zuzcen
16.03.10,13:17
dobrý deň,
manžel bol do októbra 2009 zamestnancom a zároveň SZČO.od novembra je evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný, ukončil živnosť. ja som na rodičovskej dovolenke, máme 2 deti.
chcem sa opýtať, v akej výške si má uplatniť nárok na daňový bonus, ak úhrn príjmov zo závislej činnosti bol 2301 eur a z podnikania vykázal stratu 193 eur.
ďakujem
Timka1
16.03.10,12:23
dobrý deň,
manžel bol do októbra 2009 zamestnancom a zároveň SZČO.od novembra je evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný, ukončil živnosť. ja som na rodičovskej dovolenke, máme 2 deti.
chcem sa opýtať, v akej výške si má uplatniť nárok na daňový bonus, ak úhrn príjmov zo závislej činnosti bol 2301 eur a z podnikania vykázal stratu 193 eur.
ďakujem

keďže dosiahol príjem podľa §5 zo zvislej činnosti nad limit 1773,0 (6násobok min. mzdy) môže si douplatniť daňový bonus na obe deti a to 235,92 € na jedno dieťa čiže krát 2

za obdobie 1-6/2009 bol 19,32 mesačne x 6, za obdobie 1-7/2009 bol 20,0 mesačne x 6

prikladám zo ZoDP

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
Aknazuz
16.03.10,17:17
dobrý deň,
manžel bol do októbra 2009 zamestnancom a zároveň SZČO.od novembra je evidovaný na úrade práce ako nezamestnaný, ukončil živnosť. ja som na rodičovskej dovolenke, máme 2 deti.
chcem sa opýtať, v akej výške si má uplatniť nárok na daňový bonus, ak úhrn príjmov zo závislej činnosti bol 2301 eur a z podnikania vykázal stratu 193 eur.
ďakujem
mal by mať nárok na dve deti za 12 mesiacov, ale pretože zo živnosti má stratu 193€, doporučila by som vo výške 194€ vyhodiť výdavky, aby mal zo živnosti kladný základ dane. Zuzana
Timka1
16.03.10,17:31
mal by mať nárok na dve deti za 12 mesiacov, ale pretože zo živnosti má stratu 193€, doporučila by som vo výške 194€ vyhodiť výdavky, aby mal zo živnosti kladný základ dane. Zuzana

dovolím si nesúhlasiť, ako môže len tak vyhodiť doklady z účtovníctva????

aj tiež čítaj toto:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
K podaniu uvádzame:
- v zmysle § 33 ods.1 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 1 773 eur a l e b o zdaniteľné príjmy z podnikania (§ 6) aspoň vo výške 1 773 a vykázal základ dane z príjmov z podnikania si môže uplatniť daňový bonus v sume 19,32 eur za mesiace 1-6/2009 a 20 eur za mesiace 7-12/2009 na každé vyživované/nezaopatrené dieťa žijúce s ním v domácnosti.
- voVami uvedenom prípade, ak daňovník dosiahol za rok 2009 úhrnnú výšku zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti aspoň 1 773 eur, má nárok na príslušnú výšku daňového bonusu na každé vyživované/nezaopatrené dieťa žijúce s ním v domácnosti bez ohľadu na to, že z podnikania vykázal stratu.
Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Daňovník podáva daňové priznanie B. Mal príjem podľa § 5 vo výške viac ako 6-násobok minimálnej mzdy. Podľa § 6 vykázal stratu. Má nárok na daňový bonus?
Aknazuz
16.03.10,18:43
ďakujem za usmernenie, je pre mňa novou informáciou. Daňovník má predsa právo, nie povinnosť, uplatniť si daňové výdavky. Teraz už viem, že DR takýto prípad vyplatenia bonusu dovoľuje.
Majka
17.03.10,21:50
prosim vas ako je to s narokom na Dan.bonus ked dieta nestuduje na slovensku ale v zahranici, je narok na Db? dakujem.
jacekova
17.03.10,21:53
prosim vas ako je to s narokom na Dan.bonus ked dieta nestuduje na slovensku ale v zahranici, je narok na Db? dakujem.


a poberáš na neho rodinné prídavky? ak áno, je nárok aj na daň.bonus (pri splnení ďalších podmienok)