doktor52
15.03.10,19:33
Dobrý deň som tu nový, chcel by som sa spýtať poraďákov za rok 2009 som nemal žiadny príjem ako SZČO mám povinnosť od januára platiť odvody do SP
Ďakujem za všetky odpovede
Timka1
15.03.10,18:41
Dobrý deň som tu nový, chcel by som sa spýtať poraďákov za rok 2009 som nemal žiadny príjem ako SZČO mám povinnosť od januára platiť odvody do SP
Ďakujem za všetky odpovede

povinnosť platiť odvody do SP z príjmu za rok 2009 ti vzniká od 1.7.2010 a to len ak tvoj príjem prekročil limit 3 834,96 €, keďže si nemal žiadny príjem povinnosť ti nevznikne

ak si neplatil doteraz odvody nemáš povinnosť ich platiť do 30.6.2010
doktor52
15.03.10,18:49
Ďakujem za rýchlu odpoveď ale za rok 2008 som platil odvody lebo som mal povinnosť nakolko som mal vyšší obrat ako je uvedených 3834,96 €
doktor52
15.03.10,18:50
Ale v roku 2009 som nezarobil ani €
Timka1
15.03.10,18:51
Ďakujem za rýchlu odpoveď ale za rok 2008 som platil odvody lebo som mal povinnosť nakolko som mal vyšší obrat ako je uvedených 3834,96 €

keď platíš odvody od 1.7.2009, tak ich v rovnakej výške platíš aj naďalej až do 30.6.2010
doktor52
15.03.10,18:53
Ďakujééééém a príjemný večer
Timka1
15.03.10,18:54
Ale v roku 2009 som nezarobil ani €

príjem z roku 2009 sa posudzuje až od 1.7.2010

do 30.6.2010 si povinný predložiť výpis z DP na základe neho posúdia povinnosť platenia odvodov, máš nulové príjmy, tak nemáš povinnosť ich platiť od 1.7.2010
emgecom
31.03.10,19:03
da sa nejako vyhnut odvodom do SP?
buchač
06.04.10,14:03
Skúsim dať otázku ...problém sa vyskytol ...:confused:

Dcéra už nejaký mesiac nedostala výplatu ...:mad:

Chceme si zistiť , či zamestnávateľ strháva povinné odvody štátu a či ich odvádza na patričné miesta ...teda ak vôbec ...:(
Podľa toho by sa situácia zariadila , ďalej by sa pokračovalo v riešení ...;)

Je to niekde možné a ak áno , tak kde , poprípade ako ?
Musia tieto údaje sprístupniť kompetentné inštitúcie ?

Dík
veronikasad
06.04.10,14:10
Skúsim dať otázku ...problém sa vyskytol ...:confused:

Dcéra už nejaký mesiac nedostala výplatu ...:mad:

Chceme si zistiť , či zamestnávateľ strháva povinné odvody štátu a či ich odvádza na patričné miesta ...teda ak vôbec ...:(
Podľa toho by sa situácia zariadila , ďalej by sa pokračovalo v riešení ...;)

Je to niekde možné a ak áno , tak kde , poprípade ako ?
Musia tieto údaje sprístupniť kompetentné inštitúcie ?

Dík
Juraj, tieto informácie ti SP neposkytne - skús pohľadať firmu medzi neplatičmi na stránke soc. poisťovne. Preveriť treba, či je vôbec prihlásená v soc.a zdr. poisťovni.
Neplatenie odvodov zamestnávaeľom nemá žiadny dopad na poistenie zamestnanca (pokial nie je v II. pilieri).

http://www.socpoist.sk/77/487s
buchač
06.04.10,14:27
Juraj, tieto informácie ti SP neposkytne - skús pohľadať firmu medzi neplatičmi na stránke soc. poisťovne. Preveriť treba, či je vôbec prihlásená v soc.a zdr. poisťovni.
Neplatenie odvodov zamestnávaeľom nemá žiadny dopad na poistenie zamestnanca (pokial nie je v II. pilieri).

http://www.socpoist.sk/77/487s

Medzi tými tá " moja firma " nie je ...

Len sa nejak neviem dopátrať , kde by som mal vôbec hľadať , či je dcéra prihlásená...

O dopad na poistenie mi ani tak nejde , skôr ma to zaujíma z titulu nahlásenia tejto a aj ostatných skutočností pre zodpovedné organizácie .
...o podkúrenie pod kotlom sa jedná ...;)
veronikasad
06.04.10,14:31
Medzi tými tá " moja firma " nie je ...

Len sa nejak neviem dopátrať , kde by som mal vôbec hľadať , či je dcéra prihlásená...

O dopad na poistenie mi ani tak nejde , skôr ma to zaujíma z titulu nahlásenia tejto a aj ostatných skutočností pre zodpovedné organizácie .
...o podkúrenie pod kotlom sa jedná ...;)
Túto informáciu jej poskytnú pri osobnej návšteve poisťovne (zdravotnej aj sociálnej)

Čo tak vyskúšať § 69 Zákonníka práce ?

§ 69
Na začiatok

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
buchač
06.04.10,14:47
Túto informáciu jej poskytnú pri osobnej návšteve poisťovne (zdravotnej aj sociálnej)

Čo tak vyskúšať § 69 Zákonníka práce ?

