Daniellita26
16.03.10,15:19
Dobry den,

Chcem sa spytat,od zaciatku februara 2010 si platim dobrovolne nemocenske poistenie, z najvacsej vymeriavacej sadzby pretoze s manzelom planujeme dieta. Zistila som, ze som otehotnela. Pravdepodobne od prveho marca. Sestra mi povedala, ze si to platim zbytocne, lebo nevznikne mi narok na tu max. matersku, ze som to zacala platit neskoro.

Ako to teda je. Len dodam, ze predtym som bola 3 roky na meterskej ale stale zamestnana.
Dakujem.
Xanti
16.03.10,14:23
Dobry den,

Chcem sa spytat,od zaciatku februara 2010 si platim dobrovolne nemocenske poistenie, z najvacsej vymeriavacej sadzby pretoze s manzelom planujeme dieta. Zistila som, ze som otehotnela. Pravdepodobne od prveho marca. Sestra mi povedala, ze si to platim zbytocne, lebo nevznikne mi narok na tu max. matersku, ze som to zacala platit neskoro.

Ako to teda je. Len dodam, ze predtym som bola 3 roky na meterskej ale stale zamestnana.
Dakujem.
Záleží od toho kedy sa dieťa narodí, ale máš šancu to stihnúť. SP bude čakať či do dňa pôrodu budeš mať 270 dní poistenia.

A hovoríš, že platíš od začiatku februára a otehotnela si v marci to je mesiac k dobru. Len plať dalej môj názor.
Daniellita26
16.03.10,14:38
To sa pocita do dna porodu? Nie nahodou do dna nastupu na matersku co je cca 6 tyzdnom pred dnom porodu?
Xanti
16.03.10,14:41
To sa pocita do dna porodu? Nie nahodou do dna nastupu na matersku co je cca 6 tyzdnom pred dnom porodu?Ak Ti budú chýbať dni, tak SP bude čakať či do dňa pôrodu splníš podmienku 270 dní platenia poistného. Čo samozrejme stihnúť môžeš ak neporodíš predčasne.

A tú materskú potom doplatia spätne. Odo dňa nástupu, pár tém a príspevkov na porade bolo aj o tomto skús pohľadať.
Katy a R
16.03.10,14:43
To sa pocita do dna porodu? Nie nahodou do dna nastupu na matersku co je cca 6 tyzdnom pred dnom porodu?
... do dňa pôrodu.:)
Ale ak ti stále PP trvá .. nemusila si dávať maximum, stačil rozdiel. zbytočne veľa platíš.
nelinocka
17.03.10,08:52
dobry den,

od jula 09 si platim dobrovolne nemocenske poistenie, takze tych 270 dni by mi malo skoncit v aprili 10. Chcem dodat, ze teraz som na PN, takze sa mi tych 270 dni o dni PN predlzi, ci ako to je?

Dakujem
brčko
17.03.10,11:16
dobry den,

od jula 09 si platim dobrovolne nemocenske poistenie, takze tych 270 dni by mi malo skoncit v aprili 10. Chcem dodat, ze teraz som na PN, takze sa mi tych 270 dni o dni PN predlzi, ci ako to je?

Dakujem

predpokladám, že platíš DNP aj počas PN, ak teda z DNP nepoberáš nemocenské. O dni PN sa 270dní nepredlžuje.
Tita
26.01.11,21:45
... do dňa pôrodu.:)
Ale ak ti stále PP trvá .. nemusila si dávať maximum, stačil rozdiel. zbytočne veľa platíš.

Práve toto sa snažím preveriť a vylúštiť, bola som s vyplenou prihláškou už na SP, ale odbili ma ako psa, že si mám vyrátať sama VZ...
Ale nechcem urobiť nejakú somarinu a potom otehotniem a po 9mesiacoch sa dozviem, že som platila málo alebo veľa...
Poznám prípady zamestnané aj nezamestnané mamičky, ktoré si platia DNP, ale všetky z max.VZ....
Mňa práve zaujíma či mi nestačí do maxima doplácať nejakú časť a ako zistiť koľko.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke - zamestnaná.
spor
01.04.11,06:05
Dobrý deň,

Prosím o radu. Ak som skončila jeden pracovný pomer v roku2010 a na materskú pojdem v roku 2012, zaujímalo by ma, ak si platím DNP a budú mi chýbať napríklad 3 mesiace, možem si prihodiť tie dni zo zamestnania 2010 do dobrovolného poistenia. Ide mi o splnenie tej podmienky 270 dní.

poradí mi niekto?? vopred ďakujem
Katy a R
01.04.11,09:16
Dobrý deň,

Prosím o radu. Ak som skončila jeden pracovný pomer v roku2010 a na materskú pojdem v roku 2012, zaujímalo by ma, ak si platím DNP a budú mi chýbať napríklad 3 mesiace, možem si prihodiť tie dni zo zamestnania 2010 do dobrovolného poistenia. Ide mi o splnenie tej podmienky 270 dní.

poradí mi niekto?? vopred ďakujem

podmienka sa skúma 270 dní do pôrodu .... ak by to bolo spadalo do tohto obdobia, tak áno.
BartosovaKatka
04.04.11,03:45
Dobrý den,
chcela by som vas pekne poprosit o radu. Od 01/2011 som na podpore. Pred tým som 4,5 roka bola zamestnana na TPP. Od 27.03.2010 som sa prihlasila ako dobrovolny platca nemocenskeho poistenia z maxima. Planujeme dieta. Keby som aj otehotnela a porodila začiatkom roka 2012 tak mam narok na materske lebo splnam lehotu 270 dni. Zaujima ma však ine. Lekar mi povedal že pojdem pravdepodobne na rizikove tehotenstvo, kedže mam nejaky splošteny tvar maternice. Tehotna by som zatial nemala byt. Ak si od uvedeneho datumu platim DNP a stalo by sa že by som bola v rannom štadiu tehotenstva (ak by sa podarilo otehotniet v blizkej dobe) donutena zostat doma, dostavala by som PN-ku z DNP? Toto moje platenie DNP bude mat vplyv na vyšku materskej ak si DNP planujem platit až do porodu, resp. dokedy by som si ju mala platit? Velmi pekne dakujem. Som z toho jelen. Na soc. poistovnu, odd. nemocenskeho poistenia som volala, ale nič mi neobjasnili.
BartosovaKatka
04.04.11,03:46
oprava...DNP si platim od 27.3.2011 !!!!!!!!
Xanti
04.04.11,11:08
Dobrý den,
chcela by som vas pekne poprosit o radu. Od 01/2011 som na podpore. Pred tým som 4,5 roka bola zamestnana na TPP. Od 27.03.2010 som sa prihlasila ako dobrovolny platca nemocenskeho poistenia z maxima. Planujeme dieta. Keby som aj otehotnela a porodila začiatkom roka 2012 tak mam narok na materske lebo splnam lehotu 270 dni. Zaujima ma však ine. Lekar mi povedal že pojdem pravdepodobne na rizikove tehotenstvo, kedže mam nejaky splošteny tvar maternice. Tehotna by som zatial nemala byt. Ak si od uvedeneho datumu platim DNP a stalo by sa že by som bola v rannom štadiu tehotenstva (ak by sa podarilo otehotniet v blizkej dobe) donutena zostat doma, dostavala by som PN-ku z DNP? Ano dostávala, ale ak by si šla na PN v období od 27.3.2011 až cca 27.9.2011 tak nemocenská dávka by bola vyplácaná z minima ( je potrebné minimálne 26 týždňov platiť DNP z maxima aby si mohla mať maximálnu PN ) Toto moje platenie DNP bude mat vplyv na vyšku materskej ak si DNP planujem platit až do porodu, resp. dokedy by som si ju mala platit? Treba platiť teda mať aktívne DNPv čase pôrodu. Velmi pekne dakujem. Som z toho jelen. Na soc. poistovnu, odd. nemocenskeho poistenia som volala, ale nič mi neobjasnili.v texte modrým
spor
05.04.11,04:47
Dobrý deň poradcovia,

prosím vás o radu, platím si dnp už 2 mesiac rozdielom Hrubej mzdy zo zamestnania do maxima, takže do splnení podmienky 270 dní mám ďaleko. Chcem len vedieť som na dlhodobej PN a od apríla to bude komplet celé mesiaci bez VZ v zamestnaní kedže som na PN, takže ja si teraz musím požiadať o zmenu VZ a platit z toho maxima (1185)? niečo som čítala, že ak podáte zmenu, platná je až o 6 mesiacov??? ja potrebujem od apríla už platiť z maxima.

pomožte mi prosím
Katy a R
05.04.11,08:36
Dobrý deň poradcovia,

prosím vás o radu, platím si dnp už 2 mesiac rozdielom Hrubej mzdy zo zamestnania do maxima, takže do splnení podmienky 270 dní mám ďaleko. Chcem len vedieť som na dlhodobej PN a od apríla to bude komplet celé mesiaci bez VZ v zamestnaní kedže som na PN, takže ja si teraz musím požiadať o zmenu VZ a platit z toho maxima (1185)? niečo som čítala, že ak podáte zmenu, platná je až o 6 mesiacov??? ja potrebujem od apríla už platiť z maxima.

pomožte mi prosím

zamestnanie trvá predpokladám:confused: ... v tom prípade nič netreba robiť
spor
14.04.11,18:46
ano zamestnanie samozrejme trvá, viete mi to vysvetliť. mám teda platiť stále ako doteraz rozdielom do maxima??????? len sa bojím, aby mi potom neplatila materská z minima, ked tam mám O VZ.
Tita
02.08.11,20:45
Som na RD s prvým dieťaťom,
v stave zamestnaná.

platím si Doplnkové nemocenské poistenie od februara 2011 (podmienku 270 dni teda splnim až v novembri ak dobre tomu rozumiem.)
Platím len približný doplatok do maxim. VZ, nakoľko predpokladám že pri reťazovom pôrode mám nárok na materskú ako pri prvom dieťati.

Som tehotná, termín pôrodu 15.12. - nastup na matersku 3.11.2011.
Takže by mi materská mala výjsť aj zo mzdy aj z ddnp.
ALE je tu pravdepodobnosť, že sept, oktober ma gynekologička vypíše na PN,
čo potom? Naruší mi to nejako nárok na max. materskú?
Akú PN dostanem, ak v sept. este nemam doplnkove platene 270 dní?
Tita
03.08.11,10:26
stále hľadám podobný prípad ako som ja a
našla som toto


Odpovede v texte modrým.

..platí to aj pre mňa?
Nemusím sa báť ísť na PN, aj keď nesplním podmienku DNP 270 dní???
Vyrátajú mi ju z predošlého zamestnania, ak ked som už 2,5 roka doma?
a počas PN si budem platiť dalej DNP, aby som dohnala 270 dní do materskej a materskú to neovplyvní, bude ratana z predošlého zamestnania aj DNP?

Prosím potvrdte mi to niekto, aby som neurobila somarinu:( ked už si tak poctivo od februara platím.
Xanti
03.08.11,10:31
Tita
PN nebudeš mať platenú, lebo z DNP nemáš ešte nárok, a zo zamestnania Ti nárok na PN nevznikne.
Ale materské Ti to neovplyvní.
Len musíš nadalej platiť DNP a budeš mať materskú zo zamestnania a aj z DNP.
Tita
03.08.11,10:44
Jasné! rozdiel medzi nami je v tom, že ja som už na RD a pani v zamestnaní :(
to som si neuvedomila....

Ešte doplním otázku, niekto mi tu radil, ale neviem to nájsť, že si musím sama platiť ZP ak dám dieťa do škôlky a budem doma.

Aký by bol bol rozdiel,
ak by som dala dieťa do škôlky a bola doma na RD alebo bola doma na PN?

s PNnkou - síce neplatenou mi
RD ostane?
ale už nemusím platiť ZP - odvody?

bez PN-ky
RD ostane ale platím odvod do ZP ako samoplatiteľ?
Xanti
03.08.11,10:49
Jasné! rozdiel medzi nami je v tom, že ja som už na RD a pani v zamestnaní :(
to som si neuvedomila....

