lenka_bond
16.03.10,15:26
Ahojte, v roku 2009 som bola iba zamestnanec, požiadala som zamestnávateľa o zúčtovanie preddavkov na daň z príjmu, ktorý tak urobil a už mi aj vyplatil preplatok. Avšak nenahlásila som, že si chcem uplatniť nezdaniteľnú položku na manžela, ktorý v roku 2009 nepracoval.
Potrebovala by som poradiť:
- treba podať opravné daňové priznanie typu A na DÚ podľa trvalého bydliska?
- treba k tomu nejaké špeciálne doklady o tom, že manžel nemal príjmy?
- ako zapísať do DP vrátený preplatok?

Veľmi ďakujem za akékoľvek info :)

Lenka
VladoaKatka
17.03.10,11:22
Ahojte, v roku 2009 som bola iba zamestnanec, požiadala som zamestnávateľa o zúčtovanie preddavkov na daň z príjmu, ktorý tak urobil a už mi aj vyplatil preplatok. Avšak nenahlásila som, že si chcem uplatniť nezdaniteľnú položku na manžela, ktorý v roku 2009 nepracoval.
Potrebovala by som poradiť:
-treba podať opravné daňové priznanie typu A na DÚ podľa trvalého bydliska?
-treba k tomu nejaké špeciálne doklady o tom, že manžel nemal príjmy?
-ako zapísať do DP vrátený preplatok?

Veľmi ďakujem za akékoľvek info :)

Lenka

Posúvam túto tému, ... tiež mi doniesli podobný prípad,len s tým rozdielom, že sa jedná o manželku, ktorá sa stará o postihnuté dieťa, poberá opatrovateľský príspevok.

Ja som toho názoru, že treba podať riadne DP Typ A.
Prílohy:
- potvrdenie o ročnom zúčtovaní od zamestnávateľa
- ešte aké prílohy ???
Zoltán Kovács
17.03.10,11:24
POtvrdenie oRZD dvojstranné, kde na druhej strane sa uvedie skutočnosť, že zamestnávateľ už vyplatil, resp. zrazil výsledok z RZD.
drobeceva
17.03.10,11:26
POtvrdenie oRZD dvojstranné, kde na druhej strane sa uvedie skutočnosť, že zamestnávateľ už vyplatil, resp. zrazil výsledok z RZD.
Presne tak, ako píše Zolo. Dnes tiež došla jedna z-kyňa, že zabudla niečo doložiť. Tak som jej to vytlačila, potvrdila a už si ona sama musí podať DP.
lenka_bond
17.03.10,11:31
Ďakujem za odpovede, ešte to by ma zaujímalo kam zapísať vrátený preplatok. V tlačive taká kolonka vôbec nieje a na daňovom úrade mi pani povedala, že "technicky" kam sa to píše nevie.
drobeceva
17.03.10,12:30
Ďakujem za odpovede, ešte to by ma zaujímalo kam zapísať vrátený preplatok. V tlačive taká kolonka vôbec nieje a na daňovom úrade mi pani povedala, že "technicky" kam sa to píše nevie.
na druhej strane potvrdenie RZD máš - zrazené, ale vrátené - daň
- daňový bonus
- zamestnanecká prémia
lenka_bond
18.03.10,08:55
Ďakujem za pomoc, doplním, že potvrdenie dáva mzdová účtáreň na základe písomnej žiadosti, ak by to ešte niekto potreboval.

Ale ešte stále jedna otázka. Ako v DP A zapísať, že mi časť preplatku zamestnávateľ vrátil? Napísať sumu preplatku v riadku 65 celú a v osobitných záznamoch to prerátať, alebo zapísať do riadku 65 už sumu po odrátaní vráteného preplatku? ďakujem
Ingrid G.
19.03.10,11:57
Prosím o pomoc s nasledovným prípadom: poberateľ výsluhového dôchodku, oznámil 1.1.09 zamestnávateľovi, že je k 1.1.09 poberatelom výsl.dôchodku. Mzdová účtovníčka mu celý rok 2009 omylom uplatňovala nezdaniteľnú časť (on si túto skutočnosť nevšimol). Pri ročnom zúčtovaní dane toto mzd.účt. zistila a zamestnancovi vysiel obrovský nedoplatok a mal dodatočne upravenú odpočítateľnú položku na 0.
On teraz priniesol potvrdenie o výške dôchodku - dôchodok mu bol v r.2009 vyplatený v sume 2000 €, takze má nárok aj na nezdaniteľnú časť vo výške rozdielu t.j. 2025,70 €.
Mzdová účtovníčka mu teraz vydá potvrdenie o vykonanom ročnom zúčtovaní, vo výplate za marec mu zrazí pôvodný nedoplatok v sume cca 764 €!!! a posiela zamestnanca na daňový úrad.
Ako má zamestnanec postupovať ak si chce uplatniť skutočnosť, že je dôchodca s výškou dôchodku ktorý je nižší ako ročný odpočet? Ako má vyplniť daňové priznanie keď mu už bolo robené ročné zúčtovanie s vysokým nedoplatkom?

