robin78
16.03.10,09:35
Dobry den,

tak v sobotu sme v klietke necakane objavili 5 malych mladatok skrecka dzungarskeho. Takze dvaja "samcekovia" boli vcelku sikovni :D

Kedze v tychto veciach som este zaciatocnik, tak by som sa chcel opytat, ze ci je vhodne samceka oddelit od samicky. Ohladom stravy a starostlivosti mam veci nastudovane, ale v niektorych zdrojoch bola aj tato informacia uvadzana. Inak je samcek vcelku kludny a skor mam pocit, ze je samickou utlacany. Spolu su v klietke cely cas. Vie niekto poradit, ci ich kludne mozme nechat spolu, alebo ich bude vhodnejsie oddelit na cas, kym sa mladata neosamostatnia.

Dakujem za odpovede.

P.S. Mladatka chcem darovat, takze zaujemcovia sa mozu hlasit :) V ramci NR a BA nie je problem s odovzdanim.
Chobot
16.03.10,08:48
Dobry den,

tak v sobotu sme v klietke necakane objavili 5 malych mladatok skrecka dzungarskeho. Takze dvaja "samcekovia" boli vcelku sikovni :D

Kedze v tychto veciach som este zaciatocnik, tak by som sa chcel opytat, ze ci je vhodne samceka oddelit od samicky. Ohladom stravy a starostlivosti mam veci nastudovane, ale v niektorych zdrojoch bola aj tato informacia uvadzana. Inak je samcek vcelku kludny a skor mam pocit, ze je samickou utlacany. Spolu su v klietke cely cas. Vie niekto poradit, ci ich kludne mozme nechat spolu, alebo ich bude vhodnejsie oddelit na cas, kym sa mladata neosamostatnia.

Dakujem za odpovede.

P.S. Mladatka chcem darovat, takze zaujemcovia sa mozu hlasit :) V ramci NR a BA nie je problem s odovzdanim.

Škrečok džungarský je tvor žijúci v pároch, takže samček by aj mohol zostať so samicou. Ale v čase, keď má samica mláďatá, býva dosť agresívna (ako si si všimol). Aby mala pokoj pri starostlivosti o mladé, je predsa len lepšie na čas oddeliť samca. Samec by im nemal ublížiť, skôr sa môže stať, že im samica ublíži, ak nemá kľud pri výchove. Ak sa im otvoria oči a začnú loziť, môžeš samca vrátiť späť.
elpka
16.03.10,08:52
ahoj, no ja už teraz mám štvrtý krát mladé :)....našim to vychádza, že majú každé tri týždne....škrečkovia sa o ne postarajú, len kontroluje, či majú dostatok vody, tú teraz samička potrebuje najviac, ináč u našich to funguje tak, že samička im dáva papať a samček ich stále stráži...
pre mňa najhoršie pri prvých bolo ako vyčistiť klietku...robíme to tak, že najskôr dáme strarých mimo a potom ku ním na veľkej lyžičke dáme mladé....:rolleyes:
ja som si aj dala inzerát o darovaní mláďat, ale nikto sa neprihlásil, tak to teraz robím tak, že keď sú trošku väčšie, dám ich do chovproduktu a oni mi za nich dajú jedlo...:)
robin78
16.03.10,08:54
Škrečok džungarský je tvor žijúci v pároch, takže samček by aj mohol zostať so samicou. Ale v čase, keď má samica mláďatá, býva dosť agresívna (ako si si všimol). Aby mala pokoj pri starostlivosti o mladé, je predsa len lepšie na čas oddeliť samca. Samec by im nemal ublížiť, skôr sa môže stať, že im samica ublíži, ak nemá kľud pri výchove. Ak sa im otvoria oči a začnú loziť, môžeš samca vrátiť späť.