Ešte doplním otázku, niekto mi tu radil, ale neviem to nájsť, že si musím sama platiť ZP ak dám dieťa do škôlky a budem doma.

Aký by bol bol rozdiel,
ak by som dala dieťa do škôlky a bola doma na RD alebo bola doma na PN?

s PNnkou - síce neplatenou mi
RD ostane? áno
ale už nemusím platiť ZP - odvody? presne tak lebo ako PN si poistencom štátu

bez PN-ky
RD ostane ale platím odvod do ZP ako samoplatiteľ? presnev texte
brčko
03.08.11,10:56
Jasné! rozdiel medzi nami je v tom, že ja som už na RD a pani v zamestnaní :(
to som si neuvedomila....

Ešte doplním otázku, niekto mi tu radil, ale neviem to nájsť, že si musím sama platiť ZP ak dám dieťa do škôlky a budem doma.

Aký by bol bol rozdiel,
ak by som dala dieťa do škôlky a bola doma na RD alebo bola doma na PN?

s PNnkou - síce neplatenou mi
RD ostane?
ale už nemusím platiť ZP - odvody?

bez PN-ky
RD ostane ale platím odvod do ZP ako samoplatiteľ?

trošku nerozumiem, čo píšeš o platení zdr.poistenia. Si predsa poberatel rodič.príspevku a z toho dôvodu poistencom štátu.

na druhú md máš nastúpiť 3.11.2011. Chceš dať dieťa do škôlky od septembra. Poberáš rodič.príspevok. Kedy má tvoje staršie dieťa 3roky?
Tita
03.08.11,10:59
Práca – nemoc. poistenie máš prerušené v SP z dôvodu nástupu na rodičovskú dovolenku. Tu Ti nevzniká nárok na PN. Ale na materské budeš mať nárok aj zo zamestnania.
DNP – od 28.9. môžeš byť PN , už budeš mať 270 dní splnených, (a iba na DNP) .Môžeš súčasne poberať RP aj nemoc. dávky.

Dá sa to aj dodatočne preratavať, napr. že nastupim na PN od 2.9. vyrátajú mi že neplatená PN ale 28.9. príklad požiadam o prepočet? či blbosť ?:)
Dúfam hlavne, že si tým nenaruším materskú, na ktorú sa chystám.
brčko
03.08.11,11:01
ak dnp vzniklo 1.2.2011, tak 271vý den je 29.10.2011!! ak teda nemala predtým dnp.

(ešte upresním: písala, že je doma už 2,5roka, takže v čase vzniku dnp už bola cca 2roky na RD, tj. dni zo zamestnania jej tiež nepomôžu)
Xanti
03.08.11,11:02
Dá sa to aj dodatočne preratavať, napr. že nastupim na PN od 2.9. vyrátajú mi že neplatená PN ale 28.9. príklad požiadam o prepočet? či blbosť ?:)
Dúfam hlavne, že si tým nenaruším materskú, na ktorú sa chystám.
Nie, musela by si túto PN ukončiť a na 271 deň platenia DNP začať novú PN. Vtedy tá nová by bola už platená. Ale na tie tri dni čo Ti budú chýbať k nástupu do materskej sa neoplatí takto šaškovať.
Tita
03.08.11,11:03
trošku nerozumiem, čo píšeš o platení zdr.poistenia. Si predsa poberatel rodič.príspevku a z toho dôvodu poistencom štátu.

na druhú md máš nastúpiť 3.11.2011. Chceš dať dieťa do škôlky od septembra. Poberáš rodič.príspevok. Kedy má tvoje staršie dieťa 3roky?

No o ZP som nevedela ani ja, ani teraz si tým niesom istá, preto si to preverujem, neviem nájsť, kde na porade to bolo....skúsim ešte pohľadať a prilepiť, preto to teraz študujem.
Termín pôrodu mám 15.12.2011 a ano, nástup na druhú MD mám 3.11.2011
Ano dieťa som chcela dať od 2.9.- aby chodilo od začiatku roka.
Poberám na neho RP má 2,5 roka a tri roky bude mať až 9.4.2012.
Tita
03.08.11,11:08
ak dnp vzniklo 1.2.2011, tak 271vý den je 29.10.2011!! ak teda nemala predtým dnp.

(ešte upresním: písala, že je doma už 2,5roka, takže v čase vzniku dnp už bola cca 2roky na RD, tj. dni zo zamestnania jej tiež nepomôžu)

Zdalo sa mi že to je nejako skoro :D Lebo ja som si len tak mesačne zrátala že 9 mesiacov prejde 2-10, ze ledva stihnem 270 dni do 3.11....
Tita
03.08.11,11:12
ak dnp vzniklo 1.2.2011, tak 271vý den je 29.10.2011!! ak teda nemala predtým dnp.

(ešte upresním: písala, že je doma už 2,5roka, takže v čase vzniku dnp už bola cca 2roky na RD, tj. dni zo zamestnania jej tiež nepomôžu)

Ano písala som orientačne...ale asi to bude lepšie upresniť, aby ste mi vedeli dobre poradiť.
Malý sa narodil 9.4.2009, teda keď som začala platiť DNP
od 1.2.2011 (nemal ešte 2 roky) mal 1 rok aj 10 mesiacov. Mení sa tým niečo?
brčko
03.08.11,11:12
No o ZP som nevedela ani ja, ani teraz si tým niesom istá, preto si to preverujem, neviem nájsť, kde na porade to bolo....skúsim ešte pohľadať a prilepiť, preto to teraz študujem.
Termín pôrodu mám 15.12.2011 a ano, nástup na druhú MD mám 3.11.2011
Ano dieťa som chcela dať od 2.9.- aby chodilo od začiatku roka.
Poberám na neho RP má 2,5 roka a tri roky bude mať až 9.4.2012.

v tom prípade si teraz a až do nástupu na md budeš zdravotne postená štátom ako poberatel rodič.príspevku. Ak aj dáš dieťa do škôlky (je jedno či na 2,4 či 8hod), tak stále splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov podla teraz účinného Zákona o rodič.príspevku (podmienka riad.star. od 1.1.2011 je splnená aj v prípade, ak zabezpečíš star. o dieťa inou právnickou alebo plnoletou fyzickou osobou, tj. aj škôlkou), tj. RP budeš poberať aj nadalej, tj. stále budeš zdr.poistená štátom.

Ty si povinná zamestnávatelovi oznamovať zmeny týkajúce sa poberania RP, len ak by si ho už nepoberala, tak by si musela sama zájsť do ZP a vybaviť si zdr.poistenie.

Ešte ma napadá otázka. Ak čerpeš v zamestnaní RD a nemáš nárok na nemocneské z dnp, načo ti bude doklad o dočasnej PN od lekárky??? Myslíte, že lekárka musí pn vypísať, ak je tehotenstvo rizikové???? Lebo potom, podla mna len zbytočne môžeš čakať kontrolu (teda netuším, či chodia aj tým, čo nepoberajú nem.dávky ale pokial nerozhodnú, tak kontrola prísť môže - poznám prípad, aj ked nešlo o riz.tehot, že žena prišla od lekára, ktorý jej len vypísal pn a kontrola prišla o pár hodín v ten istý den)
brčko
03.08.11,11:14
kedy si nastupovala na RD? presný dátum (aj ked myslím, že len že by si čerpala MD 37týž. by tovychádzalo možno, čo majú nárok len osamelé alebo maminy s dvojičkami, trojič...)
Tita
03.08.11,11:23
v tom prípade si teraz a až do nástupu na md budeš zdravotne postená štátom ako poberatel rodič.príspevku. Ak aj dáš dieťa do škôlky (je jedno či na 2,4 či 8hod), tak stále splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov podla teraz účinného Zákona o rodič.príspevku (podmienka riad.star. od 1.1.2011 je splnená aj v prípade, ak zabezpečíš star. o dieťa inou právnickou alebo plnoletou fyzickou osobou, tj. aj škôlkou), tj. RP budeš poberať aj nadalej, tj. stále budeš zdr.poistená štátom.

Ty si povinná zamestnávatelovi oznamovať zmeny týkajúce sa poberania RP, len ak by si ho už nepoberala, tak by si musela sama zájsť do ZP a vybaviť si zdr.poistenie.

Ešte ma napadá otázka. Ak čerpeš v zamestnaní RD a nemáš nárok na nemocneské z dnp, načo ti bude doklad o dočasnej PN od lekárky??? Myslíte, že lekárka musí pn vypísať, ak je tehotenstvo rizikové???? Lebo potom, podla mna len zbytočne môžeš čakať kontrolu (teda netuším, či chodia aj tým, čo nepoberajú nem.dávky ale pokial nerozhodnú, tak kontrola prísť môže - poznám prípad, aj ked nešlo o riz.tehot, že žena prišla od lekára, ktorý jej len vypísal pn a kontrola prišla o pár hodín v ten istý den)

No to práve preverujem, či PN niečo poriešim. Premýšľala som, čo mám robiť, že dám dieťa do škôlky a riadne tým stratím príjem. Ked som počula najprv že prídem o RD a môžem žiadať o príspevok 230€ vravela som si v pohode. Potom som zistila že to s tym príspevkom nebude v štátnych školkach a potom som ešte počula o tom platení ZP.
Tak to vyzeralo na minusový stav v mesiacoch sept-oktober a to:
RD mínus 190€, ZP minus 47€ mesacne a minus poplatky školke.
..ale ak to tak nieje a PN bude neplatená, RD mi nevezmú, tak mi je to fakt zbytočné ..
ale ako je to teraz s tým ZP? Mám tu zase dva rozdielne názory:(
brčko
03.08.11,11:44
No to práve preverujem, či PN niečo poriešim. Premýšľala som, čo mám robiť, že dám dieťa do škôlky a riadne tým stratím príjem. Ked som počula najprv že prídem o RD a môžem žiadať o príspevok 230€ vravela som si v pohode. Potom som zistila že to s tym príspevkom nebude v štátnych školkach a potom som ešte počula o tom platení ZP.
Tak to vyzeralo na minusový stav v mesiacoch sept-oktober a to:
RD mínus 190€, ZP minus 47€ mesacne a minus poplatky školke.
..ale ak to tak nieje a PN bude neplatená, RD mi nevezmú, tak mi je to fakt zbytočné ..
ale ako je to teraz s tým ZP? Mám tu zase dva rozdielne názory:(


mohla by som ti napísať aj §, no neviem, či by si to pozerala (inak písala som o tom myslím v nejakej téme o predlženej rodič.dovolenke, no snád to bolo tu na porade :) neviem iste ).

čo sa týka prísp. na star. o dieťa, ak by si čerpala RD v zamestnaní a aj mala nárok na nemocneské z DNP, tak nárok na prísp. na star. o dieťa by si nemala (nebola by si považovaná za zárobkovo činnú, čo je podmienka). Ak by si ukončila čerpanie RD a poberala ako zamestnanec nemocneské, tak si veru nie som istá, lebo v zákone sa hovorí o vykonávaní činnosti, pri ktorej si povinne dôch.poistená. To druhé platí, no neviem ozaj posúdiť)

A okrem toho, pri uplatnení prísp. na star. o dieťa ti preplácajú výdaje. A výdaje na štátnu škôlku sú istotne menej ako 190eur, tj. preplatili by ti len to, čo by si zaplatila, musela by si to vždy dokladovať a dostala by si menej ako RP.
Tita
03.08.11,11:51
netreba si pliesť RD a RP. :)
RD čerpeš v zamestnaní (je to obdobie, kedy nemusíš chodiť do práce) a RD poberáš z upsvar.

mohla by som ti napísať aj §, no neviem, či by si to pozerala (inak písala som o tom myslím v nejakej téme o predlženej rodič.dovolenke, no snád to bolo tu na porade :) neviem iste ).

