rouen
16.03.10,06:27
Ahojte,
neviem ci som zvolil vhodnu kategoriu, ale hadam ma neposlete kade lahsie :)
Chcel by som sa spytat, aka je primerana cena za spravenie podvojneho uctovnictva za cely minuly rok (resp. april kedy firma vznikla - december), pricom jedine doklady ktore firma ma su faktury ktore vystavila svojim odberatelom sluzieb, a tych su radovo desiatky (mozno 50)..zamestnancov nemala cize ani mzdy, ani sa nic na nu nekupovalo, ani nam nikto faktury nevystavoval... potrebujem v podstate len minimalne nutne vystupy, ktore su povinne resp. potrebne na podanie danoveho. Jedna sa o v.o.s.
Viete poradit, kolko si za to moze ferovy uctovnik vypytat ? Diki moc.
Stanislav 1975
16.03.10,05:31
Ahojte,
neviem ci som zvolil vhodnu kategoriu, ale hadam ma neposlete kade lahsie :)
Chcel by som sa spytat, aka je primerana cena za spravenie podvojneho uctovnictva za cely minuly rok (resp. april kedy firma vznikla - december), pricom jedine doklady ktore firma ma su faktury ktore vystavila svojim odberatelom sluzieb, a tych su radovo desiatky (mozno 50)..zamestnancov nemala cize ani mzdy, ani sa nic na nu nekupovalo, ani nam nikto faktury nevystavoval... potrebujem v podstate len minimalne nutne vystupy, ktore su povinne resp. potrebne na podanie danoveho. Jedna sa o v.o.s.
Viete poradit, kolko si za to moze ferovy uctovnik vypytat ? Diki moc.

pripočítaj ešte banku a pod,a samotné daňové priznanie a veci okolo toho-žeby 300eur? čo vy na to účtovníci?:cool:
rouen
16.03.10,05:36
to myslis vazne ? nahodit takychto par faktur do uctonickeho softu je pre uctovnika robota na par hodin, ani nie den, vystupy mu to urobi samo... to ak uctovnik zaraba 9000/den (aj to taky kratky), tak to neviem naco som 5 rokov studoval vysku :P
Zoltán Kovács
16.03.10,05:40
to myslis vazne ? nahodit takychto par faktur do uctonickeho softu je pre uctovnika robota na par hodin, ani nie den, vystupy mu to urobi samo... to ak uctovnik zaraba 9000/den (aj to taky kratky), tak to neviem naco som 5 rokov studoval vysku :P

Stano myslím si, že cenu odhadol celkom dobre. Samotné DP pre PO sa pohybuje okolo 100-150 eur so všetkými prílohami. Neverím tomu, že ti program napr. samo urobí poznámky k DP.
Monika Kováčová
16.03.10,05:44
to myslis vazne ? nahodit takychto par faktur do uctonickeho softu je pre uctovnika robota na par hodin, ani nie den, vystupy mu to urobi samo... to ak uctovnik zaraba 9000/den (aj to taky kratky), tak to neviem naco som 5 rokov studoval vysku :P
myslíš, že účtovníci neštudujú 5 rokov výšku?
Stanislav 1975
16.03.10,05:53
to myslis vazne ? nahodit takychto par faktur do uctonickeho softu je pre uctovnika robota na par hodin, ani nie den, vystupy mu to urobi samo... to ak uctovnik zaraba 9000/den (aj to taky kratky), tak to neviem naco som 5 rokov studoval vysku :P

OK,poďme na to inak-právnik si za napísanie jedného odvolania na súde vypýta cca.150eur a má to za 2 hodiny,takže všetko je relatívné...
rouen
16.03.10,05:56
Ok tak sa opravim... tak som nemusel studovat 5 rokov informatiku na to aby som zarabal 40tisic, keby som vedel ze uctovnik zaraba 180 000... alebo zeby nie?
Nechcel som nikoho urazit, len ma to prekvapilo, podla mna pridana hodnota tej prace zdaleka nie je 300eur/par hodin.. fakt neviem co by som musel robit, aby pridana hodnota mojej prace bola taka, aby som mohol este 9000/den davat na uctovnictvo, co je v podstate len nutne zlo okolo vyrabania tej mojej pridanej hodnoty :)
Zoltán Kovács
16.03.10,05:59
Ok tak sa opravim... tak som nemusel studovat 5 rokov informatiku na to aby som zarabal 40tisic, keby som vedel ze uctovnik zaraba 180 000... alebo zeby nie?
Nechcel som nikoho urazit, len ma to prekvapilo, podla mna pridana hodnota tej prace zdaleka nie je 300eur/par hodin.. fakt neviem co by som musel robit, aby pridana hodnota mojej prace bola taka, aby som mohol este 9000/den davat na uctovnictvo, co je v podstate len nutne zlo okolo vyrabania tej mojej pridanej hodnoty :)


Označené je ten problém, že prečo nevieš oceniť prácu účtovníka. Ak sa k tomu staviaš takto, potom priznám sa ti, že ma úráža to ako ty neúčtovník kafreš nám to "biznisu".
Stanislav 1975
16.03.10,06:02
Ok tak sa opravim... tak som nemusel studovat 5 rokov informatiku na to aby som zarabal 40tisic, keby som vedel ze uctovnik zaraba 180 000... alebo zeby nie?
Nechcel som nikoho urazit, len ma to prekvapilo, podla mna pridana hodnota tej prace zdaleka nie je 300eur/par hodin.. fakt neviem co by som musel robit, aby pridana hodnota mojej prace bola taka, aby som mohol este 9000/den davat na uctovnictvo, co je v podstate len nutne zlo okolo vyrabania tej mojej pridanej hodnoty :)

Len vieš, účtovník má ale zároveň veľkú zodpovednosť za to účto-a tam nejde o malé sumy-inak, toto som napísal moj odhad na jednorázovú záležitosť-samozrejme,že keby si si našiel nejakého účtovníka a dohodol sa s ním na dlhodobej spolupráci,tak samozrejme by ste sa dohodli na cene- i keď neviem,či by si išiel nejako hlbšie pod tých 300eur,hmhm
A zabudol si na výdavky pomimo- spotreba papiera, toneru atď...
A ďalej-dobrý účtovník ti poradí,čo a ako s daňami a pod.-čo,kde,kedy je výhodnejšie uplatniť a pod.
rouen
16.03.10,06:04
A podla teba nie je ? Povedz mi uprimne, kolko malych podnikatelov a firiem by si ho podla teba davalo robit, keby nebolo povinne zo zakona? Skus v percentach :)
Ale to uz sme hodne od temy.. bol som zvedavy na ferovu cenu, zatial som tu videl jedno cislo, ktore sa mi sice nepacilo ale to uz je moj problem, vsakze :) Debata o hodnote kohokolvek prace je prudko filozoficka, nemusime tu v nej pokracovat...
ewita888
16.03.10,06:08
Ok tak sa opravim... tak som nemusel studovat 5 rokov informatiku na to aby som zarabal 40tisic, keby som vedel ze uctovnik zaraba 180 000... alebo zeby nie?
Nechcel som nikoho urazit, len ma to prekvapilo, podla mna pridana hodnota tej prace zdaleka nie je 300eur/par hodin.. fakt neviem co by som musel robit, aby pridana hodnota mojej prace bola taka, aby som mohol este 9000/den davat na uctovnictvo, co je v podstate len nutne zlo okolo vyrabania tej mojej pridanej hodnoty :)
Prepáč, ale keď to pokladáš za také Nič - spraviť účtovníctvo a daňové priznanie, prečo si to nespravíš sám.. väčšinou to ľudia, ktorí si to priznanie dajú spraviť, berú iba ako vypísanie pár riadkov a pritom si ani u zamestnávateľa nevedia vypýtať podklady k tomuto daňovému.. ja som bola včera pol hodku u zubára, za dve plomby si vypýtal 35 éčiek a tiež to beriem iba ako to, že si proste vypýtal za prácu, ktorú si ja neviem spraviť.. a to nie je súkromý lekár.. jednoducho, taký je život..
Stanislav 1975
16.03.10,06:09
A podla teba nie je ? Povedz mi uprimne, kolko malych podnikatelov a firiem by si ho podla teba davalo robit, keby nebolo povinne zo zakona? Skus v percentach :)
Ale to uz sme hodne od temy.. bol som zvedavy na ferovu cenu, zatial som tu videl jedno cislo, ktore sa mi sice nepacilo ale to uz je moj problem, vsakze :) Debata o hodnote kohokolvek prace je prudko filozoficka, nemusime tu v nej pokracovat...

ježíš mária roue-nko, ale však účtovníctvo tu bolo odjakživa-už za Caesara, tak potom možme hneď zrušiť štát a nastoliť anarchiu...
Stanislav 1975
16.03.10,06:10
A podla teba nie je ? Povedz mi uprimne, kolko malych podnikatelov a firiem by si ho podla teba davalo robit, keby nebolo povinne zo zakona? Skus v percentach :)
Ale to uz sme hodne od temy.. bol som zvedavy na ferovu cenu, zatial som tu videl jedno cislo, ktore sa mi sice nepacilo ale to uz je moj problem, vsakze :) Debata o hodnote kohokolvek prace je prudko filozoficka, nemusime tu v nej pokracovat...

A aká je tvoja cenová predstava?:confused::confused::confused:
Stanislav 1975
16.03.10,06:11
Prepáč, ale keď to pokladáš za také Nič - spraviť účtovníctvo a daňové priznanie, prečo si to nespravíš sám.. väčšinou to ľudia, ktorí si to priznanie dajú spraviť, berú iba ako vypísanie pár riadkov a pritom si ani u zamestnávateľa nevedia vypýtať podklady k tomuto daňovému.. ja som bola včera pol hodku u zubára, za dve plomby si vypýtal 35 éčiek a tiež to beriem iba ako to, že si proste vypýtal za prácu, ktorú si ja neviem spraviť.. a to nie je súkromý lekár.. jednoducho, taký je život..

zubára mi ani nespomínaj...;)
andreaS
16.03.10,06:15
neznasam prepocty zarobku uctovnika podla hodin na mesiac... netreba zabudat, ze obdobie danovych priznani takych ako uvadza zadavatel temy, je tu tri mesiace v roku... navyse drviva vacsina sa prave teraz zobudza ze im treba danove priznanie spravit... roboty je v tomto obdobi vyse hlavy a vtesnat tam niekoho neplanovaneho je niekedy tazke... navyse je (podla mna) namieste vypytat si priplatok za neskore donesenie dokladov (kde bola uctovna jednotka doteraz?)

a este nezabudni, ze pc nieco stoji, program neni zadarmo, aktualizacia programu neni zadarmo, skolenia tiez, kancelarske pomocky, tlaciaren, toner, energia, dane, odvody...

na zaver len dodam: ked to podla teba spravi soft, tak si DP urob sam... drzim palce...

urobim este spatny vypocet... zober si, ze ty das 300e rocne... to je 25eur mesacne... aj to ti je vela? tolko stoji telefon, alebo vymena pneumatik za 10min... jedna navsteva v kadernictve (taky priemer)... a nakup jedla u nas napr. na 2-3 dni... stale je to vela?
jacekova
16.03.10,06:16
musím sa pripojiť, lebo mi to nedá.

Spraviť účtovníctvo neznamená len nahodiť tých 50 faktúr. Treba zrátať ešte fakt výpisy, interné doklady (časové rozlíšenie, nevyfakturované dodávky), uzávierkové zápisy, výpočet dane, ZRF a podobne. Nahodiť to do PC, je to najjednoduchšie. Problém je to skompletizovať!

1.urobiť danove priznanie a vyčísliť daň
2.urobiť poznámky (duplom teraz pri prechode na € žiadna sranda)
3.urobiť výkazy (tento rok mimoriadna makačka)
4.vypočítať pre PO preddavky (včera mi to zabralo 2 hodiny,lebo tam vznikla komplikácia)
5.pripraviť uč.závierku do OR do Zbierky listín (vrátane vyhlásenia, sprievodneho listu)
6.všetko kompletne vytlačiť aj pre klienta

Toto fakt nezaberie len pár hodín. Ja takúto sro robím pár dní. Takže za učtovnú závierku si vypýtať 166€ je uplne normalne plus vypýtať za to účtovníctvo vrátane uzávierkových zápisov (cca 50-70€ mesačne).
VladoaKatka
16.03.10,06:18
to myslis vazne ? nahodit takychto par faktur do uctonickeho softu je pre uctovnika robota na par hodin, ani nie den, vystupy mu to urobi samo... to ak uctovnik zaraba 9000/den (aj to taky kratky), tak to neviem naco som 5 rokov studoval vysku :P
Neviem ako si prišiel k sume 9000/ deň ???
Stano Ti napísal cenu za práce spojené so zaevidovaním novej firmy, zavedením počiatočných stavov, zaúčtovania vystavených faktúr, nahodenie adries všetkých odberateľov,...alebo si myslíš, že soft už to má? ... následne spracovanie výkazov, daňového priznania a poznámok k účtovnej závierke.
Ak som to dobre pochopila, to by bola cena za celú mesačnú prácu na Tvojej firme + závierka, ... píšeš, že vznikla v decembri.
To chceš tvrdiť, že sa dá zvládnuť ani nie za hodinu ?????
nika224
16.03.10,06:19
Hm, no priznám sa, že som účtovníčka a aj mňa tá suma mierne zaskočila. To bude asi tým, že som len obyčajný rádový zamestnanec úplne iného regiónu... a nikdy som nečítala tému "Koľko si za to pýtať"... ;)
Ak si to účtovníctvo dáš spracovať obyčajnému rádovému zamestnancovi, ktorý Ti to urobí jednorázovo na dohodu o vykonaní práce, určite zaplatíš za to účtovníctvo nižšiu sumu. Ale to už zodpovednosť za účtovníctvo bude čisto na Tebe, nie na tom "zamestnancovi"... Otázne je, či to aj naozaj bude dobre spracované - kvalitu spracovania nezistíš zo sumy, ktorú si zapýta, ani z osobného pohovoru.
Živnostník preberie na seba aj toto riziko, pretože sa môže proti spôsobeným škodám poistiť. Sám teda zváž, za koľko Ti to naozaj stojí. Môžeš ísť do rizika za podstatne nižšiu sumu za spracovanie účtovníctva - verím, že takého človeka vo svojom okolí nájdeš.
VladoaKatka
16.03.10,06:20
to myslis vazne ? nahodit takychto par faktur do uctonickeho softu je pre uctovnika robota na par hodin, ani nie den, vystupy mu to urobi samo... to ak uctovnik zaraba 9000/den (aj to taky kratky), tak to neviem naco som 5 rokov studoval vysku :P
... a čo tak sa "prekvalifikovať", keď už to vidíš takto ?
...myslela som štúdium ekonomie.
Monika Kováčová
16.03.10,06:22
prekvalifikované upratovačky na tiežúčtovníčky - mimochodom je ich plná porada, ani nemusíš dlho hľadať - ti urobia účto za kávu a bonboniéru, neľakaj sa, nie je naša práca platená 9000 /deň. Nie sme tu žiadny Noromojsejovci...
ewita888
16.03.10,06:24
zubára mi ani nespomínaj...;)
ok, už nebudem.. ale bol dobrý, neubližoval:) ma to normálne rozčúlilo tento postoj.. mne si dal tiež robiť DP, síce len A jeden známy a poslal mi čokoládu za to.. som si ale privyrobila:--- musím mu za ňu poldeci kúpiť nabudúce :---
Majka
16.03.10,06:25
musím sa pripojiť, lebo mi to nedá.

Spraviť účtovníctvo neznamená len nahodiť tých 50 faktúr. Treba zrátať ešte fakt výpisy, interné doklady (časové rozlíšenie, nevyfakturované dodávky), uzávierkové zápisy, výpočet dane, ZRF a podobne. Nahodiť to do PC, je to najjednoduchšie. Problém je to skompletizovať!

1.urobiť danove priznanie a vyčísliť daň
2.urobiť poznámky (duplom teraz pri prechode na € žiadna sranda)
3.urobiť výkazy (tento rok mimoriadna makačka)
4.vypočítať pre PO preddavky (včera mi to zabralo 2 hodiny,lebo tam vznikla komplikácia)
5.pripraviť uč.závierku do OR do Zbierky listín (vrátane vyhlásenia, sprievodneho listu)
6.všetko kompletne vytlačiť aj pre klienta

Toto fakt nezaberie len pár hodín. Ja takúto sro robím pár dní. Takže za učtovnú závierku si vypýtať 166€ je uplne normalne plus vypýtať za to účtovníctvo vrátane uzávierkových zápisov (cca 50-70€ mesačne).


si to bravurne vystihla... tiez som a dala nachytat na male uctovnictvo...ved len par faktur ale co vsetko s tym suvisi...musis vykonat ci male velke...
ivustek
16.03.10,06:31
Ak si myslíš, že cena 300 € je za 5 hodín nahadzovania faktúr do PC, tak si na veľkom omyle. Kto účtovníkovi zaplatí tie hodiny, ktoré strávi na školeniach, študovaním zákonov ....? Aby ti to mohol za 5 hodín nahodiť, potrebuje ešte 30 hodín vzdelávania predtým ako ti to nahodí. A nehovoriac o ďalších výdavkoch....

Účtovníctvo totiž nie je o tom, že raz sa niečo naučíš a potom už len zarábaš
Stanislav 1975
16.03.10,06:34
Hm, no priznám sa, že som účtovníčka a aj mňa tá suma mierne zaskočila. To bude asi tým, že som len obyčajný rádový zamestnanec úplne iného regiónu... a nikdy som nečítala tému "Koľko si za to pýtať"... ;)
Ak si to účtovníctvo dáš spracovať obyčajnému rádovému zamestnancovi, ktorý Ti to urobí jednorázovo na dohodu o vykonaní práce, určite zaplatíš za to účtovníctvo nižšiu sumu. Ale to už zodpovednosť za účtovníctvo bude čisto na Tebe, nie na tom "zamestnancovi"... Otázne je, či to aj naozaj bude dobre spracované - kvalitu spracovania nezistíš zo sumy, ktorú si zapýta, ani z osobného pohovoru.
Živnostník preberie na seba aj toto riziko, pretože sa môže proti spôsobeným škodám poistiť. Sám teda zváž, za koľko Ti to naozaj stojí. Môžeš ísť do rizika za podstatne nižšiu sumu za spracovanie účtovníctva - verím, že takého človeka vo svojom okolí nájdeš.

zas nemožeš porovnávať účtovníka-živnostníka-so zamestnancom účtovníkom...
A zasa všetko je relatívné-inú má plácu účtovník,čo robí pre malé JRD a inú ten čo robí účto nejakej nadnárodnej veľkej spoločnosti...-myslím tým za určitý počet dokladov...
Majka
16.03.10,06:37
Ja len dodam,viem ze toto je tema na tisicky prispevkov, no ak aj mala firma s par fakturami donesie k spracovaniu uctovnictva, ma tam aj banku alebo pokladnu,vacsinou za cely rok aspon jedna dve faktury su problemov bud zle vyplatene zuctovane vyfakturovane dohladavania.... ak este dannemu podnikatelovi /predpokladam jednoosobova s.r.o. robi vsetko/ nie je jasne nalezitost faktury platenie a pod... hlava do zveraka behom par hodin nie len nahodenia so sw :) takze to nebyva LEN NAHODIT :) teda aspon ja som zatial nemala to stastie si takto zarobit peniaze :)
babi2
16.03.10,06:39
Ak si myslíš, že cena 300 € je za 5 hodín nahadzovania faktúr do PC, tak si na veľkom omyle. Kto účtovníkovi zaplatí tie hodiny, ktoré strávi na školeniach, študovaním zákonov ....? Aby ti to mohol za 5 hodín nahodiť, potrebuje ešte 30 hodín vzdelávania predtým ako ti to nahodí. A nehovoriac o ďalších výdavkoch....
Presne toto som chcela povedať, tí ktorí nevedia o čom to je, tak vidia len to, že veď to máš za chvíľu hotové, ale koľko človek strávi času nad tým, aby to mohol mať trebárs za chvíľku hotové, koľko musí študovať a koľkokrát pátrať či to zaúčtovať tak, alebo tak, aby to bolo v poriadku. Nehovoriac o nákladoch na PC, softvér, literatúru, školenia, atď...
Stanislav 1975
16.03.10,06:43
si to bravurne vystihla... tiez som a dala nachytat na male uctovnictvo...ved len par faktur ale co vsetko s tym suvisi...musis vykonat ci male velke...

