razdva
16.03.10,04:34
Rodičia sú vlastníkmi bytu, v ktorom dieťa býva od narodenia aj v dopselosti. Býva samostatne a riadne platí za služby. Aký má vzťah k tomuto bytu? Je v nájme? Aké budú vzťahy po uzavretí prípadného manželstva k tomuto bytu? Budú ako rodina v nájme? Ak sa im narodí dieťa, v akom vzťahu k bytu bude? Budú môcť dať majitelia bytu (rodičia,starí rodičia) im bezdôvodne výpoveď z nájmu, prípadne výpoveď z výpožičky. Žiadna zmluva nie je uzavretá.
Za rady a odpovede ďakujem.
razdva
16.03.10,05:47
Ďakujem. Situácie je trochu iná, akoby sa mohlo zdať. Do bytu bolo investované nemálo korún. Narodilo sa dieťa. Starí rodičia chcú, aby manželka odišla, lebo sa s ňou nezhodli. Alebo nech ideme všetci.
Stanislav 1975
16.03.10,05:56
Mám taký zlý pocit,že asi si budete musieť hľadať niečo iné,keď Vás takto vyhadzujú...:mad:
razdva
16.03.10,06:00
Ďakujem.Vzťahuje sa na to aspoň nejaká výpovedná doba. Chcú aby sme sa vysťahovali, alebo aspoň ona, čo nepripadá v úvahu.
kaco11
16.03.10,06:04
majiteľ nehnutelnosti si môže takéto niečo dovoliť, pretože vyživovacia povinnost voči dieťaťu je do času kým nie je dospelé alebo sa neožení/nevydá. Vtedy vyživovaciu povinnosť preberá manžel/manželka. K tomu patrí aj ubytovanie. Takže nie su povinní vás ubytovávať. Sú majiteľmi nehnuteľnosti. Osobne by som sa snažila sa s nimi podobrom dohodnúť. Či sa to nedá nejako doriešiť iným spôsobom.Zase na druhej strane z počutia viem, že bývanie dvoch generácií pokope nerobí dobrú krv. Každý chce niečo iné, každý má svoj názor. Takže je to troška problém
kaco11
16.03.10,06:05
žiadna výpovedná lehota nie je. NIE JE TAM ZMLUVA.
Stanislav 1975
16.03.10,06:06
Ďakujem.Vzťahuje sa na to aspoň nejaká výpovedná doba. Chcú aby sme sa vysťahovali, alebo aspoň ona, čo nepripadá v úvahu.

a akože čo majú rodičia proti nej?
Ale poviem ti z vlastnej skúsenosti-nieje nad to keď "mladí" bývajú sami-nikto sa ti do ničoho nestará,pohoda-predsa len ten rozdiel generácie je cítiť všade...
buchač
16.03.10,06:30
Nejako ti "ušli kone".
Keď nie je zmluva - NIE JE právny vzťah - nie je nájom - nie je výpoveď.
Keď je dospelý - nie je ani žiadna zákonná povinnosť rodičov.
Deti (niekedy aj nedospelé) sa snažia osamostatniť / odísť / dokázať.
Tu sa dieťa snaží "zabetónovať" za pecou ?? :D (býva / platí / uzavrie manželstvo / bude mať deti )
PS
Tomuto nerozumiem, čo to je.

...veľmi sa snažím porozumieť , veľmi ....nedarí sa ...:confused:

Stále mi vychádza len jedno , ale to nejak nie je publikovateľné na verejnosti....
arizona
16.03.10,06:47
Rodičia sú vlastníkmi bytu, v ktorom dieťa býva od narodenia aj v dopselosti. Býva samostatne a riadne platí za služby. Aký má vzťah k tomuto bytu? Je v nájme? Aké budú vzťahy po uzavretí prípadného manželstva k tomuto bytu? Budú ako rodina v nájme? Ak sa im narodí dieťa, v akom vzťahu k bytu bude? Budú môcť dať majitelia bytu (rodičia,starí rodičia) im bezdôvodne výpoveď z nájmu, prípadne výpoveď z výpožičky. Žiadna zmluva nie je uzavretá.
Za rady a odpovede ďakujem.
Zákon chráni iba maloleté a školopovinné deti. Dospelým deťom a ich rodinám nie sú rodičia povinní poskytnúť bývanie.
Majiteľ bytu si môže so svojou nehnuteľnosťou robiť, čo uzná za vhodné, nepotrebuje zdôvodnenie...