čo sa týka prísp. na star. o dieťa, ak by si čerpala RD v zamestnaní a aj mala nárok na nemocneské z DNP, tak nárok na prísp. na star. o dieťa by si nemala (nebola by si považovaná za zárobkovo činnú, čo je podmienka). Ak by si ukončila čerpanie RD a poberala ako zamestnanec nemocneské, tak si veru nie som istá, lebo v zákone sa hovorí o vykonávaní činnosti, pri ktorej si povinne dôch.poistená. To druhé platí, no neviem ozaj posúdiť)

A okrem toho, pri uplatnení prísp. na star. o dieťa ti preplácajú výdaje. A výdaje na štátnu škôlku sú istotne menej ako 190eur, tj. preplatili by ti len to, čo by si zaplatila, musela by si to vždy dokladovať a dostala by si menej ako RP.
ano sekla som sa tam, chcela som napísať "že najprv prídem o RP - (rodičovský príspevok)
Tita
03.08.11,11:57
Tak teda záver:
platiť alebo neplatiť ZP ak dám dieťa do škôlky a som doma?


v texte
verzus príspevok 29:
v tom prípade si teraz a až do nástupu na md budeš zdravotne postená štátom ako poberatel rodič.príspevku. Ak aj dáš dieťa do škôlky (je jedno či na 2,4 či 8hod), tak stále splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov podla teraz účinného Zákona o rodič.príspevku (podmienka riad.star. od 1.1.2011 je splnená aj v prípade, ak zabezpečíš star. o dieťa inou právnickou alebo plnoletou fyzickou osobou, tj. aj škôlkou), tj. RP budeš poberať aj nadalej, tj. stále budeš zdr.poistená štátom.
Tita
03.08.11,12:00
A ešte som zabudla veľké dík všetkým vám za rady!!!
Tita
03.08.11,12:22
V pohode, a tuším aj Ty (dúfam že môžem tykať) keď mi to vysvetľuješ, napísala si RD namiesto RP :) nie?

"netreba si pliesť RD a RP.
RD čerpeš v zamestnaní (je to obdobie, kedy nemusíš chodiť do práce) a RD poberáš z upsvar."
Tita
10.08.11,19:50
mohla by som ti napísať aj §, no neviem, či by si to pozerala (inak písala som o tom myslím v nejakej téme o predlženej rodič.dovolenke, no snád to bolo tu na porade :) neviem iste ).

čo sa týka prísp. na star. o dieťa, ak by si čerpala RD v zamestnaní a aj mala nárok na nemocneské z DNP, tak nárok na prísp. na star. o dieťa by si nemala (nebola by si považovaná za zárobkovo činnú, čo je podmienka). Ak by si ukončila čerpanie RD a poberala ako zamestnanec nemocneské, tak si veru nie som istá, lebo v zákone sa hovorí o vykonávaní činnosti, pri ktorej si povinne dôch.poistená. To druhé platí, no neviem ozaj posúdiť)

A okrem toho, pri uplatnení prísp. na star. o dieťa ti preplácajú výdaje. A výdaje na štátnu škôlku sú istotne menej ako 190eur, tj. preplatili by ti len to, čo by si zaplatila, musela by si to vždy dokladovať a dostala by si menej ako RP.
Ahoj Brčko, ešte sa vrátim k problematike RP, ZP a dieťa v škôlke.
čo to som zisťovala a povedali mi, ale cez tretiu osobu, že "Od januára je v platnosti zákon 180/2011 o rodinných príspevkoch t.j. novela zákona 513/2010, že môžem pracovať aj poberať RP. Taktiež dieťa môže byť v zariadení a matka má nárok na RP." tento zákon si myslela? Nieje potom podmienkou PRACOVAŤ, ked dám dieťa do škôlky, aby som neprišla o RP a neplatila ZP? Lebo mne sa neoplatí nastúpiť do práce na 2 mesiace. Budem doma.
lenkamt
11.08.11,13:54
Dobrý deň.
Som tehotná od 2/2011, platila som si počas živnosti nemocenské od 7 do 11/2010 (153 dní), a dobrovoľne od 4/2011 (v tomto období som už bola tehotná 1 a pol mesiaca), do dňa pôrodu to vychádza 203 dní a spolu 356...
Vedúca nemocenského poistenia ma uistila, že mi to vychádza tých 270 dní, keďže mi spočítala čo som platila v roku 2010 (153 dní) a samozrejme teraz do predpokladaného dátumu pôrodu t.j. 20.10.2011 (203 dní).
Spomýnala mi však aj dačo o nejakých 26 týždňoch ktoré musia byť nepretržite uhrádzané počas tehotenstva???
Mne tých 26 tt vychádza od 1.4.2011 do 29.9.2011...
- Moja otázka však je či naozaj tých 26 tt sa bere do úvahy aj keď som bola 2tt na PN, a či sa tých 26 tt bere do dňa pôrodu alebo nástupu na materskú???
(nástup na MD mám 8.9.2011)
(počas PN som si platila aj naďalej nepretržite nemocenské)
veronikasad
11.08.11,14:07
lenkamt, platíš si DNP z minima, alebo z vyššieho VZ ?
lenkamt
11.08.11,14:08
lenkamt, platíš si DNP z minima, alebo z vyššieho VZ ?
to najvyššie
veronikasad
11.08.11,14:15
to najvyššie
Lenka, nárok na materské ti vznikne v každom prípade. Len nie som si istá, či doba 26 týždňov musí byť splnená do nástupu na materskú (čo ty nesplňaš-ak si počítala správne)), alebo stačí do dňa pôrodu.
Ak by to bolo potrebné splniť do dňa nástupu na materskú , dávka by bola vyplácaná z minima.

Doba PN-ky sa započítava do 26 týždňov poistenia.

Snáď sa k tomu vyjadria iní poraďáci ...
brčko
11.08.11,14:20
Ahoj Brčko, ešte sa vrátim k problematike RP, ZP a dieťa v škôlke.
čo to som zisťovala a povedali mi, ale cez tretiu osobu, že "Od januára je v platnosti zákon 180/2011 o rodinných príspevkoch t.j. novela zákona 513/2010, že môžem pracovať aj poberať RP. Taktiež dieťa môže byť v zariadení a matka má nárok na RP." tento zákon si myslela? Nieje potom podmienkou PRACOVAŤ, ked dám dieťa do škôlky, aby som neprišla o RP a neplatila ZP? Lebo mne sa neoplatí nastúpiť do práce na 2 mesiace. Budem doma.

nemusíš pracovať, aby si mala nárok na RP pri dieťati do 3rokov, čo navševuje škôlku.
Katy a R
11.08.11,14:21
cit lenkamt...
Mne tých 26 tt vychádza od 1.4.2011 do 29.9.2011...
- Moja otázka však je či naozaj tých 26 tt sa bere do úvahy aj keď som bola 2tt na PN, a či sa tých 26 tt bere do dňa pôrodu alebo nástupu na materskú???
(nástup na MD mám 8.9.2011)

..... podmienka nároku na materské je 270 dní poistenia do dňa pôrodu ... a ak chceš mať materskú z DNP zo skutočného VZ(u teba z maxima) .. tak nástup na materskú musí byť po 26tich týždňoch od prihlásenia sa na DNP. Ak neuplynie 26 týždňov .. tak bude z minima:mee: viď zák o SP
veronikasad
11.08.11,14:22
Pozerala som ešte raz zákon o zdr.poistená. Podmienka riadnej a celodennej starostlivosti sa vyžaduje len pri dieťati do 6 rokov - ak už rodič nepoberá RP.
Poberatelia RP ako poistenci štátu - sú riešení samostatne.
lenkamt
11.08.11,14:23
cit lenkamt...
Mne tých 26 tt vychádza od 1.4.2011 do 29.9.2011...
- Moja otázka však je či naozaj tých 26 tt sa bere do úvahy aj keď som bola 2tt na PN, a či sa tých 26 tt bere do dňa pôrodu alebo nástupu na materskú???
(nástup na MD mám 8.9.2011)

..... podmienka nároku na materské je 270 dní poistenia do dňa pôrodu ... a ak chceš mať materskú z DNP zo skutočného VZ(u teba z maxima) .. tak nástup na materskú musí byť po 26tich týždňoch od prihlásenia sa na DNP. Ak neuplynie 26 týždňov .. tak bude z minima:mee:
to znamená že si úplne zbytočne platím maximum? lebo tá vedúca mi prizvukovala ze tyh 26tt je do dna porodu... :(
a neda sa to nejak spravit napr ze by som si posunula matersku???
brčko
11.08.11,14:24
lenka, bohužial ako píše Veronika, ozaj tvoje materské bude len minimálne. Muselo by ti vychádzať 6tžýdnov pred očak. term.pôrodu najskôr 30.9.=nástup na md a tebe to vychádza už 8.9. Bolo treba začať platiť dnp do 8tt, ty si začala neskôr.
veronikasad
11.08.11,14:27
to znamená že si úplne zbytočne platím maximum? lebo tá vedúca mi prizvukovala ze tyh 26tt je do dna porodu... :(
a neda sa to nejak spravit napr ze by som si posunula matersku???
Kedy máš termín pôrodu ? Si na PN-ke ?
lenkamt
11.08.11,14:28
lenka, bohužial ako píše Veronika, ozaj tvoje materské bude len minimálne. Muselo by ti vychádzať 6tžýdnov pred očak. term.pôrodu najskôr 30.9.=nástup na md a tebe to vychádza už 8.9. Bolo treba začať platiť dnp do 8tt, ty si začala neskôr.
však práve pre toto som to riešila priamo s vedúcou ktorá bmi osobne poradila platiť si maximum lebo do termínu pôrodu mi to vychádza...tak to je naozaj škoda ak to tak je lebo 50 € mesačne je dosť veľa...čiže si na mne sociálka fajne zarobila... :/
lenkamt
11.08.11,14:29
Kedy máš termín pôrodu ? Si na PN-ke ?
termín pôrodu je 20.10.2011
termín materskej 8.9.2011
na PN nie som
Katy a R
11.08.11,14:29
to znamená že si úplne zbytočne platím maximum? lebo tá vedúca mi prizvukovala ze tyh 26tt je do dna porodu... :(
a neda sa to nejak spravit napr ze by som si posunula matersku???

.. možno že lekár neurčil ešte presne PTP ... :confused:;)
netreba sa spoliehať na vedúcu ... treba nakuknúť aj do zákona
lenkamt
11.08.11,14:32
.. možno že lekár neurčil ešte presne PTP ... :confused:;)
s tým sa dá dačo robiť??? ale to by musel posunôť o niekoľko týždňov...
veronikasad
11.08.11,14:34
termín pôrodu je 20.10.2011
termín materskej 8.9.2011
na PN nie som
Ak máš rizikové tehotenstvo, máš nárok na nemocenské - z minima. Podmienky výplaty materského ti to neovplyvní.

Neviem, ako vyzerá terajšia Žiadosť o materské. Kedysi si tam žena písala skutočný nástup na materské, ktorý mohol byť iný ako určil gynekolog. Ak je to možné aj teraz, mohla by si tam skúsiť uviesť nástup 1.10.2011. V tom prípade by si ale nemala nárok na materské po dobu 34 týždňov, ale najdlhšie 28 týždňov po pôrode.

Len či to nebude SP považovať za špekuláciu ...
lenkamt
11.08.11,14:34
.. možno že lekár neurčil ešte presne PTP ... :confused:;)
netreba sa spoliehať na vedúcu ... treba nakuknúť aj do zákona
a do kedy by som to musel posunúť aby to vyšlo, prosím o radu ? ;-)
lenkamt
11.08.11,14:38
Ak máš rizikové tehotenstvo, máš nárok na nemocenské - z minima. Podmienky výplaty materského ti to neovplyvní.

Neviem, ako vyzerá terajšia Žiadosť o materské. Kedysi si tam žena písala skutočný nástup na materské, ktorý mohol byť iný ako určil gynekolog. Ak je to možné aj teraz, mohla by si tam skúsiť uviesť nástup 1.10.2011. V tom prípade by si ale nemala nárok na materské po dobu 34 týždňov, ale najdlhšie 28 týždňov po pôrode.

