janka.mo
16.03.10,07:25
Dobry den,
potrebovala by som poradit.
známa vykonávala v priebehu viacerych rokov sprostredkovateľku - na DIČ, viedla riadne uctovnictvo, v priebehu roku 2009 ziskala zivnost, teda jej bolo pridelene ICO. Chcem sa opytat, že ci mozem normalne pokracovat pocas roka v uctovnictve, len rozlisim prijmy, ktore mala zo zivnosti a ktore ako sprostredkovatelka, aby som to mohla spravne vyplnit do DP.
V roku 2009 jej zistili nedoplatok v SP vo vyske cca 30000 sk za minule roky. vraj jej uctovnicka nepovedala, ze ma platit, tak ona neplatila... mozem jej to dat ako zavazok v roku 2009. to iste plati aj pre zdravotnu poistovnu, v rocnom zuctovani za rok 2008 jej vysiel nedoplatok.
cely tento rok neplatila nikde, takze to co mala zaplatit jej roku 2009 dam ako zavazok.
no a este jeden problem. provizie jej chodili na jeden ucet a s otvorenim zivnostii si zalozila aj novy podnikatelsky ucet. ten je v poriadku, ale ten prvy, tak to je hotovy chaos. ide o to, ze firma jej posielala provizie uz kratene o naklady na telefon a o storna, o ktorych ona ale nema doklad. z firmy jej prislo potvrdenie, kde vyska provizie nezodpoveda tomu, co jej prislo na ucet. firma zanikla, takze ona nema odkial ziskat nejake potrebne doklady.mozem jej dat do prijmov priamo sumu, ktoru mala na doklade a uplatnit si len naklady na ktore ma doklady? nebude problem s tym, ze jej na ucet prislo menej?
prosim poradte mi ako mam postupovat.... vobec si neviem rady.... ma v tom riadny bordel a lutujem, ze som sa na to podujala.... :(
dakujem za kazdu radu
janka.mo
16.03.10,09:46
Dobry den,
potrebovala by som poradit.
známa vykonávala v priebehu viacerych rokov sprostredkovateľku - na DIČ, viedla riadne uctovnictvo, v priebehu roku 2009 ziskala zivnost, teda jej bolo pridelene ICO. Chcem sa opytat, že ci mozem normalne pokracovat pocas roka v uctovnictve, len rozlisim prijmy, ktore mala zo zivnosti a ktore ako sprostredkovatelka, aby som to mohla spravne vyplnit do DP.
V roku 2009 jej zistili nedoplatok v SP vo vyske cca 30000 sk za minule roky. vraj jej uctovnicka nepovedala, ze ma platit, tak ona neplatila... mozem jej to dat ako zavazok v roku 2009. to iste plati aj pre zdravotnu poistovnu, v rocnom zuctovani za rok 2008 jej vysiel nedoplatok.
cely tento rok neplatila nikde, takze to co mala zaplatit jej roku 2009 dam ako zavazok.
no a este jeden problem. provizie jej chodili na jeden ucet a s otvorenim zivnostii si zalozila aj novy podnikatelsky ucet. ten je v poriadku, ale ten prvy, tak to je hotovy chaos. ide o to, ze firma jej posielala provizie uz kratene o naklady na telefon a o storna, o ktorych ona ale nema doklad. z firmy jej prislo potvrdenie, kde vyska provizie nezodpoveda tomu, co jej prislo na ucet. firma zanikla, takze ona nema odkial ziskat nejake potrebne doklady.mozem jej dat do prijmov priamo sumu, ktoru mala na doklade a uplatnit si len naklady na ktore ma doklady? nebude problem s tym, ze jej na ucet prislo menej?
prosim poradte mi ako mam postupovat.... vobec si neviem rady.... ma v tom riadny bordel a lutujem, ze som sa na to podujala.... :(
dakujem za kazdu radu
prosim, nevie mi nikto poradit?
Idiotka
16.03.10,10:13
Podobné poznám,

súbeh viacerých činností a príjmov, všetko chodí na jeden bankový účet, mám ho farebne spracovaný, aby som nejakú sumu nezaradila tam aj onam.

V zásade správne: treba oddeliť druhy príjmov,

ja mám napr.
1.živnosť,
2.činnosť, ktorá nie je živnosťou...
3.autorské honoráre apod.

Za živnosť vediem účtovníctvo, tam dávam platby sociálneho poistenia, zdravotného poistenia, mzdy, daň z motorového vozidla....

Za ne-živnosť vediem evidenciu príjmov.

A vždy sa šialene namakám, aby som to odselektovala.
Idiotka
16.03.10,10:16
A započítavam do príjmov to, čo prišlo na účet.

Faktúry od telef. spoločnosti - dajú sa vypýtať kópie, doklad o zaplatení - bankový účet.

Záväzky evidujem za živnostníčku.
janka.mo
16.03.10,11:31
A započítavam do príjmov to, čo prišlo na účet.

Faktúry od telef. spoločnosti - dajú sa vypýtať kópie, doklad o zaplatení - bankový účet.

