kimart
16.03.10,11:04
Prišla nám fa za mýtne zo Shellu- nie je tam však vyčíslená DPH, tiež nám prišla infomatívna fa z NDS, kde je mýtne + DPH. Ako to zúčtovať? príde ešte nejaká vyúčtovacia fa zo shellu. Poprosím o info, ďakujem
kimart
16.03.10,12:22
?neviete?
zuzanna
16.03.10,18:14
ja prikladam k shell fakture tie od NDS a na zaklade toho si aj uplatnujem DPH a citala som aj ze fakturu od NDS zauctuju ID a sparuju to potom so Shellkou ako zalohu tak neviem rozhodnut sa musis asi sam
kimart
18.03.10,12:58
ja tomu nerozumiem, shell fa +19%? A s úhradou ako potom, na 648? myslím DPH, ktorú v skutočnosti nikomu neplatím
zuzanna
18.03.10,19:17
DPH sa plati NDS nie však na tej fakture od nej tu DPHcku máš nie?
zuzanna
19.03.10,18:47
Prišla nám fa za mýtne zo Shellu- nie je tam však vyčíslená DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), tiež nám prišla infomatívna fa z NDS, kde je mýtne + DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Ako to zúčtovať? príde ešte nejaká vyúčtovacia fa zo shellu. Poprosím o info, ďakujem
pomozete este niekto ako to učtujete napíšte prosím vdaka
zuzanna
22.03.10,07:20
nikto neuctujete to nase mytne cez shellku ci teda je mozne uplatnit tu DPH alebo nie ked na fakture od shell nie je vycislena a na NDS fakture je aj DPH pomoooc som zufala a danove uz vo stvrtok treba???
zuzanna
23.03.10,13:47
pomoc nikto nevie či si môžem uplatniť túm DPH či nie
Ivetasp
24.03.10,06:50
Zo shell nepríde žiadna faktúra, kde by bola vyčíslená DPH. Ja to účtujem nasledovne: FA zo shell zaúčtujem ako VNZD a keď na konci mesiaca príde fa za mýto od Národnej diaľničnej spoločnosti a vyčíslenou DPH, tak ju zaúčtujem normálne ako prevádzkovú réžiu a úhradu preúčtujem cez ID. Ešte podotýkam, že účtujem v JU. Neviem , či je to takto správne:confused:, ale v podstate si takto uplatním DPH. Osobne si myslím, že Shell fakturuje mýto nesprávne, už oni by mali fa vystaviť s DPH, lebo miesto ZP je predsa na Slovensku.
Soňula
24.03.10,07:05
Ja ešte počkam na ďaľšiu faktúru zo Shellu, či náhodou tu DPH z mýtneho nepošlu formou dobropisu. Lebo takto to funguje nám. Vracajú nám DPH z iných ČS vždy formou dobropisu. Ale idem tam zavolať, dám vedieť, čo som zistila.
Soňula
24.03.10,07:30
Ja ešte počkam na ďaľšiu faktúru zo Shellu, či náhodou tu DPH z mýtneho nepošlu formou dobropisu. Lebo takto to funguje nám. Vracajú nám DPH z iných ČS vždy formou dobropisu. Ale idem tam zavolať, dám vedieť, čo som zistila.