Len či to nebude SP považovať za špekuláciu ...
na rizikovom nie som
- a keďže ten papier Žiadosť o materské dávam aj zamestnávateľovi aj ako DNP, tak by som musela mať asi na obydvoch rovnaké dátumy nie?
- to znamena ze do vteydy by som musela este pracovat? ci?
Gabi03
11.08.11,14:39
Ak máš rizikové tehotenstvo, máš nárok na nemocenské - z minima. Podmienky výplaty materského ti to neovplyvní.

Neviem, ako vyzerá terajšia Žiadosť o materské. Kedysi si tam žena písala skutočný nástup na materské, ktorý mohol byť iný ako určil gynekolog. Ak je to možné aj teraz, mohla by si tam skúsiť uviesť nástup 1.10.2011. V tom prípade by si ale nemala nárok na materské po dobu 34 týždňov, ale najdlhšie 28 týždňov po pôrode.

Len či to nebude SP považovať za špekuláciu ...

Teraz sa do žiadosti píše len jeden dátum nástupu na MD a popri tom ešte dátum PTP. Podľa toho SP vie, či sa nastupuje 6 týždňov pred PTP alebo skôr/neskôr. A aj keby mala nárok max 28 týždňov, keby jej to vychádzalo finančne lepšie... zákon to umožňuje. Špekulácia - nešpekulácia. :o
veronikasad
11.08.11,14:42
na rizikovom nie som
- a keďže ten papier Žiadosť o materské dávam aj zamestnávateľovi aj ako DNP, tak by som musela mať asi na obydvoch rovnaké dátumy nie?
- to znamena ze do vteydy by som musela este pracovat? ci?
Nikde si nepísala, že ti trvá aj pracovný pomer. Predpokladala som, že si po skončení činnosti SZČO platíš len DNP.

Alebo som zle čítala ?
veronikasad
11.08.11,14:42
Teraz sa do žiadosti píše len jeden dátum nástupu na MD a popri tom ešte dátum PTP. Podľa toho SP vie, či sa nastupuje 6 týždňov pred PTP alebo skôr/neskôr. A aj keby mala nárok max 28 týždňov, keby jej to vychádzalo finančne lepšie... zákon to umožňuje. Špekulácia - nešpekulácia. :o
Gabika, kto píše ten dátum - poistenec, alebo gynekolog ?
lenkamt
11.08.11,14:42
Teraz sa do žiadosti píše len jeden dátum nástupu na MD a popri tom ešte dátum PTP. Podľa toho SP vie, či sa nastupuje 6 týždňov pred PTP alebo skôr/neskôr. A aj keby mala nárok max 28 týždňov, keby jej to vychádzalo finančne lepšie... zákon to umožňuje. Špekulácia - nešpekulácia. :o
ahoj to znamená teda čo prosím? a hlavne musim to mat na obydvoch ziadostiach? a pracovat musim do toho 1.10.2011??? alebo si vypytam nejaky papier od doktora aby ma ospravedlnil z prace?
lenkamt
11.08.11,14:45
Nikde si nepísala, že ti trvá aj pracovný pomer. Predpokladala som, že si po skončení činnosti SZČO platíš len DNP.

Alebo som zle čítala ?
som zamestnaná a platím si aj DMP.
zamestnana som iba od 18.4.2011
lenkamt
11.08.11,14:45
Gabika, kto píše ten dátum - poistenec, alebo gynekolog ?
poistenec, teda aspon v mojom pripade
veronikasad
11.08.11,14:47
som zamestnaná a platím si aj DMP.
zamestnana som iba od 18.4.2011
to si ale mala napísať na začiatku. Z akého VZ si platíš DNP a aký máš príjem zo zamestnania ?
Gabi03
11.08.11,14:48
Gabika, kto píše ten dátum - poistenec, alebo gynekolog ?

Nástup na MD poistenec, PTP gynekológ podľa tehotenskej knižky, alebo teda sestrička.
veronikasad
11.08.11,14:49
Nástup na MD poistenec, PTP gynekológ podľa tehotenskej knižky, alebo teda sestrička.
tak potom by to šlo ...
lenkamt
11.08.11,14:50
to si ale mala napísať na začiatku. Z akého VZ si platíš DNP a aký máš príjem zo zamestnania ?
-predpokladam ze VZ je vymeriavaci základ tak ten mám na DNP maximálny
-príjem u zamestnávatela je v hrubom 550€
ale to mi hovorili ze sa to nerata lebo ze by mi musel platit 270 dni nemocenske a tolko zamestnana nie som...
- a ak by to teda nestacilo musela by som este pracovat do toho 1.10.2011?
lenkamt
11.08.11,14:52
tak potom by to šlo ...
:-D
Kvaka
11.08.11,14:53
V zákone je napísané 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského. Dôvod je deň nástupu na MD alebo 6 týždňov pred PTP? Btw, Lenka písala, že počas PN si platila aj naďalej nepretržite nemocenské, teda dobrovoľné.
veronikasad
11.08.11,14:54
-predpokladam ze VZ je vymeriavaci základ tak ten mám na DNP maximálny
-príjem u zamestnávatela je v hrubom 550€
ale to mi hovorili ze sa to nerata lebo ze by mi musel platit 270 dni nemocenske a tolko zamestnana nie som...
Lenka, tak to ťa doblbli na tej sociálke dokonale.

Do 270 dní poistenia sa ti započítava aj poistenie zo SZČO.
Pracovný pomer trvá viac ako 90 dní, materské sa ti bude počítať zo skutočného VZ zo zamestnania.
Stačilo ti platiť rozdiel medzi VZ zo zamestnania a maximom. Na SP máš preplatok, požiadaj o vrátenie.

Takže asi nemá význam špekulovať, tvoja materská nebude z minima, ale z VZ cca 880€ - toho 60 % = cca 527€.
veronikasad
11.08.11,14:59
Lenka, ešte pre istotu - pozri do reg.listu (prihlášky, ktorú si odovzdávala v SP), akú výšku vymer.základu tam máš uvedenú ako DNPO. (dobrovolne nemocensky poistená osoba)
lenkamt
11.08.11,14:59
Lenka, tak to ťa doblbli na tej sociálke dokonale.

Do 270 dní poistenia sa ti započítava aj poistenie zo SZČO.
Pracovný pomer trvá viac ako 90 dní, materské sa ti bude počítať zo skutočného VZ zo zamestnania.
Stačilo ti platiť rozdiel medzi VZ zo zamestnania a maximom. Na SP máš preplatok, požiadaj o vrátenie.

Takže asi nemá význam špekulovať, tvoja materská nebude z minima, ale z VZ cca 880€ - toho 60 % = cca 527€.
-no na tom nemocenskom ma fakt zblbly a poriadne, lebo som sa po otehotneni spytala ci si to mam znizit povedali ze nemusim ze o to budem mat vyssiu matersku kedze mi bude platit aj zamestnavatel...ty mi toho teda nakecali ako vidim...

-do tych 270 dni mi povedali spravne ze sa to rata aj zo SZČO...
- a ten vymeriavaci základ si teraz podla coho zistila?
- a to znamena ze si nemusim ani predlzovat datum nastupu na MD?
prepač ze sa tak pytam ale fakt ma informácie zarazili, a chcem to mat po poriadku...a naozaj dakujem vsetkym velmi pekne za ochotu a pomoc...
lenkamt
11.08.11,15:00
Lenka, ešte pre istotu - pozri do reg.listu (prihlášky, ktorú si odovzdávala v SP), akú výšku vymer.základu tam máš uvedenú ako DNPO. (dobrovolne nemocensky poistená osoba)
čo je dno ? to je ta najvyssia suma? lebo ta bola na DNP vyššia ako 1000€ ale naozaj si nepamatam koko, lebo som v praci...
veronikasad
11.08.11,15:01
hrubá mzda zo zamestnania + minimálny VZ (329,06) ako dobrovolné poistenie. Na minimum máš nárok, lebo máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia.
lenkamt
11.08.11,15:04
hrubá mzda zo zamestnania + minimálny VZ (329,06) ako dobrovolné poistenie. Na minimum máš nárok, lebo máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia.
- to nemocenske si platim v najvyššej sume pri DNP je to necelých 50€...
- a bude len to minimum pre mna ?
veronikasad
11.08.11,15:10
- to nemocenske si platim v najvyššej sume pri DNP je to necelých 50€...
- a bude len to minimum pre mna ?
Maximum z DNP to určite nebude, len rozdiel medzi príjmom zo zamestnania a maximom.

Len neviem ako pri dvoch žiadostiach docieliš nástup na materskú 1.10. - ako som písala vyššie. Krátením doby poberania materského viac prerobíš ako zarobíš.

Takže by som radšej volila to minimum a nástup 8 týždňov pred pôrodom. Príp. ešte nejakú PN-ku predtým, aby si ušetrila na platbách DNP.

V SP máš preplatok, choď požiadať o vrátenie.
lenkamt
11.08.11,15:12
Maximum z DNP to určite nebude, len rozdiel medzi príjmom zo zamestnania a maximom.

Len neviem ako pri dvoch žiadostiach docieliš nástup na materskú 1.10. - ako som písala vyššie. Krátením doby poberania materského viac prerobíš ako zarobíš.

Takže by som radšej volila to minimum a nástup 8 týždňov pred pôrodom. Príp. ešte nejakú PN-ku predtým, aby si ušetrila na platbách DNP.

V SP máš preplatok, choď požiadať o vrátenie.
ja som si napísala nástup 6tt pred porodom to je toho 8.9.2011 to mozem teda nechať?
- dakujem urcite tam pojdem poziadat o tie peniazky...
- aspon daka materska ked uz ta max nemoze byt :)
veronikasad
11.08.11,15:16
ja som si napísala nástup 6tt pred porodom to je toho 8.9.2011 to mozem teda nechať?
- dakujem urcite tam pojdem poziadat o tie peniazky...
- aspon daka materska ked uz ta max nemoze byt :)
Ano, nechaj to tak, a rieš príp. nejakú PN-ku do nástupu na materskú. (ale nemôže byť len z DNP, musí byť aj zo zamestnania).
lenkamt
11.08.11,15:19
Ano, nechaj to tak, a rieš príp. nejakú PN-ku do nástupu na materskú. (ale nemôže byť len z DNP, musí byť aj zo zamestnania).
ešte sa chcem opýtať prečo mám riešiť nejakú PN? ja tam mam samu dovolenku, jednine az by som si dala od buduceho tyzdna pn, ci sa mi to oplati?
kamoska takto bola tiež na PN a oplatilo sa jej dostala peniazky od SP...
veronikasad
11.08.11,15:22
ešte sa chcem opýtať prečo mám riešiť nejakú PN? ja tam mam samu dovolenku, jednine az by som si dala od buduceho tyzdna pn, ci sa mi to oplati?
kamoska takto bola tiež na PN a oplatilo sa jej dostala peniazky od SP...
dovolenku si môžeš nechať po skončení materskej - neprepadne ti. PN-ka ruší dovolenku. Nemocenské dostaneš zo zamestnania aj DNP - potrebuješ si dať vypísať 2 PN-ky.
lenkamt
11.08.11,15:29
dovolenku si môžeš nechať po skončení materskej - neprepadne ti. PN-ka ruší dovolenku. Nemocenské dostaneš zo zamestnania aj DNP - potrebuješ si dať vypísať 2 PN-ky.
jééé super, toto viem že treba dve PN-ky...moc dakujem za radu, naozaj, ani si nevies predstavit ako si mi poradila...dakujem
Kvaka
11.08.11,15:45
ešte sa chcem opýtať prečo mám riešiť nejakú PN? ja tam mam samu dovolenku, jednine az by som si dala od buduceho tyzdna pn, ci sa mi to oplati?
kamoska takto bola tiež na PN a oplatilo sa jej dostala peniazky od SP...
No a ak sa schváli novela, od 1.1. by sa ti zvýšila materská na 65% a dĺžka materskej na 40 týždňov.
V prechodnom ustanovení veľkej novely je aj toto: Ak nárok na materské vznikol pred 1. januárom 2012 a trvá aj po 31. decembri 2011, suma materského sa určí a materské sa poskytuje za obdobie po 31. decembri 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2012.
lenkamt
11.08.11,17:02
No a ak sa schváli novela, od 1.1. by sa ti zvýšila materská na 65% a dĺžka materskej na 40 týždňov.
V prechodnom ustanovení veľkej novely je aj toto: Ak nárok na materské vznikol pred 1. januárom 2012 a trvá aj po 31. decembri 2011, suma materského sa určí a materské sa poskytuje za obdobie po 31. decembri 2011 podľa zákona účinného od 1. januára 2012.
ďakujem veľmi pekne za odpoveď :D
dobrá novela, teda ak schvália...