Ďakujem. Situácie je trochu iná, akoby sa mohlo zdať. Do bytu bolo investované nemálo korún. Narodilo sa dieťa. Starí rodičia chcú, aby manželka odišla, lebo sa s ňou nezhodli. Alebo nech ideme všetci.
Nikto Tvoju situáciu nepozná, takže si dostal odpovede iba na to, čo si napísal.Čím viac faktov napíšeš, tým presnejšie Ti môžu odpovedať ;)

Ak si investoval do "cudzej" nehnuteľnosti nejaké financie, je to trochu aj tvoja chyba. Mal si to vopred riešiť nejakou zmluvou,alebo odkúpením časti nehnuteľnosti.
Skús sa dohodnúť s rodičmi o vyplatení určitej čiastky, príp. sa môžeš obrátiť na súd. Ale ako to dopadne Ti nikto vopred nezaručí, rozoštveš si asi celú rodinu ešte viac a je to boj na dlho s neistým koncom...
razdva
16.03.10,14:39
V byte bývame sami s maloletým dieťaťom. Naši bývajú vo vlastnom dome. Dosiaľ sme to brali ako že sme u nich v podnájme. Platili sme služby, investovali do bytu a pod. Teraz, keď im začala vadiť, chcú ju vyhodiť. Čo je samozrejme blbosť,lebo tým nás chcú vyhodiť všetkých. Preto sa pýtam, či je tam nejaká výpovedná doba. Mi tvrdíme, že sme ústne uzavrelli dohodu o nájme s podmienkou, že budeme hradiť všetky náklady a investovať do opráv. To sa aj stalo. Nájom nevylučuje ústnu dohodu. Pýtam sa, či je tam nejaká výpovedná doba alebo nie. Komentáre okolo mi nepomôžu. Peniaze ma netrápia.
Oliwa
16.03.10,15:20
V byte bývame sami s maloletým dieťaťom. Naši bývajú vo vlastnom dome. Dosiaľ sme to brali ako že sme u nich v podnájme. Platili sme služby, investovali do bytu a pod. Teraz, keď im začala vadiť, chcú ju vyhodiť. Čo je samozrejme blbosť,lebo tým nás chcú vyhodiť všetkých. Preto sa pýtam, či je tam nejaká výpovedná doba. Mi tvrdíme, že sme ústne uzavrelli dohodu o nájme s podmienkou, že budeme hradiť všetky náklady a investovať do opráv. To sa aj stalo. Nájom nevylučuje ústnu dohodu. Pýtam sa, či je tam nejaká výpovedná doba alebo nie. Komentáre okolo mi nepomôžu. Peniaze ma netrápia.

Výpovedná doba vo vzťahu rodič a dieťa neexistuje.
Pokiaľ viem, rodinné právo poznám termín "pozbavenie rodičovských práv"- ale to nie je Tvoj prípad.
Ak Ťa netrápia peniaze - nájdi si s rodinou iné bývanie a nebudete nikomu zaviazaní ani závislí.
ludex
16.03.10,15:33
Ďakujem. Situácie je trochu iná, akoby sa mohlo zdať. Do bytu bolo investované nemálo korún. Narodilo sa dieťa. Starí rodičia chcú, aby manželka odišla, lebo sa s ňou nezhodli. Alebo nech ideme všetci.


