mirka_k
16.03.10,15:17
Mam strach uz par rokov navstevovat zubara, pretoze, ked drzim dlhsie otvorene usta sa mi obcas zasekne sanka a trva niekedy aj par minut, kym sa mi podari zavriet usta, bojim sa, ze co ak nabuduce sa mi usta nepodari zavriet, inac so sankou nemam ziaden problem..
zdenka131
16.03.10,19:34
Želám pekný večer.

Pri uvedenom probléme by bolo vhodné Rtg vyšetrenie na čelustné kĺby, príčinou môže byť anomália zhryzu.
Cecilia
16.03.10,19:40
Bolesť čeľustného kĺbu
„Zdá sa, že máte syndróm spánkového a čeľustného kĺbu,“ oznámi vám zubár. Čo je to? O takejto chorobe ste ešte nikdy nepočuli. „Je to ochorenie temporomandibulárneho kĺbu, ktorý sa nachádza medzi spánkovou kosťou a dolnou čeľusťou. Pomocou tohto kĺbu sa otvárajú ústa,“ objasní vám zubár stručne problém... Aj napriek podrobnejšiemu vysvetleniu nie ste oveľa múdrejší ako pred určením diagnózy. V tejto kapitole sa nebudeme zaoberať príčinami ochorenia ani tým, do akej miery sa na ňom podieľajú svaly, väzivá, kosti a chrupavky, pri ktorých dochádza k chorobným zmenám. Obídeme aj otázku, či prvotnou príčinou diagnózy je stres, chybný zhryz alebo celkom iný problém. Našou úlohou je priblížiť vám liečebné metódy, ktoré pomôžu zubárovi pri vašom liečení.
Kedy treba navštíviť lekára?
Bolesť čeľustného kĺbu sa spravidla prejavuje iba miernymi príznakmi, ktoré rýchlo miznú. Patria medzi ne bolesti hlavy a zubov, pobolievanie krku, pliec alebo chrbta, ale aj čudné zvuky pri otváraní alebo zatváraní úst. Určité príznaky však môžu byť nebezpečné. Ak pociťujete bolesti, keď otvárate ústa alebo si čistíte zuby, prípadne vás neznesiteľne bolí hlava, bezpodmienečne vyhľadajte lekára.
Ako vybabrať s bolesťou čeľustnéh kĺbu? Snažte sa zlepšiť prekrvenie
Lepšie prekrvenie okolia dolnej čeľuste dosiahnete pomocou teplých, prípadne studených obkladov. Ale nikdy nepoužívajte striedavo teplé a studené obklady. Obklady si pirkladajte na bok čeľuste. Vyskúšajte jedny aj druhé, aby ste zistili, ktoré vám pomáhajú.
Môžete si takisto jemne masírovať okolie čeľustného kĺbu. Ak sa vám zlepší krvný obeh, budete sa cítiť lepšie.
Podoprenie čeľuste Kúpte si chránič na zuby, taký, aký používajú boxeri. Namočte ho do teplej vody, aby zmäkol. Potom si ho vložte do úst a zahryznite, aby sa tvarom prispôsobil chrupu. Hránič spevní dolnú čeľusť a na čas zmierni ťažkosti.
Mäkká strava Pri silných bolestiach jedzte mäkké a kašovité jedlá. Aj to môže priniesť zlepšenie.
Acylpyrín a masáž Acylpyrín účinne potláča bolesť pri ochoreniach svalov a kĺbov. Účinky lieku ešte zvýšite, ak si budete masírovať čeľusť horúcou špongiou. Ale nezabudajte, že acylpyrín môže u niektorých jedincov vyvolať krvácanie slizníc.
Správna poloha tela Osoby pracujúce za písacím stolom by mali dávať pozor na správne sedenie. Nesmiete sa opierať o stôl ani si podopierať bradu. Spodná čeľusť by mala byť vždy na úrovni kľúčnej kosti. Uši nesmiete mať viac vpredu ako plecia. Mnohí pacienti so syndrómom čeľustného kĺbu trpia aj na bolesti chrbta. Medzi týmito ťažkosťami existuje vzájomná súvislosť.
Vyhoďte vankúš! Namiesto podušky si dajte pod krk zrolovaný uterák, hrubý asi ako zápästie. Druhý uterák si položte na chrbát a pod kolená si dajte vankúš. Spánok v tejto polohe – celú noc naznak – pôsobí upokojujúco na čeľuste.
Čo ak spávate na boku? Na to existuje jednoduchá rada – hlavu si zľava aj sprava obložte vrecúškami s hrachom. Podvedome sa potom neobrátite na bok.

Nehýbte toľko čeľusťami
Ak cítite, že čochvíľa budete zívať, snažte sa veľmi neotvárať ústa a pridržte si rukou bradu.