Záväzky evidujem za živnostníčku.
k tym fakturam za telefony.... tie telefony boli napisane nie na zivnostnicku, ale na tu firmu a ona jej vysku tych faktur zrazala z provizie, a co sa tyka tych storn, tak to robila tak isto, len ona o tom nema ziadne doklady, proste na ucet jej prislo menej penazi...
co sa tyka odvodov, tak tie, co si mala platit od vzniku zivnosti, tak to normalne zaratam, ale tie, co si mala platit ako sprostredkovatelka? ono vlastne ona mala aj predtym vedene uctovnictvo, takze to mozem davat vsetko dokopy.
rozmyslala som aj nad tym, ze by som jej dala ako prijem za sprostredkovanie celu sumu, a rozdiel medzi tou skutocnou sumou, co jej prisla na ucet a co je na papieri, tak by som dala ako VOZD mozem to tak spravit? ked na to nema ziaden doklad? ono to nie je az taka horibilna suma, celkovy prijem mala cca 4500 eur
prosim poradte
danushka
16.03.10,12:13
No ja neviem, ale v takomto chaose by som asi urobila dotatočné daňové priznanie za rok 2008 s upravenými záväzkami /bez SP a ZP/a pohľadávkami - predpripravila by som si papiere na paušálne výdavky na rok 2009 teraz by som už robila výdavky len paušálne + do výdajov by som zahrnula skutočne zaplatené platby do SP a ZP.

...ale to je môj názor, možno v tom nie je až taký gúlaš ako ťažko sa mi čítalo zadanie...
Melnick
16.03.10,15:49
Dobry den,
potrebovala by som poradit.
známa vykonávala v priebehu viacerych rokov sprostredkovateľku - na DIČ, viedla riadne uctovnictvo, v priebehu roku 2009 ziskala zivnost, teda jej bolo pridelene ICO. Chcem sa opytat, že ci mozem normalne pokracovat pocas roka v uctovnictve, len rozlisim prijmy, ktore mala zo zivnosti a ktore ako sprostredkovatelka, aby som to mohla spravne vyplnit do DP.Nie že môžeš - musíš , ona iba rozšírila pole pôsobnosti ako sprostredkovateľke si vypĺňala v VI. odd. riadok 8 a teraz tam budeš vypĺňať aj r. 2
V roku 2009 jej zistili nedoplatok v SP vo vyske cca 30000 sk za minule roky. vraj jej uctovnicka nepovedala, ze ma platit, tak ona neplatila... mozem jej to dat ako zavazok v roku 2009. to iste plati aj pre zdravotnu poistovnu, v rocnom zuctovani za rok 2008 jej vysiel nedoplatok. cely tento rok neplatila nikde, takze to co mala zaplatit jej roku 2009 dam ako zavazok. Ak poznáš výšku jej nedoplatkov a stále sú neuhradené môžeš to dať do záväzkov + tie ktoré už má ako mesačný predpis
no a este jeden problem. provizie jej chodili na jeden ucet a s otvorenim zivnostii si zalozila aj novy podnikatelsky ucet. Podnikateľský účet musíš účtovať od A - Z a musí Ti "sadnúť" z osobného povyberaj iba to, čo sa týka podnikania a účtuj o výdavkoch a príjmoch z neho ako o hotovostnej platbe. ten je v poriadku, ale ten prvy, tak to je hotovy chaos. ide o to, ze firma jej posielala provizie uz kratene o naklady na telefon a o storna, o ktorych ona ale nema doklad Nemáš doklad - neúčtuj. Telefń mali refakturovať, bez dokladu jej tam nedaj ani cent!!!. z firmy jej prislo potvrdenie, kde vyska provizie nezodpoveda tomu, co jej prislo na ucet. firma zanikla, takze ona nema odkial ziskat nejake potrebne doklady.mozem jej dat do prijmov priamo sumu, ktoru mala na doklade a uplatnit si len naklady na ktore ma doklady? nebude problem s tym, ze jej na ucet prislo menej? Provízie zvyknú byť krátené o zrušené zmluvy z ktorých jej nabiehali určité a dovolím si tvrdiť nie malé percentá ( ;) žeby preto boli tie poistky také predražené? ) Janka, ale ja by som do účtovania bez dokladov a to hlavne týkajúcich sa príjmu nešla v žiadnom prípade. A mimochodom im Provízne listy chodia aj na mali tak nech ich pre Teba odtiaľ vydoluje.
prosim poradte mi ako mam postupovat.... vobec si neviem rady.... ma v tom riadny bordel a lutujem, ze som sa na to podujala.... :(
dakujem za kazdu radu

Ešte : v Oberone si rozdeľ jej príjmy na strediská - pekne sa to tam dá a budeš mať prehľad čo kde zarobila.
No máš to poriadne doguľášované, ale poznám také účtovanie a preto si nechaj podpísať, aký mala príjem ak to vôbec ideš spracovávať, lebo pri problémoch Ti odtají aj nos medzi očami.
janka.mo
16.03.10,22:55
Ešte : v Oberone si rozdeľ jej príjmy na strediská - pekne sa to tam dá a budeš mať prehľad čo kde zarobila.
No máš to poriadne doguľášované, ale poznám také účtovanie a preto si nechaj podpísať, aký mala príjem ak to vôbec ideš spracovávať, lebo pri problémoch Ti odtají aj nos medzi očami.
danushka, majka.... dakujem vam za rady... naozaj uvazujem, ze jej to vratim.... nechce sa mi do toho, pretoze to je kopec problemov..... uvidim, ked mi zozenie tie provizne listy tak to bude este ako tak ok, ale inak.... no neviem....
co sa tyka tych proviznych listov, tak ja som pre tu spoločnosť tiež urobila asi 3 zmluvy a ziadne provizne listy mi neprisli, len teraz v 02/2010 mi prislo potvrdenie o prijme... nastastie som ziadne storna nemala, ani telefon, takze tolko kolko tam mam napisane, tolko mi aj prislo.... vydavky na dane obdobie si nedavam ziadne, takze to je v pohode.... ona vraj uz volala do tej skvelej firmy, ale uz su zruseny a nikto jej nedvihal.... takze uvidime.... urcite sa ozvem, ked nieco budem mat a nebudem si vediet rady..... :(
este raz dakujem....