dakujem za odpoved. tak ho skusim na tych par dni predsa len presunut inam pre klud oboch. :)
elpka
16.03.10,09:02
Škrečok džungarský je tvor žijúci v pároch, takže samček by aj mohol zostať so samicou. Ale v čase, keď má samica mláďatá, býva dosť agresívna (ako si si všimol). Aby mala pokoj pri starostlivosti o mladé, je predsa len lepšie na čas oddeliť samca. Samec by im nemal ublížiť, skôr sa môže stať, že im samica ublíži, ak nemá kľud pri výchove. Ak sa im otvoria oči a začnú loziť, môžeš samca vrátiť späť.
no z vlastnej skúsenosti, teda aspoň u mojich je samica agresívna pred pôrodom, vtedy strašne hryzie, ale akonáhle už má malé je milučká ako anjelik...:D
a v starostlivosti u našich vedie samec, ona ich len nakŕmi a potom je stále s nimi on, prenáša ich a stále je s nimi v domčeku...ona mimo kŕmenia väčšinou je osamote a oddychuje....:rolleyes:
robin78
16.03.10,09:10
ahoj, no ja už teraz mám štvrtý krát mladé :)....našim to vychádza, že majú každé tri týždne....škrečkovia sa o ne postarajú, len kontroluje, či majú dostatok vody, tú teraz samička potrebuje najviac, ináč u našich to funguje tak, že samička im dáva papať a samček ich stále stráži...
pre mňa najhoršie pri prvých bolo ako vyčistiť klietku...robíme to tak, že najskôr dáme strarých mimo a potom ku ním na veľkej lyžičke dáme mladé....:rolleyes:
ja som si aj dala inzerát o darovaní mláďat, ale nikto sa neprihlásil, tak to teraz robím tak, že keď sú trošku väčšie, dám ich do chovproduktu a oni mi za nich dajú jedlo...:)

s tym cistenim bol aj u nas problem. v sobotu sa nasli mladatka a v nedelu bolo planovane cistenie a mlade boli akurat v dome hned vedla miesta toho najvacsieho bordelu ktory sa zvykne nazbierat, ale do dalsieho dna ich prestahovala na ine miesto, tak sme mohli vycistit aspon to najznecistenejsie miesto, s malymi sme nemuseli ani hybat, len starych sme dali na chvilu prec.

ked nikto nebude mat zaujem, tak tiez ich darujem do zverimexu, staci ze si ich vezmu a predaju.

no tri tyzdne je dost kratky interval, co som dnes cital, ze samicky by mali mat nanajvys len 6x mlade, ale pravdivost tohto tvrdenia si momentalne neviem overit.
robin78
27.03.10,11:33
Este by som sa rad spytal, po akej dobe je mozne sa uz dotykat mladat? Momentalne maju uz 2 tyzdne a riadne povyrastli, behaju po celej klietke :D
Dakujem za odpoved.
Chobot
27.03.10,22:53
Este by som sa rad spytal, po akej dobe je mozne sa uz dotykat mladat? Momentalne maju uz 2 tyzdne a riadne povyrastli, behaju po celej klietke :D
Dakujem za odpoved.

Už keď behajú, môžu sa chytať.
robin78
29.03.10,08:50
Už keď behajú, môžu sa chytať.

dakujem. no nakoniec som ich musel po dvoch tyzdnoch uz oddelit od matky, kedze na nich zacala dost utocit, hlavne ked sa priblizili k miske, takze uz bacuju sami, snad si vystacia bez mlieka, zdaju sa byt uz dost samostatni....
robin78
07.04.10,13:31
ahoj, no ja už teraz mám štvrtý krát mladé :)....našim to vychádza, že majú každé tri týždne....škrečkovia sa o ne postarajú, len kontroluje, či majú dostatok vody, tú teraz samička potrebuje najviac, ináč u našich to funguje tak, že samička im dáva papať a samček ich stále stráži...
pre mňa najhoršie pri prvých bolo ako vyčistiť klietku...robíme to tak, že najskôr dáme strarých mimo a potom ku ním na veľkej lyžičke dáme mladé....:rolleyes:
ja som si aj dala inzerát o darovaní mláďat, ale nikto sa neprihlásil, tak to teraz robím tak, že keď sú trošku väčšie, dám ich do chovproduktu a oni mi za nich dajú jedlo...:)

