stefany2505
15.03.10,17:02
Dobrý podvečer poraďaci,
neviem si rady čo s touto situáciou:
s.r.o., platca DPH, zaplatil zálohu 6000,-eur s DPH (na základe zmluvy) firme XY, ktorá mu mala predať auto. Firma XY mu auto nedodala a odmietla nám aj vystaviť faktúru o prijatej zálohe a ani platbu nám nevráti.
Ako mám zaúčtovať túto platbu?
Prosím, poraďte mi.
ĎAKUJEM
azla
15.03.10,16:08
Ak bola platba platená na základe zmluvy - máte to úplne jasné.
Zo znenia zmluvy je zrejmé, že išlo o zálohu na hmotný majetok a toto účtovne zachytíte na účte 052.
Zodpovednosť za nevystavenie faktúry k prijatej platbe je na dodávateľovi. (možno išlo o plnenie bez Dph ? ak to bolo v r. 2009 a dodávka sa vzťahovala na OA ???)
Na účte 052 bude do chvíle, kým:
- nesplnia dodávku
- nevrátia zálohu

Ak nenastane ani jedno ani druhé, ostáva vymáhať zálohu súdnou cestou.
Nejde o smiešnu sumu.:rolleyes:
stefany2505
15.03.10,16:52
Ak bola platba platená na základe zmluvy - máte to úplne jasné.
Zo znenia zmluvy je zrejmé, že išlo o zálohu na hmotný majetok a toto účtovne zachytíte na účte 052.
Zodpovednosť za nevystavenie faktúry k prijatej platbe je na dodávateľovi. (možno išlo o plnenie bez Dph ? ak to bolo v r. 2009 a dodávka sa vzťahovala na OA ???)
Na účte 052 bude do chvíle, kým:
- nesplnia dodávku
- nevrátia zálohu

Ak nenastane ani jedno ani druhé, ostáva vymáhať zálohu súdnou cestou.
Nejde o smiešnu sumu.:rolleyes:


Ďakujem. Mám to na 052, ale nebola som si istá, či to tam môže ostať ak viem, čo nás čaká.
Áno, neje to smiešna suma a bude sa to pravdepodobne riešiť súdnou cestou, nakoľko je tam oveľa viac podnetov na súdne konanie.
Ešte raz ďakujem a prajem pekný večer
zuzule
21.09.10,20:56
Dobrý večer,
nadviažem na túto tému a spýtam sa Vás, čo robiť, ak som ja, platiteľ DPH, na dražbe vydražila hnuteľnú vec a jej vlastník, tiež platiteľ DPH mi odmietol vystaviť faktúru s odôvodnením, že by nemal z čoho DPH odviesť.
Napadlo mi, že by som napísala oznámenie na DU pôvodného vlastníka. Čo by som ešte mala - mohla urobiť? Ako sa k tej faktúre dopracovať? Jedná sa o dosť veľkú čiastku DPH, ktorú si chcem samozrejme uplatniť.
Ďakujem.
zuzule
27.09.10,09:49
posúvam