- uvidíme...
Kvaka
11.08.11,17:06
Dobrá ako pre koho. To bude mať na to každý svoj názor podľa toho, ako sa ho novela dotkne. :):):)
lenkamt
11.08.11,20:06
Maximum z DNP to určite nebude, len rozdiel medzi príjmom zo zamestnania a maximom.

Len neviem ako pri dvoch žiadostiach docieliš nástup na materskú 1.10. - ako som písala vyššie. Krátením doby poberania materského viac prerobíš ako zarobíš.

Takže by som radšej volila to minimum a nástup 8 týždňov pred pôrodom. Príp. ešte nejakú PN-ku predtým, aby si ušetrila na platbách DNP.

V SP máš preplatok, choď požiadať o vrátenie.
prosím ťa ešte sa chcem opýtať
- aký je vlastne rozdiel či nastúpim 8tt pred datumom pôrodu alebo 6tt?
Kvaka
11.08.11,20:23
prosím ťa ešte sa chcem opýtať
- aký je vlastne rozdiel či nastúpim 8tt pred datumom pôrodu alebo 6tt?
Ak pôjdeš 6 týždňov pred pôrodom, tak dĺžka materskej sa ti nezmení, len sa posunie o dva týždne. Preto ak už nevládzeš chodiť do roboty, radšej sa daj do riadneho termínu materskej vypísať na PN, ako ísť skôr na materskú.
veronikasad
11.08.11,20:27
prosím ťa ešte sa chcem opýtať
- aký je vlastne rozdiel či nastúpim 8tt pred datumom pôrodu alebo 6tt?
§ 34 Zákona o sociálnom poistení

(6) Poistenkyni, ktorá je dočasne práceneschopná v období šiestich týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, zaniká nárok na nemocenské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak jej vznikol nárok na materské.

------
V "ľudskej reči" - ak budeš na PN-ke, lekár ti ju ukončí 6 týždňov pred termínom pôrodu a nastúpiš na materskú, pri rizikovom tehotenstve môže byť nástup skôr - až 8 týždňov pred termínom pôrodu.
lenkamt
12.08.11,07:06
§ 34 Zákona o sociálnom poistení

(6) Poistenkyni, ktorá je dočasne práceneschopná v období šiestich týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, zaniká nárok na nemocenské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak jej vznikol nárok na materské.

------
V "ľudskej reči" - ak budeš na PN-ke, lekár ti ju ukončí 6 týždňov pred termínom pôrodu a nastúpiš na materskú, pri rizikovom tehotenstve môže byť nástup skôr - až 8 týždňov pred termínom pôrodu.
ďakujem veľmi pekne za užitočné rady...
aspoň nejak sa tomu konečne dá porozumieť... :D
lenkamt
12.08.11,07:06
Ak pôjdeš 6 týždňov pred pôrodom, tak dĺžka materskej sa ti nezmení, len sa posunie o dva týždne. Preto ak už nevládzeš chodiť do roboty, radšej sa daj do riadneho termínu materskej vypísať na PN, ako ísť skôr na materskú.
ďakujem :D
jokoas
16.08.11,12:50
Ahojte,

precital som si vsetky strany, ale nenasiel som 100% odpoved na moju situaciu, preto ju opisem tu:

manzelka porodila 08/2009
Od tej doby poberame rodicovsky prispevok, kedze nebol narok na MD pretoze pred porodom nepracovala. (narok na tento RP je 3 roky od narodenia dietata, cize do 08/2012)

03/2011 nastupila na TPP - mzda 350e brutto. (+stale nam ostava rodic. prispevok kedze to zakon umoznuje)

08/2011 sme otehotneli (termin porodu este nevieme)

od 09/2011 planujeme platit DNP az do dna nastupu na MD.

co potrebujeme poradit:
- ci vobec zacat platit DNP. Ak tomu spravne rozumiem, DNP musi byt plateny aspon 26 tyzdnov pred nastupom na MD aby nam spocitali NP + DNP.
- kolko mame platit. Maximum je asi zbytocne, takze potrebujeme vypocitat "NP z max. VZ" - "NP z 350 Eur"
- kedze poberame RP, neuhradza este aj stat za nas NP? :) ci sa nam nebude ratat aj to, ale to uz asi moc spekulujem.

velmi pekne dakujem
Katy a R
16.08.11,13:25
Ahojte,
..

co potrebujeme poradit:
- ci vobec zacat platit DNP. Ak tomu spravne rozumiem, DNP musi byt plateny aspon 26 tyzdnov pred nastupom na MD aby nam spocitali NP + DNP.
- kolko mame platit. Maximum je asi zbytocne, takze potrebujeme vypocitat "NP z max. VZ" - "NP z 350 Eur"
- kedze poberame RP, neuhradza este aj stat za nas NP? :) ci sa nam nebude ratat aj to, ale to uz asi moc spekulujem.

velmi pekne dakujem
- Štát neplatí NP;)
- Výška dávky je momentálne 60% z DVZ
- V súčasnosti platí, že ak chceš materské z obidvoch poistení ... tak aj podmienky musia byť splnené v obidvoch poisteniach. A základná podmienka je 270 dní poistenia do pôrodu ... skúma sa 2 roky dozadu!
keďže v tomto prípade nie je ani žiadne iné ukončené poistenie ... tak pri DNP sa to už asi nestihne:confused:. Bolo sa treba prihlásiť skôr.
A to ešte neberiem do úvahy, čo bude platiť v budúcom roku :confused:... nevieme, čo schvália:confused::confused: (pozri si témy o pripravovaných zmenách)
Ja by som doporučila (keďže pre výpočet materskej je dôležitý tento rok) zamerať sa na plat v zamestnaní ... kvalitne vykonávať prácu, aby ten plat vyskočil aspoň na 1000 - 1100 eur (aj odmeny sa do toho počítajú) ;).
Prípadne - ak je možnosť nového PP .. s podobným platom.
lenkamt
16.08.11,19:21
ahoj chcela by som sa opytat je mozne si od SP vyziadat naspat ziadost o matersku, ak si potrebujem zmenit datum nastupu???
je to mozne?
brčko
16.08.11,19:27
ahoj chcela by som sa opytat je mozne si od SP vyziadat naspat ziadost o matersku, ak si potrebujem zmenit datum nastupu???
je to mozne?

nemám skúsenost, no to už treba komunikovať podla mna s konkrétnym človekom v SP, kto má tvoju žiadosť a spýtať sa na to. Ak máš rozumný dôvod a ešte nevystavila rozhodnutie, tak sa snád dá.
lenkamt
16.08.11,19:32
nemám skúsenost, no to už treba komunikovať podla mna s konkrétnym človekom v SP, kto má tvoju žiadosť a spýtať sa na to. Ak máš rozumný dôvod a ešte nevystavila rozhodnutie, tak sa snád dá.
ďakujem, skúsim to... a rozumný dovod moze byt ze sa doktor pomylil ci asi nie? ja si chcem matersku posunut koli tomu aby mi vysla materska z toho najvyssieho základu...
lenkamt
16.08.11,19:40
Maximum z DNP to určite nebude, len rozdiel medzi príjmom zo zamestnania a maximom.

Len neviem ako pri dvoch žiadostiach docieliš nástup na materskú 1.10. - ako som písala vyššie. Krátením doby poberania materského viac prerobíš ako zarobíš.

Takže by som radšej volila to minimum a nástup 8 týždňov pred pôrodom. Príp. ešte nejakú PN-ku predtým, aby si ušetrila na platbách DNP.

V SP máš preplatok, choď požiadať o vrátenie.
ahoj o kolko by ma to ukratilo keby som isla na MD teda od 1.10.? o vela?
veronikasad
16.08.11,19:49
Dobrý den,
chcela by som vas pekne poprosit o radu. Od 01/2011 som na podpore. Pred tým som 4,5 roka bola zamestnana na TPP. Od 27.03.2010 som sa prihlasila ako dobrovolny platca nemocenskeho poistenia z maxima. Planujeme dieta. Keby som aj otehotnela a porodila začiatkom roka 2012 tak mam narok na materske lebo splnam lehotu 270 dni. Zaujima ma však ine. Lekar mi povedal že pojdem pravdepodobne na rizikove tehotenstvo, kedže mam nejaky splošteny tvar maternice. Tehotna by som zatial nemala byt. Ak si od uvedeneho datumu platim DNP a stalo by sa že by som bola v rannom štadiu tehotenstva (ak by sa podarilo otehotniet v blizkej dobe) donutena zostat doma, dostavala by som PN-ku z DNP? Toto moje platenie DNP bude mat vplyv na vyšku materskej ak si DNP planujem platit až do porodu, resp. dokedy by som si ju mala platit? Velmi pekne dakujem. Som z toho jelen. Na soc. poistovnu, odd. nemocenskeho poistenia som volala, ale nič mi neobjasnili.
ano, splňaš podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch, lebo do tejto doby sa ti započítava aj nem.poistenie zo zamestnania.

Ak by však PN-ka začala skôr ako po uplynutí 26 týždňov DNP, nemocenské budeš dostávať z minima.
brčko
17.08.11,07:59
bartosovakatka
ešte záleží, či si pred ukončením prac.pomeru nečerpala náhodou rodič.dovolenku, lebo tieto dni sa do potrebných 270dní nem.poistenia pre nárok na nemocneské nerátajú (len pre nárok na materské).
Ak splníš tých aspon 270dní nem.poistenia v období dva roky pred vznikom pn, nemáš na dnp nedoplatok a na pn nastúpiš najskôr na 183den dnp (po 26týž. od prihlásenia), tak bude nemocneské maximálne.

ako to bude v r.2012, ešte uvidíme podla schválených zmien najskôr v decembri, že budeme poznať presné znenie skôr, nepredpokladám.
brčko
17.08.11,08:06
tu mám od jednej mamičky inf= odpoved o priamo z poradne soc.poistovne, ako je to pri nástupe na md z DNP neskôr ako 6týž. pred pravdep. dnom pôrodu.
Tie dátumy som kvôli mamičke pozmenila, tak snád som zachovala správne výpočty medzi nimi. :)

výška dávky materské je 60 % denného vymeriavacieho základu, prípadne pravdepodobného vymeriavacieho základu.

Denný vymeriavací základ sa vypočíta ako podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistné v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo v kalendárnom roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Ak je dobrovoľne nemocensky poistená osoba nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom nároku na dávku nemocenské, výška nemocenskej dávky sa vypočíta z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ktorý je jedna tridsatina vymeriavacieho základu najmenej, ktorý platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (t. j. v súčasnosti 329,06 € : 30 x 60 % x počet dní v mesiaci).

Splnenie predpokladu nepretržitého trvania nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby (najmenej 26 týždňov) sa sleduje ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky, v prípade dávky materské najneskôr ku dňu, ktorý pripadá na začiatok 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu.

Na základe údajov vo Vašom podaní vyplýva, že ste dobrovoľne nemocensky poistená od 28. 3. 2011 a očakávaný termín pôrodu máte stanovený na deň 23. 10. 2011. Nárok na materské sa v tomto prípade bude posudzovať ku dňu 11. 9. 2011, a to aj v prípade, ak by ste si nárok na materské uplatnili neskôr.