Neškrípte zubami
Bolesť čeľustného kĺbu trápi predovšetkým ľudí, ktorí počas spánku škrípu zubami.

Na záver
7 zlozvykov, ktorých sa musíte zbaviť
Pacienti trpiaci na bolesť čeľustného kĺbu sa môžu aj sami pričiniť o to, aby sa zbavili ťažkostí. Akých zlozvykov sa musíte vyvarovať?


Neležte na bruchu s hlavou obrátenou na jednu stranu
Nečítajte a nesledujte televíziu, ležiac pritom na chrbte s hlavou sklonenou pod veľkým uhlom
Nedržte telefónne slúchadlo medzi plecom a dolnou čeľusťou
Nenoste na pleci ťažkú tašku
Nerobte práce, pri ktorých musíte mať zaklonenú hlavu, napr. maľovanie stopu
Nenoste topánky s vysokými podpätkami


zdroj: internet
mirka_k
17.03.10,13:46
Dakujem, ze vase odpovede, este by som sa chcela opytat, ak by mi bola zistena ta anomalia zhryzu, co by sa potom dalo urobit..
Mam 35 rokov a so sankou inac ziaden problem, ziadne bolesti, divne zvuky,..akurat u toho zubara, akoby mi vyskoci a nemozem nejaky cas zavriet usta..
Oliwa
18.03.10,23:06
Napriek tomu, že budem mimotemy, spomenula som si na jednu príhodu. Stalo sa to véééľmi dááávno môjmu ujovi, keď ešte v dedinských záhradách nerástli len okrasné tuje, ale zdravé a ekologické jablone. Jedného dňa sa chudobní dedinskí šarvanci vybrali "na jablká" do susedovej záhrady, aby si spestrili jedálny lístok. Keď boli v najlepšom, zbadal ich gazda. Rýchlo poskákali zo stromu a vzali nohy na plecia. Jeden z nich, keď preskakoval plot, strčil si jablko do úst a poriadne doň zahryzol. Keď už boli v bezpečí, jablko nie a nie vybrať. Ani dnu, ani von. A domov ísť nemohli... Nezostávalo im nič iné, len ho pekne-krásne rozkrájať nožíkom /patril k základnej výbave/ - jabĺčko, nie chlapca :D, po kúskoch vybrať a zjesť. Ušlo sa všetkým, okrem "majiteľa". Ten totiž nedokázal zavrieť ústa - zasekla sa mu sánka...:D:D:D
Nepamätám si, ako mu ju naprávali, ale keď nám to ujo ako deťom rozprával, ešte aj po rokoch mu v očiach svietili šibalské ohníky.:--- A to mohol mať dobrých 70. A bolo dosť ťažké predstaviť si váženého pána profesora, v elegantom obleku, okuliaroch, dokonca tuším s prsteňom na ruke ako ho v krátkych gatiach a bosého naháňa gazda s bakuľou...
Ktovie, ako budú spomínať dnešní 8-10 roční chlapci na svoje detstvo. Čo sa im vybaví? MP3, playstation, či USB?
Prepáč Mirka, že som Ti neporadila. Ale tento môj príspevok bol vlastne takou milou spomienkou na človeka, ktorý už dávno nie je medzi nami a vyprovokovala ma k tomu téma, ktorú si zadala. Možno si na ňu spomenieš, keď pôjdeš najbližšie k zubárovi a namiesto strachu sa v duchu pousmeješ...:)
A jedz veľa vitamínov - sú zdravé !:--- Len pozor na jablká... :)
axbx
19.03.10,17:30
Aj ja som mal podobnu skusenost. Daval som si celu zatatu past do ust. Az dovtedy, kedy sa mi nedali z nicoho nic zavriet usta a strasne to bolelo. To bolo potom ako som zas mal past v ustach. A bolest sa zvacsovala. Buchol som rukou odspodu po brade. Odvtedy to nerobim, take kusky. Ale terar to poznam co to je. Inac davam si pozor, aby som prilis neotvaral usta a to hlavne za urcity kriticky bol. Pri jedle sa mi to nestane. Radim vam neotvarat usta tak by som povedal ze naplno ako sa da, treba si nechat akusi rezervu, ono asi viem kolko, to citit. Takze pozor pri otvarani uplnom. Je to tam v tom klbe a radsej to nepokusat. A opatrne. Nemusi vas lekar chvalit ako pekne otvarate pusinku. Ako mna chvalil. Uz mi je to jedno.
Katy a R
19.03.10,17:37
Neviem, či to je to isté ako u mňa .. trošku pomáhajú cviky - opreš sa lakťami o stôl, priložíš (pevne) päste k sánkovým kĺbom a otváraš ústa..
Ale pomohli mi injekcie .. vpichované do kĺbu (pri otvorených ústach).
(zubár, prípadne reumatológ)

.. a jablká papám pekne s nožíčkom:D:D;)