Akým spôsobom má urobiť daňové priznanie? Ďakujem za odpoveď.
u.erika
19.03.10,21:01
Prosím o pomoc s nasledovným prípadom: poberateľ výsluhového dôchodku, oznámil 1.1.09 zamestnávateľovi, že je k 1.1.09 poberatelom výsl.dôchodku. Mzdová účtovníčka mu celý rok 2009 omylom uplatňovala nezdaniteľnú časť (on si túto skutočnosť nevšimol). Pri ročnom zúčtovaní dane toto mzd.účt. zistila a zamestnancovi vysiel obrovský nedoplatok a mal dodatočne upravenú odpočítateľnú položku na 0.
On teraz priniesol potvrdenie o výške dôchodku - dôchodok mu bol v r.2009 vyplatený v sume 2000 €, takze má nárok aj na nezdaniteľnú časť vo výške rozdielu t.j. 2025,70 €.
Mzdová účtovníčka mu teraz vydá potvrdenie o vykonanom ročnom zúčtovaní, vo výplate za marec mu zrazí pôvodný nedoplatok v sume cca 764 €!!! a posiela zamestnanca na daňový úrad.
Ako má zamestnanec postupovať ak si chce uplatniť skutočnosť, že je dôchodca s výškou dôchodku ktorý je nižší ako ročný odpočet? Ako má vyplniť daňové priznanie keď mu už bolo robené ročné zúčtovanie s vysokým nedoplatkom?

Akým spôsobom má urobiť daňové priznanie? Ďakujem za odpoveď.
Keď zamestnancovi ste už spravili RZD, a ste to dali do výplat za február, tak by som zamestancovi vydala potvrdenie tak, ako to bolo spravené, obydve strany RZ.
A on to sám musí vysporiadať v DP podľa RZD a ostatných dokl., kotré musí dať do prílohy /potvrdenie o výške dôchodku/, lebo DP musí podať a nedoplatok zaplatiť do 31.3.2010.
DP vyplní podľa RZPD ,
a v odd. III.
r.28 poznačí "x" - áno
r.29 - 2000,- Eur
odd. V
r.32 - suma z riadku RZD 00
r.33a - suma z riadku RZD 00 a/
r.34 - suma z riadku RZD 01
odd. VI
r.36 - z riadku DP 34
r.37 - 2025,70
r.43 - 2025,70
r. 44 - r. 36- r.43/2025,70/
r. 45 - 19% zo sumy z r. 44
r.54 - sa rovná r.45
r.62 - 2. strana RZD zrazené z r.16 - keď mal preplatok tak mínusom r.17
r.64 - daň na úhradu - bolo by dobré vedieť presné sumy, --- čo znamená pôvodný nedoplatok 764,- €???

To je mô názor, ale počkajte ešte na ostatné ....
Olga65
23.03.10,22:01
Ahojte poraďáci,
Vrátim sa k téme ktorá sa akosi nedokončila - ako mám zapísať vrátený preplatok z ročného zúčtovania dane do daňového priznania typ A. Ja so to spravila takto-opravné DP a preplatok na dani v celej sume zo všetkých potvrdení som dala do riadku 65, a uviedla som v v oddieli IX. - osobitné záznamy daňovníka, že daňový preplatok r. 65 mínus vyplatená suma z RZD v sume xy. Zostávajúci preplatok na dani je xx. Vyplatenú časť preplatku z RZD od zamestnávateľa prikladám v kópii. Prosím poraďte mi či je to správne, alebo napíšte ako by ste to riešili vy.
ďakujem za skorú odpoveď:)