Mima4
16.03.10,07:16
Dobrý deň všetkým,
neviem či som sa zaradila do správnej rubriky, ak nie, prosím nasmerujte ma...:(
Jedná sa o pána, ktorý figuruje v s. r. o. ako spoločník, pričom daná s. r. o. je v likvidácii a ten pán poberal za určité obdobie podporu v nezamestnanosti a teraz mu prišlo z ÚP vyrozumenie, že nevedeli že je spoločníkom v danej spoločnosti a pokiaľ sa nepreukáže že je z nej vymazaný, musí vrátiť podporu za celé obdobie poberania. Aký to má súvis. Ako máme postupovať aby mu tie peniažky nezobrali?
Diky za radu
Timka1
16.03.10,06:22
Dobrý deň všetkým,
neviem či som sa zaradila do správnej rubriky, ak nie, prosím nasmerujte ma...:(
Jedná sa o pána, ktorý figuruje v s. r. o. ako spoločník, pričom daná s. r. o. je v likvidácii a ten pán poberal za určité obdobie podporu v nezamestnanosti a teraz mu prišlo z ÚP vyrozumenie, že nevedeli že je spoločníkom v danej spoločnosti a pokiaľ sa nepreukáže že je z nej vymazaný, musí vrátiť podporu za celé obdobie poberania. Aký to má súvis. Ako máme postupovať aby mu tie peniažky nezobrali?
Diky za radu

nemal nárok na podporu v nezamestnanosti, pretože je spoločník v s.r.o.
čítaj zo Zákona o službách zamestnanosti

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba


Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.

§ 6
Uchádzač o zamestnanie


Uchádzač o zamestnanie

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.
Mima4
16.03.10,20:53
Ďakujem za radu, a ešte otázočka:
Ak sa nechce dostať do situácie, že bude musieť vyplatenú podporu vrátiť (bola mu vyplácaná už cca. pol roka), čo má urobiť? Dá sa obrátiť na obchodný register so žiadosťou o výmaz spätne? Tú žiadosť má urobiť konateľ alebo ten konkrétny spoločník? Ako by mal postupovať? Ešte som v týchto vodách neplávala...
ďakujem
azla
16.03.10,21:02
Spätný výmaz z registra nie je možný.
pavol54
16.03.10,21:18
Ako sa môže spoločník vymazať zo spoločnosti?
Spoločnosť môže dať do likvidácie, alebo predať(previesť ) svoj podiel inak to asi nejde, môže byť obchodná spoločnosť bez spoločníka?
saskia26
16.03.10,21:47
Takže v uvedenom prípade môže byť konateľom, len nesmie byť spoločník, aby mal nárok na podporu v nezamestnanosti?
ajobs
16.03.10,22:07
Ďakujem za radu, a ešte otázočka:
Ak sa nechce dostať do situácie, že bude musieť vyplatenú podporu vrátiť (bola mu vyplácaná už cca. pol roka), čo má urobiť? Dá sa obrátiť na obchodný register so žiadosťou o výmaz spätne? Tú žiadosť má urobiť konateľ alebo ten konkrétny spoločník? Ako by mal postupovať? Ešte som v týchto vodách neplávala...
ďakujem

No vyzerá to tak, že bude musieť podporu vrátiť....
Mima4
17.03.10,08:13
A nemá vplyv na to ani skutočnosť, že podľa výpisu z OR uvedeného na stránke orsr.sk daná spoločnosť bola uznesením krajského súdu zrušená s likvidáciou ku dňu 28.2.2004?
A teda dá sa vôbec v takejto "zrušenej" spoločnosti uzavrieť k dnešnému dátumu zmluva medzi spoločníkmi o prevode obchodného podielu, aby daný pán bol z nej vymazaný???:confused:
ďakujem
Mima4
17.03.10,08:27
Tak teraz som volala s pravnikom z uradu prace, ktory mi hovoril, ze bude musiet tie peniaze vratit nakolko aj keby sme predlozili zmluvu o prevode obchodneho podielu je to az k dnesnemu dnu a teda nekryje mu to dané obdobie. Problem nastal v tom ze si mysleli, ze ked prebehlo zrusenie spolocnosti s likvidaciou, je to doriesene. Lenze musi prebehnut este likvidacia a nasledne zanik spolocnosti a jej vymaz. Kedze konatelom v tejto s. r. o. je moj otec, budem musiet mu v tom pomoct. Chcem Vas poprosit o radu: v danej spolocnosti neboli vysporiadane zaväzky voci instituciam a kedze spolocnost nemala dostatok majetku, zavazky stale su ale su prevedene na Kasolvenziu. Da sa uskutocnit likvidacia aj ked nie je majetok? Treba zalozit sud? Ako sa dostanem k tomu kroku "vymaz z OR?" Co vsetko musim urobit???
dakujem
Mima4
17.03.10,08:39
este hladam riesenie aj na nete, tak som tam objavila toto:
Aký je Váš názor na odpredaj takejto spoločnosti v likvidácii organizácii ktorá skupuje zadĺžené spoločnosti?