To je pravda s tou veľkosťou-čo je pre jedného malé, može byť pre druhého veľké:D-to je ťažko paušalizovať...
Dav
16.03.10,06:52
to myslis vazne ? nahodit takychto par faktur do uctonickeho softu je pre uctovnika robota na par hodin, ani nie den, vystupy mu to urobi samo... to ak uctovnik zaraba 9000/den (aj to taky kratky), tak to neviem naco som 5 rokov studoval vysku :P
To je kompletné zaevidovanie firmy, počnúc otváracou súvahou. Kompletné nahranie číselníkov,nahranie obchodných partnerov, zaúčtovanie dokladov, uzavretie roka, spracovanie ročnej účtovnej závierky, výkazov.DP, poznámok. Advokát si len za overenie jedného podpisu vypýta 1,99, a tam skutočne nepotrebuje žiadnu odbornú znalosť...na rozdiel od účtovníka. Ale to je to spoločenské povedomie o profesii účtovník. Bohužiaľ.
Anik
16.03.10,06:56
od nás sa očakáva práca za bonbonieru a kávu
pri malých firmách byť hluchý a slepý.
Všetci vieme že sú firmy, ktoré len malé percento svojich príjmov
dajú na papier, kde aj normálny sedliacky rozum zostane stáť, keď prinesú papiere a ešte si povedia koľko má byť daň v tom lepšom prípade v tom horšom 0.
Keď som povedala minulý rok koľko som zaplatila daň tak mi bolo povedané daj si to urobiť niekomu inému.
Ja osobne si myslím, že je lepšie kľudne spať ako sa stále báť kedy príde kontrola a čím neskôr to bude tým horšie lebo pokuty a penále sú podľa mňa to čo by ma zabilo.
keď zoberieme pokuty za oneskorené podanie výkazov, prehľadov atď.
tak si myslím že sa oplatí zaplatiť účtovníkovi ktorí mi vlastne ušetrí peniaze
Zoltán Kovács
16.03.10,11:04
A podla teba nie je ? Povedz mi uprimne, kolko malych podnikatelov a firiem by si ho podla teba davalo robit, keby nebolo povinne zo zakona? Skus v percentach :)
Ale to uz sme hodne od temy.. bol som zvedavy na ferovu cenu, zatial som tu videl jedno cislo, ktore sa mi sice nepacilo ale to uz je moj problem, vsakze :) Debata o hodnote kohokolvek prace je prudko filozoficka, nemusime tu v nej pokracovat...

No účtovníctvo určite nie je nutné zlo. A nie je LEN nástrojom výpočtu dane a ostatných "blbostí". Ale je aj nástrojom pre riadenie firmy, plánovania a podobných vecí. Čo si myslím sú dôležité pre kvalitné podnikanie.
Monika Kováčová
16.03.10,11:40
Zoli, sa nerob... určite máš prachov jak sedlák kopu hnoja, obliekaš sa do modelov ALAIN DELON, vlastníš luxusnú vilu zariadenú najdrahším nábytkom a v garáži máš minimálne jedno ferarri a nejakého jaguára. O tvojej jachte na Male Divach ani nehovorím...
a to všetko za to, že zdieraš chudákov, ktorí ťa musia platiť, lebo si nutné zlo...
Zoltán Kovács
16.03.10,11:43
Zoli, sa nerob... určite máš prachov jak sedlák kopu hnoja, obliekaš sa do modelov ALAIN DELON, vlastníš luxusnú vilu zariadenú najdrahším nábytkom a v garáži máš minimálne jedno ferarri a nejakého jaguára. O tvojej jachte na Male Divach ani nehovorím...
a to všetko za to, že zdieraš chudákov, ktorí ťa musia platiť, lebo si nutné zlo...


Jasnačka..... :D:D:D
Preto potom dostávam takéto odkazy..... asi nespokojný, resp. zodratý klient mi nechal odkaz:
Monika Kováčová
16.03.10,11:44
Jasnačka..... :D:D:D
Preto potom dostávam takéto odkazy..... asi nespokojný, resp. zodratý klient mi nechal odkaz:
:D:D:D:D:D:D:D:D aj ja som mala čosi podobné :D:D:D:D asi som niekomu zle vydrhla podlahu :D:D:D:D
Stanislav 1975
16.03.10,11:47
Jasnačka..... :D:D:D
Preto potom dostávam takéto odkazy..... asi nespokojný, resp. zodratý klient mi nechal odkaz:

Zoli, také odkazy sú ešte ok, horšie bude keď fáro ľahne popolom...:mad::mad::mad:
Zoltán Kovács
16.03.10,11:49
Zoli, také odkazy sú ešte ok, horšie bude keď fáro ľahne popolom...:mad::mad::mad:

Tak to aby som ho poistil. ;)
Monika Kováčová
16.03.10,11:51
Zoli, také odkazy sú ešte ok, horšie bude keď fáro ľahne popolom...:mad::mad::mad:
ako to v prísp. 33 ?
Muška
16.03.10,11:52
:D:D:D:D:D:D:D:D aj ja som mala čosi podobné :D:D:D:D asi som niekomu zle vydrhla podlahu :D:D:D:D
..pani vedúcka...ja som to nebola :mee:
Stanislav 1975
16.03.10,11:54
Tak to aby som ho poistil. ;)

bohužial zoli,sklamem ťa- ak ide o úmyselný cielený útok na dané(poistene) auto,tak uvedený požiar je vo výlukach z poistného plnenia...-neplní sa to...
Nemožem ti dať bohužial priaznivejšiu infošku...:mad:
Katy a R
16.03.10,11:57
:D:D:D:D:D:D:D:D aj ja som mala čosi podobné :D:D:D:D asi som niekomu zle vydrhla podlahu :D:D:D:D
mimotemy to naozaj tvoje :confused::confused::confused: :mee::mee::mad::mad::mee::mee:
Stanislav 1975
16.03.10,11:57
ako to v prísp. 33 ?

no vidím monika, že to tvoje je už na druhom svete...:o-nech mu je šrotovisko ľahké-ale ty ako účtovníčka si nemáš problem kúpiť také isté nové-však kreditku nosiš so sebou, nie?:D
Zoltán Kovács
16.03.10,11:58
Monika to akože je, pardón bolo tvoje autíčko? :eek:
Stanislav 1975
16.03.10,11:58
mimotemy to naozaj tvoje :confused::confused::confused: :mee::mee::mad::mad::mee::mee:

ale neee, to monika len finty hádže na nás...:cool:
Monika Kováčová
16.03.10,12:00
ale neee, to monika len finty hádže na nás...:cool:

stanko, začal s tým zadávateľ otázky...:D
Stanislav 1975
16.03.10,12:07
Z istých doveryhodných zdrojov,ktoré si neželajú byt menované s určitosťou viem, že jej auto je toto-

http://www.carforums.net/reviews/makes/pictures/bentley11.jpg



ale to má len na záhradu-do mesta neviem aké má...:D:D:D
grammatika
16.03.10,12:21
:) :) :) tak najskôr ma táto téma trošičku naštvala - "zadávateľ" a potom som sa na nej velice zabavila-Zoli, Monika, Stanislav ďakujem za vyčarovaniu úsmevu :)
Gabi03
16.03.10,12:29
No ja by som ešte k téme povedala, že hoci i oblasť informatiky sa dosť inténzívne mení, oblasť účtovníctva a daní sa mení oveľa väčšou intenzitou.
A hoci zadávateľ témy študoval 5 rokov informatiky, vyštudovať 5 rokov ekonómiu (alebo aj 4 na strednej) a ďalej sa nevzdelávať, to je .... nemysliteľné.
Na začiatku sa sptýal priamu otázku, tak dostal priamu odpoveď. Aj ja by som rada bola audítorka... za ten ich plat. :)
Stanislav 1975
16.03.10,12:30
No ja by som ešte k téme povedala, že hoci i oblasť informatiky sa dosť inténzívne mení, oblasť účtovníctva a daní sa mení oveľa väčšou intenzitou.
A hoci zadávateľ témy študoval 5 rokov informatiky, vyštudovať 5 rokov ekonómiu (alebo aj 4 na strednej) a ďalej sa nevzdelávať, to je .... nemysliteľné.
Na začiatku sa sptýal priamu otázku, tak dostal priamu odpoveď. Aj ja by som rada bola audítorka... za ten ich plat. :)

a ja ministrom životného prostredia,za tie provízie,,,:D:cool:
Lenka1979
16.03.10,12:31
Ja by som len zadávateľa témy chcela poprosiť: napíš koľko si nakoniec zaplatil za to úúúúplne jednoduché nahodenie faktúr do PC za pár hodín... dík.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Ajuška
16.03.10,12:49
... a ja... by som len zadávateľa témy chcela poprosiť: ...
...či sa pri tak vysoko profesionálnom obchodnom rokovaní vôbec našiel taký blbec....... :rolleyes: ...
mysimis
16.03.10,13:06
Sledujem túto tému od jej zadania a už mi nedá aby som sa nezapojila: zadávateľ v závere svojho zadania napísal takúto otázku /citujem/: "Viete poradit, kolko si za to moze ferovy uctovnik vypytat ?"
Podľa všetkého keďže mu to nespravíme za pár drobných asi nie sme pre neho férový????
A vzhľadom k tomu, že mám problémy s nízkym tlakom tak táto téma mi tlak poriadne zvýšila......
Lenka1979
16.03.10,13:11
Sledujem túto tému od jej zadania a už mi nedá aby som sa nezapojila: zadávateľ v závere svojho zadania napísal takúto otázku /citujem/: "Viete poradit, kolko si za to moze ferovy uctovnik vypytat ?"
Podľa všetkého keďže mu to nespravíme za pár drobných asi nie sme pre neho férový????
A vzhľadom k tomu, že mám problémy s nízkym tlakom tak táto téma mi tlak poriadne zvýšila......


Miška moja, šetri svoje zdravíčko... pre takého "férového" klienta by sa neoplatilo zlostiť a ničiť si svoje jediné zdravie ...
magnum
16.03.10,13:19
nezavezne ja to spravim za € 301,- :D
Muška
20.03.10,08:33
Moniiiiiiiiiiiiii, Ty trubka, Ty si to fakt vyhodila :eek:

Ťa dorazím, či???

Ten Riško nám tu narobí ešte "rozbroje".

P.S.
Pre nezainteresovaných objasním:
Moni dala fotku ako ma "drhne" a ja som zo srandy jej príspevok označila "nevhodné"......myslené akože "drzaňa-drzá" :D.
A Monike to prišlo ako "mínusový bod"

Za čo sa týmto Moniko hlboko, ponížene, úctivo ospravedlňujem.

Pani vedúcka pošlem Vám vajíčka, klobásky a domácu pálenku.
Či??
:D:D:D:D
Monika Kováčová
20.03.10,08:37
Moniiiiiiiiiiiiii, Ty trubka, Ty si to fakt vyhodila :eek:

Ťa dorazím, či???

Ten Riško nám tu narobí ešte "rozbroje".

P.S.
Pre nezainteresovaných objasním:
Moni dala fotku ako ma "drhne" a ja som zo srandy jej príspevok označila "nevhodné"......myslené akože "drzaňa-drzá" :D.
A Monike to prišlo ako "mínusový bod"

Za čo sa týmto Moniko hlboko, ponížene, úctivo ospravedlňujem.

Pani vedúcka pošlem Vám vajíčka, klobásky a domácu pálenku.
Či??
:D:D:D:D

tak... som si myslela, že som ťa urazila... preto tá rýchla náprava.... :D:D:D:D

neva, tí ktorí čítali, pochopia... aj tak je to už neaktuálne :)

a vajíčka neposielaj, mám 60 ks za daňové A príjmy plynúce v zahraničí... super kšeft, ide o vajíčka od domácich sliepočiek... ;)
Maruška54
20.03.10,08:56
ja len tolko...autoklampiar volakedy pýtal 110.-- Sk/hod...10.--Sk za klepnutie a 100.-- Sk za to že vedel kde klepnúť

takže my si tiež pýtame pár drobných za to klepanie a ostatné si pýtame lebo vieme kde klepnúť
Maruška54
20.03.10,09:15
a ešte dodatok...klampiar si musí kúpiť kladivo...my si musíme kúpiť PC a soft ktorý nám to vypľuje a ešte občas si musíme zaplatiť aj ajťáka
ekopo
20.03.10,09:46
...ešte niečo, možno mimo témy , minulý týždeň bol u mňa inštalatér, nechcel nič robiť zadara, nevadí, ale možno to bol ten, čo sa tu niekde pýtal na rady ako s DP a dostával tie rady zadara a komplexne....
aj nás účtovníkov niečo musí živiť, a nie sú to rady zadarmo ako to tu už býva zvykom, a keď odpoviem tak, že dám linky na riešenú problematiku tak dostanem vynadané.... preto začínam novú éru, nebudem odpovedať na otázky, ktoré evidentne nie sú od účtovníka, mzdára, kolegu od fachu ...atď a majú spoločné len jedno: zadarmo získať rady, komplexný návod na účto....atď
Stefan2005
20.03.10,10:01
a ešte dodatok...klampiar si musí kúpiť kladivo...my si musíme kúpiť PC a soft ktorý nám to vypľuje a ešte občas si musíme zaplatiť aj ajťáka

... buď spravodlivá :): musí mať aj iný vercajch - napr. ohýbačky plechu, ručné náradie, prívesný vozík (ak nie dodávku) na prepravu plechov, ....
Každá kvalitne vykonávaná profesia si vyžaduje svoje investície.
evina
20.03.10,10:12
to myslis vazne ? nahodit takychto par faktur do uctonickeho softu je pre uctovnika robota na par hodin, ani nie den, vystupy mu to urobi samo... to ak uctovnik zaraba 9000/den (aj to taky kratky), tak to neviem naco som 5 rokov studoval vysku :P

Teraz som uvidela túto tému. Neviem, či aj niekto v tomto duchu ďalej odpísal, ale mierne ma nadhodilo na stoličke...
V prvom rade by som prosila odporučenie na soft, ktorý mi to urobí sám....
Po druhé by som rada vedela ako napríklad tie vypluté výkazy, napríklad pri zlom nahodení ohodnotí DÚ, ak nahodíš odberateľov napríklad do dodávateľov. Aké účty použiješ pri účtovaní banky?. Myslíš, že tie správne účty sa účtovníkovi prisnili, alebo si musel aj niečo naštudovať?
Po tretie som zvedavá na poznámky atď. A Zároveň som zvedavá , či to ako vedieť to urobiť je zadarmo v každej profesii. Či v každej profesii ide napríklad počítač na slnečnú energiu, používajú sa imaginárne iné potrebné veci.,
No a na záver robím účtovníctvo a mám VŠ. /Túto vetu som napísala 1x, ale skutočne ma to zdvihlo zo stoličky/...

P.s. A ak je to taká haluz, tak čo si to nespravíte sami?
evina
20.03.10,10:18
Ok tak sa opravim... tak som nemusel studovat 5 rokov informatiku na to aby som zarabal 40tisic, keby som vedel ze uctovnik zaraba 180 000... alebo zeby nie?
Nechcel som nikoho urazit, len ma to prekvapilo, podla mna pridana hodnota tej prace zdaleka nie je 300eur/par hodin.. fakt neviem co by som musel robit, aby pridana hodnota mojej prace bola taka, aby som mohol este 9000/den davat na uctovnictvo, co je v podstate len nutne zlo okolo vyrabania tej mojej pridanej hodnoty :)

Prepáč, ale to červené považujem priam za drzosť. Ak je hodnotná len Tvoja pridaná hodnota však si rob všetko sám. a také zárobky mala za účto asi fakt len známa podnikateľka z Pereša....
Maruška54
20.03.10,10:20
... buď spravodlivá :): musí mať aj iný vercajch - napr. ohýbačky plechu, ručné náradie, prívesný vozík (ak nie dodávku) na prepravu plechov, ....
Každá kvalitne vykonávaná profesia si vyžaduje svoje investície.
ale veď to bolo len názorne...ja viem že len s kladivom nevyžije
evina
20.03.10,11:22
Vyprchala so mňa prvotná zlosť a už to tu niekto písal, čítajúc ďalej ma rozveselili Poraďáci....ale napísať to musíme. Číta to veľa ľudí a naozaj nemôžeme dopustiť takéto vyjadrenia. Na záver mám jednu otázku pre zadávateľa témy /aj keď podľa mňa to viac čítať nebude...

Mám taký problém so softom na ktorom robím. Aj keď nie je autorom potrebovala by som to upraviť. Stačilo by 10 EUR, lebo ja si myslím, že stačí jeden zásah.:--- aj keď neviem kam ...

Práve som sa v rádiu dozvedela, že na stránke krosu sa dá prihlásiť na olympiádu mladého účtovníka, ktorá sa koná s cieľom pozdvihnúť profesiu účtovníka. Nenašla som to tam na 1x, nemám čas teraz hľadať, ale chválim ich, či už za to že sú organizátori alebo to ide cez ich stránku. Chválim ich aj za to, ako sa snažia pomôcť tejto profesii napríklad bezplatným poskytnutím DP , či RZZP.
jaja99
20.03.10,11:45
to myslis vazne ? nahodit takychto par faktur do uctonickeho softu je pre uctovnika robota na par hodin, ani nie den, vystupy mu to urobi samo... to ak uctovnik zaraba 9000/den (aj to taky kratky), tak to neviem naco som 5 rokov studoval vysku :P

Počúvaj vedúci, určite sa Ti ozvú dobré duše, čo Ti sto spravia aj za pár drobných, len aby vedeli všetky výnimky týkajúce sa v.o.s.
U mňa by to bola ešte vyššia suma ako 9000 SKK na deň.

PS. Prečo sa bývalý študent programovania venuje upratovacím prácam??

PPS: Vieš čo si si navliekol na krk, keď si začal s v.o.s.?
Maruška54
20.03.10,11:47
zaplatila som nedávno za preinštalovanie WINDOWSU nebudem písať kolko...tiež by som mohla povedať že šak to len sputil CD a inštalovalo sa samé
bsp1
20.03.10,11:48
Neda mi nezareagovat. Chcela by som len podotkut, ze cena za zauctovanie tych par poloziek je naozaj minimalna. Ale ked sa tomu pripocina cena licencie SW (a naslednej rocnej udrzby) a ostatnych "fixnych poloziek" (tie je potrebne robit bez ohladu na pocet poloziek) - ako napr. poznamky k rocnej uctovnej zavierke, danove priznanie, inventarizacie pokladne, inventarizacne zapisy za ucty skupiny 0,1,2,3,4 ....... tak si myslim, ze cena je uplne OK. A aj ked zauctovanim stravim minimum casu, tymito ostatnymi ukonmi su to dalsie hodiny a hodiny naviac. Potom sa samozrejme stava, ze aby cena nebola prilis vysoka a uctovnik zakazku ziskal, tak nie je uctovnictvo urobene kompletne. Takze sice teraz zaplatis menej, ale ovela viac doplatis pri danovej kontrole.
Maruška54
20.03.10,12:07
zadávajúci nám mnohým zdvihol tlak...ráno mi nebolo nejako dobre nevedela som či mám nízky alebo vysoký tlak...teraz už viem že som mala nízky...a okrem toho on sa na Porade od 16.03.2010 8,04 neukázal asi už loví v iných vodách
Zita5
20.03.10,12:54
Ahojte,
neviem ci som zvolil vhodnu kategoriu, ale hadam ma neposlete kade lahsie :)
Chcel by som sa spytat, aka je primerana cena za spravenie podvojneho uctovnictva za cely minuly rok (resp. april kedy firma vznikla - december), pricom jedine doklady ktore firma ma su faktury ktore vystavila svojim odberatelom sluzieb, a tych su radovo desiatky (mozno 50)..zamestnancov nemala cize ani mzdy, ani sa nic na nu nekupovalo, ani nam nikto faktury nevystavoval... potrebujem v podstate len minimalne nutne vystupy, ktore su povinne resp. potrebne na podanie danoveho. Jedna sa o v.o.s.
Viete poradit, kolko si za to moze ferovy uctovnik vypytat ? Diki moc.