Tak som to zisťovala, Ivetasp v príspevku č.9 má pravdu. Takto sa to má robiť. Ešte že som čítala túto tému. Najhoršie je, že nemôžem nájsť fa z NDS čo prišla, takže idem si vypýtať kópiu.
Silvia123
24.03.10,09:49
Ja som sa s tým popasovala nasledovne:
v priebehu mesiaca som mala tri faktúry zo Shell v ktorej bolo mýto, mýto som zaúčtovala: 314/321 vo výške 834,04
neskôr úhrada 321/221 834,04
Na konci mesiaca mi prišla faktúra z NDS -zaúčtovala som:
518/321 701,12
343/321 133,21
následne úhrada cez ID 321/314 834,04
Zostal mi tam nedoplatok na faktúre z NDS vo výške 0,29.
Neviem, možno to nie je najlepšie riešenie, ale takto sa mi nedostane nič dva krát do nákladov, 314 sa mi vynuluje.
Aj keď neviem či to nie je divné účtovať 314/321 -keď 314 sa pužíva s 221 alebo 211... tak neviem či to tak môžem mať! -bola by som rada ak by mi niekto navrhol či nebude lepšie použiť 395 alebo nejaký iný účet, inak zbytok si myslím že môže byť.
Diky
Silvia123
24.03.10,21:40
Nikto mi neporadí lepší účet ako 314?
zuzanna
15.04.10,15:34
no ja mam zas tiez taky problem ako uctovat myto sofer dobil cz kartu myto 29.03.2010 doniesol mi doklad od NDS kde je DPH ako zauctovat tento doklad lebo nezaplatil nic?
potom prisla fa od Shell kde je ta sume bez DPH a faktura je vystavena az 08.04.2010 spolu s inymi dokladmi co zase patria do DPH za 04/2010 ako uctujete tie faktury od shell prosim nikto takto neuctuje haloooo
lubos1306
29.04.10,10:49
tieto problemy mame aj my nesedia nam kontorly. ale jedno je iste myto neni doreišene a budu s tým velke komplikacie a samotne riešienie na kontorlu a učtovanie by nam mali priniesť SHELL a NDS. ale žial ty sa s nami zaťažovať nebudu
Silvia123
30.04.10,07:16
My sme mali kedysi problém s českým mýtom, tiež nám chodili faktúry z ich dialničnej spoločnosti ale výzva k úhrade nám chodila od firmy kde sme mali palivové karty -mali sme českú frmu vtedy, obe faktúry prišli síce ku koncu mesiaca ale nikdy nesedeli sumy, lenže ma to nejako netrápilo, keďže česi nemali na mýte DPH-čku. My to máme dosť od veci riešené...
lubos1306
05.05.10,08:49
nepovedal yb som že je to od veci riešené. odveci sú faktury. shelka da totiž to sumu spolu (čiže aj s DPH) ale do faktury da suma bez DPH. druha vec NDS prvu januarovu fakturu poslal rozpisanu na zakald dph a spolu na každe vozidlo. terz už dava len základ dane. 3 zavažna chyba su zučtovacie obdobia. malo by byť na oboch fakturach to iste obodbie. a nie na shell napr od polovice mesiaca do druhej polovice (šef mi terz zavaril tým že si dal posielať faktruy od shell každy tyden ;( ) a NDS ich psoiela od začiatku po koniec mesiaca. je to na hlavu postavene a spajam sa s myšlienkou bruselu aby SK myto bolo pozastavene kym nebude úplne doriešené jeho fungovanie
Silvia123
11.05.10,07:52
Ja som posielala moje účtovanie do lístárne epi, tu je ich vyjadrenie, dúfam že nič neporuším ak to sem uvediem:
(len jedna vec ma štve -že ja si musím zaúčtovať tú výzvu do došlých faktúr, aby sa nezabudla uhradiť a bola Shellka pokope -a to mi nenapísali že aký predpis..., tak si to zrejme nechám tak účtované ako som uviedla vyššie)

VEC: Odpoveď na otázku

Na Vašu otázku zo dňa 30. apríla 2010 Vám zasielame nasledovnú odpoveď:

Spoločnosť nemá povinnosť účtovať o výzve. Nič jej však nebráni tomu, aby výzvy na zaplatenie zaevidovala v „prijatých faktúrach“. Platbu na základe výpisu z banky zaúčtuje zápisom MD 314 a D 221 (zároveň v „prijatých faktúrach“ poznamená úhradu výzvy).

Faktúru od NDS zaeviduje v „prijatých faktúrach“ a zaúčtuje bežným spôsobom MD 518, 343 a D 321. Následne na základe interného dokladu zúčtuje zaplatený preddavok zápisom MD 321 a D 314.
lubos1306
13.05.10,06:12
my sme sa po dohode so šéfkou a kolegiňou rozhodli účtovať faktúru od SHELL slovenská diaľnica ako došlé preddavkové faktúry ktoré nám SHELL spolu s ostatnými platbami v súhrnom výkaze stiahne z nášho účtu a faktúru od NDS účtujeme ako klasickú došlú faktúru ktorú uhrádzame hneď pri zaúčtovaní cez preddavok. síce je tam nevýhoda že jednu faktúru od NDS často krát uhrádzame cez 3 SHELL faktúry ale inú možnosť reálnu sme nenašli tak nám to odporučila aj SHELL a aj auditorka. ale máme strach čo nám to urobí na konci roka
Silvia123
14.05.10,12:08
no to aj ja, pretože akosi to nesedí...
lubos1306
14.05.10,12:09
soni dobropis na myto ti nepošlu mi to už mame od januara a zatial žiadny dobropis neprišiel ale ked zavolaš tak daj pls veideť čo vybaviš
Marikaekonom
07.07.10,08:24
My máme ten istý problém, Shell Slovakia nám zašle FA bez DPH, ale NDS nám nepošle žiadny informatívny doklad. Takže ako túto FA zaúčtovať. Ak nie je na FA vyčíslená DPH?
nika.sum
18.07.11,17:39
Ahoj, vidim,ze ste tu riesili podobny problem ako mam ja. Prosim ako ste na tom teraz? Vedel by mi niekto poradit:
http://www.porada.sk/1797284-post14.html