jana27
06.10.05,11:40
Od daňového úradu som dostala oznámenie o tom, že som za prvý a druhý štvrťrok 2005 nepodala prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň, napriek tomu, že tomu živnostníkovi ktorému robím účtovníctvo nemal žiadných zamestnancov. Čiže by boli nulové. Ale v roku 2004 mal zamestnancov. Chcem Vás požiadať o radu, či je nejaké tlačivo na daňový úrad o prihlásení a odhlásení zamestnancov. Tak ako to funguje so sociálnou a zdravotnou poisťovňou. Prosím Vás o súrnu odpoveď. Pretože je tam potom pokuta v sume 2000,-- Sk za každý prehľad.
tonkat
06.10.05,09:51
Musí ísť na DU a odhlásiť sa z dane zo závislej činnosti.
Lila
06.10.05,09:53
Dodám, ináč je povinnosť podať aj nulové hlásenie.
liba2
06.10.05,14:34
Musí ísť na DU a odhlásiť sa z dane zo závislej činnosti.Pokiaľ firma predpokladá ešte zamestnávať zamestnancov, nemusí sa odhlasovať na DU z tejto dane - ale musí podávať každý štvrťrok nulové Prehľady.
eviketa
06.10.05,18:32
Ja myslím, že by sa mohlo listom oznámiť prísl. správcovi dane, že sme odhlásili pracovníka a nemame zamestnancov a z tohto dôvodu nebudeme posielať Q prehlady, a ked nového príjmeme - oznámime začiatoka a podáme prehľady.
Paula
06.10.05,18:46
Ja myslím, že by sa mohlo listom oznámiť prísl. správcovi dane, že sme odhlásili pracovníka a nemame zamestnancov a z tohto dôvodu nebudeme posielať Q prehlady, a ked nového príjmeme - oznámime začiatoka a podáme prehľady.Toto by išlo, keby už nebol doručený vážny list z DÚ. Ale teraz, keď sa rozdávajú pokuty za oneskorenie zaslania prehľadov, bude záležať asi len na konkrétnom DÚ, ako bude reagovať.
emily
07.10.05,09:08
Ja myslím, že by sa mohlo listom oznámiť prísl. správcovi dane, že sme odhlásili pracovníka a nemame zamestnancov a z tohto dôvodu nebudeme posielať Q prehlady, a ked nového príjmeme - oznámime začiatoka a podáme prehľady.Mám čerstvú informáciu z DÚ. Teraz som tam bola. Mám firmu, ktorá mala zamestnanca, ale už nemá. Musím podať nulový prehľad. Neplatia žiadne listy. Alebo sa firma odhlási z dane zo ZČ, alebo bude podávať nulové výkazy. Ináč to je za 2 000,-
Vevey
07.10.05,09:16
Ale ako sa odhlasuje z dane zo ZC? Na DU tvrdia, ze tlacivo nie je na to, cize listom.
Opatovna registracia na tuto dan uz tlacivo ma.
emily
07.10.05,09:23
Ale ako sa odhlasuje z dane zo ZC? Na DU tvrdia, ze tlacivo nie je na to, cize listom.
Opatovna registracia na tuto dan uz tlacivo ma.
Tak to je možné, ja som sa s nimi bavila o tom, že im dám list o nepodávani prehľadov, pretože nemám zamestnancov, nie o liste o zrušení dane zo ZČ. :)
eviketa
08.10.05,06:20
Emily, ktorí to bol DU ?
emily
08.10.05,12:34
Emily, ktorí to bol DU ?