Keďže ku dňu 11. 9. 2011 nesplníte podmienku 26 nepretržitého dobrovoľného nemocenského poistenia, výška dávky materské sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, teda z minimálneho vymeriavacieho základu.
brčko
17.08.11,08:11
ďakujem, skúsim to... a rozumný dovod moze byt ze sa doktor pomylil ci asi nie? ja si chcem matersku posunut koli tomu aby mi vysla materska z toho najvyssieho základu...

no neviem, u teba by bolo treba posunúť do o dosť dní a ak už bola žiadost podaná, tak neviem, neviem. Podla mna ti lekár o tolko dní neposunie termín pôrodu. Ak ide o pár dní, myslím nie je problém, no u teba je to dosť vela.

ak ak si posunieš len termín násutpu na md, tak vid môj predchádzajúci príspevok k výške materksého z dnp

a čo sa týka materského zo zamestnania, ak by si na md nastúpila neskôr ako 6týž. pred PTP, tak podla skutočného dátumu pôrodu by si sa zbytočne ukrátila na dobe poberania materksého, lebo podla terajších zákonov by si poberala materské len 28týž. od skutočného pôrodu + od neskoršieho nástupu na MD do pôrodu a nie už tých 34týždnov (jedine ak by si skutočne porodila až 6týž. po nástupe na md alebo neskôr, ale tak dlho by ta nenechali prenášať, predpokladám)
Napr. ak by si na md nastúpila o 3týž. neskôr, teda 3týž. pred ptp a porodila presne v termíne, tak by si sa ukrátila presne o 3týždne poberania materkého.
lenkamt
17.08.11,13:46
no neviem, u teba by bolo treba posunúť do o dosť dní a ak už bola žiadost podaná, tak neviem, neviem. Podla mna ti lekár o tolko dní neposunie termín pôrodu. Ak ide o pár dní, myslím nie je problém, no u teba je to dosť vela.

ak ak si posunieš len termín násutpu na md, tak vid môj predchádzajúci príspevok k výške materksého z dnp

a čo sa týka materského zo zamestnania, ak by si na md nastúpila neskôr ako 6týž. pred PTP, tak podla skutočného dátumu pôrodu by si sa zbytočne ukrátila na dobe poberania materksého, lebo podla terajších zákonov by si poberala materské len 28týž. od skutočného pôrodu + od neskoršieho nástupu na MD do pôrodu a nie už tých 34týždnov (jedine ak by si skutočne porodila až 6týž. po nástupe na md alebo neskôr, ale tak dlho by ta nenechali prenášať, predpokladám)
Napr. ak by si na md nastúpila o 3týž. neskôr, teda 3týž. pred ptp a porodila presne v termíne, tak by si sa ukrátila presne o 3týždne poberania materkého.
ďakujem za odpoveď
= ak som dobre porozumela tak v obydvoch prípadoch či už pri nástupe na MD 6tt pred PDP alebo 3TT pred PDP stále tá MD bude z minimálneho základu nakoľko to nezáleží od dátumu nástupu na MD ale od dňa pôrodu...to je malá pravdepodobnosť že by som prenášala o 3tt dlhšie... :(
ďakujem za pomoc, už viem že nabudúce si to musím platiť o niečo skôr... :)
brčko
17.08.11,15:06
ďakujem za odpoveď
= ak som dobre porozumela tak v obydvoch prípadoch či už pri nástupe na MD 6tt pred PDP alebo 3TT pred PDP stále tá MD bude z minimálneho základu nakoľko to nezáleží od dátumu nástupu na MD ale od dňa pôrodu...to je malá pravdepodobnosť že by som prenášala o 3tt dlhšie... :(
ďakujem za pomoc, už viem že nabudúce si to musím platiť o niečo skôr... :)

záleží či nastúpiš na md po uplynutí aspon 26týž. od prihlásenia na dnp a to NAJNESKôR!!! 6týž. pred pravdep. t ermínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské,

tj. na výšku materského z dnp nemá vplyv, či nastúpiš na md 6 alebo 3týž. pred ptp, aj tak sa posudzuje podla odpovede zo sp tých 26týž. k dátumu, ktorý pripadá na 6týž. pred PTP.
lenkamt
17.08.11,15:19
záleží či nastúpiš na md po uplynutí aspon 26týž. od prihlásenia na dnp a to NAJNESKôR!!! 6týž. pred pravdep. t ermínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské,

tj. na výšku materského z dnp nemá vplyv, či nastúpiš na md 6 alebo 3týž. pred ptp, aj tak sa posudzuje podla odpovede zo sp tých 26týž. k dátumu, ktorý pripadá na 6týž. pred PTP.
čiže pri PDP 20.10.2011 aj keby som si dala nástup na MD 1.10.2011 čo by bolo 26tt od 1.4.2011 tak sa ukrátim o 3tt MD ale na výšku MD to nebude mať aj tak vplyv?
vlastne mi ide o to že 1.10.2011 by som mala splnených 26tt pred nástupom na MD, ale ukratila by som sa o 3 tt z MD, a ako som hore čítala že aj keby som si uplatnila neskor narok na MD aj tak by to nezmenilo výšku MD...ze? iba ak by som si dala posunut termin porodu o 3tt...
MAISI
17.08.11,15:27
Tak ako to tu čítam, tak asi nevesta si zbytočne platí DNP v max. výške. Prosím Vás posúďte tento prípad.Od roku 2000 bola riadne zamestnaná do 31.12.2010 - teda 270 dní nemocenského poistenia splňa. Od 1.1.2011 bola evidovaná na úrade práce do 30.6.2011.
Od 10.7.2011 si platí DNP v max. výške nakoľko je tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je 31.1.2012. Nástup na materskú je 15.12.2011. Takže, keď musí splniť 26 týždňov do začiatku 6 týždňov pred pôrodom, tak to nespĺňa. Ale nebude sa jej vypočítavať materská z roku 2010, rok pred nástupom na materskú? Ďakujem.
brčko
17.08.11,15:41
Tak ako to tu čítam, tak asi nevesta si zbytočne platí DNP v max. výške. Prosím Vás posúďte tento prípad.Od roku 2000 bola riadne zamestnaná do 31.12.2010 - teda 270 dní nemocenského poistenia splňa. Od 1.1.2011 bola evidovaná na úrade práce do 30.6.2011.
Od 10.7.2011 si platí DNP v max. výške nakoľko je tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je 31.1.2012. Nástup na materskú je 15.12.2011. Takže, keď musí splniť 26 týždňov do začiatku 6 týždňov pred pôrodom, tak to nespĺňa. Ale nebude sa jej vypočítavať materská z roku 2010, rok pred nástupom na materskú? Ďakujem.


podla tej odpovede zo SP, čo som kopírovala veru, by musela nastúpiť na md po 26týž, teda až 8.1.2012 a teda jej ptp by musel byť neskorší ako má. A ani nevieme, aký zákon bude platiť v r.2012. Pri ptp 31.1.2012 vychádza 6týž. pred ptp na 20.12.2011. Materské z dnp sa jej bude rátať z pravdep. vz, tj. z dnp je to minimum vid Zákon o soc.poistení § 57 ods.1 písm. c) + ods.2.

Jedine ak sa pred nástupom na md zamestná u iného zamestnávatela ako pracovala v r.2010 a od vzniku tohto nového prac.pomeru do nástupu na md uplynie menej ako 90dní, tak sa jej bude rátať maaterské z vym.základu v r.2010 (ak na md nastúpi v r.2011) ale nerátal by sa vym.základ u toho istého zamestnávatela u ktorého nastúpi.

Ak by nový prac.pomer trval viac ako 90dní pred nástupom na md, tak by sa materské rátalo z vym.základu v tomto novom prac.pomere v rozhod.období.

potom ale treba doriešiť, či dnp nechať, či nie, asi podla počtu dni nem.poistenia v posledn. dvoch rokoch pred pôrodom, či vychádzajú dni na obe poistenia.
MAISI
17.08.11,15:58
podla tej odpovede zo SP, čo som kopírovala veru, by musela nastúpiť na md po 26týž, teda až 8.1.2012 a teda jej ptp by musel byť neskorší ako má. A ani nevieme, aký zákon bude platiť v r.2012. Pri ptp 31.1.2012 vychádza 6týž. pred ptp na 20.12.2011. Materské z dnp sa jej bude rátať z pravdep. vz, tj. z dnp je to minimum vid Zákon o soc.poistení § 57 ods.1 písm. c) + ods.2.

Jedine ak sa pred nástupom na md zamestná u iného zamestnávatela ako pracovala v r.2010 a od vzniku tohto nového prac.pomeru do nástupu na md uplynie menej ako 90dní, tak sa jej bude rátať maaterské z vym.základu v r.2010 (ak na md nastúpi v r.2011) ale nerátal by sa vym.základ u toho istého zamestnávatela u ktorého nastúpi.

Ak by nový prac.pomer trval viac ako 90dní pred nástupom na md, tak by sa materské rátalo z vym.základu v tomto novom prac.pomere v rozhod.období.

potom ale treba doriešiť, či dnp nechať, či nie, asi podla počtu dni nem.poistenia v posledn. dvoch rokoch pred pôrodom, či vychádzajú dni na obe poistenia.
Ďakujem za presné objasnenie. Asi skúsime zamestnať sa u jej manžela v s.r.o. aspoň na jeden mesiac pred nástupom na materskú. A dobre som nerozumela ako bolo myslené či vychádzajú dni na obe poistenia.
veronikasad
17.08.11,16:03
Ďakujem za presné objasnenie. Asi skúsime zamestnať sa u jej manžela v s.r.o. aspoň na jeden mesiac pred nástupom na materskú. A dobre som nerozumela ako bolo myslené či vychádzajú dni na obe poistenia.
Jeden mesiac ti nepomôže. Potrebuješ viac ako 90 dní. (môžeš byť aj na PN-ke).
MAISI
17.08.11,16:22
Jeden mesiac ti nepomôže. Potrebuješ viac ako 90 dní. (môžeš byť aj na PN-ke).
To som pochopila, že musí byť u nového zamestnávateľa zamestnaná viac ako 90 dní, ale ja som myslela, aby sa jej počítala materská z minulého roka (2010), nakoľko u posledného zamestnávateľa zarábala 900.-€. A ešte k tomu, že môže byť aj na PN. To znamená, že by išla na PN už dajme tomu v prvom mesiaci ako nastúpi u nového zamestnávateľa( s maximálnymi odvodmi) a tam bude zamestnaná viac ako 90 dní - teda na PN, bude dostávať maximálnu materskú?
brčko
17.08.11,17:55
To som pochopila, že musí byť u nového zamestnávateľa zamestnaná viac ako 90 dní, ale ja som myslela, aby sa jej počítala materská z minulého roka (2010), nakoľko u posledného zamestnávateľa zarábala 900.-€. A ešte k tomu, že môže byť aj na PN. To znamená, že by išla na PN už dajme tomu v prvom mesiaci ako nastúpi u nového zamestnávateľa( s maximálnymi odvodmi) a tam bude zamestnaná viac ako 90 dní - teda na PN, bude dostávať maximálnu materskú?

aké mala nem.poistenia v obd. cca 12/2009 doteraz?
Tana74
22.08.11,11:18
Neviem, či všetkému dobre rozumiem...

