00flash00
16.03.10,13:07
Ahojte,
Od 15.3.10 som zacal podnikat pocitacove sluzby ale mam to viac menej len preto aby som dostal prispevok no a pracovat budem nadalej tam kde doteraz len na fakturu ...

Akurat teraz idem do socialky, a ostatne veci ako DIC a nejaky rozpis ako mam platit do zdravotky mi pride postou?

A chcem sa este spytat nechcem byt platca DPH a chcel by som aj platit co najmensie odvody, viete poradit? Alebo sa obratit na nejakeho advokata ktory mi poradi nejake figle?

Dakujem
Stina
16.03.10,12:15
Ak začínaš podnikať (a naďalej si aj zamestnancom) :
- odvody do SP platiť zatiaľ nebudeš (iba v prípade, že sa prihlásiš ako dobrovoľný platca) - či budeš v budúcnosti musieť platiť vyplynie až z DP ktoré urobíš za rok 2010
- odvody do ZP tiež nemusíš platiť (dá sa vyrovnať v RZZP za rok 2010
Zoltán Kovács
16.03.10,12:17
No advokať ti s tým asi ťažko poradí, resp. ak poradí ako ušetriť, tak tie ušetrené peniaze si zoberie on. Ale bokom srandu.

Platiteľom dph nemusíš byť. V prvom roku podnikania si povinný platiť len do zdrav.poisťovne, a to minimum. Čo je teraz 44,74 eur. Do soc.poist. sa môžeš dobrovoľne prihlásiť, ale nie je to povinnosť. Či ti vznikne povinnosť platiť do SP odvody sa odvodzuje z celoročných príjmov. Teda prvýkrát by si platiť do SP až od 07/2011, samozrejme až keď splniš podmienku povinne poistenej osoby.
Ak pri vybavovaní živnostenského listu si zaškrtol okienko na to aby ohlasovaciu povinnosť urobil namiesto teba úrad, tak do ZP a DÚ ťa nahlásia. Keď nie potom máš povinnosť isť registrovať sa na DÚ do 15 dní od začatia podnikania. A do ZP do 8 dní.
00flash00
16.03.10,15:17
Niesom zamestnanec, teraz som pracoval "nacierno" lebo som musel byt evidovany 3 mesiace koli prispevku. Takze budem pracovat nadalej tam kde teraz ale nebudem dostavat cierne peniaze ale svoju pracu vyfakturujem...

Ano policka som zaskrtol, mam cakat nejaky dopis s DIC cislom a s nejakym rozpisom splatok do ZP?

No rad by som svoje zisky prisposobil tomu, aby som nebol povinne platiaca osoba do SP. Da sa to nejako? Viem sa u zamestnavatela dohodnut ...
Takze si musim svoj prijem rocny prisposobit do akej vysky?
Ide tam o zisk alebo o prijem? Lebo zisk mozem mat 100eur ale prijem 1000eur a 900 eur si porobim nejake naklady... dobre to chapem?
Aknazuz
16.03.10,16:46
Niesom zamestnanec, teraz som pracoval "nacierno" lebo som musel byt evidovany 3 mesiace koli prispevku. Takze budem pracovat nadalej tam kde teraz ale nebudem dostavat cierne peniaze ale svoju pracu vyfakturujem...

Ano policka som zaskrtol, mam cakat nejaky dopis s DIC cislom a s nejakym rozpisom splatok do ZP?

No rad by som svoje zisky prisposobil tomu, aby som nebol povinne platiaca osoba do SP. Da sa to nejako? Viem sa u zamestnavatela dohodnut ...
Takze si musim svoj prijem rocny prisposobit do akej vysky?
Ide tam o zisk alebo o prijem? Lebo zisk mozem mat 100eur ale prijem 1000eur a 900 eur si porobim nejake naklady... dobre to chapem?
nie, pre povinného platiteľa do SP sa najskôr berie do úvahy príjem - ten je pre rok 2009 3.834,96 a až potom základ dane - ten až pre výšku poistného
Aký bude príjem platný pre rok 2010, ešte neviem, určite bude minimálne rovnaký alebo vyšší.
00flash00
17.03.10,07:27
takze ak nechcem platit SP musim mat prijem mensi ako 3.834,96 ?
jacekova
17.03.10,07:29
No advokať ti s tým asi ťažko poradí, resp. ak poradí ako ušetriť, tak tie ušetrené peniaze si zoberie on. Ale bokom srandu.

Platiteľom dph nemusíš byť. V prvom roku podnikania si povinný platiť len do zdrav.poisťovne, a to minimum. Čo je teraz 44,74 eur. Do soc.poist. sa môžeš dobrovoľne prihlásiť, ale nie je to povinnosť. Či ti vznikne povinnosť platiť do SP odvody sa odvodzuje z celoročných príjmov. Teda prvýkrát by si platiť do SP až od 07/2011, samozrejme až keď splniš podmienku povinne poistenej osoby.
Ak pri vybavovaní živnostenského listu si zaškrtol okienko na to aby ohlasovaciu povinnosť urobil namiesto teba úrad, tak do ZP a DÚ ťa nahlásia. Keď nie potom máš povinnosť isť registrovať sa na DÚ do 15 dní od začatia podnikania. A do ZP do 8 dní.


Zoli, 44,73 € do ZP ;)
jacekova
17.03.10,07:32
Niesom zamestnanec, teraz som pracoval "nacierno" lebo som musel byt evidovany 3 mesiace koli prispevku. Takze budem pracovat nadalej tam kde teraz ale nebudem dostavat cierne peniaze ale svoju pracu vyfakturujem...

Ano policka som zaskrtol, mam cakat nejaky dopis s DIC cislom a s nejakym rozpisom splatok do ZP?

No rad by som svoje zisky prisposobil tomu, aby som nebol povinne platiaca osoba do SP. Da sa to nejako? Viem sa u zamestnavatela dohodnut ...
Takze si musim svoj prijem rocny prisposobit do akej vysky?
Ide tam o zisk alebo o prijem? Lebo zisk mozem mat 100eur ale prijem 1000eur a 900 eur si porobim nejake naklady... dobre to chapem?


z DU ti príde kartička s DIČ a odvtedy môžeš v pohode fakturovať.
zo ZP ti nepošlú žiadany rozpis splátok. To si treba sledovať. Teraz je suma 44,73 € a platí sa vždy do 8-eho v mesiaci za predchádzajúci mesiac