avv
16.03.10,19:21
Zamýšľam kúpiť nehnuteľnosť, ktorú jej terajší majiteľ dostal darovaním. Podarilo sa mi zistiť, že tak urobil kvôli dlhom z podnikania, ktoré mal, aby o ne neprišiel v exekúcii.

Zároveň som sa dozvedel, že takýto postup je možné napadnúť na základe §42a Občianskeho zákonníka, kde sa píše "Odporovať možno právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobou jemu blízkou" (daroval to svojej manželke).

Darovanie sa udialo pred necelými tromi rokmi, predávajúci však nechce predaj zdržiavať, aby uplynula premlčacia lehota 3 roky. Ako by som sa mohol dozvedieť, či darovanie niekto nenapadol? Bolo by napadnutie hneď vyznačené v katastri plombou?

Ak by to bolo napadnuté až po podaní návrhu na kataster a teda po podpise kúpnej zmluvy, mohlo by ma to stále ohroziť? Kúpnu cenu sme sa dohodli vyplatiť po podaní návrhu.

A je teoreticky možné napadnúť darovanie, aj ak už bola nehnuteľnosť predaná a prevod vložený do katastra?

Ďakujem za všetky rady!
Mgr.Shrek
16.03.10,19:30
Zamýšľam kúpiť nehnuteľnosť, ktorú jej terajší majiteľ dostal darovaním. Podarilo sa mi zistiť, že tak urobil kvôli dlhom z podnikania, ktoré mal, aby o ne neprišiel v exekúcii.

Zároveň som sa dozvedel, že takýto postup je možné napadnúť na základe §42a Občianskeho zákonníka, kde sa píše "Odporovať možno právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobou jemu blízkou" (daroval to svojej manželke).

Darovanie sa udialo pred necelými tromi rokmi, predávajúci však nechce predaj zdržiavať, aby uplynula premlčacia lehota 3 roky. Ako by som sa mohol dozvedieť, či darovanie niekto nenapadol? Bolo by napadnutie hneď vyznačené v katastri plombou?

Ak by to bolo napadnuté až po podaní návrhu na kataster a teda po podpise kúpnej zmluvy, mohlo by ma to stále ohroziť? Kúpnu cenu sme sa dohodli vyplatiť po podaní návrhu.

A je teoreticky možné napadnúť darovanie, aj ak už bola nehnuteľnosť predaná a prevod vložený do katastra?

Ďakujem za všetky rady!

Zo znenia spomínaného § 42a z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník je jasné, že ak dlžník odporovacou žalobou napadne právny úkon, súd môže určiť, že daný právny úkon je neúčinný, ergo ako keby sa vôbec nestal.

Ďalej by bolo dobré vedieť, či vlastníkom darovanej nehnuteľnosti bol len jeden manžel, alebo nehnuteľnosť patrila do BSM.
Ak patrila do BSM, tak k darovaniu z právneho hľadiska nedošlo, lebo Najvyšší súd SR vyslovil, že každý z manželov má vlastnícke právo k celej veci (patriacej do BSM) a svoje spoluvlastnícke právo z bezpodielového vlastníctva nemôže previesť na druhého manžela, a to ani darovacou zmluvou. Isteže, prax pripúšťa bežné darovanie vecí, ktoré kúpil manžel druhému manželovi zo svojich pracovných príjmov, napríklad k sviatku či k výročiu. Tie nadobudne obdarovaný manžel do svojho osobného vlastníctva. Zakúpenie bežných darov – aj keď z prostriedkov patriacich do BSM – tu nemožno tak rigorózne vykladať.
Inak je darovanie, pochopiteľne, možné v prípade vecí nepatriacich do BSM, teda takých, ktoré sú v samostatnom oddelenom majetku jedného z manželov, ako aj tých, ktoré majú manželia v podielovom spoluvlastníctve (tu by manžel daroval druhému manželovi svoj spoluvlastnícky podiel).
V právnej praxi sa však ustálil názor, že ak dar pochádza z majetku patriaceho do BSM, nemôže prísť platne k darovaniu.
( http://financie.etrend.sk/pravo/otazka-darovania-medzi-manzelmi.html )

Ak by si uzavrel kúpnu zmluvu s predávajúcim a následne by bol tento právny úkon úspešne odporovaný na súde, tak máš právo na vrátenie celej kúpnej ceny a rovnako aj na náhradu škody. Tohto sa však budeš musieť domáhať na súde.