§ 69
Na začiatok

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Dík za info ...to prvé , o kontaktných miestach ....;)

Čo sa týka ZP , mladá to nejak nechce týmto spôsobom riešiť ...:confused::rolleyes:
Ja som trochu z iného cesta , už aj koncepty pred žalobnej výzvy a o vydanie platobného rozkazu v PC mám ...:---:D
veronikasad
06.04.10,14:57
Dík za info ...to prvé , o kontaktných miestach ....;)

Čo sa týka ZP , mladá to nejak nechce týmto spôsobom riešiť ...:confused::rolleyes:
Ja som trochu z iného cesta , už aj koncepty pred žalobnej výzvy a o vydanie platobného rozkazu v PC mám ...:---:D
Prievan vo firme dokáže urobiť aj kontrola z inšpektorátu práce ... častokrát väčší ako predžalobná upomienka.
buchač
06.04.10,15:08
Prievan vo firme dokáže urobiť aj kontrola z inšpektorátu práce ... častokrát väčší ako predžalobná upomienka.

Počul som už aj o tom ...ale je to na mladej , ja za ňu nemôžem ....ach jo , ale dotovať musím ...:mad:
Xanti
06.04.10,15:12
Počul som už aj o tom ...ale je to na mladej , ja za ňu nemôžem ....ach jo , ale dotovať musím ...:mad:
No Juraj,
asi zastavenie dotácie pomôže aby mladá sa spamätala a riešila. To ju baví robiť zadara? :(
buchač
06.04.10,15:21
No Juraj,
asi zastavenie dotácie pomôže aby mladá sa spamätala a riešila. To ju baví robiť zadara? :(

...nie , nepomôže ....skôr uškodí ...sú tam položky , kde by penále - pokuty boli vyššie ako zastavenie ... napríklad poistka , sporenie , mobil ...

Nie nebaví , ani nás ...ale čo už ...zabijem sa ???:rolleyes:
nikulik
28.03.11,19:39
Povinné odvody na sociálne poistenie neplatia tie SZČO, ktorých hrubý príjem v predchádzajúcom roku neprekročil 12-násobok minimálnej mzdy, čo je za minulý rok 3 834,96 eura.

poprosim vas, szčo mal zivnost od marca 2010, za januar a februar 2010 nebol szčo ale bol zamestnanec na TPP. ten vyssie spominany hruby prijem sa berie len zo zivnosti ci aj z prac.pomeru. ide mi o to ze chceme vediet ci musi platit odvody do Soc.poistovne dalsi rok.
Xanti
28.03.11,19:44
Povinné odvody na sociálne poistenie neplatia tie SZČO, ktorých hrubý príjem v predchádzajúcom roku neprekročil 12-násobok minimálnej mzdy, čo je za minulý rok 3 834,96 eura. Nie, nesmie prekročiť sumu 3948,72 €.

poprosim vas, szčo mal zivnost od marca 2010, za januar a februar 2010 nebol szčo ale bol zamestnanec na TPP. ten vyssie spominany hruby prijem sa berie len zo zivnosti Skúmajú sa príjmy len zo živnosti, tam nesmie prekročiť sumu 3948,72 €. Ak neprekročí od júla 2011 neplatí odvody do SP. ci aj z prac.pomeru. ide mi o to ze chceme vediet ci musi platit odvody do Soc.poistovne dalsi rok.
v texte modrým.
nikulik
28.03.11,19:57
ospravedlnujem sa asi som tu sumu prijmu zle nasla. kazdopadne dakujem velmi pekne.
majuška35
29.03.11,06:50
Dobry den, poprosim o radu, SZCO k 1.7.2010 vznikla povinnost platit odvody do SP, 1.10.2010 zivnost prerusila na 6 mesiacov a odvody neplatila, od 1.4.2011 zivnost obnovuje, ma povinnost platit znova odvody do SP? Na SP jej povedali, ze nie, podla zakona o soc.poist. od 1.1.2011 by som povedala, ze povinnost pokracovat v plateni ma (§21 odst.5). Poradite mi prosim? Dakujem
matka168
30.03.11,09:22
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, od 1.7.2010 som začala podnikať, príjem za rok 2010 je 5402,16 ale v tom je už aj dotácia z úradu práce vo výške 3902,16 , takže príjem zo živnosti mám len 1500eur.
Viete mi poradiť či musím platiť odvody do SP?
Ďakujem
alicacka
30.03.11,09:29
Podľa mňa, ak si celú dotáciu zahrnula do príjmu, lebo si ju v tom roku aj minula, tak je to tvoj príjem.
babi2
30.03.11,09:37
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, od 1.7.2010 som začala podnikať, príjem za rok 2010 je 5402,16 ale v tom je už aj dotácia z úradu práce vo výške 3902,16 , takže príjem zo živnosti mám len 1500eur.
Viete mi poradiť či musím platiť odvody do SP?
Ďakujem
Odpoveď nájdeš tu
http://www.porada.sk/t155055-dotacie-a-odvody-do-sp.html
matka168
30.03.11,09:46
Myslíte ,že by bolo vhodné podať si ešte dnes opravné daňové priznanie a uviesť tam len časť skutočne minutých výdavkov z príspevku? aby nevznikla povinnosť platiť sp?
babi2
30.03.11,09:55
Myslíte ,že by bolo vhodné podať si ešte dnes opravné daňové priznanie a uviesť tam len časť skutočne minutých výdavkov z príspevku? aby nevznikla povinnosť platiť sp?
Ako napísala v priloženom linku veronikasad, ak sa uplatňujú paušálne výdavky, treba prvom roku podnikania zdaniť celú výšku dotácie a súčasne sa celá zahrnie do príjmu posudzovaného pre povinnú registráciu v SP.

Ak vedieš účtovníctvo, do zdanitelných príjmov vstupuje len vyčerpaná časť dotácie a táto suma sa zahrnie do príjmu pre SP.
Ak si dotáciu zahrnula inak, ako si mala, tak potom treba dať ODP