Prešov II.
Jarino
08.10.05,12:49
Podaj prehľady za I. a II. aj III. štvrťrok nulové. Pokutu za oneskorené podanie prehľadu ti nedajú. Keď nebudete už zamestnávať, napíš oznámenie alebo žiadosť o zrušenie registrácie na závislej činnosti.
Daska
08.10.05,13:09
Podaj prehľady za I. a II. aj III. štvrťrok nulové. Pokutu za oneskorené podanie prehľadu ti nedajú. Keď nebudete už zamestnávať, napíš oznámenie alebo žiadosť o zrušenie registrácie na závislej činnosti.
Kde nedavaju pokuty??? U nas davaju aj ked das hlasenie o 2 dni neskor.
garter
08.10.05,15:02
Aj v Šali dávajú za to pokuty.
Heni
08.10.05,15:06
aj u nás. a nerozlišuje sa, či je nulový alebo nie, ak je neskoro podaný tak pokuta 2000 je istá.
Janiela
09.10.05,12:32
osobne si myslím, že podávať nulové prehľady je riadna blbosť. Pozor na lehoty!!! Hlásenie do troch mesiacov, ale prehľady do 30 dní. Je to ďalšia trapkovina. Čo ak mzdy sú vyplatené 31? Rozhodla som sa, že podám predčasnehlásenia, aj keď mzda je vyplatená ozaj až 31. Nebudem predsa lietať potom s opravnými.
Jarino
09.10.05,12:57
Nemám po ruke zákon, takže neviem presne zo zákona vycitovať, kto je povinný podať prehľad, ale je to napísané nejak tak, že zamestnávateľ, ktorý vyplácal, pripisoval zamestnancom mzdy je povinný podať prehľad ... Čítala som MU, podľa ktorého zamestnávateľ, ktorý v danom štvrťroku nevyplácal mzdy, nie je povinný podať prehľad, preto ani DÚ nie je oprávnený dať pokutu. Zajtra sa pozriem po tomto MU a keď to budem vedieť, tak to sem prilepím (ešte neviem ako sa to robí)
Paula
09.10.05,12:59
Myslím, že pre DÚ je práve nulový prehľad informáciou, že vyplácané mzdy neboli.... a teda nemôže očakávať ani prísun peňazí. Môj názor.
Denda
09.10.05,13:08
Jarino
09.10.05,13:18
Ďakujem Denda, myslela som toto metodické usmernenie.
pyton
09.10.05,13:28
Ďakujem Jarinovi aj Dende. Konečne sa vyjasnilo niečo, o čom sa tu viedli nekonečné debaty, ktoré nemali oporu v zákone.
liba2
10.10.05,14:44
Ale ako sa odhlasuje z dane zo ZC? Na DU tvrdia, ze tlacivo nie je na to, cize listom.
Opatovna registracia na tuto dan uz tlacivo ma.Dnes na DU BA4: za poslednou úhradou a posledným Prehľadom (kedy vieme, že nebudeme zamestnávať) treba im to listom oznámiť.
ajacik
15.11.06,17:14
Podaj prehľady za I. a II. aj III. štvrťrok nulové. Pokutu za oneskorené podanie prehľadu ti nedajú. Keď nebudete už zamestnávať, napíš oznámenie alebo žiadosť o zrušenie registrácie na závislej činnosti.

rada by som sa vrátila k tejto téme.

Živnostník zamestnával v roku 2004 jedného zamestnanca. Od roku 2005 nemal žiadneho zamestnanca. Samozrejme, že sa neodhlásil ako platiteľ dane zo záv. činnosti (na to som prišla dnes :eek:). Takže skoro dva roky nemá zamestnancov a ani nepodával prehľady a hlásenie.

Podľa toho, čo som sa ale dočítala v príspevkoch a MU, DÚ nie je oprávnený dať pokutu za nepodanie prehľadov. (nevyplácal mzdu, takže nemal povinnosť podávať hlásenia).
Na druhej strane mal ale povinnosť sa odhlásiť ako platiteľ.
Ked teraz odhlásim živnostníka ako platiteľa dane zo záv. činnosti k dnešnému dátumu......bude to naozaj bez pokuty? Alebo bude iba "jednorázová" pokuta za oneskorené odhlásenie?

veľmi pekne vám dakujem