Férový daňový poradca pre nečinnú s.r.o. vypracuje DP +Prílohy a zaúčtuje si 150 euro bez mihnutia oka .
jonnie
21.03.10,19:55
Osobne si myslim, ked je to taka "malina" - nie je problem kupit soft - mozno to aj stiha a "nahodit" si to sam...a potom mozno zisti,ze to nie je 50 faktur. Suma asi zavisla od jednotlivych regionov. Tiez nemam rada,ked niekto "podraza" nohy a robi sa zadara, potom si niekto pomysli,ze ti,co si normalne vypytaju nejaku sumu su zdieraci. Ale zvacsa to robia zamestnankyne-mzdarky-ked chcu pomoct cloveku vypisat dan.prizn.A. A ked taky clovek oslovi uctovnika, co sa tym zivi a zapyta sumu-tak je zdierac..
Dokonca viem,ze niekto si uctuje 100 % prirazku za neskore prinesenie podkladov.
Inak - vela stastia... a uctovnikom pevne nervy do konca marca.
Betina2
07.04.10,13:09
to myslis vazne ? nahodit takychto par faktur do uctonickeho softu je pre uctovnika robota na par hodin, ani nie den, vystupy mu to urobi samo... to ak uctovnik zaraba 9000/den (aj to taky kratky), tak to neviem naco som 5 rokov studoval vysku :P

No tak si to teda vyskúšaj, Ty mudrland. Vezmi si jedno "maličké účtovníctvo", je mi jedno či sa rozhodneš pre jednoduché alebo podvojné, pridaj si k tomu podla možnosti aj DPH-čku, mzdy a iné "pikošky" ani nerátam, úplne postačí tých 50 vystavených faktúr, nauč sa ovládať soft (ktorý si musíč samozrejme predtým zakúpiť a naštudovať a platiť si aj neustále aktualizácie), zásob sa všetkými potrebnými aktualizovanými zákonmi a študuj raz toľko, lebo Ty si práve jeden z Tých, čo mňa osobne nenormálne vytáčajú do nepríčetnosti! Tlak sa mi zvdihol najmenej na 150 po prečítaní Tvojich príspevkov. Ty sa radšej do našej práce nenavážaj, lebo takých ako si Ty - informatikov, analytikov a čo ja viem koho ešte (zamestnaných vo veľkých firmách) poznám niekoľko a ani jeden z nich bohužial pre našu prácu nemá pochopenie....rob si len svoju informatiku a pokojne si mysli, že sme všetci ako "Milan Kordiak z Paneláku", ktorému sa neoplatí robiť tri dni za 1000 Eur. Tvorcovia seriálu sa nám nechtiac postarali o "reklamu" a podľa reakcií z môjho okolia prehlasujem, že len utvrdili verejnosť v omyle, že naša práca je "len nahádzanie pár dokladov do softu a ten všetko spraví sám". Skús si niekedy len zo zvedavosti otvoriť akékoľvek daňové priznanie a aj tam vyplniť všetky položky....nielen tie "jednoduchšie", píšem doslova všetky....každý jeden je pre iný paragraf...tak len pekne otvor očká, urob si čajíček alebo kávičku a odstopuj si už len to štúdium paragrafov (alebo to sa neráta?)....nepočítam drobnosti ako spotreba toneru, papiera, tel.poplatkov, licencii atď., nákup počítačového vybavenia či školenia v čase uzávierok - tých sa bežne absolvuje aj 10 poldňových, a každé stojí od 35 Eur a viac + DPH.....si to láskavo spočítaj a potom vykrikuj, akú máme pridanú hodnotu! A navyše, my pracujeme prakticky neustále, poradiť treba aj večer alôebo cez víkend...jednoducha nezatvorím dvere na kancelárii a neodignorujem klientov, ak si ich chcem udržať. Dovolím si tvrdiť, že je nás takýchto väčšina. Mimochodom - tiež som študovala 5 rokov na VŠ a odvtedy študujem denne ďalších 12 rokov počas praxe a nehnevaj sa na mňa, ale v ani jedinej firme (aj veľkých) kde som pracovala alebo som mala záujem robiť, mi neponúkli nástupný plat 40 000 Sk v hrubom! Takže si buď poloboh, alebo ešte v plienkach, čo sa týka životných skúseností. Jedine to Ťa predo mnou ospravedlňuje.

Idem to radšej von predýchať, lebo ten tlak mi fakt vyskočil a nechcem, aby ma z Teba a Tebe podobných raz porazilo.
Betina2
07.04.10,13:27
Osobne si myslim, ked je to taka "malina" - nie je problem kupit soft - mozno to aj stiha a "nahodit" si to sam...a potom mozno zisti,ze to nie je 50 faktur. Suma asi zavisla od jednotlivych regionov. Tiez nemam rada,ked niekto "podraza" nohy a robi sa zadara, potom si niekto pomysli,ze ti,co si normalne vypytaju nejaku sumu su zdieraci. Ale zvacsa to robia zamestnankyne-mzdarky-ked chcu pomoct cloveku vypisat dan.prizn.A. A ked taky clovek oslovi uctovnika, co sa tym zivi a zapyta sumu-tak je zdierac..
Dokonca viem,ze niekto si uctuje 100 % prirazku za neskore prinesenie podkladov.
Inak - vela stastia... a uctovnikom pevne nervy do konca marca.

Len ale veľký rozdiel vypísať DP typ "A" na základe jedného či dvoch potvrdení a iné je robiť DP pre podnikateľov a právnické osoby, kde je nespočetné množstvo kombinácii prípadov a príjmov či nákladov, rozlišovať priočítateľné a odpočítateľné položky atď. a zase iné je robiť DPH a iné sú aj ostatné daňové priznania. No a ešte nech si skúsi vyplniť Ročné zúčtovanie Zdravotného poistenia typ S s prílohami SA, SB, SC napr. aj s PN-kami, OČR-kami, Materskou a rodičovskou počas roka alebo aj zmenou na invaliditu a o niekoľkodňovú zábavu máš hneď postarané!
Prirážku necháp prosím ako zderstvo...je to daň, popolatok za lajdáckosť! Veď ak začnem podnikať v marci, čo mi bráni predkladať doklady na spracovanie na mesačnej alebo kvartálnej báze? Ako podnikateľ si to ani neviem predstaviť- nemať priebežne prehľad o hospodárení je celkom odvážne...ale v marci sa už ani nedá veľmi daňovo optimalizovať...ani pri všetkej dobrej vôli...dátumy jednoducho nepustia....takže ak je niekto lajdák a ešte k tomu nepoučiteľný, nech za svoje chyby platí...
Ach tie regióny...neviem, prečo panuje predstava, že v Bratislave sa viac zarobí než inde...veď aj náklady sú tu oveľa vyššie...len na nájomné a cestovanie dáme raz toľko ako v iných regiónoch a aj presuny stoja viac času...takže čo navyše zarobíme, to aj minieme...prakticky je výsledok rovnaký...a že niekto podlieza s cenou? Po takom niekom by som asi účto neprebrala...raz stačilo ... už len pre tú cenu...všetko čo je podozrivo lacné, mi nedáva dobrý obraz. Rovnako je to aj s potravinami, aj s topánkami....nemusí to byť značkové alebo predražené, ale kupovať na "centrálku" asi aj tak nebudem...žiadna kultúra predaja, žiadna záruka, poradenstvo typu...áno áno, vyzeráte v tom super (aj napriek tomu, že ste v tom tričku ako vo vreci)....
ekopo
07.04.10,13:42
Betina 2 , si fakt vytočená...klídek, predýchaj...
Zita5
07.04.10,14:02
No tak si to teda vyskúšaj, Ty mudrland. Vezmi si jedno "maličké účtovníctvo", je mi jedno či sa rozhodneš pre jednoduché alebo podvojné, pridaj si k tomu podla možnosti aj DPH-čku, mzdy a iné "pikošky" ani nerátam, úplne postačí tých 50 vystavených faktúr, nauč sa ovládať soft (ktorý si musíč samozrejme predtým zakúpiť a naštudovať a platiť si aj neustále aktualizácie), zásob sa všetkými potrebnými aktualizovanými zákonmi a študuj raz toľko, lebo Ty si práve jeden z Tých, čo mňa osobne nenormálne vytáčajú do nepríčetnosti! Tlak sa mi zvdihol najmenej na 150 po prečítaní Tvojich príspevkov. Ty sa radšej do našej práce nenavážaj, lebo takých ako si Ty - informatikov, analytikov a čo ja viem koho ešte (zamestnaných vo veľkých firmách) poznám niekoľko a ani jeden z nich bohužial pre našu prácu nemá pochopenie....rob si len svoju informatiku a pokojne si mysli, že sme všetci ako "Milan Kordiak z Paneláku", ktorému sa neoplatí robiť tri dni za 1000 Eur. Tvorcovia seriálu sa nám nechtiac postarali o "reklamu" a podľa reakcií z môjho okolia prehlasujem, že len utvrdili verejnosť v omyle, že naša práca je "len nahádzanie pár dokladov do softu a ten všetko spraví sám". Skús si niekedy len zo zvedavosti otvoriť akékoľvek daňové priznanie a aj tam vyplniť všetky položky....nielen tie "jednoduchšie", píšem doslova všetky....každý jeden je pre iný paragraf...tak len pekne otvor očká, urob si čajíček alebo kávičku a odstopuj si už len to štúdium paragrafov (alebo to sa neráta?)....nepočítam drobnosti ako spotreba toneru, papiera, tel.poplatkov, licencii atď., nákup počítačového vybavenia či školenia v čase uzávierok - tých sa bežne absolvuje aj 10 poldňových, a každé stojí od 35 Eur a viac + DPH.....si to láskavo spočítaj a potom vykrikuj, akú máme pridanú hodnotu! A navyše, my pracujeme prakticky neustále, poradiť treba aj večer alôebo cez víkend...jednoducha nezatvorím dvere na kancelárii a neodignorujem klientov, ak si ich chcem udržať. Dovolím si tvrdiť, že je nás takýchto väčšina. Mimochodom - tiež som študovala 5 rokov na VŠ a odvtedy študujem denne ďalších 12 rokov počas praxe a nehnevaj sa na mňa, ale v ani jedinej firme (aj veľkých) kde som pracovala alebo som mala záujem robiť, mi neponúkli nástupný plat 40 000 Sk v hrubom! Takže si buď poloboh, alebo ešte v plienkach, čo sa týka životných skúseností. Jedine to Ťa predo mnou ospravedlňuje.

Idem to radšej von predýchať, lebo ten tlak mi fakt vyskočil a nechcem, aby ma z Teba a Tebe podobných raz porazilo.

Predýchaj a neboj , Kordiakovi včera šlohli klúč aj s účtom a jeho machináciami .:)
Betina2
07.04.10,15:31
Už som predýchala, deti ma priviedli na iné myšlienky :):):)
Musím sa naučiť odosobniť :(
rahama
14.04.10,09:01
Ďakujem Betina2 za skoro vyčerpávajúcu odpoveď, ešte by som dodala, že ten kto je zamestnaný má 25 dní dovolenky, dosť sviatkov, je teda 2 mesiace v roku platený bez toho, že by pohol prstom. Ďalej sú tu návštevy lekárov, úradov a pod., ktoré si vybaví v pracovnom čase. To len pre tie "jednoduché názory.
evina
14.04.10,10:07
Už som predýchala, deti ma priviedli na iné myšlienky :):):)
Musím sa naučiť odosobniť :(

Nie si veru sama, ktorú vytočil...:) Ja osobne vždy napríklad takmer onemiem od úžasu, ak niekto vykonávajúci inú profesiu sa zapojí do debaty s účtovníkmi, ekonómami a pod./alebo inou profesiou, to je jedno/ a dáva im najavo, aká je ich práca bezvýznamná a zbytočná ....a žiadne argumenty nemajú pre neho cenu ...
Maruška54
21.04.10,06:16
Spracovávam účtovníctvo Telovýchovnej jednoty ktorá má 12 oddielov a ešte dve činnosti, požiadali ma či by sa dalo vysledovať ako ktorý oddiel hospodári. Tak sa tu hrajkám s analytickým členením, číslovaním na strediská a zákazky a sama som zvedavá čo mi ten soft vypľuje
Ajuška
21.04.10,06:30
Spracovávam účtovníctvo Telovýchovnej jednoty ktorá má 12 oddielov a ešte dve činnosti, požiadali ma či by sa dalo vysledovať ako ktorý oddiel hospodári. Tak sa tu hrajkám s analytickým členením, číslovaním na strediská a zákazky a sama som zvedavá čo mi ten soft vypľuje
...:confused:...to, že sa Ty hrajkáš... by si hádam nechcela premietnuť do konečnej ceny za účtovníctvo...:D:D:D...
Maruška54
21.04.10,06:36
niéééé ani náhodou
nika.sum
22.04.10,16:08
Ked som zacala citat tuto temu, myslela som ze niekto zartuje. To je ale zly vtip. Mlady pan vystudoval informatiku - uctovala som jednu firmu kde chlapci od PC dostavali na hodinu nieco okolo 600-800 SKK. A ked uz ide o to zarabanie, nemusel studovat, mohol ist sa vyucit za instalatera, elektrikara, murara - ti sikovni maju tiez krasne peniaze za svoju robotu. Mozno pride cas, ked si zacnu vazit aj pracu uctovnikov....A ked je taky genialny, mozno objavil soft, co mu to naozaj vsetko vypluje, len akosi sa asi nechcelo softu plut...
kalkulka
23.04.10,12:01
Koľko by ste pýtali od živnostníka, ktorý má vystavených nejakých 20 faktúr, prijatých takých 80 faktúr, bločky v pokladni tak do 300, platca DPH, auto v podnikaní, asi pol roka 2 dvoch dohodárov, 2 otvorené účty + jeden úverový?
IvoM
23.04.10,12:28
Koľko by ste pýtali od živnostníka, ktorý má vystavených nejakých 20 faktúr, prijatých takých 80 faktúr, bločky v pokladni tak do 300, platca DPH, auto v podnikaní, asi pol roka 2 dvoch dohodárov, 2 otvorené účty + jeden úverový?


Kalkulka, tu máš link na dlhoročnú diskusiu na túto tému, nie je nutné otvárať novú.:)
http://www.porada.sk/t2956-posuskajte-kolko-pytat.html
manus
23.04.10,13:17
Robila som jedno "maličké" účtovníctvo, kde som so živnostníčkou nemohla rozprávať o mojich faktúrach za účto ani peniažkoch pred jej manželom, pretože on bol v tom, že ZA TO SA NEPLATÍ !!! :D :eek: :D
...taká moja pikoška
evina
23.04.10,14:04
Robila som jedno "maličké" účtovníctvo, kde som so živnostníčkou nemohla rozprávať o mojich faktúrach za účto ani peniažkoch pred jej manželom, pretože on bol v tom, že ZA TO SA NEPLATÍ !!! :D :eek: :D
...taká moja pikoška

ani v naturáliách ? :D:D:D
Melnick
23.04.10,14:37
Mne väčšinou vyjde tak, že aj maličké účtovníctvo robím na 10 stranovom tlačive DP :D a firmu si musím zaevidovať tak, či tak.:cool:
Johanka
23.04.10,15:30
Robila som jedno "maličké" účtovníctvo, kde som so živnostníčkou nemohla rozprávať o mojich faktúrach za účto ani peniažkoch pred jej manželom, pretože on bol v tom, že ZA TO SA NEPLATÍ !!! :D :eek: :D
...taká moja pikoška
Teraz mi chýba tlačítko "mimoriadne smutné" :mee:.
Moja skúsenosť je, že účtovníctva, ktoré podnikatelia prezentujú ako "malé" alebo "mám len trocha dokladov" sú najviac chaotické, prípadne so zložitými účtovnými prípadmi. Stačí jeden doklad - napr. zámenná zmluva a o niekoľkodňovú robotu je postrané... ale to sa ťažko vysvetľuje niekomu, kto považuje účtovníka za mor...
Melnick
23.04.10,15:42
Tiež milujem tých "s troma faktúrami" . Vždy dopadnem tak ako písala Johanka. A o pravidelných dodatočných priznaniach takýmto Trojfaktúrovým ani nehovorím.
zk24
23.04.10,16:25
Teraz mi chýba tlačítko "mimoriadne smutné" :mee:.
Moja skúsenosť je, že účtovníctva, ktoré podnikatelia prezentujú ako "malé" alebo "mám len trocha dokladov" sú najviac chaotické, prípadne so zložitými účtovnými prípadmi. Stačí jeden doklad - napr. zámenná zmluva a o niekoľkodňovú robotu je postrané... ale to sa ťažko vysvetľuje niekomu, kto považuje účtovníka za mor...

Presne tak, cim "mensi" zivnostnik, tym vacsi bordel. Robila som jednej pani danove teraz s tym ze sme zacali iba odpismi pre auto, nakoniec sa zistilo ze ona ma uz 3 roky na firmu pisane telefony od 2 operatorov. po vypracovani danoveho, ked uz som mala vsetko vytlacene som iba prehladavanim jej minulorocneho uctovnictva, z nudze, som nasla vystavene faktury za prenajom pocitaca, ktory ako firma nevlastnili...

Danove som robila na tri krat (kazdy "podnikatel" si mysli ze staci mat ustrizok seku ale nie fakturu, pirpadne fakturu ale naco by mi bol doklad o uhrade? Alebo ak platim najomne na zaklade zmluvy, staci mi zmluva, nemusim mat potvrdenie z banky o platbach :D ) ....