Má význam platiť dobrovoľné zdravotné poistenie ak plánujem otehotnieť, pri plate na TPP cca 900 - 1000 € v hrubom mesačne? Nepochopila som, či k tomu, čo platím z TPP môžem platiť ja dobrovoľné NP z max. sumy? :confused:
Okrem toho som SZČO, kde si platím len povinné odvody 109,07 €.
Ďakujem.
Katy a R
23.08.11,08:58
Tak ako to tu čítam, tak asi nevesta si zbytočne platí DNP v max. výške. Prosím Vás posúďte tento prípad.Od roku 2000 bola riadne zamestnaná do 31.12.2010 - teda 270 dní nemocenského poistenia splňa. Od 1.1.2011 bola evidovaná na úrade práce do 30.6.2011.
Od 10.7.2011 si platí DNP v max. výške nakoľko je tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je 31.1.2012. Nástup na materskú je 15.12.2011. Takže, keď musí splniť 26 týždňov do začiatku 6 týždňov pred pôrodom, tak to nespĺňa. Ale nebude sa jej vypočítavať materská z roku 2010, rok pred nástupom na materskú? Ďakujem.

podľa mňa je riešením ponechať DNP - aj keď teda tam bude nárok len z minima (zbytočne platí z maxima - mala sa hneď ako otehotnela prihlásiť!:mee:).
A zamestnať sa - aj na kratšiu dobu a ukončiť PP ... takto jej vznikne nárok na dávku v ochrannej lehote z poistenia zamestnanca.
v decembri nástup na MD - dať dve žiadosti o materské.
predpokladám, že od 1.7. je stále nezamestnaná?
MAISI
23.08.11,10:24
podľa mňa je riešením ponechať DNP - aj keď teda tam bude nárok len z minima (zbytočne platí z maxima - mala sa hneď ako otehotnela prihlásiť!:mee:).
A zamestnať sa - aj na kratšiu dobu a ukončiť PP ... takto jej vznikne nárok na dávku v ochrannej lehote z poistenia zamestnanca.
v decembri nástup na MD - dať dve žiadosti o materské.
predpokladám, že od 1.7. je stále nezamestnaná?
Áno je stále nezamestnaná. Ale musím všetko uviesť na správnu mieru. Ja som mala zle zapísaný dátum DNP s maximálnou výškou (10.7.2011) ale ona je poistená od 10.6.2011, takže spĺňa 26 týždňov DNP poistenia pred nástupom na materskú.(20.12.2011) a bude dostávať maximum.
A dajme tomu, že by sa ešte zamestnala tak ako píšete je možné, že by potom dostávala 2x materskú (1x z maxima z DNP a 1x zo zamestnania v ochrannej lehote?) Alebo je možné dostávať materskú len jeden krát a to maximum.
Xanti
23.08.11,10:32
Áno je stále nezamestnaná. Ale musím všetko uviesť na správnu mieru. Ja som mala zle zapísaný dátum DNP s maximálnou výškou (10.7.2011) ale ona je poistená od 10.6.2011, takže spĺňa 26 týždňov DNP poistenia pred nástupom na materskú.(20.12.2011) a bude dostávať maximum.
A dajme tomu, že by sa ešte zamestnala tak ako píšete je možné, že by potom dostávala 2x materskú (1x z maxima z DNP a 1x zo zamestnania v ochrannej lehote?) Alebo je možné dostávať materskú len jeden krát a to maximum.
Materské môžu byť aj z dvoch poistení, ale vždy len do maximálnej výšky. Takže je zbytočné aby sa zamestnávala.
MAISI
23.08.11,10:46
Materské môžu byť aj z dvoch poistení, ale vždy len do maximálnej výšky. Takže je zbytočné aby sa zamestnávala.
Myslela som si to, že keď je max. za DNP, že už viac nemôže dostať. Nejako ma zmiatla predchádzajúca odpoveď. Takže vďaka za utvrdenie.
nikulik
12.09.11,09:44
Ahojte, budem rada ak mi poradite, mam takyto pripad. Dva roky som bola zamestnanec v jednej firme,do konca r.2009.
Od 01.01.2010 - 31.08.2010 som bola na PN,ale v ochrannej dobe ešte.
Od 01.09.2010 - 31.08.2011 som bola zase zamestnana ale u iného zamestnavatela.
U tohto posledneho som bola od 13.03.2011PN,a to mi stale trva az kym nenastupim na MD, termin nastupu na MD je 24.09.2011. Termin pôrodu mam na 05.10.2011.
Dobrovolne nemoc.poistenie mam platene od 15.07.2011.
Len by som chcela vediet ci sa mi oplati platit to dobrovol.nemoc.poist. alebo nie. Na drak-ovi som pozerala a bol tam jeden priklad kde sa pisalo o tom, ze oplati sa mi, ze sa mi bude ratat materska aj z dobrov.NP, ze sice tam nie je 270 dni,teda nebude ale ze sa k tomu pripocita to riadne nemoc.poistenie kt. som platila ako zamestnanec. poradite mi prosim?
Od
Katy a R
12.09.11,10:01
Ahojte, budem rada ak mi poradite, mam takyto pripad. Dva roky som bola zamestnanec v jednej firme,do konca r.2009.
Od 01.01.2010 - 31.08.2010 som bola na PN,ale v ochrannej dobe ešte.
Od 01.09.2010 - 31.08.2011 som bola zase zamestnana ale u iného zamestnavatela.
U tohto posledneho som bola od 13.03.2011PN,a to mi stale trva az kym nenastupim na MD, termin nastupu na MD je 24.09.2011. Termin pôrodu mam na 05.10.2011.
Dobrovolne nemoc.poistenie mam platene od 15.07.2011.
Len by som chcela vediet ci sa mi oplati platit to dobrovol.nemoc.poist. alebo nie. Na drak-ovi som pozerala a bol tam jeden priklad kde sa pisalo o tom, ze oplati sa mi, ze sa mi bude ratat materska aj z dobrov.NP, ze sice tam nie je 270 dni,teda nebude ale ze sa k tomu pripocita to riadne nemoc.poistenie kt. som platila ako zamestnanec. poradite mi prosim?
Od
Však čo už teraz ti iné ostáva, keď za pár dní nastupuješ na materskú:confused: - len to už zaplatiť:). To by si musela (do zrušenie) zaplatiť - aj keď by si si neuplatnila nárok.
Ale oplatí sa :);):) - podľa výkladu SP ... treba dať dve žiadosti - aj ako DPO, aj ako zamestnanec v ochrannej lehote.
Pozor, aby si nemala nedoplatok! tento mesiac skontroluj a vyrovnaj, ak by náhodou bol :confused:
Predpokladám, že si platila poistné ako DPO aj počas PNky ..
doplnenie: http://www.porada.sk/t161172-materska-pri-subehu.html
posledné tri strany .. http://www.porada.sk/t165607-materska-2011-a.html
nikulik
12.09.11,10:13
Dakujem Katy, ale este sa opytam. Coznamena to ze co mi uz ostava? To keby som chcela zrusit tak nemozem kedykolvek? Ci sa plati za to zrusenie?
A aky nedoplatok mas na mysli?
KIA1
12.09.11,17:00
Dobry den,
Chcela by som sa zistit, ci budem mat narok na zvýšenú materskú z DNP. Termín porodu mam 8.1.2012. Od 6.5.2011 si platím DNP ako FO. To do termínu porodu nevychádza 270 dní, ale v soc. poist. mi povedali že sa započíta aj január 2010, ktorý som bola zamestnaná. Od 1.2. do 31.5. som bola reg. na úrade práce. A od 1.6.2011 vykonávam SZČO kde si platím len základné ZP. Zaujíma ma či sa to takto počíta.
Resp. keby som sa zamestnala trebárs 2 mes. este pred porodom ako by sa pocitala materská. Ďakujem
brčko
12.09.11,17:38
Dobry den,
Chcela by som sa zistit, ci budem mat narok na zvýšenú materskú z DNP. Termín porodu mam 8.1.2012. Od 6.5.2011 si platím DNP ako FO. To do termínu porodu nevychádza 270 dní, ale v soc. poist. mi povedali že sa započíta aj január 2010, ktorý som bola zamestnaná. Od 1.2. do 31.5. som bola reg. na úrade práce. A od 1.6.2011 vykonávam SZČO kde si platím len základné ZP. Zaujíma ma či sa to takto počíta.
Resp. keby som sa zamestnala trebárs 2 mes. este pred porodom ako by sa pocitala materská. Ďakujem

tak tebe to vychádza ozaj skoro na fest, rezerva 1den. Len ak by ti zaniklo dnp 31.12.2011 (ako znie návrh) a ty si dovtedy neporodila, treba to riešiť!!!

Predpokladám trvalo ti nem.poistenie zamestnanca celý január 2010, tj. až do 31.1.2010 (to je podstatné). Medzeru bez nem.poistenia máš 459dní (1.2.10-5.5.2011), vychádza to, ak je medzera max. 460dní (ak je priestup. rok v obd.2roky späť, tak 461)tj.
- ak by si porodila dajmetomu presne v termíne 8.1.2012, tak sa sleduje obdobie 8.1.2010-7.1.2012, v nom si poistená nem. 8.1.-31.1.2010 = 24dní + 6.5.11-7.1.12 =247dní, spolu 271dní

POZOr ale, ak by náhodou schválili zákon v znení ako navrhujú, tj. že by sa rušilo dnp k 31.12.2011 a ty si neporodila najneskôr 2.1.2012!!!! Potom by bolo treba konať a bez nového nem.poistenia, ktoré začne najneskôr 2.1. b y ti nárok nevznikol, lebo nesplnaš 270dní. Ale toto je tiež také háklivé a bolo by to dobré overiť cez poradnu soc.poistovne, no predpokladám, že nárok vznikne z nem.poistenia, čo trvalo v čase nástupu na md a nevadí, že po tomto ukončenom nem.poistení vznikne nové NP.
Či by si sa mohla prihlásiť na dnp aj v r.2012?? tiež otázne, lebo podla pôvodného návrhu to je možné len ak ti netrvá povinné nem.poistenie ale trvá povinné dôch.poistenie (a ak nemáš staršie dieťa do 6rokov, z ktorého by si bola povinne poistená štátom, tak sa toto neda ani dosiahnut). Je to komplikované a uvidíme, čo schvália poslanci nakoniec.

Možno?? by ti pomohlo nové krátokodobé nem.poistenie-súbežné s dnp (jediné možné je povinné np zamestnancaň, ktoré by bolo ukončené (neviem, či ukončenie by bolo treba do nástupu na md, či do pôrodu!?, no radšej do nástupu na MD) aj keby bolo súbežné s DNP (také sú niektoré vyjadrenia mamičiek, že to prirátali, aj ked ti to nezaručím!!!!!!). Takto by snád tieto dni ukončeného np k dnom dnp prirátali (ak by si porodila neskôr ako 2.1.2012 by si nejaké potrebovala).
Ale treba myslieť na to, že ak platíš z maxima, tak povinné NP zamestnanca znižuje vym.základ z DNP. A vlastne by bolo možné si uplatniť nárok na mataerské v ochr. lehote z tohto ukončeného np, no z neho by si predpokladám nesplnila podmienku 270dní.

No som zvedavá, čo nakoniec poriešiš :)
aby to dobre dopadlo a uff, snád som na niečo nezabudla. Ak áno, tak ma doplnte, či opravte. ;)
KIA1
12.09.11,17:48
Dakujem velmi pekne aj ked to budem musiet citat asi 30x kym to pochopim
brčko
12.09.11,17:50
Ahojte, budem rada ak mi poradite, mam takyto pripad. Dva roky som bola zamestnanec v jednej firme,do konca r.2009.
Od 01.01.2010 - 31.08.2010 som bola na PN,ale v ochrannej dobe ešte.
Od 01.09.2010 - 31.08.2011 som bola zase zamestnana ale u iného zamestnavatela.
U tohto posledneho som bola od 13.03.2011PN,a to mi stale trva az kym nenastupim na MD, termin nastupu na MD je 24.09.2011. Termin pôrodu mam na 05.10.2011.
Dobrovolne nemoc.poistenie mam platene od 15.07.2011.
Len by som chcela vediet ci sa mi oplati platit to dobrovol.nemoc.poist. alebo nie. Na drak-ovi som pozerala a bol tam jeden priklad kde sa pisalo o tom, ze oplati sa mi, ze sa mi bude ratat materska aj z dobrov.NP, ze sice tam nie je 270 dni,teda nebude ale ze sa k tomu pripocita to riadne nemoc.poistenie kt. som platila ako zamestnanec. poradite mi prosim?
Od

Tak to som aj ja zvedavá, aj ked myslím už niekto takýto pripad spomínal, no nik ti to nezaručí.
Ozaj, ak si už platila doteraz, tak je ti už jedno, či zaplatíš aj do 23.9. za tých 10dní ešte. Predpokladám platíš z minima, to nie je tak vela.