To,že si investoval,neobstojí. Veď,Tvoji rodičia za Tvoj život,kolko investovali? Do domu,do Teba a do milióna iných vecí. Zameraj svoju energiu do hladania bývania pre svoju rodinu.Si za svoju manželku a dieťa
zodpovedný,tak sa staraj! ;)
kaco11
16.03.10,15:36
právo ústnu dohodu pozná. Problém je, že je veľmi ťažko dokázateľná. Čo sa týka financií tak nepredpokladám, že sa vám podarí niečo dostať naspäť, pretože ako vravíš v ústnej dohode bolo dohodnuté, že budete hradiť mesačné náklady vzniklé s bývaním a prípadne opravy. Takže to išlo všetko na vaše triko. Ak sa bavíme o reálnom vzťahu nájomca nájomník tak v tom prípade všetky navyše peniaze investované do bytu boli s rizikom, že ich nezískate naspäť. Výpovedná lehota je štandartne dohodnutá v zmluve.

ALE:
§ 685

(1) Nájom bytu vzniká nájomnou zmluvou, ktorou prenajímateľ prenecháva nájomcovi za nájomné byt do užívania, a to buď na dobu určitú, alebo bez určenia doby užívania; nájomná zmluva spravidla obsahuje aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Nájom bytu je chránený; ak nedôjde k dohode, možno ho vypovedať len z dôvodov ustanovených v zákone

§ 686

(1) Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.
(2) Ak doba nájmu nie je dohodnutá, predpokladá sa, že zmluva o nájme sa uzavrela na dobu neurčitú.

§ 677

(1) Zrušiť nájomnú zmluvu dojednanú na neurčitú dobu možno, ak nedôjde k dohode prenajímateľa s nájomcom, iba výpoveďou.

(2) Ak osobitný zákon neustanovuje inak, nájomnú zmluvu možno vypovedať pri nájmoch nehnuteľností v trojmesačnej lehote a pri nájmoch hnuteľných vecí v jednomesačnej lehote.


Takže výpovednú lehotu nemáte. Už niekoľkokrát to bolo povedané. Prenájom bytu je upravený občianskym zákonníkom. Vzhľadom na uvedené skutočnosti sa v tvojom prípade nedá hovoriť o prenájme. Nie sú splnené zákonom stanovené skutočnosti. V tomto prípade nie je možné uznať ani ústnu dohodu. V tom prípade vás môžu vysťahovať okamžite a dokonca za asistencie polície pretože bez akéhokoľvek dokladu užívate cudziu nehnuteľnosť.
Flinstone
16.03.10,16:45
V byte bývame sami s maloletým dieťaťom. Naši bývajú vo vlastnom dome. Dosiaľ sme to brali ako že sme u nich v podnájme. Platili sme služby, investovali do bytu a pod. Teraz, keď im začala vadiť, chcú ju vyhodiť. Čo je samozrejme blbosť,lebo tým nás chcú vyhodiť všetkých. Preto sa pýtam, či je tam nejaká výpovedná doba. Mi tvrdíme, že sme ústne uzavrelli dohodu o nájme s podmienkou, že budeme hradiť všetky náklady a investovať do opráv. To sa aj stalo. Nájom nevylučuje ústnu dohodu. Pýtam sa, či je tam nejaká výpovedná doba alebo nie. Komentáre okolo mi nepomôžu. Peniaze ma netrápia.
investície do opráv patria k prevádzkovým nákladom, inak by došlo k znehodnoteniu nehnuteľnosti. Takýto druh investície nebude možné ani vymáhať.
razdva
17.03.10,05:49
Vďaka za radu. Zo dňa na deň zvesím byt z klinca. Tento typ odpovedí nepotrebujem
kaco11
17.03.10,05:58
Vďaka za radu. Zo dňa na deň zvesím byt z klinca. Tento typ odpovedí nepotrebujem


boli ti poskytnuté odpovede na tvoje otázky v zmysle zákona. Dostal si aj citáciu zákona. To že si spravil chybu a neboli určité veci ošetrené zmluvami z tvojej strany nie je naša chyba. Nie je to dôvod na to aby si sa na nás hneval a reagoval takýmto spôsobom. hnevaj sa akurat tak na seba
ludex
17.03.10,09:51
Vďaka za radu. Zo dňa na deň zvesím byt z klinca. Tento typ odpovedí nepotrebujem