Vzdy to zacina jednou fakturou a konci tak ze ja sama pretelefonujem kvoli urgovaniu dodania dokladov pomaly viac ako je dany chaby "honorar".... :mee:
jacekova
23.04.10,16:45
Môj klient (s.r.o.) mi celý rok nedoniesol doklady, lebo vraj nič nerobil. Nič nenakupoval ani nefakturoval. Doklady doniesol 22.3.2010. Zabudol na VBU, tak dodatočne 25.3.2010. A na výpisoch lízingové splátky, nákup stolu v Taliansku, a iné "osobné spotreby". a teraz čo? dať odstreliť seba alebo jeho :confused:

a fakt mal pravdu, nemá nič, len zopár výpisov.... a roboty s tým bolo ako na kostole :mee:
cactus
24.04.10,05:53
Tiež milujem tých "s troma faktúrami" . Vždy dopadnem tak ako písala Johanka. A o pravidelných dodatočných priznaniach takýmto Trojfaktúrovým ani nehovorím.

vidím, že nie som sama....
permanentne dačo zabudnú doniesť...
manus
25.04.10,16:41
ani v naturáliách ? :D:D:D

Ale vlastne áno, pri prvom stretnutí mi zaplatil džús :D:mee::D
janci10
27.04.10,14:20
Zdravim,

neda mi nereagovat na zadavatela otazky. Zda sa mu 300 EUR za celorocne ucto privela. Tak nech si to prepocita - keby nebol lenivy pocas roka a daval si to robit kazdy mesiac, vychadza to na 25 EUR/mesiac. A v tej cene uz ma aj dan z prijmu, uctovne vykazy a poznamky... Tiez mam takychto klientov, ktori si vsetko daju spravit v marci a potom sa cuduju cene. Len akosi si nevedia uvedomit, ze ide o ucto za cely rok, nie za tych "par"hodin - udajnych par hodinach uctovania... Vzdy sa tam najde nieco take "este..." - bankove vypisy, pokladna, majetok...a ako perla RZZP - ved to "patri k uctu"...
Betina2
27.04.10,14:59
Robila som jedno "maličké" účtovníctvo, kde som so živnostníčkou nemohla rozprávať o mojich faktúrach za účto ani peniažkoch pred jej manželom, pretože on bol v tom, že ZA TO SA NEPLATÍ !!! :D :eek: :D
...taká moja pikoška

Žiaľ, pre mňa nie zábavné :(:(:(

Skôr pohoršujúce a zarážajúce. Je to to isté, ako keby som ja odbila opatrovateľku v škôlke s tým, že veď celý deň sa len hrajú a zabávajú, tak za čo vlastne chce poberať mzdu !!!
Betina2
27.04.10,15:30
Najhoršie je, že ked príjmame nových klientov, tak donesú akože všetky doklady a až časom popri účtovaní vyplávu na vrch iné fakty a doklady, na ktoré oni akosi pozabudli od začiatku spolupráce......donesú 1 krabicu a odchádzajú s 10 šanónami. Potom sú celí unesení, ked cena za spracovanie je niekedy aj o tretinu vyššia než pôvodne dohadovaná. A potom my vyzeráme ako nejakí výpalníci, čo sa dožadujú svojho a chcú tých chudákov len ošklbať. Niekedy si potom pripadám ako nejaký vyvrheľ. Ja sa nemienim škrieť a doprosovať sa o 10-15 Eur, ale ak mi rozdiel v cene robí od 100 Eur vyššie, tak potom samozrejme požadujem uhradiť celú sumu za účto, nie len tú predbežnú. Ideálne je, ak sa môžeme dohodnúť na položkovitej sume podľa cenníka. Tam sa to aj dobre preukazuje. Lenže máloktorí podnikateľ si vie predstaviť a odhadnúť, kolko ho to asi tak bude potom stáť. Navyše, väčšinoui so spracovaním účta požadujú aj kmpletný full-servis k ostatným administratáívnym veciam. Takže väčšinou pristupujeme na paušálnu dohodu s tým, že rozdiel by sa mal potom doplatiť. Obojstranne. Síce sa to nestáva, ale mohlo by sa - že mne preplatia a nakoniec je tých položiek menej, alebo sa to robí prekvapivo dobre. Toto sa mne stalo jediný krát za 10 rokov mojej praxe. Väčšinou je to opačne a potom sa ten rozdiel aj tak snažím okresať na minimum, aby sa nebodaj nezlakli a nešli ku konkurencii, ale zas aby som ani ja neprerobila. Ak beriem niekoho nového s "maličkým účtovníctvom" a naraz po ukončení účtovného obdobia, práca je nárazová a viac stresujúca, beriem zálohu vo výške 50% predpokladanej celkovej sumy, ale s tým, že DP síce dám načas, ale inventarizácie a výstupy z účta + všetky doklady odovzdávam klientovi až po úhrade mojej faktúry....zatiaľ to fungovalo, aj ked niektorí frflali. Inak by mi ale viseli peniaze aj niekoľko mesiacov.
A ešte rada - tí, čo najviac nariekajú, že namajú, tak tí obyčajne aj majú z čoho platiť - funguje to na 110%. A ak niekto narieka nad platením hned od začiatku, s takým budú vždy s platením problémy. Aj to sa mi potvrdilo. Kupodivu, Tí, čo nemali veľmi nazvyš, boli najserióznejší a aj doklady mali najporiadnejšie predložené.
manus
28.04.10,07:49
Žiaľ, pre mňa nie zábavné :(:(:(

Skôr pohoršujúce a zarážajúce. Je to to isté, ako keby som ja odbila opatrovateľku v škôlke s tým, že veď celý deň sa len hrajú a zabávajú, tak za čo vlastne chce poberať mzdu !!!

Ja sa nad tým len pousmejem, pretože našťastie je to len o tom, čo si myslí jej manžel, ona mi za spracovanie platí tak ako sme sa dohodli. Isto by som nerobila takéto účto s priebežnými výsledkami každý mesiac za pekný úsmev :). To už je jej problém, že to nevie povedať manželovi, ja by som teda môjmu isto neklamala (aj keď on by si nikdy nemyslel, že niekto robí niečo pernamentne zadarmo:rolleyes:).
nika.sum
28.04.10,07:51
vidím, že nie som sama....
permanentne dačo zabudnú doniesť...

Ja mam jedneho klienta, mensia s.r.o. Chcel mi tesne pred Vianocami doniest ucto (nosi to raz do roka), ze chce vediet ako na tom je, upozornila som ho, ze napockanie to mat nebude, ked chce vediet vynosy - nech spocita vystavene faktury, vela nakladov nema. Samozrejme nedoniesol, tak som ho este upozornila, nech mi donesie vsetko do konca januara. V polovici marca som mu pisala, ze si asi pomylil datum, na co mi volal, ze uz niekolko dni ma rozlozene papiere po celom byte a dava to dokopy, aby mi nieco nechybalo, mily vsak? :D Ked mi to doniesol 20.3. hned ako som si to pripravila, ze idem uctovat, zistila som ze chyba vypis z Bu c.1 a kopec faktur za mobil. A este samozrejme patri medzi tych co by najradsej ucto za PU mali urobene za 100 EUR. Ale buduci rok si uz dam pozor, v januari igelitkovým rozposielam maily, ak nedodrzia cas na dorucenie dokladov, budu tvrde prirazky....(ja viem, ze som to mala robit uz teraz, ale naozaj o rok si dam na to pozor).
Betina2
28.04.10,10:12
Ja mam jedneho klienta, mensia s.r.o. Chcel mi tesne pred Vianocami doniest ucto (nosi to raz do roka), ze chce vediet ako na tom je, upozornila som ho, ze napockanie to mat nebude, ked chce vediet vynosy - nech spocita vystavene faktury, vela nakladov nema. Samozrejme nedoniesol, tak som ho este upozornila, nech mi donesie vsetko do konca januara. V polovici marca som mu pisala, ze si asi pomylil datum, na co mi volal, ze uz niekolko dni ma rozlozene papiere po celom byte a dava to dokopy, aby mi nieco nechybalo, mily vsak? :D Ked mi to doniesol 20.3. hned ako som si to pripravila, ze idem uctovat, zistila som ze chyba vypis z Bu c.1 a kopec faktur za mobil. A este samozrejme patri medzi tych co by najradsej ucto za PU mali urobene za 100 EUR. Ale buduci rok si uz dam pozor, v januari igelitkovým rozposielam maily, ak nedodrzia cas na dorucenie dokladov, budu tvrde prirazky....(ja viem, ze som to mala robit uz teraz, ale naozaj o rok si dam na to pozor).

Milá Nika, ja všetkým jednorazovým "prispatým" podnikateľom dávam prirážku od 50% vyššie, marcovým 100%. Ceny podľa cenníka platia len pre priebežné účtovanie (max. do 2-3 mesiacov spätne), potom už prihadzujem. Ak sa im nepáči, idú ďalej, ale po pravde niekedy sa mi pri tom aj uľaví, najmä pri objemnejších, lebo mi aspoň odpadne ten stres za pár stoviek. A za to mi zdravie a ani čas mimo detí fakt nestojí.
Betina2
28.04.10,10:18
Ja sa nad tým len pousmejem, pretože našťastie je to len o tom, čo si myslí jej manžel, ona mi za spracovanie platí tak ako sme sa dohodli. Isto by som nerobila takéto účto s priebežnými výsledkami každý mesiac za pekný úsmev :). To už je jej problém, že to nevie povedať manželovi, ja by som teda môjmu isto neklamala (aj keď on by si nikdy nemyslel, že niekto robí niečo pernamentne zadarmo:rolleyes:).

Manus, ja sa nepohoršujem nad Tebou ani nad tou paňou. Ale nad prístupom jej manžela. Ak oni teraz o tom nehovoria, neznamená to, že v budúcnosti sa to pred jej mužom neprevalí. A potom jej začne určite do toho kecať (a zdá sa mi, že ona má pred ním riadny rešpekt). Takže fajn, ak Ti riadne platí, ale bola by som v pozore.
nika.sum
28.04.10,11:26
Tak teraz som zacala robit jednu "malicku" s.r.o. Je to kamoskin manzel. Firmu prebral po otcovi, niekolko rokov spala, neboli ziadne pohyby. Minuly rok (uz bolo par pohybov) to robila nejaka pani, ktora im robi aj fungujucu firmu. Chcela som si dnes nahodit pociatocne stavy - ale akosi pani im spravila zavierku a zauctovanie rucne, co by nevadilo, je tam asi 10 poloziek, ale je to spisane na nejakom tlacive, kde viem vycitat sice na akych uctoch to bolo zauctovane, ale nie su tam ani datumy. Toto by mi vlastne bolo jedno, je to jej uctovanie. Ale nikde nemam sancu vycitat konecne stavy uctov k 31.12.2009. Mam len kopiu suvahy a vykazu, ktora je uz vsak zaokruhlena. V suvahe a vykaze je stlpec za predchadzajuce obdobie prazdne - co je tiez divne nie? a tiez nikde nevidim dan ktoru mali zaplatit? Co robit? Ale hlavne ze je tam len par papierov - poznamka podnikatela :-)
Ivenka
28.04.10,11:32
Tak isto som obstala aj ja tento rok. Pan prišiel v januári a že zajtra doloží zbytok. Prišiel 2.marcový týždeň. Nesedeli mi totiž PS. Keď som už nevedela kudy kam, zavolala som predchádzajúcej učtovníčke čo mu robila papiere a tá mi povedala: Ja som mu robila tiež iba po niekom tak som to napasovala. Takže teraz po Q sa mu idem na to pozrieť ako sa da napasovať.
Betina2
28.04.10,11:57
Tak teraz som zacala robit jednu "malicku" s.r.o. Je to kamoskin manzel. Firmu prebral po otcovi, niekolko rokov spala, neboli ziadne pohyby. Minuly rok (uz bolo par pohybov) to robila nejaka pani, ktora im robi aj fungujucu firmu. Chcela som si dnes nahodit pociatocne stavy - ale akosi pani im spravila zavierku a zauctovanie rucne, co by nevadilo, je tam asi 10 poloziek, ale je to spisane na nejakom tlacive, kde viem vycitat sice na akych uctoch to bolo zauctovane, ale nie su tam ani datumy. Toto by mi vlastne bolo jedno, je to jej uctovanie. Ale nikde nemam sancu vycitat konecne stavy uctov k 31.12.2009. Mam len kopiu suvahy a vykazu, ktora je uz vsak zaokruhlena. V suvahe a vykaze je stlpec za predchadzajuce obdobie prazdne - co je tiez divne nie? a tiez nikde nevidim dan ktoru mali zaplatit? Co robit? Ale hlavne ze je tam len par papierov - poznamka podnikatela :-)

Vyžiadaj si od konateľa analytickú hlavnú knihu alebo obratovú predvahu alebo jednoducho Inventarizačnú zápisnicu z vykonania inventarizácie k 31.12.2009 všetkých použitých účtov so zostatkami k 31.12. a nech Ti predloží aj knihu záväzkov a knihu pohľadávok + karty majetku, ak tam nejaký bol + pokladničnú knihu.
Ak vznikla daňová povinnosť, daň mala byť zaúčtovaná k 31.12. a mala byť aj vo výkaze uvedená. Ak ju nezaúčtovali a mali ju zaúčtovať, ak to bolo robené ručne, môžeš to k 31.12. urobiť aj Ty a tým pádom dostaneš čistý HV na 431, ktorý podlieha schvaľovaniu Valným zhromaždením (ale výkaz sa potom bude asi musieť podať opravný), ale stavy k 1.1., ktoré si Ty nahodíš do softu ako začiatočné stavy účtov, by mali byť už "čisté" bez nezrovnalostí.
ZS k 1.1.09 nie je Tvoj problém, to by som neriešila, Ty si to nepodpísala, ale skontroluj si aj konečný stav ZI podľa výpisu z OR a všetkých tvorených kapitálových fondov od založenia firmy, možno to ani nebolo zaúčtované......:confused:
Samozrejme ako s.r.o. majú povinnosť do 30 dní od schválenia účtovnej závierky ju aj podať (kópie) na zverejnenie na OS do obchod.registra - ja to riešim kopiou výkazov + poznámok + zápisnice z Val.zhromaždenia o schválení UZ za daný rok+ sprievodný list.

Tiež robím jednu takúto maličkú doteraz spiacu s.r.o., ale inventarizácie robím kompletne aj HK aj obr.predvahu aj saldo aj knihu záv.aj pohladne....proste tak isto ako každú inú firmu...dokonca ja aj smernice som im tam porobila. Aj ked bolo len pár dokladov :)
Aby som sa za to nemusela hanbiť, ak to preberie niekto iný a nemuseli ma potom naháňať, že ešte niečo chýba. Ked niečo robím, robím to kompletne a naplno.

Malá rada - pokús sa nebrať všetku ponúknutú prácu, ale vyberať si to, s čím nebudú takéto problémy. Ja som sa už poučila z vlastnej skúsenosti a bez kompletnej dokumentácie vrátane Inventarizačných zápisníc a UZ + DP sa do práce na novom roku ani nepúšťam.
Betina2
28.04.10,12:11
Tak isto som obstala aj ja tento rok. Pan prišiel v januári a že zajtra doloží zbytok. Prišiel 2.marcový týždeň. Nesedeli mi totiž PS. Keď som už nevedela kudy kam, zavolala som predchádzajúcej učtovníčke čo mu robila papiere a tá mi povedala: Ja som mu robila tiež iba po niekom tak som to napasovala. Takže teraz po Q sa mu idem na to pozrieť ako sa da napasovať.

A čo inventarizácie sa nekonajú?
Ja sa bez Inv.zápisnice a súpisov ani nepohnem s prácou.
Z nej sú jasné zostatky účtov a ja k nim aj prikladám zoznamy prípadne kópie faktúr, aby bolo každému jasné, čo je za tými číslami.
Kedysi som mala podobnú skúsenosť, a nakoniec som rozdiely dohladávala spätne "fazulkovou metódou" a boli z toho aj dodatočné DP za staré roky....klient bol vdačný za vykonané práce, vdaka mne predišiel problémom pri kontrole a aj do budúcnosti, ale nakoniec sme sa aj tak rozišli po roku pre problémy s platením za moje služby............rozchádzali sme sa v názoroch na výšku mojej odmeny, tak som ho poslala k tej predchádzajúcej lacnej, s ktorou preplatí pri kontrole z DU niekoľkonásobne viac. A on s radosťou súhlasil...:confused:
Tomu vravím vďačnosť! :eek:
nika.sum
28.04.10,12:16
Toto som zobrala, lebo ide o kamosku. Teraz som hovorila s konatelom, ta uctovanicka ma teraz dovolenku, v pondelok mi bude asi volat. Ta firma bola zalozena v r. 2001, okrem ZI a vytvoreneho rezervneho fondu vo vyske 10% ZI, nebolo nic zauctovane. Firma podavala nulove danove priznania, ziadne vykazy vraj k tomu nedavala. Vyzera to tak, ze pokladnicnu knihu, nemaju ziadne inventarizacie, ziaden majetok. Stav pokladne by mal byt vo vyske ZI a rezervneho fondu. Nechapem ako to takto mohla pani spravit, vraj uctuje este nejaku firmu. Co si tyka schvalenia, este zavierku neschvalili. Asi sa dohodnem, ze si nahodim r. 2009 do softu, vytlacim spravne vykaz a suvahu. A odoslu to na DU s tym ze tam podpisy nedam (ani ta pani to nespravila). A este napriklad k pokladni, nebola spravena ani premena SKK na EUR, takze ked to vezmem v pokladni mam cez 7000 EUR v SKK. Pozerala som si aj suvahu a v r. 87 mam mat vysledok po zdaneni a samozrejme je tam ten pred zdanenim. Este stastie tam tie roky nic nerobili.
andreaS
28.04.10,12:18
mne sa vcera ozval klient, ze mi donesie doklady k dani z prijmu PO za 2009 (odklad) a na zaver debaty mi hovori, ze odklad dal do 30.04.2010 ... hmmmm...
Betina2
29.04.10,06:24
mne sa vcera ozval klient, ze mi donesie doklady k dani z prijmu PO za 2009 (odklad) a na zaver debaty mi hovori, ze odklad dal do 30.04.2010 ... hmmmm...

:eek::eek::eek:
Betina2
29.04.10,06:39
Toto som zobrala, lebo ide o kamosku. Teraz som hovorila s konatelom, ta uctovanicka ma teraz dovolenku, v pondelok mi bude asi volat. Ta firma bola zalozena v r. 2001, okrem ZI a vytvoreneho rezervneho fondu vo vyske 10% ZI, nebolo nic zauctovane. Firma podavala nulove danove priznania, ziadne vykazy vraj k tomu nedavala. Vyzera to tak, ze pokladnicnu knihu, nemaju ziadne inventarizacie, ziaden majetok. Stav pokladne by mal byt vo vyske ZI a rezervneho fondu. Nechapem ako to takto mohla pani spravit, vraj uctuje este nejaku firmu. Co si tyka schvalenia, este zavierku neschvalili. Asi sa dohodnem, ze si nahodim r. 2009 do softu, vytlacim spravne vykaz a suvahu. A odoslu to na DU s tym ze tam podpisy nedam (ani ta pani to nespravila). A este napriklad k pokladni, nebola spravena ani premena SKK na EUR, takze ked to vezmem v pokladni mam cez 7000 EUR v SKK. Pozerala som si aj suvahu a v r. 87 mam mat vysledok po zdaneni a samozrejme je tam ten pred zdanenim. Este stastie tam tie roky nic nerobili.

Sprav nové výkazy a nech to všetko podpíše konateľ. Tewnto rok už budeš mať potom v poriadku. Tiež niekedy žasnem nad prácou niektorých Ľudí, čo si vravia účtovníci.
Len spomeniem - kedysi som prebrala účto s.r.o. v strede roka a ked mi v januári nasled.roka došli konečne všetky výstupy a doklady , čo som ja ešte nerobila, tak pri každej úhrade cez banku bolo napísané "úhrada faktúry". Nič viac, nič menej. A teraz sa vysomár, aké faktúry a či boli vôbec dobre zaúčtované. A toto bolo aj v predchádzajúcom uzatvorenom roku. Takže dohladávanie fazulkovou metódou ma obralo o všetok čas.
andreaS
29.04.10,06:44
:eek::eek::eek:

veru taka bola aj moja reakcia... az ked som doma sadla za pc a zacala uctovat tak ma oblial pot a nastupila panika a zaroven zurivost, ze jedneho terminu (Q platcovia) sa zbavim LTT (len tak tak) a s odretymi usami vsetko postiham, lebo samozrejme su to firmy, kt. maju milion pidi blockov a este v pondelok dodavali dake... a zrazu pride tento so "skvelou" spravou, ze tralala do piatku musim podat DP PO 2009 ... uz len :D ale makam ako drak...
nika.sum
29.04.10,07:23
Sprav nové výkazy a nech to všetko podpíše konateľ. Tewnto rok už budeš mať potom v poriadku. Tiež niekedy žasnem nad prácou niektorých Ľudí, čo si vravia účtovníci.
Len spomeniem - kedysi som prebrala účto s.r.o. v strede roka a ked mi v januári nasled.roka došli konečne všetky výstupy a doklady , čo som ja ešte nerobila, tak pri každej úhrade cez banku bolo napísané "úhrada faktúry". Nič viac, nič menej. A teraz sa vysomár, aké faktúry a či boli vôbec dobre zaúčtované. A toto bolo aj v predchádzajúcom uzatvorenom roku. Takže dohladávanie fazulkovou metódou ma obralo o všetok čas.