Predpokladám tvoj PTP je cca 5.11.2011. Ak porodíš v termíne 5.11.2011, tak sa sleduje obd. 5.11.2009-4.11.2011. V tomto období ti trval
PPč.1 ukončené 5.11.-31.12.2009 = 57dní
PPč.2 - ukončené-och.lehota 1.9.2010-31.8.2011 = 365dní
dnp - trvajúce 15.7.-4.11.2011 = 113dní
spolu 535dní = 270+265dní

neviem, či dni ukoneného NP (PPč.2) môžu brať dvakrát (pre nárok z ukončeného nem.poistenia v ochrannej lehote z pPč.2 a aj prirátať k trvajúcemu dnp). Ak je to možné, tak ti vznikne nárok z oboch nem.poistení. Ak nie, tak ti nárok nevznikne.

Bolo by fajn, ak by si potom dala vedieť, ako si dopadla;)
a hlavne zdravé bábätko
(to isté aj pre KIA)
KIA1
30.11.11,12:07
chcem sa spýtať na matersku z DNP.Práve som ostala tehotná a platím si DNP z najvyššieho vymeriav. základu. Nakoľko sa to teraz ma rušiť, neviem či mi to bude poisťovňa akceptovať a vyplácať materskú z DNP. Čo by ste mi poradili, aby som dostávala najvyššiu materskú.
Ďakujem
Xanti
30.11.11,12:14
Nič neruš KIA1
a čakaj, ak si tehotná teraz tak je šanca na max. materskú aj keby boli zmeny. Nič neruš!!!!!!
Napíš od kedy si platíš DNP, z akého VZ, a kedy je nástup na materskú a termín pôrodu.
vango
06.12.11,11:42
Aj ja by som chcela poradit. Ja si platim DNP od 2.5.2011 s najvyssieho zakladu.
Zaroven som zamestnana od roku 2004 s tym, ze v rokoch 2007-2009 som bola na MD a RD (viem, ze stacil platit rozdiel, ale co uz).
Termin porodu mam 5.3.2012 Nástup na MD mi vychadza 22. januára 2012. (do tohto dna nesplnam podmienku 270 DNP, chyba mi asi 6 dni - rata sa to do nastupu na MD alebo do terminu porodu?)
Bude mi vyplacana materska z najvyssieho VZ?

Dakujem
Katy a R
06.12.11,11:57
Aj ja by som chcela poradit. Ja si platim DNP od 2.5.2011 s najvyssieho zakladu.
Zaroven som zamestnana od roku 2004 s tym, ze v rokoch 2007-2009 som bola na MD a RD (viem, ze stacil platit rozdiel, ale co uz).
Termin porodu mam 5.3.2012 Nástup na MD mi vychadza 22. januára 2012. (do tohto dna nesplnam podmienku 270 DNP, chyba mi asi 6 dni - rata sa to do nastupu na MD alebo do terminu porodu?)
Bude mi vyplacana materska z najvyssieho VZ?

Dakujem
môžeš kľudne nastúpiť na materskú ... ráta sa do pôrodu:) ... podľa noviniek ti k 31.1. aj tak zrušia poistenie ... nechce sa mi počítať, malo by to stačiť .. ak by náhodou aj nestačilo, zrušia po 270tich dňoch najskôr;)
a môžeš si aj znížiť VZ na minimum teraz .. zmena bude platiť od 1.1.
tekvicka
07.12.11,12:44
Potrebovala by som tiez poradit ohladne DNP, pracujem a od 7/11 som si dala aj DNP v min. vyske. Urcite neplanujem ist teraz na MD ci PN, tak neviem, ako dalej. Ci to uplne zrusit a jednoducho ozeliet tie peniaze, co tam clovek dal a nic z toho - brala som to len ako poistku, ak by som bola dlhsie na PN niekedy ... . Je tu aj moznost, ze by som to zrusila teraz, opat sa prihlasila v januari 2012 a platila by som min. vysku. Ako by sa mi ratalo tych 270 dni? Od januara, ci by zaratali aj to predchadzajuce poistenie a aku sumu by som platila od 2/12 - tu minimalnu, ci by mi to automaticky zmenili po novom? Dakujem pekne za radu.
Xanti
08.12.11,11:10
Potrebovala by som tiez poradit ohladne DNP, pracujem a od 7/11 som si dala aj DNP v min. vyske. Urcite neplanujem ist teraz na MD ci PN, tak neviem, ako dalej. Ci to uplne zrusit a jednoducho ozeliet tie peniaze, co tam clovek dal a nic z toho - brala som to len ako poistku, ak by som bola dlhsie na PN niekedy ... . Je tu aj moznost, ze by som to zrusila teraz, opat sa prihlasila v januari 2012 a platila by som min. vysku. Ako by sa mi ratalo tych 270 dni? Od januara, ci by zaratali aj to predchadzajuce poistenie a aku sumu by som platila od 2/12 - tu minimalnu, ci by mi to automaticky zmenili po novom? Dakujem pekne za radu.Nemenila si prácu v posledných 2 rokoch? Ak áno, tak napíš od kedy si v novej práci. Napíš termín prihlášky na DNP.
mareko
09.12.11,13:22
Tak trocha mimo témy, nechcem zakladať novú :cool: Poisťovňa Dôvera žiadala odo mňa nedoplatok, no po podrobnom skúmaní som zistila, že mám vlastne preplatok, nakoľko som platila zdravotnej poisťovni odvody aj počas PN (poisťovňa ten údajný nedoplatok Rozhodnutím aj zrušila). Chcem sa opýtať, či mám nárok žiadať si vrátenie preplatku a v akej maximálnej lehote je to možné. Platí 10 ročná lehota? Ďakujem za odpovede :-)
ZuzanaM.
13.12.11,10:28
Dobry den. Som zamestnana na dobu neurcitu. Od marca 2009 som bola na materskej dovolenke a od septembra 2009 som na rodičovskej dovolenke, ktora mi ma trvat az do konca aprila 2012. Ale od 1.aprila 2011 si platim DNP (len rozdiel - 25 €, nie celu vysku, nakolko som stale zamestnana, aj ked momentalne do prace nechodim kvoli rodicovskej dovolenke). Momentalne som tehotna a na dalsiu matersku dovolenku by som mala nastupit 1.4.2012. Budem mat narok na maximalnu matersku, ked sa ma zrusit DNP? Alebo sa mi bude ratat predpokladany prijem zo zamestnania? Alebo sa mi vyrata vyska materskej z roku 2011? Dakujem za odpovede. Zuzana
Mila123
13.12.11,10:31
áno,budeš mať max MD (možno trošku menej) , za predpokladu, že zo zamestnania ti dajú predpokladaný zárobok a ty si uhrádzaš cca do max. VZ.....
max. VZ sa mení k 01012012, zvyšuje sa......
donna344
14.12.11,18:04
Dobrý večer!

No ja už nič nechápem... :( Začala som platiť nemocenksé v novembri 2011 aby som mala tych 270 dni. V máji 2012 budem rodiť, teda aby som dostala viac materskej dávky, mám či nemám ďalej platiť nemocenské? Mám dilemu aj kvôli tomu, že som sa dočitala, kto začal platiť ešte v roku 2011 nemocenksé, tak nato nebude mať vplyv zrušenie zákona. Je to pravda?
Ďakujem!
Xanti
14.12.11,18:09
Donna344
a začala si platiť po otehotnení? Alebo pred otehotnením to DNP? Lebo ak po otehotnení, a nemala si predtým ukončené zamestnanie tak naozaj platíš zbytočne. Lebo nesplníš podmienku 270 dní do pôrodu.
donna344
14.12.11,18:24
Začala som platiť po otehotnení. V máji 2012 budem rodiť, takže od máji 2010 som bola zamestnaná do 28. februára, a od marca 2011 som bola iba na dohode, takže aj evidovaná na úrade práce, a od novembra 2011 ma prijal zamestnávateľ na pracovnú zmluvu ale iba na min. mzdu, a preto som začala platit nemocenské.
Xanti
14.12.11,18:31
No podmienku 270 dní poistenia budeš mať splnenú ale len pri jednom poistení. Lebo ak som pochopila správne nastúpila si už tehotná do zamestnania.

V akej výške si začala platiť DNP?
donna344
14.12.11,18:37
Ano, po dohode sme podpísali riadnu pracovnu zmluvu, ked som už bola tehotná. DNP platim 40 eur mesačne, ale problém je v tom, že asi od 1. januára nebudem zamestnaná... Preto som začala platiť, aby som mala tych 270 dni.
Xanti
14.12.11,18:44
270 dní mať budeš, ale záleží z akého VZ. Lebo ak z DNP, tak musíš ho platiť 26 týždňov aby si mala vo vyššej výške materskú a kedže sme sa neujednotili, ako to vlastne je. Tak teraz veľmi nikto neporadí.

Na tvojom mieste by som platila dalej DNP, ak sa Ti zruší k 31.1.2012 zo zákona, tak by som sa na tvojom mieste poistila zase z takého istého VZ od 1.2.2012, aby som splnila podmienku 26 týždňov poistenia.
Ku dňu prihlášky na DNP si prirátaj 182 dní, a zistíš kedy Ti vznikne nárok na vyššiu materskú.
Lepšie sa Ti poradiť nedá, lebo ne píšeš konkretne dátumy.
donna344
14.12.11,18:52
:( Ja ti napíšem konkretne dátumy, len už v tom mam totálny chaos...
Od 1. novembra 2011 som zamestnaná, vtedy som už bola tehotná. DNP platím od 20. novembra.
Predtým som bola zamestnaná od 1.9.2008 do 28.2.2011. Medzi marcom a oktobrom 2011 som bola iba na dohode.
donna344
14.12.11,18:56
:( Ja ti napíšem konkretne dátumy, len už v tom mam totálny chaos... 
Od 1. novembra 2011 som zamestnaná, vtedy som už bola tehotná. DNP platím od 20. novembra.
Predtým som bola zamestnaná od 1.9.2008 do 28.2.2011. Medzi marcom a oktobrom 2011 som bola iba na dohode.
Xanti
14.12.11,18:58
A dátum pôrodu máš kedy? Resp. dátum nástupu na materskú. Lebo 182 deň mi vychádza na 19.5.2012.
donna344
14.12.11,19:01
Dátum pôrodu je cca 20. mája 2012.
Xanti
14.12.11,19:05
Hm... to by ťa nesmel lekár vypísať na materskú skôr ako 19.teho mája, ani porodiť by si skôr nemohla.

Môj názor, neoplatí sa Ti platiť DNP, nakoľko materskú si nezvýšiš, začala si to platiť priveľmi neskoro po otehotnení.

Materská Ti výjde minimálna z ochrannej lehoty či už z ukončeného zamestnania, alebo z ukončeného DNP. Dokonca ani z oboch Ti nevýjde, len z jedného. Uvidíš či niekto iný Ti s tým pomôže alebo niečo vymyslí.

Tebe by pomohlo už len sa zamestnať niekde na 3 mesiace na pracovnú zmluvu s čo najvyšším platom. Ale pozor zamestnanie by muselo trvať minimálne 90 dní.
donna344
14.12.11,19:08
Aha, chapem. Ďakujem Ti velmi velmi pekne!!!!!
Katy a R
14.12.11,19:16
Pre donna ... tak mohlo by byť materské ešte aj z obidvoch poistení ... Z DNP už ale len pravdepodobný VZ (neskoro si sa prihlásila 26 týždňov nestihneš:mee:).
Treba mať ale PP ... a tiež sa dá na dobrovoľný balík znovu prihlásiť - aj keď len na pár dní;););)
donna344
14.12.11,19:21
Takže by som mala mať od 1. januára nový pracovný pomer keď mi skonči to čo teraz mám? Takže teraz ani nemám platit DNP? Čo myslís pod tým dobrovolným balíkom?