A akú odpoveď potrebuješ? Takú,ako ukázať rodičom " Fuck-off " a vegetiť si v ich byte? Takých by bolo! Čo tak zobrať zodpovednosť do vlastných rúk a prestať sa priživovať. Je vela mladých ludí,ktorí odišli s holým zadkom do prenájmu a dnes majú vlastné byty. A le o tento typ odpovedí,asi nemáš záujem,tak prepáč. :(
razdva
17.03.10,12:16
Prepáčte, ospravedlňujem sa. Som tu nový a omylom som poslal všetkým, to čo som chcel za jeho rady poslať Lunexovi. Ďakujem za upozornenie. Vaše rady sú v pohode, hoci mi veľmi nepomôžu. To je však môj problém. Všetko dobré.
razdva
17.03.10,12:26
Lunex, ospravedlňujem sa ostatným, toto patrilo a patrí iba Tebe. "Vďaka za radu. Zo dňa na deň zvesím byt z klinca. Tento typ odpovedí nepotrebujem. To je za prvú radu." A druhá Tvoja rada, ktorá nie je o nič kreatívnejšia:"A akú odpoveď potrebuješ? Takú,ako ukázať rodičom " Fuck-off " a vegetiť si v ich byte? Takých by bolo! Čo tak zobrať zodpovednosť do vlastných rúk a prestať sa priživovať. Je vela mladých ludí,ktorí odišli s holým zadkom do prenájmu a dnes majú vlastné byty. Ale o tento typ odpovedí,asi nemáš záujem,tak prepáč." Tá mi tiež nepomohla, hlavne,že si si kopol. Odpoveď mohla napr.znieť: "Ak vieš dokázať, že ste mali ústnu dohodu o nájme, tak v zmysle zákona máš trojmesačnú výpovednú lehotu, ak si neporušil zákon. Ak máš ako nájomník maloleté dieťa,tak sa lehota zvyšuje na 6 mesiacov". Toto mi povedal človek na inej diskusii a to mi pomôže, lebo otec napísal na úrad jeden list, v ktorom píše o mojej rodine ako o podnájomníkoch, čo som ja dosiaľ nepokladal za dôležité. Vstupovať mi do svedomia a vychovávať mňa, som v tejto chvíli neočakával. Aj tak ďakujem za otvorenosť.
ludex
17.03.10,14:36
Nejako ti "ušli kone".
Keď nie je zmluva - NIE JE právny vzťah - nie je nájom - nie je výpoveď.
Keď je dospelý - nie je ani žiadna zákonná povinnosť rodičov.
Deti (niekedy aj nedospelé) sa snažia osamostatniť / odísť / dokázať.
Tu sa dieťa snaží "zabetónovať" za pecou ?? :D (býva / platí / uzavrie manželstvo / bude mať deti )
PS
Tomuto nerozumiem, čo to je.


Mám taký zlý pocit,že asi si budete musieť hľadať niečo iné,keď Vás takto vyhadzujú...:mad:


Takže výpovednú lehotu nemáte. Už niekoľkokrát to bolo povedané. Prenájom bytu je upravený občianskym zákonníkom. Vzhľadom na uvedené skutočnosti sa v tvojom prípade nedá hovoriť o prenájme. Nie sú splnené zákonom stanovené skutočnosti. V tomto prípade nie je možné uznať ani ústnu dohodu. V tom prípade vás môžu vysťahovať okamžite a dokonca za asistencie polície pretože bez akéhokoľvek dokladu užívate cudziu nehnuteľnosť.