Tak som aj spravila. Nahodila som si r.2009 do softu, nastastie tam naozaj bolo len 10 poloziek v banke, 2 prisle faktury a 1 vydana, tak to islo hladko. Ako pociatocny stav v r.2009 som si dala to ZI a ZRF vytvoreny pri vzniku. Este som dosla na jednu chybu, kt. spravila aj v DP, ale ide len o 0,02 EUR, tak to riesit ja nebudem. Uctovala kreditny urok na 662 a dan z KU na 341 - co je spravne, ale akosi zabudla to zahrnut do DP, nie je to vo vynosoch ani ako zaplateny preddavok. Ja si myslim, ze ked raz to bolo uctovane tak by to tam malo byt nie? Ako inak dostanem zrazkovu dan z 341? Mozno sa ja mylim.
Betina2
30.04.10,05:02
Tak som aj spravila. Nahodila som si r.2009 do softu, nastastie tam naozaj bolo len 10 poloziek v banke, 2 prisle faktury a 1 vydana, tak to islo hladko. Ako pociatocny stav v r.2009 som si dala to ZI a ZRF vytvoreny pri vzniku. Este som dosla na jednu chybu, kt. spravila aj v DP, ale ide len o 0,02 EUR, tak to riesit ja nebudem. Uctovala kreditny urok na 662 a dan z KU na 341 - co je spravne, ale akosi zabudla to zahrnut do DP, nie je to vo vynosoch ani ako zaplateny preddavok. :eek: Ja si myslim, ze ked raz to bolo uctovane tak by to tam malo byt nie? Ako inak dostanem zrazkovu dan z 341? Mozno sa ja mylim.

Ja mám na 341 hneď niekoľko analytík - 341001 splatnú daň z DP,
341002 Preddavky na daň, 341003 Zrazená daň z úrokov v banke a 343004 Staré preplatky dane na vrátenie. Využívam samozrejme len tie potrebné.
Daň z úroku bežne účtujem na 341003 a v daňovom priznaní to započítavam ako zaplatený preddavok na daň vo forme dane z úroku. Ak mi nevyjde Daň.povinnosť z DP, tak tento zaplatený preddavok uvádzam ako preplatok na dani, ktorý súčasne aj žiadam vrátiť. Ak nedosiahne stanovenú sumu, tak ho potom preúčtovávam cez ID na analytiku 341004 - evidencia starých nevysporiadaných preplatkov a tu sa mi akumulujú, až kým nedosiahnu minimálnu stanovenú čiastku na vrátenie. Potom listom žiadam o vrátenie naakumulovanej čiastky naraz. (TOTO NIE JE ALE POVINNOSť, ale možnosť) Ak však uvediem v DP ako výsledok preplatok, DU ho aj ako preplatok eviduje a tým pádom oň môžem žiadať. Príjmom platby na BU sa mi 341 vypáruje. Takto mám prehľad o všetkých preplatkoch, preddavkoch aj samotnej splatnej dani a syntetika 341 sedí na celkový výsledok voči DU.
Je aj taká možnosť, že preplatok nie je možné vrátiť (ruší sa firma, premrhal sa termín), alebo sa neuviedol v DP (vtedy ho ani na DP neevidujú ako preplatok), tak potom by som tú daň preúčtovala na nedaňový náklad - neviem či urobiť AE 549 alebo len na AE 548? Zatiaľ som toto neriešila.
Nicon
03.05.10,16:29
Zdravim ludkovia,
po 1x tu pisem, tak budte zhovievavy prosim :) Mam otazku ( tusim sa najlepsie hodi do tohto vlakna ) : aku ~ sumu mozem ocakavat za uctovnictvo tychto parametrov :
- zilinsky region
- s.r.o., platca DPH
- inkasa mesacne : 1x mobil, 1x internet, 1x vedenie uctu v banke
- do roka maximalne 5 dodavatelskych faktur ( typu 008 sluzby ), nakupnych faktur na firmu tiez max 5 ( niekedy ani jedna )
- auto na firmu ( cestaky )

Vopred vdaka za odpoved
JarkaL
03.05.10,17:03
Zdravim ludkovia,
po 1x tu pisem, tak budte zhovievavy prosim :) Mam otazku ( tusim sa najlepsie hodi do tohto vlakna ) : aku ~ sumu mozem ocakavat za uctovnictvo tychto parametrov :
- zilinsky region
- s.r.o., platca DPH
- inkasa mesacne : 1x mobil, 1x internet, 1x vedenie uctu v banke
- do roka maximalne 5 dodavatelskych faktur ( typu 008 sluzby ), nakupnych faktur na firmu tiez max 5 ( niekedy ani jedna )
- auto na firmu ( cestaky )

Vopred vdaka za odpoved

Odberateľské faktúry nemáš?

Nesedí mi ani počet dodávateľských faktúr - spomínaš max.5, ale veď len za mobil ich musíš mať 12 (aj keď máš zriadené inkaso).
Nicon
03.05.10,17:07
JarklaL, prepac, pri inkase myslim ze to je mesacne, cize do roka je to 12x pre mobil, 12x pre internet , 12x pre ucet.

Neviem ci sa to tak spravne pomenuvava, ale dodavatelskymi fakturami myslim moju pracu ktoru fakturujem klientovi, a pod nakupnou fakturou myslim to co nakupim a dam do nakladov ( napr. pocitac do nakladov ).
JarkaL
03.05.10,17:14
Prepáč, ak si čítal predchádzajúcu diskusiu, tak vieš, že klient veľakrát si myslí, že tam nemá skoro nič a nakoniec je z toho celý šanón dokladov.

Dodávateľské faktúry sú tie, ktoré ti prichádzajú - za mobil, internet, nájomné, faktúry za tovar a služby a pod.
Odberateľské faktúry sú tie, ktoré vystavuješ Ty za svoju prácu.

Neviem ako v Žiline, ale podľa cenníka u mňa by to bolo 100 €/mes. s tým, že v cene je už zahrnuté aj daňové priznanie (samozrejme aj priebežné poradenstvo). Ale bez cesťákov - podľa mňa by si ich každý mal písať sám. Ty vieš, kadiaľ jazdíš.
Johanka
03.05.10,17:16
Dodávateľská faktúra - faktúra, ktorú vystavuje dodávateľ - v PÚ evidované ako záväzky.
Odberateľská faktúra - faktúra, ktorú vystavuješ pre odberateľa - v PÚ evidované ako pohľadávky.

V zadaní mi chýbajú údaje o počte dokladov v pokladni, napr. platby za čerpanie PHL do firemného MV, opravy a udržiavanie MV.

Ak napíšeš, že v majetku spoločnosti je motorové vozidlo treba pomenovať všetku účtovné prípady, ktoré s týmto súvisia - ako napr. poistenie, opravy a udržiavanie, daň z motorového vozidla, nákup PHL, mesačné odpisy a možno aj účtovanie leasingu , autoúveru a pod.;).
Melnick
03.05.10,17:34
Zdravim ludkovia,
po 1x tu pisem, tak budte zhovievavy prosim :) Mam otazku ( tusim sa najlepsie hodi do tohto vlakna ) : aku ~ sumu mozem ocakavat za uctovnictvo tychto parametrov :
- zilinsky region
- s.r.o., platca DPH
- inkasa mesacne : 1x mobil, 1x internet, 1x vedenie uctu v banke
- do roka maximalne 5 dodavatelskych faktur ( typu 008 sluzby ), nakupnych faktur na firmu tiez max 5 ( niekedy ani jedna )
- auto na firmu ( cestaky )

Vopred vdaka za odpoved
Nicon, skús pozrieť náš "Poraďácky cenník" možno Ťa navedie na tú správnu odmenu pre Teba http://www.porada.sk/t129182-cup-2010-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2010-a.html
zk24
03.05.10,17:39
Zdravim ludkovia,
po 1x tu pisem, tak budte zhovievavy prosim :) Mam otazku ( tusim sa najlepsie hodi do tohto vlakna ) : aku ~ sumu mozem ocakavat za uctovnictvo tychto parametrov :
- zilinsky region
- s.r.o., platca DPH
- inkasa mesacne : 1x mobil, 1x internet, 1x vedenie uctu v banke
- do roka maximalne 5 dodavatelskych faktur ( typu 008 sluzby ), nakupnych faktur na firmu tiez max 5 ( niekedy ani jedna )
- auto na firmu ( cestaky )

Vopred vdaka za odpoved

U mna by hralo rolu aj to, ci na firmu su evidovani nejaki zamstnanci (ked nespominas, tak asi nie), dalej akym sposobom budete evidovat zasoby / sklad, nemate ziaden majetok firmy okrem auta? K tomu sa vztahuju odpisy napriklad... dalej ci budete platcovia DPH kvartalny alebo mesacny, obchodujete iba v ramci Slovenska?

Tych cca 100 eur je vcelku realna suma, ak naozaj s.r.o-cka disponuje iba tym, co si uviedol, a nie su tam nijake "zatial nezistene" pohyby...
Nicon
03.05.10,18:18
Wow, dakujem za informacie, skusim to zosumarizovat teda :

Firemne specifika:
- s.r.o., platci DPH - kvartalny
- ziadny zamestnanci, 3 spolocnici vo funkciach konatelov

Obchodovanie:
- dodavatelske faktury v ramci EU
- odberatelske len v ramci Slovenska
- obchodujeme len so sluzbami - elektronicke prezentacie / multimedia / reklamy
- nenakupujeme ziadny tovar do `skladov/zasoby/vyroby`, ani nemame ziadne materialy skladom
- nakupujeme priebezne programy a vypoctovu techniku ( pre zlepsenie firmy ), toto je majetok firmy + spominane auto
- nakupujeme nevyhnutny material v ramci nasich prac - DVD, specialne obaly ( uctujeme cenu sluzieb + mnozstvo kopii DVD a obalov )

Dodavatelske faktury:
- mobil, internet, ucet v banke ( kazde 12x )
- nakup techniky/vybavenia do firmy ( max 5x za rok )
- nakup tovaru za ucelom predaja ( distribucia ), max 2x za rok

Odberatelske faktury:
- sluzby 008, max 5x za rok
- predaj tovaru ( distribucia ), max 2x za rok

Auto
- doplnim na dalsi prispevok, nakolko nemam pri sebe vsetky cisla za posledny rok, zatial len ze auto nieje na leasing

Toto by malo byt vsetko, myslim ze som uz nic nezabudol.

PS : Cital som predosle prispevky, dodam len tolko, ze ludia byvaju kratkozraky, a nevidia pracu druhych, to vsak plati obojstranne a velmi zalezi od inteligencie a pochopenia v danej teme, zial v tomto vlakne tazatel nemal dostatok oboch vlastnosti.
Johanka
03.05.10,19:02
Čo znamená "služby 008" ? A ďalšia vec, ktorej (asi) nerozumiem - budete mať 5 odberateľkých faktúr za rok ???
Zita5
03.05.10,19:07
Čo znamená "služby 008" ? A ďalšia vec, ktorej (asi) nerozumiem - budete mať 5 odberateľkých faktúr za rok ???

To je zrejme nesprávne napísaný KS.;)
zk24
03.05.10,19:17
- nenakupujeme ziadny tovar do `skladov/zasoby/vyroby`, ani nemame ziadne materialy skladom
- nakupujeme priebezne programy a vypoctovu techniku ( pre zlepsenie firmy ), toto je majetok firmy + spominane auto
- nakupujeme nevyhnutny material v ramci nasich prac - DVD, specialne obaly ( uctujeme cenu sluzieb + mnozstvo kopii DVD a obalov )


Toto si podla mna trosku odporuje... nenakupujete material, ale nakupujete material, zasoby... ty ten sklad fyzicky mat nemusis (sklad nie je vzdy miestnost urcena na krabice a kartony), uctovat o zasobach teda budete, ci uz sposobom A alebo B...

a mate teda aj majetok... hmotny aj nehmotny, software a mozno licencie... aj k tomu sa viazu odpisy...

Zacina sa to trosku nabalovat, asi by som isla s cenou vyssie ako tych spominanych 100 eur...

Ono toho bude urcite este viac.. neboj, staci kde tu nejaka upomienka, nezaplatena faktura, ine poplatky banke, pozicky, zalohove faktury, prijate preddavky na poskytnutie sluzieb, postove sluzby, novy modem k internetu... atď. To su vsetko veci, ktore sa objavia "za chodu".
Ak by si si nebol isty pausalnou sumou za uctovnictvo, skus sa dohodnut na uctovani podla poctu poloziek v uctovnom denniku trebars.... My sme neni "rakety", ked by vopred dohodnuta suma bola premrstena, to vieme odhadnut aj sami, ze to je neadekvatne a cena sa da nasledne upravit... ci uz hore alebo dole.
Nicon
03.05.10,19:18
To 008 je KS, pisal som to pre istotu ze by sa niekdo zaujimal o to, a dovod preco sa pytam na cenu za uctovnictvo je ten, ze teraz mame uctovnicku `zatial docasne`, a chcem si pozistovat aj nazory inych na ceny za taketo uctovnictvo.
veronikasad
03.05.10,19:24
To 008 je KS, pisal som to pre istotu ze by sa niekdo zaujimal o to, a dovod preco sa pytam na cenu za uctovnictvo je ten, ze teraz mame uctovnicku `zatial docasne`, a chcem si pozistovat aj nazory inych na ceny za taketo uctovnictvo.
Počet odberatelských faktúr - ????????
zk24
03.05.10,19:25
To 008 je KS, pisal som to pre istotu ze by sa niekdo zaujimal o to, a dovod preco sa pytam na cenu za uctovnictvo je ten, ze teraz mame uctovnicku `zatial docasne`, a chcem si pozistovat aj nazory inych na ceny za taketo uctovnictvo.

A taky existuje? myslis bankove konstatne symboly? Nieco ako 0308? Ale to aj tak neni podstatne.

tak vy uz fungujete? Som myslela ze len zacnete... kolko je teda zhruba zapisov v uctovnom denniku? Predpokladam ze mas pristup k uctovnictvu.

Mas pocit ze si uctovnicka pyta vela? Nie vzdy je dolezita cena... riad sa aj tym ako si s nou spokojny ;)
Johanka
03.05.10,19:27
Wow, dakujem za informacie, skusim to zosumarizovat teda :

Firemne specifika:
- s.r.o., platci DPH - kvartalny
- ziadny zamestnanci, 3 spolocnici vo funkciach konatelov

Obchodovanie:
- dodavatelske faktury v ramci EU
- odberatelske len v ramci Slovenska
- obchodujeme len so sluzbami - elektronicke prezentacie / multimedia / reklamy
- nenakupujeme ziadny tovar do `skladov/zasoby/vyroby`, ani nemame ziadne materialy skladom
- nakupujeme priebezne programy a vypoctovu techniku ( pre zlepsenie firmy ), toto je majetok firmy + spominane auto
- nakupujeme nevyhnutny material v ramci nasich prac - DVD, specialne obaly ( uctujeme cenu sluzieb + mnozstvo kopii DVD a obalov )


.

K zvýraznenému - chýba počet. Je to zaujímavá položka z pohľadu DPH. Čo nakupujete ?
Zita5
03.05.10,19:31
To 008 je KS, pisal som to pre istotu ze by sa niekdo zaujimal o to, a dovod preco sa pytam na cenu za uctovnictvo je ten, ze teraz mame uctovnicku `zatial docasne`, a chcem si pozistovat aj nazory inych na ceny za taketo uctovnictvo.

Mňa aj hneď napadol konštantný symbol, len pri službách je 0308 a Vy ste uviedli pri službách KS tovaru .
Nicon
03.05.10,19:36
ZK24:
- nakupujeme tie obaly a dvd len v konecnej faze, ked sa sluzba vytvori a treba ju dat fyzicky na medium, vtedy sa objedna presny pocet kusov ako klient pozaduje, nikdy nenakupujeme dopredu.
- k tomu KS : citim sa ako blbec ze to vobec pisem :), ano je to v ramci bankovych prevodov
- sme spokojny zatial s uctovnickou, ale nemam zistene aj ine ponuky, z principialneho hladiska mi to neda nevediet aspon orientacne

veronikasad & Johanka : pocet odberatelskych faktur je od 0 do 5 ( ako som uz pisal vo vseobecnosti ten pocet, mozu byt kludne aj vsetky mimo Slovenska, inokedy zase opacne, zalezi od dostupnosti prave pozadovanych komponentov pre vypoctovu techniku, ked nakupujeme mimo SR, tak nam dodavatelia davaju fakturu bez DPH )
Nicon
03.05.10,19:37
Zita5 : mas pravdu s tymi cislami KS, ja som to splietol ( neskora hodina ), prepac za pomylenie
veronikasad
03.05.10,19:38
5 odberatelských faktúr ročne pri takom rozsahu činnosti ako uvádzaš ?
JarkaL
03.05.10,19:41
pocet odberatelskych faktur je od 0 do 5 ( ako som uz pisal vo vseobecnosti ten pocet, mozu byt kludne aj vsetky mimo Slovenska, inokedy zase opacne, zalezi od dostupnosti prave pozadovanych komponentov pre vypoctovu techniku, ked nakupujeme mimo SR, tak nam dodavatelia davaju fakturu bez DPH )

:)Pozri si ešte raz, čo je dodávateľská a čo odberateľská faktúra, nejako sa Ti to poplietlo. Dievčatá sa pýtali, koľko faktúr vystavuješ Ty za svoje služby za celý rok.
Johanka
03.05.10,19:45
Nákupy mimo územia SR zvyšujú pracnosť nielen účtovania , ale aj spracovania DPH, podobne je to aj s dodaním služieb - kde navyše pribudla povinnosť podávať súhrnný výkaz ...

Skôr ako o "iné ponuky" by si mal svoju pozornosť obrátiť do vnútra účtovníctva. Sám podľa pár príspevkov vidíš, že účtovníctvo nie je len o 12 x telefón a 12 x internet - a to tu stále nie je spomenuté všetko.