tak to nakoniec vyslo aj u nas, cez vikend sadam k pocitacu a zrazu za chrptom pocujem len pí-pí-pí-pí a hned mi bolo jasne kolko bije :D,

tento krat sa ich narodilo 6 ks ale vecer bol jeden maly zahrabany trochu mimo hniezda, tak sme ho presupli naspat aby sa nacecal medzi prvymi ale pri kontrole na dalsi den bol zase zahrabany mimo hniezda, takze ho samica asi odvrhla, skoda ...

predtym bol samec po porode dost utlacany, ale tentoraz to bolo naopak, stale obhanal samicu, tak sme ho na 1-2 dni odelili a potom sme ich znovu dali spolu, tak po chvilke drobnych bitiek sa uz ukludnili a zda sa byt vsetko v poriadku

dnes idem akurat zaniest mladata do zverimexu, uz sa im uvolnilo konecne miesto ... maju cez tri tyzdne ale krotki su poriadne, sami vylezu na ruku a podobne... ked sme kupovali ich rodicov, takto krotki su zriedkavo aj po dlhej dobe... :D ... no aj mi je ich luto zaniest, ale nie je na vyber...
seraffinka
11.10.11,09:26
Darujem skreckov roborowskych, 5 ich je. Dnes maju 21 dni, su sive. Odber mozny ihned.
Llívia
11.10.11,09:48
Darujem skreckov roborowskych, 5 ich je. Dnes maju 21 dni, su sive. Odber mozny ihned.
Mláďa škrečka má zostať pri matke aspoň do veku 4 týždňov.
Llívia
11.10.11,10:00
Škrečok džungarský je tvor žijúci v pároch, takže samček by aj mohol zostať so samicou. Ale v čase, keď má samica mláďatá, býva dosť agresívna (ako si si všimol). Aby mala pokoj pri starostlivosti o mladé, je predsa len lepšie na čas oddeliť samca. Samec by im nemal ublížiť, skôr sa môže stať, že im samica ublíži, ak nemá kľud pri výchove. Ak sa im otvoria oči a začnú loziť, môžeš samca vrátiť späť.
Nemáš pravdu. Škrečok džungársky dokáže žiť v pároch možno tak vo voľnej prírode alebo v nejaom extra veľkom akvárku/terárku, ale aj to je oveľa viac výnimka než pravidlo. Škrečky džungárske, sýrske a čísnek sú teritoriálnymi zvieratami, ktoré sa s opačným pohlavím stretávajú len v období párení. Pokusy o ich súžitie (je jedno, či to bude viac samčekov, alebo samičiek, alebo samček a samička) častokrát končia smrťou jedného zo škrečkov (áno, škrečkovia, aj keď vyzerajú veľmi roztomilo, sa dokážu zabiť), zraneniami a stresom pre toho, kto je v páre/skupine slabší. Aj keď to spočiatku vyzerá, že sa znesú, vo väčšine prípadov aj tak takéto súžitie skončí zraneniami alebo smrťou. V prípade párika samček + samička je navyše samička stále tehotná (v prírode sa nepária tak často ako pri domácom chove - samička môže znovu otehotnieť už 3 hodiny po pôrode), stále má mláďatá, čo ju vyčerpáva, preto môže byť voči mláďatám agresívna a môže ich aj sama pozabíjať. Taktiež môže po párení napdnúť samček a zraniť alebo zabiť ho. Pri škrečkoch je zvyčajne samička väčšia ako samček, tak hádajte, kto víťazi častejšie.
Toto sú skúsenosti SKUTOČNÝCH CHOVATEĽOV a milovníkov škrečkov, nie hobby chovateľov alebo veľkomnožiteľov.
Llívia
11.10.11,10:04
ahoj, no ja už teraz mám štvrtý krát mladé :)....našim to vychádza, že majú každé tri týždne....škrečkovia sa o ne postarajú, len kontroluje, či majú dostatok vody, tú teraz samička potrebuje najviac, ináč u našich to funguje tak, že samička im dáva papať a samček ich stále stráži...
pre mňa najhoršie pri prvých bolo ako vyčistiť klietku...robíme to tak, že najskôr dáme strarých mimo a potom ku ním na veľkej lyžičke dáme mladé....:rolleyes:
ja som si aj dala inzerát o darovaní mláďat, ale nikto sa neprihlásil, tak to teraz robím tak, že keď sú trošku väčšie, dám ich do chovproduktu a oni mi za nich dajú jedlo...:)
... a škrečkov dajú tiež ako jedlo a tebe je to úplne fuk, čo s nimi bude :mee: Detto ti je fuk, že samičku časté pôrody vyčerpávajú :mee:
Prvé dva týždne života mláďat sa klietka, terárium, akvárium alebo box nečistí. Vyčistiť sa má pred samičkinim pôrodom.
Llívia
11.10.11,10:14
s tym cistenim bol aj u nas problem. v sobotu sa nasli mladatka a v nedelu bolo planovane cistenie a mlade boli akurat v dome hned vedla miesta toho najvacsieho bordelu ktory sa zvykne nazbierat, ale do dalsieho dna ich prestahovala na ine miesto, tak sme mohli vycistit aspon to najznecistenejsie miesto, s malymi sme nemuseli ani hybat, len starych sme dali na chvilu prec. ked nikto nebude mat zaujem, tak tiez ich darujem do zverimexu, staci ze si ich vezmu a predaju. no tri tyzdne je dost kratky interval, co som dnes cital, ze samicky by mali mat nanajvys len 6x mlade, ale pravdivost tohto tvrdenia si momentalne neviem overit.

