misisko
16.03.10,12:03
Dobry den,
Chcem sa opytat ci je nejako pravne ochraneny clovek ked kupuje alebo predava cez sukromnu internetovu inzerciu?Predaj sa uskutocnuje na zaklade dohody cez email alebo telefon.Vacsinou sa jedna o obchod medzi dvomi fyzickymi osobami,bez akejkolvek zmluvy,ci da sa pokladat dohoda,alebo komunikacia cez email za zmluvu?Som ako kupujuci ochraneny zakonom,ked chcem tovar vratit?Plati tu nejaky zakon,ak je to ''neoficialny''predaj alebo obchod?
Dakujem
Mária27
16.03.10,15:19
Zákon č. 108/2000 o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji

§ 9 Zmluvy uzavierané na diaľku

(1) Zmluva uzavieraná na diaľku je zmluva, ktorú uzaviera predávajúci a spotrebiteľ na zásielkový predaj tovaru alebo na poskytnutie služby na diaľku výlučne prostredníctvom prostriedkov komunikácie, ako je najmä adresovaný list, adresovaná tlačovina, neadresovaná tlačovina, ponukový katalóg, inzercia v tlači s formulárom objednávky, automatické telefónne zariadenie, telefón, videofón, fax, videotex (mikropočítač a televízna obrazovka) s klávesnicou alebo obrazovkou reagujúcou na dotyk, rozhlas, televízia pri predaji cez telefón alebo elektronická pošta.
misisko
16.03.10,21:05
Dakujem,ale plati to v kazdom pripade?Napriklad osoba x preda osobe y vec za 50 eur.Ziadny zivnostnik,ziadna firma,ziadne vykazovanie prijmu.Iba ''primitivna''emailova alebo telefonicka dohoda bez nejakych obchodnych podmienok a cash..Vztahuje sa to aj na take pripady??
draik
17.03.10,06:25
Kupna zmluva moze byt uzatvorena aj ustne, ak nejde o nehnutelnosti. Ak sa dohodnut podstatne nalezitosti, nie je problem. Problem zacne byt az v tedy, ked sa vyskytne skutocny problem.
misisko
19.03.10,04:37
Mam taku situaciu:Kupil som mobilny telefon cez inzerciu za 100 eur,ked mi prisiel domov tak som zistil ze je to iny typ telefonu co nema take funkcie a stoji asi o polovicu menej.okamzite som ho chcel vratit ale predavajuci to odmieta.co s tym mozem urobit?Dalo by sa to kvalifikovat ako podvod?mozem podat trestne oznamenie za podvod?Je to dostatocna suma na to?ak ho podam mozem uspiet?Dakujem