Sadni si s účtovníčkou za jeden stôl a prezri si s ňou nejaké výstupy z účtovníctva. Myslím, že budeš prekvapený (teda ak robí všetko ako sa má ;)) napr. koľko je v účtovníctve zápisov v rámci interných dokladov ...
JarkaL
03.05.10,19:47
Je to tak, pomaly ale iste nám ten šanón tučnie.
Nicon
03.05.10,20:04
JarkaL : ach ano, prehodil som to, dodavatelskych faktur je 0 az 5 ( zvycajne byvaju 3, mimo SR byvaju ovela menej casto ), odberatelske su zvycajne 3 ( avsak max byvaju 5, nakolko dlzka trvania vytvorenia sluzby trva ~ 2,5 - 3 mesiace, preto tych maximalne 5 odb. faktur )

Dievcata ( ak som zabudol aj dakych panov, tak prepacte vopred ), ja neznevazujem Vasu pracu, ale urcite aj Vy chcete vediet vsetko co sa Vas tyka, a mna uctovnictvo zaujima, chcem mat v tom jasno, preto sa pytam :)

PS : ten sanon nam moc netucnie :), aspon co si pamatam tak nasa uctovnicka zatial robi vsetko dobre ( aspon to tak vyzera :) ) a sanon ( neviem model, ale ma 8cm hrubku max ) este nieje naplneny, a to je uz 2,5 roka
evina
03.05.10,20:12
JarkaL : ach ano, prehodil som to, dodavatelskych faktur je 0 az 5 ( zvycajne byvaju 3, mimo SR byvaju ovela menej casto ), odberatelske su zvycajne 3 ( avsak max byvaju 5, nakolko dlzka trvania vytvorenia sluzby trva ~ 2,5 - 3 mesiace, preto tych maximalne 5 odb. faktur )

Dievcata ( ak som zabudol aj dakych panov, tak prepacte vopred ), ja neznevazujem Vasu pracu, ale urcite aj Vy chcete vediet vsetko co sa Vas tyka, a mna uctovnictvo zaujima, chcem mat v tom jasno, preto sa pytam :)

PS : ten sanon nam moc netucnie :), aspon co si pamatam tak nasa uctovnicka zatial robi vsetko dobre ( aspon to tak vyzera :) ) a sanon ( neviem model, ale ma 8cm hrubku max ) este nieje naplneny, a to je uz 2,5 roka

Pri konečnom "dotvorení" ceny za účtovníctvo /najmä podvojné/ nie je rozhodujúca len tá hrúbka šanónu, teda počet dokladov, ale aj zložitosť účtovania. Firma môže mať 30 faktúr klasických so zaužívaným účtovaním a účtovník sa "narobí" menej ako napr. pri zaúčtovaní jednej faktúry, kde musí naštudovať x-predpisov, lebo ide o menej častú, resp. neobvyklú účtovnú operáciu...
To len na doplnenie, ak chceme naozaj vedieť všetko, čo sa účtovníctva týka. Verte, že sú faktúry, ktorých zaúčtovanie trvá aj niekoľko dní, ale nie kvôli neodbornosti účtovníka, ale kvôli tomu, čo píšem vyššie. /veľmi často sa také prípady stávajú napr. pri DPH.../
zk24
03.05.10,20:15
JarkaL : ach ano, prehodil som to, dodavatelskych faktur je 0 az 5 ( zvycajne byvaju 3, mimo SR byvaju ovela menej casto ), odberatelske su zvycajne 3 ( avsak max byvaju 5, nakolko dlzka trvania vytvorenia sluzby trva ~ 2,5 - 3 mesiace, preto tych maximalne 5 odb. faktur )

Dievcata ( ak som zabudol aj dakych panov, tak prepacte vopred ), ja neznevazujem Vasu pracu, ale urcite aj Vy chcete vediet vsetko co sa Vas tyka, a mna uctovnictvo zaujima, chcem mat v tom jasno, preto sa pytam :)

PS : ten sanon nam moc netucnie :), aspon co si pamatam tak nasa uctovnicka zatial robi vsetko dobre ( aspon to tak vyzera :) ) a sanon ( neviem model, ale ma 8cm hrubku max ) este nieje naplneny, a to je uz 2,5 roka

Nam nevadi ze sa pytas ;) Inac by sme neodpovedali...

2,5 roka a je v prvom sanone? A neda konzultaciu ako takto setri? ved len 24 faktur (telefon plus internet) ked postavim na seba tak budu vyssie :D

ja som sa pod jeden sanon nedostala za akekolvek "malicke" uctovnictvo. :D
Nicon
03.05.10,20:36
Vacsina faktur niesu mnohostrankove ( bezne 1-2 tranky tusim, a najviac maju tie odberatelske ), ten sanon nieje zas prazdny, ak by som to mal odhadnut tak z 80% bude plny. :) No ma to pekne zarchivovane..
Nicon
03.05.10,20:40
tak na dnes by to bolo vsetko, aj zajtra je den ... gn
Betina2
04.05.10,06:50
Niekedy sa maličké účto zmestí do 1 šanóna, ale ak k tomu pridám všetky výstupy , výkazy a daňové priznania, tak sú mz toho hneď dva. Na jeden ročník. U mňa nie je možné vpratať 2,5 roka do 1 8 cm šAnona. Stalo msaq mi to len jediný raz a to vprípade s.r.o. neplatcu DPH, ktorá bola ken zaregistrovaná, yaúčtované bolo len základné imanie a rez.fond od počiatku a podávalo sa len DP k DPPO s výkazmi bez pohybu. Ó áno, raz tam bolo jedno poštovné a na začiatku asi 5 bločkov od notára a 1 faktúra od právnika pri zakladaní. Inak vôbec nič. Spolu s inventarizáciami a výstupmi som to "narvala" do 1 širokého šanóna za 3 ročníky.
Pri Vašom množstve mi to ale nesedí. Samozrejme vzhľadom k uvedeným účtovným prípadom - nákup tovaru v EU mimo SR (samozdanenie, odpočítanie DPH ???), služobné cesty (predpokladám aj zahraničné, možno aj autom, ktoré nie je v majetku firmy....), myslím si, že ak nakupujete a účtujete další predaj tovaru, tak viesť a inventarizovať skladové hospodárstvo je nevyhnutnosť.
Ešte ma napadlo, píšeš, že nemáte žiadnych zamestnancov ani dohodárov, ale máte 3 konateľov. Oni nepoberajú žiadnu odmenu za výkon funkcie? S tým súvisia aj odvody za zdrav.poisťovne. Ďalej tam máš napr. vyplácanie podielov na zisku, ak tam nejaký vznikol. Zápisnece z val.zhromaždenia si robíte sami, robí Vám ich účtovníka, alebo ich zverujete externému právnikovi (ten by ich mal fakturovať):
Firemnné Interné smernice máte vypracované?. kto ich robí? Inventarizačné zápisnice s prilohami?
Dievčatá spomínali upomienky, zmluvy (obchodné, nájomné, možno úverové) - to všetko môže obsahovať údaje zakladajúce povinnosť o nich účtovať....
Pokladničné doklady - môže ich byť milión, niektoré sa môžu sumarizovať na súhrnný účtovný doklad, iné však nie a takisti ich môže byť naozaj len zopár. Aj tieto doklady však môžu obsahovať rôzne nákupy, ktoré je potrebné analyticky rozúčtovať a hned máš na doklqde niekoľko účtovných zápisov....takisto faktúry....a zohľadňuje sa samozrejme aj zložitosť a náročnosť. Napr. jeden nákup v Nemcku v závislosti od postavenia dodávateľa vo vzťahu k DPH môže niekedy predstavovať ťažkosti spojené so zisťovaním a prekladom konkrétnysch údajov, overovaním všetkých údajov dodávateľa (väčšinou to ide elektronicky, len treba vedieť kde), odberateľa
-overiť správnosť vystaveného dokladu, overiť a zhodnotiť či splňate všetky podmienky na to, aby ste daň mohli odpočítať.......či náhodou neuplatnil dodávateľ "daň na maržu" - proste to vcšetko vyhodnotiť a samozrejme správne zaúčtovať, prípadne vyčísliť a zaúčtovať kurzový rozdiel, ak nákup nebol v eurozóne....
Toto v zložitých prípadoch naozaj niekedy môže trvať aj viac ako jeden deň.
Čiastka 100 eur mesačne sa takto naozaj nabaluje na ovela vyššiu sumu...
Betina2
04.05.10,07:14
A ešte jena vec. Zatial ste s pani účtovníčkou spokojní, doklady sú pekne zaarchivované. Pozrite sa však aj na jej spôsob účtovania a nechajte si od nej vysvetliť aj niektoré položky účtovného denníka, skontrolujte si, či účtovníctvo je vedené prehľadne a zrozumiteľne, či nielen na dokladoch, ale aj v účtovnom denníku (zaúčtovaní tých dokladov) máte rovnako zrozumiteľne doklad označený a identifikovaný. Aby aj Vy ste sa v tom vdeli zorientovať-nebude Vám to predsa len ona robiť večne a nemusí byť vždy po ruke. (vyššie som o tom písala - ak mám došlú faktúru označenú interným číslom 200111, tak aj jej úhrada v denníku cez banku by mala byť identifikovaná napr. ako "Úhrada faktúry 200111"
Mne sa totiž stalo, že som prevzala účto, kde boli síce s pani spokojní, večne bola milá a v dobrej nálade, doklady pekne opečiatkované pečiatkovali aj predokntácie,,,,ale sa presťahovali a tak ju museli vymeniť, a potom sa ukázalo, že zaúčtovanie úhrady každej faktúry bolo v denníku s rovnakým textom bez čísla dokladu len "Úhrada faktúry". A teraz sa z toho vysomár, daňováci by sa s tým nepiplali a to bol len začiatok - nakoniec z toho boli dodatočné DP, lebo nemali zaúčtovaný konečný stav na sklade v nemalej sume, samozrejme tento nebol ani zinventarizovaný.....Takže radšej nebazíruj na peknom úsmeve a vyžiadaj si konzultáciu k dokladom námatkovo, najlepšie so starším dátumom. A prever si aj inventarizačné zápisnice so súpismi, či a aké sú a či sú aj podpísané.
Mne sa totiž zdá, že v tom 2,5 ročnom šanóne žiadne výstupy nie sú. Ale nevravím, že ich nemá v elektronickej forme (môže aj tak), len by ich mala byť schopná predložiť pri prípadnej kontrole. Nechcem jej krivdiť, nepoznám ju a možno sa mýlim, ale od tej mojej skúsenosti som dosť obozretná.
A ešte - doklady dávate účtovníkovi už pekne založené, očíslované, pokladničné doklady (nie bločky z ERP!!!) vypísané, nalepené, pozakladané chronologicky podľa dátumu a poradového čísla, to isté faktúry zoradené očíslované ? Alebo všetko hádžte do jedného euroobalu (igelitky, krabice, to je jedno do čoho) a takto nevytriedené jej to dávate k spracovaniu? Lebo aj v tom je rozdiel. Ak niečo dostanem už pripravené k zaúčtovaniu, nestrácam čas triedením a vypisovaním a zakladaním.....Aj ked niekedy je to lepsie, najmä ak je to firmou urobené zle.
No a nie vždy je výhrou mať lacno robené účto.
Nicon
04.05.10,07:41
Pokusim sa zodpovedat vsetko :


Nákup tovaru v EU mimo SR (samozdanenie, odpočítanie DPH ???),
Ako som uz spomenul, to niesu ziadne velke nakupy, spravidla 1 vec na nakup, nic specialne, co by trebalo specialne vydokladovavat ( laicky povedane, `ked nemaju chlieb nikde na slovensku tak si ho kupim v cechach` )


Služobné cesty (predpokladám aj zahraničné, možno aj autom, ktoré nie je v majetku firmy....)
Zahranicne cesty niesu, len tuzemske. Auto je v majetku firmy.


myslím si, že ak nakupujete a účtujete další predaj tovaru, tak viesť a inventarizovať skladové hospodárstvo je nevyhnutnosť.
K tomuto neviem povedat ci sa vedie alebo nie, (nie)je to povinne? Nakupov za ucelom predaja ( okrem tych dvd/obalov ) mame ako som pisal 2x do roka ( niekedy ani to nie ), jedna sa takisto o malopocetne jednotky ( 1-3ks /predaj ).


Ešte ma napadlo, píšeš, že nemáte žiadnych zamestnancov ani dohodárov, ale máte 3 konateľov. Oni nepoberajú žiadnu odmenu za výkon funkcie?
Nie, nikto z nas.


S tým súvisia aj odvody za zdrav.poisťovne.
Tie si platime (dvaja) sukromne zatial, dalsi je zamestnany v inej firme, ktora to za neho uz odvadza. Tu sa chcem opytat - k tym odovodom - daju sa dat do `nakladov firmy, tak aby znizili zaklad z ktoreho sa pocita dan zo zisku` ?


Ďalej tam máš napr. vyplácanie podielov na zisku, ak tam nejaký vznikol. Zápisnece z val.zhromaždenia si robíte sami
Podiel zo zisku si vyplacame sami az ked su peniaze ocistene od vsetkych dani a poplatkov, a to normalne vyberom z uctu. Zapisnice sami.


Firemnné Interné smernice máte vypracované?. kto ich robí?
Ano, mame ich uz vypracovane. Boli vytvorene uz pri zakladani firmy, prejednane s pravnikom.


Inventarizačné zápisnice s prilohami?

Tomuto nerozumiem.


Dievčatá spomínali upomienky, zmluvy (obchodné, nájomné, možno úverové) - to všetko môže obsahovať údaje zakladajúce povinnosť o nich účtovať....
Ziadne uverove/najomne zmluvy nemame. Zatial sme na baze homeoffice.


Pokladničné doklady - môže ich byť milión, niektoré sa môžu sumarizovať na súhrnný účtovný doklad, iné však nie a takisti ich môže byť naozaj len zopár. Aj tieto doklady však môžu obsahovať rôzne nákupy, ktoré je potrebné analyticky rozúčtovať a hned máš na doklqde niekoľko účtovných zápisov....

Tych je tolko, kolko je dodavatelskych faktur ktore niesu na inkaso, a su vzdy toho isteho typu - nakup technickeho vybavenia ( co je tych spominanych max 5, cize ziadne prehanane cisla )


Napr. jeden nákup v Nemcku v závislosti od postavenia dodávateľa vo vzťahu k DPH môže niekedy predstavovať ťažkosti spojené so zisťovaním a prekladom konkrétnysch údajov, overovaním všetkých údajov dodávateľa (väčšinou to ide elektronicky, len treba vedieť kde), odberateľa
-overiť správnosť vystaveného dokladu, overiť a zhodnotiť či splňate všetky podmienky na to, aby ste daň mohli odpočítať.......či náhodou neuplatnil dodávateľ "daň na maržu" - proste to vcšetko vyhodnotiť a samozrejme správne zaúčtovať, prípadne vyčísliť a zaúčtovať kurzový rozdiel, ak nákup nebol v eurozóne....

Toto vsetko vopred overim, aby vsetky podmienky pre ucto boli splnene, nakupujeme len u preverenych dodavatalov, vzdy len v ramci eurozony.
Nicon
04.05.10,07:59
A ešte jena vec. Zatial ste s pani účtovníčkou spokojní, doklady sú pekne zaarchivované. Pozrite sa však aj na jej spôsob účtovania a nechajte si od nej vysvetliť aj niektoré položky účtovného denníka, skontrolujte si, či účtovníctvo je vedené prehľadne a zrozumiteľne, či nielen na dokladoch, ale aj v účtovnom denníku (zaúčtovaní tých dokladov) máte rovnako zrozumiteľne doklad označený a identifikovaný. Aby aj Vy ste sa v tom vdeli zorientovať-nebude Vám to predsa len ona robiť večne a nemusí byť vždy po ruke. (vyššie som o tom písala - ak mám došlú faktúru označenú interným číslom 200111, tak aj jej úhrada v denníku cez banku by mala byť identifikovaná napr. ako "Úhrada faktúry 200111"
Mne sa totiž stalo, že som prevzala účto, kde boli síce s pani spokojní, večne bola milá a v dobrej nálade, doklady pekne opečiatkované pečiatkovali aj predokntácie,,,,ale sa presťahovali a tak ju museli vymeniť, a potom sa ukázalo, že zaúčtovanie úhrady každej faktúry bolo v denníku s rovnakým textom bez čísla dokladu len "Úhrada faktúry". A teraz sa z toho vysomár, daňováci by sa s tým nepiplali a to bol len začiatok - nakoniec z toho boli dodatočné DP, lebo nemali zaúčtovaný konečný stav na sklade v nemalej sume, samozrejme tento nebol ani zinventarizovaný.....Takže radšej nebazíruj na peknom úsmeve a vyžiadaj si konzultáciu k dokladom námatkovo, najlepšie so starším dátumom. A prever si aj inventarizačné zápisnice so súpismi, či a aké sú a či sú aj podpísané.

Budem si to chciet dat vysvetlit, ale musim najprv mat nejake tie zaklady, co a preco sa mam pytat, preto tu pisem :)


Mne sa totiž zdá, že v tom 2,5 ročnom šanóne žiadne výstupy nie sú. Ale nevravím, že ich nemá v elektronickej forme (môže aj tak), len by ich mala byť schopná predložiť pri prípadnej kontrole.
Ak si pamatam spravne, tak ma vsetko v elektronickej podobe zalohovane. Asi aj preto je ten sanon menej obsiahly co sa tyka papierov.



A ešte - doklady dávate účtovníkovi už pekne založené, očíslované, pokladničné doklady (nie bločky z ERP!!!) vypísané, nalepené, pozakladané chronologicky podľa dátumu a poradového čísla, to isté faktúry zoradené očíslované ? Alebo všetko hádžte do jedného euroobalu (igelitky, krabice, to je jedno do čoho) a takto nevytriedené jej to dávate k spracovaniu? Lebo aj v tom je rozdiel. Ak niečo dostanem už pripravené k zaúčtovaniu, nestrácam čas triedením a vypisovaním a zakladaním.....Aj ked niekedy je to lepsie, najmä ak je to firmou urobené zle.
No a nie vždy je výhrou mať lacno robené účto.

Ano, vsetko davame ( az na vynimku auta ) priebezne, hned ako je faktura tak v kratkosti to odovzdavam jej do uctovnictva. Vsetko je potriedene, t.j. zopnuty blocik+faktura+priloha pre kazdy nakup/predaj, takisto dostava aj emailom kopie/proformy ( okrem pripadov, kedy sa nakupovalo v `kamennom obchode` a nieje od toho elektronicky doklad ).


PS : Toto je ako na vysluchu :)
evina
04.05.10,08:18
Keď si tu tak všetko pekne odpovedal povedala by som, že tých plus mínus spomenutých myslím jarkou je asi tak.
Pre úplnosť však treba doplniť, že veľa účtovníkov a firiem má tzv. minimálnu cenu za účtovníctvo pohybujúcu sa asi tak od 160 EUR...
Pri Tvojom záujme o túto prácu a myslím si, že asi aj vcelku slušne pripravené doklady sa dá určite dohodnúť tých plus mínus 100... :)

P.s. Ja osobne neuznávam delenie cien podľa regiónov....
Betina2
04.05.10,08:55
Pokusim sa zodpovedat vsetko :


Ako som uz spomenul, to niesu ziadne velke nakupy, spravidla 1 vec na nakup, nic specialne, co by trebalo specialne vydokladovavat ( laicky povedane, `ked nemaju chlieb nikde na slovensku tak si ho kupim v cechach` )

Veď práve, kúpiš si ho v Čechách
1) u platcu DPH alebo u neplatcu? U platcu DPH registrovaného aj v SR za plácu DPH? Lebo qaj také býva, že kúpiš u českej firmy, ktorá je ale registrovaná pre DPH aj v SR, čiže závisí odkiaľ, či zo slovenska alebo čiech ti dodá tovar a pod ktorým číslom registrácie, od toho závisí, či presunie daň.povinnosť na Vás alebo vystaví s DPH. A samozrejme sa zvažuje, či je nárok na odpočítanie DPH na vstupe.
Uvedeim príklad - kupovvali sme niekoľkokrát cez istú firmu pneumatiky. Firma česká, registrovania na obch.registri v Prahe. V ČR majú pridelené IČ DPH. Takisto podnikajú aj v SR a aj slovenské IČ DPH majú pridelené od slovenského daň.riaditeľstva. Faktúry nám niekedy vytsavujú pod českým IČ DPH pre nás a ko slovenského plátcu DPH evid. pod slovenským IČ DPH v tomto prípade bez dane (ich tuším 20%) - my musíme u nás našou sadzbou po prepočítaní kurzom ECB vyhláseným v deň pred dňom vystavenia FA prepočítať cenu na Eurá, vynásobiť našou sadzbou DPH (19) a daň priznať v našom DP k DPH. Musím preskúmať náležitosti a okolnosti faktúry, či mám nárok na odpočítanie dane a ak áno tak ju uplatniť ako odpočítanú na vstupo v DP a tieto všetky prípoady aj zaúčtovať. Samozrejme pri úhrade mi vznikne kurzový rozdiel z prepočtu cudzej meny (CZK) na euro a aj toto treba zaúčtovať. Ešte stále je to jednosuché? A čo ak je na faktúre aj položka - napr. len nejaký prezent, ktorý nemôžete zahrnúť ako daňovo uznaný náklad - skomplikuje mi to aj výpočet DPH aj účtovanie......aj tot sa mi žial stáva....
2) Ak vystavia FA pod slovenským IČ DPH, vystavia ju s našou DPH a potom postupujem klasicky ako pri fa vyaných slovenským dodávateľom. Vystavia ju v CZK alebo mv Eur ? Ak v CZK, všetko znovu musím vyčíslovať aj v Eur - to zanmená zistiť kutz ECB, prepočítať, zaúčtovať, vyčísliť z úhrady kurz.rozdiel a zaúčtovať ho.
3) Nakúpite v ČR od neplátcu DPH, ktorý nie je registroivaný pre DPH ani v SR ani v ČR - celú čiastku znovu prerátať na Eurá, nezahrnovať do priznania DPH, zaúčtovať, uhradiť, zaúčtovať úhradu, vyčísliť a zaúčtovať KR.
Stále jednoduché a bezproblémové?