6-krát?! :eek::confused: Keď to zrátam: prvý pôrod najskôr vo veku tri mesiace, dĺžka tehotenstva 18 - 22 dní, medzi každým vrhom oddych aspoň dva mesiace (ráta sa doba, odkedy sa samička nestará o mláďatá, čo je individuálne - väčšinou sú to tri týždne), po prvom roku veku by už nemala rodiť - nech rátam ako rátam, na 6 pôrodov mi to veru nevychádza. :rolleyes:
Llívia
11.10.11,10:16
tak to nakoniec vyslo aj u nas, cez vikend sadam k pocitacu a zrazu za chrptom pocujem len pí-pí-pí-pí a hned mi bolo jasne kolko bije :D,

tento krat sa ich narodilo 6 ks ale vecer bol jeden maly zahrabany trochu mimo hniezda, tak sme ho presupli naspat aby sa nacecal medzi prvymi ale pri kontrole na dalsi den bol zase zahrabany mimo hniezda, takze ho samica asi odvrhla, skoda ...

predtym bol samec po porode dost utlacany, ale tentoraz to bolo naopak, stale obhanal samicu, tak sme ho na 1-2 dni odelili a potom sme ich znovu dali spolu, tak po chvilke drobnych bitiek sa uz ukludnili a zda sa byt vsetko v poriadku

dnes idem akurat zaniest mladata do zverimexu, uz sa im uvolnilo konecne miesto ... maju cez tri tyzdne ale krotki su poriadne, sami vylezu na ruku a podobne... ked sme kupovali ich rodicov, takto krotki su zriedkavo aj po dlhej dobe... :D ... no aj mi je ich luto zaniest, ale nie je na vyber...
Vôbec nie je na výber - jáááááááj, keď nové ubytovanie pre škrečka stojí peniaze, načo ich oddeľovať, že? :mad:
elpka
11.10.11,12:08
... a škrečkov dajú tiež ako jedlo a tebe je to úplne fuk, čo s nimi bude :mee: Detto ti je fuk, že samičku časté pôrody vyčerpávajú :mee:
Prvé dva týždne života mláďat sa klietka, terárium, akvárium alebo box nečistí. Vyčistiť sa má pred samičkinim pôrodom.

