čerpanie sociálneho fondu . Príspevok na stravu účtujem: Inter.dokl. - výdaj -iný neovplyvň. daň z príjmu .Nemáme založený účet SF. Táto suma mi každý mesiac chýba do súčtu KS pokladne +KS BÚ.
Rozmýšľam prečo ID- výdaj. Tiež nemáme účet SF. Ale robím to takto: ID- tvorba SF= VOZD -len tvorbu treba zapísať do knihy SF a čerpanie VPD- VNZD ,lebo SF je súčasťou pokladne.
A fyzicky tie peniaze odtiaľ ako príspevok na stravu vezmete.
Podľa zákona sa tvorba , keď nemáte účet na SF v banke, robí v rámci uzáv.operácii. Ja to robím mesačne a na konci roka len prepíšem dátumy.

Inak teraz som si všimla, že v téme príspevok zo SF na stravu zamestnacom ti už ZuzanaP- dala návod od KROSU.:)
L-M
24.03.14,09:52
mne vychádza kontrolný súčet mínusom presne suma daňových odpisov a tvorby SF - tieto sumy mám už zarátané do VOZD. Je to v poriadku?
Jana Acsová
21.05.14,07:20
Nepeňažné transakcie sú rozdielové, je ich potrebné zohľadniť. Ako pozerám, v rekapituácii sú nulové, ale je naznačené, že do výpočtu patria. Je to zrejmé aj z príspevku v tejto téme, kde sa o tom zmieňujem.
L-M
21.05.14,10:23
Ďakujem,takže je to v poriadku.