K tomuto neviem povedat ci sa vedie alebo nie, (nie)je to povinne? Nakupov za ucelom predaja ( okrem tych dvd/obalov ) mame ako som pisal 2x do roka ( niekedy ani to nie ), jedna sa takisto o malopocetne jednotky ( 1-3ks /predaj ).
ak nekúpite a v ten istý deň to všetko aj nepredáte (myslím, že to určite nepredáte naraz), tak určite áno viesť skladovú evidenciu so skladovými kartami, príjemkami, výdajkami, inventarizáciami. je to povinné.S poočtom predaných jednotiek na jeden nákup nesúvisí povinnosť evidencie na sklade. Sklad nemusí byť murovaný pod strechou, môže byť aj virtuály priamo v kancelárii v jendej skrinke.

Nie, nikto z nas.


Tie si platime (dvaja) sukromne zatial, dalsi je zamestnany v inej firme, ktora to za neho uz odvadza. Tu sa chcem opytat - k tym odovodom - daju sa dat do `nakladov firmy, tak aby znizili zaklad z ktoreho sa pocita dan zo zisku` ?
Dobre, ked už radím. Na verejné zdrav.postenie konateľ sro, platí preddavky vo výske :
- ak má dohodu o poberaní odmeny za výkon funcie-10%z príjmu každého zamestnaca v príslušnom mesiaci platí sro, 4% z príjmu konateľa v príslušnom mesiaci platí konateľ.
Tých 10% by bolo nákladom firmy, ale u Vás toto nie je možné, lebo nepoberáte odmenu za výkon funcie, nemáte takú dohodu.
Takže do firemného nákladu za Vás ako konateľov z tohto titulu nedostanete nič a za seba si musíte platit ako samoplatcovia individuálne každý za seba, čo samozrejme tiež nemôže byť firemným nákladom.

Podiel zo zisku si vyplacame sami az ked su peniaze ocistene od vsetkych dani a poplatkov, a to normalne vyberom z uctu. Zapisnice sami. OK.


Ano, mame ich uz vypracovane. Boli vytvorene uz pri zakladani firmy, prejednane s pravnikom.
Právnik nevypracováva a ani neodsúhlasuje interné smernice pre vedenie účtovníctva, inventarizácie, oceňovanie majetku, skladové hosp., mzdy, evidenciu tržieb erp, vedenie pokladnice, pracovný poriadok, náklady a výnosy..........jedine že by bol súčasne aj Vaším ekonómom a účtovníkom....bežný komerčný právnik nemá o týchto veciach ani šajnu. ! Ovláda ten Váš zákon o účtovníctve, metodické pokyny k účtovaniu, zákon o dani z príjmu, zákon o dph, mzdové a odvodové zákony......atd.???Ak áno, chem na neho kontakt, takého hľadám


Tomuto nerozumiem.
Inventarizačnú zápisnice z vykonania inventarizácie majetku a záväzkov účtovnej jednotky sú neoddeliteľnou súčasťou účtovnej závierky a preukazujú úlnosť a správnosť vedenia účtovnícva. V inventarizačnej zápisnici sa porovnáva zistený skutočný stav s účtovným a prípadne inventarizačné rozdiely sa musia zaúčtovať tak, aby stav v účtovníctve korešpondoval so stvaom skutočným, zisteným z prekontrolovania skutočných dokladov alebo fyz.prepočítaním (tovaru, hotovosti). K inv.zápisnici sa prikladajú prílohy, napr. zoznam s číselným označením a čiastkou neuhradených došlých faktúr a pod. Je toho docela dosť. Ide o akúsi kontrolu účtovníctva a porovbnanie a spísanie výsledkov za celé účtovné obdobie a povinnosť jej vykonania je stanovená presne v zákone o účtovníctve. Rozdiely musia byť zaúčtoané. Účt.závierka by potom mala vykazovať pravdivý obraz o stave účtovje jednotky k danému dátumu.
Toto by mala ovládať aj vaša účtovníčka a aj to zdokladovať.

Ziadne uverove/najomne zmluvy nemame. Zatial sme na baze homeoffice.
Podnikať kludne môžete aj z domu či vlastnej pivnice, ale úvery, pôžičky, nákup na splátky, lízingov môžete mať aj 10. Akurát nájomnú zmluvu nemáte.
A k tomu ešet doplním-kedže nemáte v prenájme priestory, účtovník musí zvážiť pri zaúčtovaní každého dokladu, bločku nákupu, či je možné ho považovať za nákup pre firemné účely, ak sa nemusí týkať len priestorov, z ktorého podnikáte....vysvetlím-ak nie je v byte, vlastnom dome vyčlenený priestor na podnikanie, daňové náklady sa ovela ťažšie preukazujú. K tomu však treba zmluvu o prenájme s vlastníkom. Zariadenie kancelárie nábytkom, sedačkou, obrazmi, novými záclonami atd....sa môže v takom prípade pri kontrole zdať použitelné aj v domácnosti a daňováci to môžu vylúčiť z daňovo uznaného nákladu, ak nepreukážete vecnými argumentami, zápisnicami, faktúrami apod. že súvisí len a len s vašou firemnou činnosťou a s dosahovaním príjmov z podnikania. Ja tiež robím z domu, šetrím na nájme kancelárie, ale velmi si rozmyslím, čo dám do nákladu z vecí, ako napríklad skrine, police, konferenčný stolík... poháre, rámiky na obrazy a fotky....ale bez problémov je PC, tlačiareň, kancelárske a písacie potreby.


Tych je tolko, kolko je dodavatelskych faktur ktore niesu na inkaso, a su vzdy toho isteho typu - nakup technickeho vybavenia ( co je tych spominanych max 5, cize ziadne prehanane cisla )
Dobre, ale
1.x treba zaevidovať každú jednu faktúru
2.x treba ju zaúčtovať a zahrnúť do priznania DPH
3.x treba zaúčtovať jej úhradu
4.x treba technické vybavenie aj zaradiť na kartu dlhodobého majetku a odpisovať, a ak nesplna podmienku pre ocenenie pre dlhodobý majetok, vhodné je zaevidovať ho aspoň do operatívnej evidencie takéhoto majetku.
Ak sú to tie CD nosiče na sklad (predpokladám, že nekupujete 5 ks pre Vaše kacelárske využitie), treba to cez príjmku zaevidovať na skladovú kartu.
A aj ked je to vždy rovnaké, treba to v texte špecifikovať, ani jedno zariadenie nie je navlas rovnaké, ak to dávam do majetku, líši sa to výr.číslom a pod.
INKASO je len spôsob úhrady, tak isto ako platba v hotovosti alebo platba prevodom z BU. INKASO NIE JE FAKTÚRA.


Toto vsetko vopred overim, aby vsetky podmienky pre ucto boli splnene, nakupujeme len u preverenych dodavatalov, vzdy len v ramci eurozony.

Vy toto veľmi neoveríte, pochybujem, že viete, čo a kde treba overovať a či je to skutočne v poriadku. Vy si môžete overiť len Vaše identifikačné firemné údaje a skontrolovať, či sú správne a kompletne vrátane ič dph uvedené vo faktúre.
Preverení pre mňa z Vášho pohľadu znamená spôsobilý, zodpovední, promptní, seriózni v jednaní, ale neznamená to, že v každej jednej fakjtúre sú aj správne uvedené všetky náležitosti (nemyslím dohodnutú cenu)
Staolo sa nám, že 10 faktúr od toho idtého dodávateša sme mali v poriadku, 11. faktúru vystavila iná osoba a museli opravovať a doplňať údaje, lebo ju robil iný človek (chyby spravil samozrejme nevedomky). Každý jeden doklad musíme my účtovníci skontrolovať a preveriť z nášho pohľadu.....
Betina2
04.05.10,09:07
Budem si to chciet dat vysvetlit, ale musim najprv mat nejake tie zaklady, co a preco sa mam pytat, preto tu pisem :)


Ak si pamatam spravne, tak ma vsetko v elektronickej podobe zalohovane. Asi aj preto je ten sanon menej obsiahly co sa tyka papierov.
To je fajn, len nie každý účtovník má rovnaký program a verziu, a aby sa to dalo aj o pár rokov otvoriť a prezrieť, prípadne nemá výstupy stiahnuté aj do excelu? Ak je toho málo, prečo to radšej nevytlačí a nezaloží? To sa jej bude chcieť pred kontrolou naháňať? Ja malé firmy radšej vytlačím a založim, u veľkých s množstvom položiem niektoré veci aj exportujem do excelu a aj takto archivujem. Samozrjeme zo softu databázu tiež archivujem. Ale niektoré veci ako obratovú predvahu, číselník dokladov, použité predkontácie, použité účty - účtovnú osnovu, hlavnú knihu vytlačím. To, čo má niekoľkotisíc riadkov ako napr denník, alebo pohyb na účtoch (konto, každý jeden pohyb na danom účte chronologicky) radšej natiahnem aj do excelu a uložím aj v exceli, ak to hned aj nevytlačím. Toto potom také rozsiahle netlačím. Ale interné doklady určite áno.



Ano, vsetko davame ( az na vynimku auta ) priebezne, hned ako je faktura tak v kratkosti to odovzdavam jej do uctovnictva. Vsetko je potriedene, t.j. zopnuty blocik+faktura+priloha pre kazdy nakup/predaj, takisto dostava aj emailom kopie/proformy ( okrem pripadov, kedy sa nakupovalo v `kamennom obchode` a nieje od toho elektronicky doklad ).


PS : Toto je ako na vysluchu :)
Takto to neber, musíme mať info, ak mám adekvátne poradiť. A dozvieš sa aj to, čo si ani len netušil.:):D
Nicon
04.05.10,09:36
Uf, kto to ma vsetko citat ? :D Takze :

- vzdy nakupujeme u platcov DPH a vzdy su overeny na platcovstvo DPH v ich state ( t.j. kde su zapisany - v akom registri - v akej provincii/state a pod, myslim ze nemusim dalej vysvetlovat )

- skladove hospodarstvo - overim

- pri tom pravnikovy sme sa nepochopili, firemne interne smernice som zle pochopil, takze to bude uctovnicka v tomto pripade

- invent. zapisnica - overim

- ja plne rozumiem co mozem a co nemozem a za akych okolnosti si dat do nakladov, preto som uz viackrat spominal ze sa jedna vylucne o technicke vybavenie, ktore podotykam je spojene priamo s vykonom podnikatelskej cinnosti, takze s tymto problem nieje

- evidencia vybavenia je v rezii uctovnicky - vsetky unikatne identifikacne cisla tech. vybavenia do majetku firmy su vzdy uvedene na fakturach
zk24
04.05.10,09:44
mimotemy

Nicon: Inac musim povedat, ze si jeden z mala, predpokladam, konatel, ktory o svojej firme aj nieco vie... ;) Vacsinou mam skusenosti - nejake faktury, nejake bloky a dokonca najnovsie moj nevedel povedat ani ci ma zamestnancov :eek: No a o tom, ze niektori vedia aj skomolit svoj obchodny nazov, o tom radsej ani nebudem :rolleyes:
Nicon
04.05.10,09:50
mimotemy

Nicon: Inac musim povedat, ze si jeden z mala, predpokladam, konatel, ktory o svojej firme aj nieco vie... ;) Vacsinou mam skusenosti - nejake faktury, nejake bloky a dokonca najnovsie moj nevedel povedat ani ci ma zamestnancov :eek: No a o tom, ze niektori vedia aj skomolit svoj obchodny nazov, o tom radsej ani nebudem :rolleyes:
Dakujem za malicku pochvalu, heh, a ano som jednym z konatelov. Snazim sa vediet co najviac aby bolo vsetko v poriadku.
Betina2
04.05.10,10:01
mimotemy

Nicon: Inac musim povedat, ze si jeden z mala, predpokladam, konatel, ktory o svojej firme aj nieco vie... ;) Vacsinou mam skusenosti - nejake faktury, nejake bloky a dokonca najnovsie moj nevedel povedat ani ci ma zamestnancov :eek: No a o tom, ze niektori vedia aj skomolit svoj obchodny nazov, o tom radsej ani nebudem :rolleyes:

Ja ešte doplním, že si aj jeden z mála konateľov, čo si aj rád a ochotne nechá poradiť a zaujíma sa nielen o vlastný prospech z firmy, ale aj o sprievodné veci okolo toho.:)
JarkaL
04.05.10,10:11
Súhlasím, dávam za to Niconovi prvý bod...
Nicon
04.05.10,10:16
Heh, tolko pochval naraz, dakujem :)
Lenka1979
04.05.10,10:53
mimotemy.. ja len dodám,že SUPER TÉMA..... toto by si mal prečítať každý účtovník i "ne" účtovník,ktorý podniká a chce dať robiť účtovníctvo nejakej profesionálnej účtovníčke (nie "tiežúčtovníčke").;)
civka
24.06.10,10:57
este existuje aj moznost "urob si sam" - zadarmo
AdrianaA
28.06.10,12:02
cena za účtovníctvo sa mnohým zdá vysoká, ale chodia pravidelne napr. do umyvárky a zaplatia za ručné umytie 20,- EUR za 15 minút. Nevadí nikomu, že v servise účtujú 20,- EUR za každú aj začatú hodinu práce.
Nevadí nikomu, že u kaderníčky zaplatíte 20,- EUR za 30 minút práce.
Kto nie sú ľudia ochotný zaplatiť za prácu adekvátnu odmenu nech si to robia sami. Každý by mal poznať svoje kvality a možno by nevznikali takéto témy, kde sa rozoberá, či máme alebo nemáme zobrať za spracovanie mesačných dokladov o 30EUR viac alebo menej.
evina
28.06.10,12:08
cena za účtovníctvo sa mnohým zdá vysoká, ale chodia pravidelne napr. do umyvárky a zaplatia za ručné umytie 20,- EUR za 15 minút. Nevadí nikomu, že v servise účtujú 20,- EUR za každú aj začatú hodinu práce.
Nevadí nikomu, že u kaderníčky zaplatíte 20,- EUR za 30 minút práce.
Kto nie sú ľudia ochotný zaplatiť za prácu adekvátnu odmenu nech si to robia sami. Každý by mal poznať svoje kvality a možno by nevznikali takéto témy, kde sa rozoberá, či máme alebo nemáme zobrať za spracovanie mesačných dokladov o 30EUR viac alebo menej.

Ja som to práve odhalila - umyť auto a očesať sa to je pre nich, ale účtovníctvo pre DÚ ...:D Ve´d koľkí ho využívajú pri svojom rozhodovaní v riadení spoločnosti ?...
cucpo
13.01.11,17:03
Dobry den. Rad by som sa pridal k tejto debatke z druhej strany. Pls chcel by som sa spytat vas na beznu cenu /nie tema ze kazda hodnota sluzby je vsade rozdielna a zavisla od dohody/ za vedenie jednoducheo uctovnictva, kvartalny platca DPH, bez zamestnancov, bez auta, prijatych faktur cca 25, vydanych faktur cca 25, blockav tak 20 za rok. Pls aka je podla vas bezna cena za takyto rozsah uctovnictva.
calawen
13.01.11,17:26
cucpo
13.01.11,17:34
diky za link 70 eur ??? To je predpokladam taky univerzalny cennik ale zas ked to zoberiem skutocne mam malo tych dokladov tych 70/mesiac je podla mna asi vela, ale dakujem za ochotu.
Neprispel by este niekto prispevkom ??
terezamaria
13.01.11,17:40
Dobry den. Rad by som sa pridal k tejto debatke z druhej strany. Pls chcel by som sa spytat vas na beznu cenu /nie tema ze kazda hodnota sluzby je vsade rozdielna a zavisla od dohody/ za vedenie jednoducheo uctovnictva, kvartalny platca DPH, bez zamestnancov, bez auta, prijatych faktur cca 25, vydanych faktur cca 25, blockav tak 20 za rok. Pls aka je podla vas bezna cena za takyto rozsah uctovnictva.

Poznám jednu šikovnú účtovníčku, tak som sa jej pýtala, že koľko asi berie za rozsah Tebou napísaných účtovných prác. Tak sa vyjadrila, že asi 100 eur štvrťročne.:)
cucpo
13.01.11,17:42
Dakujem za odpoved taku ciastku som ocakaval
calawen
13.01.11,17:46
diky za link 70 eur ??? To je predpokladam taky univerzalny cennik ale zas ked to zoberiem skutocne mam malo tych dokladov tych 70/mesiac je podla mna asi vela, ale dakujem za ochotu.
Neprispel by este niekto prispevkom ??

Áno, je to taký priemer, aby si účtovníci vedeli ohodnotiť svoju prácu... Za také malé účtovníctvo by som nepýtala 70€ mesačne, pravdepodobne by som sa blížila sume terezamariinej známej....
cucpo
13.01.11,17:52
ved preto som sa pytal lebo viem ze tych dokladobv mam velmi malo po poravde tych vystavenych faktur je len 12 /mesacne jedna/ prijatych tak 2 mesacne /mobil, gastro listky/ ziadne auto na bankovom ucte par pohybov / odvody, mobil, prevod na osobny ucet, uhrada prijatych/ ziadne auto.
pepsikova
13.01.11,18:05
ved preto som sa pytal lebo viem ze tych dokladobv mam velmi malo po poravde tych vystavenych faktur je len 12 /mesacne jedna/ prijatych tak 2 mesacne /mobil, gastro listky/ ziadne auto na bankovom ucte par pohybov / odvody, mobil, prevod na osobny ucet, uhrada prijatych/ ziadne auto...

..cuco a prečo sa ti vidí 70e veľa?..však účto nie papier len tak- mirnix-dirnix, založíš do šanonu a basta!..ak ti príde kontrola a zistí, že máš tam chyby preto, že ti účto robil nejaký fušer (ako napr. okná, čo sa rosia)-dostaneš pokutu od daňovákov a ktovie ešte od koho a vyjde ťa to viac...ale ak máš spoľahlivého účtovníka (ktorý je mimochodom svojim podpisom zodpovedný za tvoje doklady),môžeš spokojne spávať- a za to je veru 70€ aj málo...myslím si...
..ja fakt nechápem tieto myšlienkové pochody,zjednávania- veľa..málo..však keď si premietneš robotu, ktorej nerozumieš,nauč sa ju a rob- a potom uvidíš, zač je toho loket..a koľko to stojí...nauč sa montovať okná- a rob,to je to isté, ako naučiť sa rozumieť programu, v ktorom účtovník pracuje..a potom porovnaj cenu práce...napadlo ťa niekedy, že za zle namontované okná sa do basy nedostaneš, ale za zlé účtovanie si posedieť môžeš?....
..som sa rozbehla- sorry..
Zita5
13.01.11,18:08
ved preto som sa pytal lebo viem ze tych dokladobv mam velmi malo po poravde tych vystavenych faktur je len 12 /mesacne jedna/ prijatych tak 2 mesacne /mobil, gastro listky/ ziadne auto na bankovom ucte par pohybov / odvody, mobil, prevod na osobny ucet, uhrada prijatych/ ziadne auto.