neviem prečo na mňa útočíš, písala som len skúsenosti....ale info pre teba, naše detičky strašne chceli škrečka a pretože sa nemohli dohodnúť na farbe, tak sme im kúpili každému jedného...a potom nastalo množenie, ktoré som tu už opisovala....mne robili problém už tí dvaja, lebo som alergik a astmatik, ale čo by človek kvôli deťom neurobil..:rolleyes: nakoniec som to vyriešila tak, že samičku som darovala Maťkovej učiteľke v škôlke a samčeka Miška máme doteraz.....:)
Llívia
11.10.11,17:43
neviem prečo na mňa útočíš, písala som len skúsenosti....ale info pre teba, naše detičky strašne chceli škrečka a pretože sa nemohli dohodnúť na farbe, tak sme im kúpili každému jedného...a potom nastalo množenie, ktoré som tu už opisovala....mne robili problém už tí dvaja, lebo som alergik a astmatik, ale čo by človek kvôli deťom neurobil..:rolleyes: nakoniec som to vyriešila tak, že samičku som darovala Maťkovej učiteľke v škôlke a samčeka Miška máme doteraz.....:)
Nebuď paranoidná ;)
To čakáš, že ťa pochválim za to, že ste zo samičky urobili stroj na rodenie mláďat - nechcených mláďať? :confused:
Dieťa chce, ale tuším rodič je ten, kto má mať rozum. Bol taký problém vopred si zistiť na internete informácie? (Podotýkam, že u skúsených chovateľov, nie na stránkach násť-ročných pubertiakov, ktorí napíšu hocakú blbosť a budú si jutvrdo obhajovať). Stačilo 10 min. hľadania a mohli ste vyhnúť všetkým tým chybám, ktoré ste robili.
idyla
11.10.11,17:56
Mám otázku: Ako prebieha v prirodzenej prírode ochrana pred následným počatím? Napr. čo myši a potkany, keď sme už pri škrečkoch.
Nie sú potom aj chúďatká myši?

Paranoidný mi tu pripadá niekto iný - ten, kto si potrebuje dvíhať adrenalín alebo hladinu iného hormónu bezuzdným obviňovaním a sekírovaním kdekoho a najlepšie na internetových fórach.
Llívia
11.10.11,18:10
Mám otázku: Ako prebieha v prirodzenej prírode ochrana pred následným počatím? Napr. čo myši a potkany, keď sme už pri škrečkoch.
Nie sú potom aj chúďatká myši?

Paranoidný mi tu pripadá niekto iný - ten, kto si potrebuje dvíhať adrenalín alebo hladinu iného hormónu bezuzdným obviňovaním a sekírovaním kdekoho a najlepšie na internetových fórach.
Idyla, gratulujem, že si sa tak presne dokázala opísať, to skutočne dokáže len málokto.

Je veľa www stránok od skúsených chovateľov myší a potkanov, tam svoju odpoveď určite nájdeš, ja s ich chovom skúsenosti nemám.
V jednom z predchádzajúcich príspevkov som písala, že škrečkovia vo voľnej prírode sa nepária tak často. Určite nemajú potomkov každé 3 týždne. Často samička hneď po párení vyženie samčeka. Minimálne sa nepária v období zimného spánku ;) Pri chove v domácnosti do zimného spánku neupadajú, takže sa môžu páriť aj v tomto období (niektorí chovatelia majú však také skúsenosti, že sa im buď nechce, alebo aj keď má samička ruju, neotehotnie.

Máš vôbec nejaké skúsenosti (iné ako typu "deti chceli") alebo aspoň vedomosti (kvalitné vedomosti) o chove škrečkov?