investície do opráv patria k prevádzkovým nákladom, inak by došlo k znehodnoteniu nehnuteľnosti. Takýto druh investície nebude možné ani vymáhať

boli ti poskytnuté odpovede na tvoje otázky v zmysle zákona. Dostal si aj citáciu zákona. To že si spravil chybu a neboli určité veci ošetrené zmluvami z tvojej strany nie je naša chyba. Nie je to dôvod na to aby si sa na nás hneval a reagoval takýmto spôsobom. hnevaj sa akurat tak na seba
Takú radu,akú Ty čakáš asi nedostaneš. :mee: Apropo,LUDEX nie LUNEX.
Na tvojom mieste,by som napísal:" Ďakujem Vám za rady a vaše názory,cením si Váš čas a energiu,ktorú ste vynaložili na písanie príspevkov!" ;)
buchač
17.03.10,15:39
Čítam a čítam ......

Ale otázka znela :


Aký je právny vzťah dieťaťa k bytu rodičov?

Čiže odpoveď :

Momentálne ???
Ž I A D N Y ....bodka , punktum a hotovo ...

Tento text je jemne špekulatívny ... slušne povedané , o ničom...

Rodičia sú vlastníkmi bytu, v ktorom dieťa býva od narodenia aj v dopselosti. Býva samostatne a riadne platí za služby. Aký má vzťah k tomuto bytu? Je v nájme? Aké budú vzťahy po uzavretí prípadného manželstva k tomuto bytu? Budú ako rodina v nájme? Ak sa im narodí dieťa, v akom vzťahu k bytu bude? Budú môcť dať majitelia bytu (rodičia,starí rodičia) im bezdôvodne výpoveď z nájmu, prípadne výpoveď z výpožičky. Žiadna zmluva nie je uzavretá.
Za rady a odpovede ďakujem.
Petra Nová
17.03.10,16:59
Ďakujem. Situácie je trochu iná, akoby sa mohlo zdať. Do bytu bolo investované nemálo korún. Narodilo sa dieťa. Starí rodičia chcú, aby manželka odišla, lebo sa s ňou nezhodli. Alebo nech ideme všetci.


Rodičia sú vlastníkmi bytu, v ktorom dieťa býva od narodenia aj v dopselosti. Býva samostatne a riadne platí za služby. Aký má vzťah k tomuto bytu? Je v nájme? Aké budú vzťahy po uzavretí prípadného manželstva k tomuto bytu? Budú ako rodina v nájme? Ak sa im narodí dieťa, v akom vzťahu k bytu bude? Budú môcť dať majitelia bytu (rodičia,starí rodičia) im bezdôvodne výpoveď z nájmu, prípadne výpoveď z výpožičky. Žiadna zmluva nie je uzavretá.
Za rady a odpovede ďakujem.
Tvoj právny vzťah k bytu rodičov je nasledovný:
- určite medzi rodičmi( starými rodičmi) a Tebou(s priateľkou) nevznikla nájomná zmluva v zmysle § 685 a nasl. Obč.zák. Typickým znakom tejto zmluvy je jej odplatnosť, teda dohoda o výške nájmu. Sám si potvrdil, že žiadne nájomné rodičom neplatíš. Platíš len za služby, ktoré sú spojené s užívaním bytu. Znamená to, že ak Ťa rodičia vyzvú, aby si sa z bytu vysťahoval, tak musíš tak urobiť, aj so všetkými, ktorí sa v byte nachádzajú. Ak nie, majú právo sa domáhať súdneho vypratania bytu.
Takže žiadny nárok na ochranu v zmysle § 685 a nasl. Obč. zák. neočakávaj. V byte síce nebývaš bez právneho dôvodu, lebo ho užívaš ako príbuzný a so súhlasom rodičov( starých rodičov). Je to tzv. nechránený nájom, t.j. bez výpovednej lehoty, bez obmedzenia na zákonne dôvody a bez povinnosti zabezpečenia bytovej náhrady.
razdva
18.03.10,09:55
Petra Nová-ďakujem za odpoveď.