Ak to nie je tajné , môžem sa spýtať akého predmetu činnosti sa účtovníctvo týka ?
lienocka001
13.01.11,18:10
ja mam podobnu otazku... aka je priblizna suma za vedenie uctovnictva ak SZCO zacal podnikat v roku 2010 uplatnoval si pausalne vydavky a od cca maja 2011 chce prejst na s.r.o. / nebude platcom DPH/
teraz si DP urobi sam ale potrebujem odhad ceny uctovnictva pri prechode na s.r.o. a vedenie uctovnictva potom / nema auto v podnikani, vystavuje 1 - max 2 faktury mesacne/

Dakujem

ak to je podstatne tak predmet cinnosti sa tyka IT konzultacne sluzby
veronikasad
13.01.11,18:10
A možno žiadne účtovníctvo cucpo ani nemusí viesť a sú pre neho výhodnejšie paušálne výdavky.
calawen
13.01.11,18:13
Niečo také ako prechod na sro nie je, sú to dva samostatné subjekty so samostatnými IČO aj DIČ...

ten link na cenník som dala len pre info, ako sa asi pohybuje priemer, samozrejme je možné účtovať aj za položku a v konečnom dôsledku je všetko závislé na dohode....
lienocka001
13.01.11,18:15
veronikasad ano teraz je to tak ze nevedie uctovnictvo ale bude si uplatnovat pausalne vydavky...

ale od maja 2011 chce ist na s.r.o. a tam zevraj už uctovnictvo musi viest

neviem to pridat pod tvoju odpoved tak to davam sem...
veronikasad
13.01.11,18:16
veronikasad ano teraz je to tak ze nevedie uctovnictvo ale bude si uplatnovat pausalne vydavky...

ale od maja 2011 chce ist na s.r.o. a tam zevraj už uctovnictvo musi viest

neviem to pridat pod tvoju odpoved tak to davam sem...
neodpovedala som tebe, odpoveď bola pre cucpo "mimotémy" - tvoj príspevok prišiel skôr ...
Ako právnická osoba (s.r.o. ) musí viesť podvojné účtovníctvo. Skús si pozrieť cenník účtovných prác na rok 2011na Porade,
lienocka001
13.01.11,18:16
Niečo také ako prechod na sro nie je, sú to dva samostatné subjekty so samostatnými IČO aj DIČ...

ten link na cenník som dala len pre info, ako sa asi pohybuje priemer, samozrejme je možné účtovať aj za položku a v konečnom dôsledku je všetko závislé na dohode....

prosim kde najdem ten link?
cucpo
13.01.11,18:16
..

..cuco a prečo sa ti vidí 70e veľa?..však účto nie papier len tak- mirnix-dirnix, založíš do šanonu a basta!..ak ti príde kontrola a zistí, že máš tam chyby preto, že ti účto robil nejaký fušer (ako napr. okná, čo sa rosia)-dostaneš pokutu od daňovákov a ktovie ešte od koho a vyjde ťa to viac...ale ak máš spoľahlivého účtovníka (ktorý je mimochodom svojim podpisom zodpovedný za tvoje doklady),môžeš spokojne spávať- a za to je veru 70€ aj málo...myslím si...
..ja fakt nechápem tieto myšlienkové pochody,zjednávania- veľa..málo..však keď si premietneš robotu, ktorej nerozumieš,nauč sa ju a rob- a potom uvidíš, zač je toho loket..a koľko to stojí...nauč sa montovať okná- a rob,to je to isté, ako naučiť sa rozumieť programu, v ktorom účtovník pracuje..a potom porovnaj cenu práce...napadlo ťa niekedy, že za zle namontované okná sa do basy nedostaneš, ale za zlé účtovanie si posedieť môžeš?....
..som sa rozbehla- sorry..

to pepsikova pls tmuto flame som sa chcel vyhnut, samozrejme sa ju mozem naucit, samozrejme si kazdy vazi svoju robotu to vobec nemalo byt temou mojej otazky takych uvah su tu miliony / alle ked uz si to nacala tak sa ta ja spytam aby bol flame :-) pouzivas pocitac v najvecsom navale sa zosype ty rychlo potrtebujes rozchodit PC, prides ku mne a ja ti poviem ze 33/ hod a preinstalacia + nasledne cinnosti odhadom 5 hod, chces mi povedat ze proste jednoducho budes akceptovat 165 eur, alebo sa posnazis zistit ci ta cena je ta spravna?? A tiez je rozdiel ci sa to pokazi jednej osobe uctovnicke alebo firme ktora ma uctovnikov 15 ma 3 servre, zalohovanie atd atd, A tiez ti poviem zac je toho loket :-)
Ale toto skutocne nemalo byt predmetom mojho dopytu tak ako si vazim pracu inych vazim si aj svoju preto sa pytam kolko to moze v tom mojom rozsahu dokladov stat ??
veronikasad
13.01.11,18:19
prosim kde najdem ten link?

http://www.porada.sk/t155260-cup-2011-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2011-a.html?highlight=cenn%EDk

cena závisí aj od regionu, v ktorom podnikáš
cucpo
13.01.11,18:20
Ak to nie je tajné , môžem sa spýtať akého predmetu činnosti sa účtovníctvo týka ?
konzultant ??
calawen
13.01.11,18:20
prosim kde najdem ten link?

v príspevku č. 154 to bolo, ale len pre istotu znovu... http://www.porada.sk/t155260-cup-2011-cennik-uctovnych-prac-na-rok-2011-a.html
veronikasad
13.01.11,18:21
konzultant ??
ak nevyužívaš auto na podnikanie, nebudú pre teba naozaj výhodnejšie paušálne výdavky ?
cucpo
13.01.11,18:28
auto nemam v podnikani uz som o tom uvazoval kolega je na pausalnych ale tomu vobec nerozumiem, zaplatim stanovenu vysku dane z danoveho zakladu a nemusim viest ziadne papiere ??
calawen
13.01.11,18:29
Presne tak, treba mať iba odložené vystavené faktúry (zdokladovanie príjmov) a úhrady poistného...
Xanti
13.01.11,18:29
auto nemam v podnikani uz som o tom uvazoval kolega je na pausalnych ale tomu vobec nerozumiem, zaplatim stanovenu vysku dane z danoveho zakladu a nemusim viest ziadne papiere ??
No tak nejako tu je pomocná tabuľka ako to funguje http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html , pri paušalnych výdavkoch.
veronikasad
13.01.11,18:32
auto nemam v podnikani uz som o tom uvazoval kolega je na pausalnych ale tomu vobec nerozumiem, zaplatim stanovenu vysku dane z danoveho zakladu a nemusim viest ziadne papiere ??
Pri paušálnych výdavkoch nevedieš učtovníctvo.

Výdavkom bez preukazovania je 40 % zo zaplatených príjmov + zaplatené odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Základ dane ešte znižuješ o nezd.časť na daňovníka (v roku 2010 sumu 4025,70 + príp. zaplatené živ. poistenie)
cucpo
13.01.11,18:37
pls platca dph moze ist na pausalne vydavky ??
veronikasad
13.01.11,18:38
pls platca dph moze ist na pausalne vydavky ??
ak je platitel DPH celý rok - nie.
Anja111
13.01.11,18:39
pls platca dph moze ist na pausalne vydavky ??

ZDP
§6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
cucpo
13.01.11,18:46
ZDP
§6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Dik za ochotu ale toto je na mna zlozite :-( myslel som ze je odpoved len ano alebo nie ??
veronikasad
13.01.11,18:46
Dik za ochotu ale toto je na mna zlozite :-( myslel som ze je odpoved len ano alebo nie ??

http://www.porada.sk/1617329-post178.html
veronikasad
13.01.11,18:48
Dik za ochotu ale toto je na mna zlozite :-( myslel som ze je odpoved len ano alebo nie ??
si platitelom DPH ? Ak ano - odkedy ?
cucpo
13.01.11,18:48
ak je platitel DPH celý rok - nie.

DIk, ja som platitel DPH celorocne, velka skoda lebo ked som to nahodil do tej tabulky vyslo velmi pekne cislo teraz platim podstatne viac / mozno chyba uctovania ?? /
veronikasad
13.01.11,18:51
DIk, ja som platitel DPH celorocne, velka skoda lebo ked som to nahodil do tej tabulky vyslo velmi pekne cislo teraz platim podstatne viac / mozno chyba uctovania ?? /
nie, nemusí to byť chyba účtovania. Pri službách neplatitelov DPH sú často paušálne výdavky výhodnejšie ako vedenie účtovníctva.
cucpo
13.01.11,18:54
no skoda som platca nic s tym nenarobim, alebo narobim ???
veronikasad
13.01.11,18:55
no skoda som platca nic s tym nenarobim, alebo narobim ???
s paušálnymi výdavkami nie. Ale ak máš auto, môžeš skúsiť paušálne náhrady za auto, alebo zaradenie auta do podnikania, čím si podstatne znížiš základ dane. (nie však už za rok 2010 - to by bolo s pokutou DU)
cucpo
13.01.11,18:57
auto mam na sro tam je v majetku
veronikasad
13.01.11,18:58
auto mam na sro tam je v majetku
aj s tým by sa dalo niečo robiť, ale to by sme už velmi odbočili od názvu témy.
cucpo
13.01.11,18:59
to nie aj tak diky za rady a ochotu
veronikasad
13.01.11,19:02
to nie aj tak diky za rady a ochotu
ešte jeden dotaz na záver, Pýtal si sa na účtovníctvo s.r.o. - platitela DPH ? alebo JU živnostníka - platitela DPH ?
cucpo
13.01.11,19:04
zivnostnika
lienocka001
21.01.11,16:52
ja nadviazem na tuto temu.... podotazkou

ako najst dobreho uctovnika?

zivnostnik chce prejst na s.r.o. doteraz si uplatnoval pausalne vydavky chcel by zahrnut do uctovnictva aj sukromne auto /faktury vystavuje jednu za mesiac / - okres galanta /pre upresnenie lokality

robime v inej oblasti /IT/ a do uctovnictva sa nerozumieme... / ako DP zvladame s konzulaciou na DU/
a chcem sa spytat ako teda najst dobreho uctovnika za primeranu cenu /to som uz pozerala ten dokument co ste davali / existuje nejake forum kde by sa dali najst nejake odporucania atd.. prip. podla coho ste si vyberali uctovnika vy? /ja mam taky ten dvojmesacny uctovnicky kurz z UPSVAR co je pre uctovnika absolutne nedostatocne a nechceme na takeho natrafit resp. zaciatocnika atd.. /
tibi_mt
08.02.11,16:08
Dobry den! Chcel by som sa poradit.
Mam zivnost a prechadzam na s.r.o. Doteraz som platil za uctove sluzby cca 200EUR/mesiac. Mam 5 zamestnancov a asi 20 vydanych FA mesacne, dve motorové vozidla, a asi 150 blockov kazdy mesiac, som platca DPH.
Externa uctovna firma doteraz brala spominanych 200EUR, avsak ako som povedal, ze prejdem s podnikanim na s.r.o., chcu mi zdvihnut cenu na 500EUR bez DPH/mesiac. Vraj v takomto uctovnictve sa kazda polozka zauctuvava 4 krat a je to pracnejsie. Nemam s tym skusenosti. Naozaj je ten rozdiel taky velky co sa tyka pracnosti? Myslel som, ze to viacnasobne zauctovavanie robi aj tak len pocitac. Vedel by mi niekto poradit? Musim sa rozhodnut a chcel by som nejaky argument, ze ci je taky rozdiel v cene opodstatneny. Za kazdu radu som velmi vdacny! Dakujem!!!
nika.sum
08.02.11,16:22
Dobry den! Chcel by som sa poradit.
Mam zivnost a prechadzam na s.r.o. Doteraz som platil za uctove sluzby cca 200EUR/mesiac. Mam 5 zamestnancov a asi 20 vydanych FA mesacne, dve motorové vozidla, a asi 150 blockov kazdy mesiac, som platca DPH.
Externa uctovna firma doteraz brala spominanych 200EUR, avsak ako som povedal, ze prejdem s podnikanim na s.r.o., chcu mi zdvihnut cenu na 500EUR bez DPH/mesiac. Vraj v takomto uctovnictve sa kazda polozka zauctuvava 4 krat a je to pracnejsie. Nemam s tym skusenosti. Naozaj je ten rozdiel taky velky co sa tyka pracnosti? Myslel som, ze to viacnasobne zauctovavanie robi aj tak len pocitac. Vedel by mi niekto poradit? Musim sa rozhodnut a chcel by som nejaky argument, ze ci je taky rozdiel v cene opodstatneny. Za kazdu radu som velmi vdacny! Dakujem!!!
Skuste si precitat tuto temu a myslim, ze Vam pomoze sa rozhodnut.:)
http://www.porada.sk/t2956-p244-posuskajte-kolko-pytat.html#post1648078
marjankaj
08.02.11,16:30
Dobry den! Chcel by som sa poradit.
Mam zivnost a prechadzam na s.r.o. Doteraz som platil za uctove sluzby cca 200EUR/mesiac. Mam 5 zamestnancov a asi 20 vydanych FA mesacne, dve motorové vozidla, a asi 150 blockov kazdy mesiac, som platca DPH.
Externa uctovna firma doteraz brala spominanych 200EUR, avsak ako som povedal, ze prejdem s podnikanim na s.r.o., chcu mi zdvihnut cenu na 500EUR bez DPH/mesiac. Vraj v takomto uctovnictve sa kazda polozka zauctuvava 4 krat a je to pracnejsie. Nemam s tym skusenosti. Naozaj je ten rozdiel taky velky co sa tyka pracnosti? Myslel som, ze to viacnasobne zauctovavanie robi aj tak len pocitac. Vedel by mi niekto poradit? Musim sa rozhodnut a chcel by som nejaky argument, ze ci je taky rozdiel v cene opodstatneny. Za kazdu radu som velmi vdacny! Dakujem!!!

A čo tak skúsiť inú účtovnícku firmu? Uvidíš aký bude rozdiel.
Stefan2005
08.02.11,17:01
ak predtým cena 200 € nebola dumpingová (vzhľadom na zadané údaje asi nie), tak 2,5 násobné navýšenie ceny z titulu prechodu z JU na PU pokladám za premrštené...
janci
21.07.11,07:37
Dobry den! Chcel by som sa poradit.
Mam zivnost a prechadzam na s.r.o. Doteraz som platil za uctove sluzby cca 200EUR/mesiac. Mam 5 zamestnancov a asi 20 vydanych FA mesacne, dve motorové vozidla, a asi 150 blockov kazdy mesiac, som platca DPH.
Externa uctovna firma doteraz brala spominanych 200EUR, avsak ako som povedal, ze prejdem s podnikanim na s.r.o., chcu mi zdvihnut cenu na 500EUR bez DPH/mesiac. .... Dakujem!!!

Fiha, to su ceny :cool:

Ja mam podobnu trocha mensiu (len 4 zamestnanci a len 1 auto) firmu v Nemecku a platim 80 eur/mes. za ucovnictvo a na konci roka ca. 1000 euro za rocnu uzavierku atd., cize ked to prepocitam tak to robi 160 euro mesacne.

A myslel som si, ze pomaly bude cas preniest firmu na Slovensko (ako s.r.o.) a ze poriadne usetrim aj na dani aj na takych veciach ako uctovnictvo :D. No s tym uctovnictvom to asi nic moc nebude !
iris50
07.11.12,16:49
Dobrý večer prajem milí uctovnici. Chcem sa Vás spýtať, či ste sa stretli s prípadom keď sa účtovníčka vyhráža klientovi, ktorý mešká s platbou dva týždne, že ak hneď nezaplatí, tak to bude mať preň fatálne následky?!
misomiso
07.11.12,17:06
Dobrý večer prajem milí uctovnici. Chcem sa Vás spýtať, či ste sa stretli s prípadom keď sa účtovníčka vyhráža klientovi, ktorý mešká s platbou dva týždne, že ak hneď nezaplatí, tak to bude mať preň fatálne následky?!

Nie je to Mojsejova? :)
iris50
07.11.12,17:13
Nie, nie ale sú asi viaceré také
marjankaj
07.11.12,17:33
Dobrý večer prajem milí uctovnici. Chcem sa Vás spýtať, či ste sa stretli s prípadom keď sa účtovníčka vyhráža klientovi, ktorý mešká s platbou dva týždne, že ak hneď nezaplatí, tak to bude mať preň fatálne následky?!
A čo sú to fatálne následky? Vráti ti doklady a rob si s tým čo chceš? Veď ti nemusí dať výsledky svojej práce ak jej nezaplatíš.
Veď môže jednostranne ukončiť "spoluprácu" výpoveďou do 1 mesiaca ak v zmluve nemáte dohodnuté inak.
veronikasad
07.11.12,18:04
Dobrý večer prajem milí uctovnici. Chcem sa Vás spýtať, či ste sa stretli s prípadom keď sa účtovníčka vyhráža klientovi, ktorý mešká s platbou dva týždne, že ak hneď nezaplatí, tak to bude mať preň fatálne následky?!
Dôvod meškania platby ? Prvý raz, alebo pravidelne ?
Stefan2005
07.11.12,18:26
... milí uctovnici... chcem sa Vás spýtať, či ste sa stretli s prípadom keď sa účtovníčka vyhráža klientovi, ktorý mešká s platbou...

... predsa nebudeme na seba bonzovať ;)
Jarka 1
07.11.12,18:38
Ja som sa s takým prípadom nestretla. Ale zato som sa stretla s prípadom, že klient neplatí a dlhuje aj niekoľko rokov a ešte sa vyhráža účtovníčke. Len vtedy si sem nepríde po radu.
Paula
07.11.12,18:42
... predsa nebudeme na seba bonzovať ;)


Ja sa bonznem ;). Raz, dávno, som v kancelárii svojho právnika vymenila doklady za moju pohľadávku - so zápisom a podpisom zúčastnených strán a ihneď z rúčky do rúčky "na drevo" . Viac sme sa nestretli, neľutujem.
Paula
07.11.12,19:05
mimotemy by ma zaujímalo, kto sa komu vyhráža, nakoľko ako účtovník je tu:

http://www.porada.sk/t144476-p2-evidencia-alkoholu.html#post2053110

.... má ext. účovníka pre seba a pritom účtuje iným?
Melnick
07.11.12,19:13
Nie, nie ale sú asi viaceré také
A niektoré čakajú na vyplatenie aj niekoľko rokov( s tou sumou som sa už rozlúčila) . :o Prípadne od viacerých aj niekoľko mesiacov. Konkrétne od decembra 2011.( S týmito sumamiešte v kútiku duše počítam)
Mila123
07.11.12,19:14
A niektoré čakajú na vyplatenie aj niekoľko rokov( s tou sumou som sa už rozlúčila) . :o Prípadne od viacerých aj niekoľko mesiacov. Konkrétne od decembra 2011.( S týmito sumamiešte v kútiku duše počítam)

ja som si myslela, že mám také neskutočné "šťastie", že mám klientov, kt. sa tvária , že majú dokonca predplatené služby u nás.......
Katy a R
07.11.12,19:27
- a koľko radosti to bude, keď sa dočkáš !!!!
Melnick
08.11.12,20:00
Katy, len či sa dočkám. Koniec sveta sa blíži... možno aj oni čakajú. :):):)
tibor1000
04.03.13,14:52
Zdravím,prosím Vás,kolko by ste pýtali od klienta za daň.priznanie typ B,začal podnikat v r.2012,prijmy nema žiadne iba socialku 1x platil,takze mu to vpišem do dan.priznania ako vydavok k zivnosti,pridam aj vykazy,vytlačim penazny dennik s touto 1 polozkou + dotacia pokladnice,inventarizacia pokladnice
kolko prosim za to pytat? 20 e je vela či moze byt? no určite sa mu to bude zdat vela
lokalita Žilina
dakujem pekne