vladoa
16.03.10,14:31
Dobry den, som dochodca, nemal som iny prijem, len uroky z banky. Mam jednu otazku, ktora sa tyka vratenia tejto dane z urokov. Musi sa vyplnovat v III.oddieli uhrnna suma dochodkov riadok 30??? Pokial viem vyska dochodku nema vplyv na vratenie dane z urokov a zaroven pomocnik pri vyplnani na tlacive B cez internet pise “Ak r29 bude zaskrtnuty a r30 bude prazdny, potom r70=0″. Podla toho by malo stacit v r29 zaskrtnut "ano" a v r70 zapisat 0 a malo by to byt v poriadku... Vopred dakujem za odpovede...
mysimis
16.03.10,13:39
Dobry den, som dochodca, nemal som iny prijem, len uroky z banky. Mam jednu otazku, ktora sa tyka vratenia tejto dane z urokov. Musi sa vyplnovat v III.oddieli uhrnna suma dochodkov riadok 30??? Pokial viem vyska dochodku nema vplyv na vratenie dane z urokov a zaroven pomocnik pri vyplnani na tlacive B cez internet pise “Ak r29 bude zaskrtnuty a r30 bude prazdny, potom r70=0″. Podla toho by malo stacit v r29 zaskrtnut "ano" a v r70 zapisat 0 a malo by to byt v poriadku... Vopred dakujem za odpovede...

Podľa mojich skúseností DÚ vyzýva tých dôchodcov, ktorí si nedoplnili výšku dôchodku, aby ju dokladovali.
bea
16.03.10,13:41
Dobry den, som dochodca, nemal som iny prijem, len uroky z banky. Mam jednu otazku, ktora sa tyka vratenia tejto dane z urokov. Musi sa vyplnovat v III.oddieli uhrnna suma dochodkov riadok 30??? Pokial viem vyska dochodku nema vplyv na vratenie dane z urokov a zaroven pomocnik pri vyplnani na tlacive B cez internet pise “Ak r29 bude zaskrtnuty a r30 bude prazdny, potom r70=0″. Podla toho by malo stacit v r29 zaskrtnut "ano" a v r70 zapisat 0 a malo by to byt v poriadku... Vopred dakujem za odpovede...
Podľa mňa by to malo byť v poriadku. Ale ako čítam tu na porade, tak prax je niekde iná. Keď si dôchodca neuplatňuje nezdaniteľnú časť, tak nemá zmysel, aby uvádzal výšku dôchodku.
vladoa
16.03.10,17:39
Som na vazkach, lebo aj ja si myslim to iste, co Bea... Ked vyska dochodu v mojom prezentovanom pripade nema vplyv na nic, tak nechapem, preco by sa mal uvadzat a plus aj pomocnik pri internetovom podani sam vypisuje tak, ako som vyssie napisal...
Katy a R
16.03.10,17:46
Podľa mojich skúseností DÚ vyzýva tých dôchodcov, ktorí si nedoplnili výšku dôchodku, aby ju dokladovali.
.. aj mne sa to stalo .... systém ich nepustí, majú to tak nastavené.
Ale včera už nebolo treba .. aj som sa na to opýtala. Vraj to riešia tak, že nahodia sumu (akúkoľvek)..
vladoa
17.03.10,06:52
.. aj mne sa to stalo .... systém ich nepustí, majú to tak nastavené.
Ale včera už nebolo treba .. aj som sa na to opýtala. Vraj to riešia tak, že nahodia sumu (akúkoľvek)..


Zrejme prisli na chybu v systeme, na ktoru som aj ja poukazal v svojej otazke...
bea
17.03.10,11:57
Keby išlo o moje daňové priznanie, tak by som to urobila tiež asi tak, že si nahodím hocijakú sumu vyššiu ako nezdaniteľná časť. Je to totiž v takomto prípade nepodstatne :-)
Kvaka
17.03.10,13:33
Myslím, že v prípade, ak sa u dôchodcu NČ základu dane podľa § 11 ods. 2 ZoDP neuplatňuje z dôvodu výšky dôchodku, by sa mohla ako výška dôchodku v DP uviesť rovno suma, rovnajúca sa NČ základu dane a tak by malo byť nastavené aj tlačivo DP. Daňový úrad by to nemal dôvod preverovať, ani pýtať potvrdenie o výške dôchodku, najmä ak má dodržiavať základné zásady daňového konania a pri vyžadovaní plnenia povinnosti v daňovom konaní použije len také prostriedky, ktoré daňovníka najmenej zaťažujú a umožňujú pritom správne vyrubiť a vybrať daň (§ 2 ods. 2 zákona o správe daní a polatkov).
vladoa
17.03.10,16:34
Dnes som bol osobne na danovom, urobil som to bez napisania vysky dochodku a na riadok 70 som napisal 0 a vsetko bolo v poriadku. Dakujem vam vsetkym za odpovede, ci nazory...:)
Mima P.
29.03.10,21:19
Ahojte.
Mam takuto dilemu:
Dochodca - starobny ma spolocny ucet s dochodcom invalidnym. Nie su manzelia. Moze si uplatnit vratenie celej zrazkovej dane iba starob. dochodca, kedze invalidny ziadny DP podavat nebude.
Alebo len 1/2?
Prsim, prosim o skoru radu.
Dakujem.
M.
Enie
30.03.10,08:40
Ja sa chcem opýtať na predčasného dôchodcu, ktorý išiel do dôchodku až vo februári 2009. Teda do 2/09 bol zamestnaný a teda poberal príjem. Teraz sa ma pýta, či má nárok na vrátenie dane z úrokov v banke, alebo to len ten dôchodca, ktorý nemá príjem, poprípade je dôchodcom od 1.1 daného roka? Prosím o radu. Ďakujem
Timka1
30.03.10,08:44
Ja sa chcem opýtať na predčasného dôchodcu, ktorý išiel do dôchodku až vo februári 2009. Teda do 2/09 bol zamestnaný a teda poberal príjem. Teraz sa ma pýta, či má nárok na vrátenie dane z úrokov v banke, alebo to len ten dôchodca, ktorý nemá príjem, poprípade je dôchodcom od 1.1 daného roka? Prosím o radu. Ďakujem

má nárok na vrátenie dane z úroku avšak treba podať DP typ B, pretože úroky sú príjmy z kapit. majetku

ak nebol poberateľo mstar. dôchodku k 1.1. čo zrejme nebol podľa zadania, má tiež nárok na celú ročnú NČ 4025,70

k DP sa prikladá kópia výpisu z úrokov alebo potvrdenie banky
Enie
30.03.10,08:58
v tom prípade nezáleží, či bol celý rok dôchodcom alebo len časť roka, môže mu DU vrátiť daň z úrokov.
Ďakujem krásne.
Teho
30.03.10,21:08
Ahojte, potreboval by som poradiť pre rodičov: mama je na invalidnom dôchodku (nepracuje) a otec pracuje a uplatnil si nezdaniteľné minimum na manželku, keďže mama má dôchodok nižší ako 4025,70.
Je ale teraz možné aby mama podala daňové priznanie a nárokovala si vrátenie dane z úrokov? A nie je náhodou problém v tom, že otec mal pri znížení základu dane na manželku uviesť do jej príjmov aj úroky z vkladov?
Jozef Mihál
30.03.10,21:24
Mama si môže podať DP. Avšak to, že otec nezapočítal do vlastných príjmov manželky príjem z úrokov, je problém...