Moja rada: Ruky preč. Aspoň kým neuplynú tri roky.
avv
17.03.10,05:16
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Nehnuteľnosť nepatrila do BSM, manžel ju zdedil.

Skúsim teda požiadať, že sa počká na uplynutie 3 rokov od podpisu tej darovacej zmluvy (je to asi o mesiac). Ako si však po tom mesiaci potvrdím, že tá darovacia zmluva nebola napadnutá? Existuje nejaký register exekúcií alebo súdnych sporov? Alebo ako by som sa mohol získať kontakt na exekútora, ktorý vymáha ich dlžoby?


Ak by si uzavrel kúpnu zmluvu s predávajúcim a následne by bol tento právny úkon úspešne odporovaný na súde, tak máš právo na vrátenie celej kúpnej ceny a rovnako aj na náhradu škody. Tohto sa však budeš musieť domáhať na súde.
Právo mám, ale u takých ľudí neviem, či bude z čoho. Mimochodom, trvajú na platbe v hotovosti, nie prevodom...
Mgr.Shrek
17.03.10,05:46
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Nehnuteľnosť nepatrila do BSM, manžel ju zdedil.

Skúsim teda požiadať, že sa počká na uplynutie 3 rokov od podpisu tej darovacej zmluvy (je to asi o mesiac). Ako si však po tom mesiaci potvrdím, že tá darovacia zmluva nebola napadnutá? Existuje nejaký register exekúcií alebo súdnych sporov? Alebo ako by som sa mohol získať kontakt na exekútora, ktorý vymáha ich dlžoby?


Právo mám, ale u takých ľudí neviem, či bude z čoho. Mimochodom, trvajú na platbe v hotovosti, nie prevodom...

Neviem ti povedať, či je možné zistiť, či darovanie bolo odporované. Ale kúpnu zmluvu by som podpisoval pred notárom alebo právnikom. Oni majú v týchto prípadoch povinnosti zistiť, či to nie je podvodné konanie a následné zodpovedajú za to, ak by to bol podvod.

Peniaze na ruku, to nie je dobrý nápad. Ja osobne by som nič také nerobil, hlavne, keď je to s nimi také aké je. Znova by som to riešil formou notárskej úschovy alebo trval na zaplatení prevodom. 30% pri podpise zmluvy a zvyšok po vklade vlastníckeho práva na LV.
avv
17.03.10,06:41
Ale kúpnu zmluvu by som podpisoval pred notárom alebo právnikom. Oni majú v týchto prípadoch povinnosti zistiť, či to nie je podvodné konanie a následné zodpovedajú za to, ak by to bol podvod.

Čo som študoval po internete, tak notár zodpovedá len za overenie totožnosti zmluvných strán a za správnosť zmluvy samotnej, nie za predchádzajúce zmluvy. Je notár povinný skúmať spôsob nadobudnutia majetku? Bol som sa pýtať u notára, že stačí priniesť aktuálny LV s drahším kolkom. Možnosť napadnutia predchádzajúceho darovania veriteľom predávajúceho asi nie je povinný skúmať. Predávajúci má pozemok na LV bez tiarch a plomby, a to notárovi stačí. Alebo sa mýlim?
Mgr.Shrek
17.03.10,06:49
Čo som študoval po internete, tak notár zodpovedá len za overenie totožnosti zmluvných strán a za správnosť zmluvy samotnej, nie za predchádzajúce zmluvy. Je notár povinný skúmať spôsob nadobudnutia majetku? Bol som sa pýtať u notára, že stačí priniesť aktuálny LV s drahším kolkom. Možnosť napadnutia predchádzajúceho darovania veriteľom predávajúceho asi nie je povinný skúmať. Predávajúci má pozemok na LV bez tiarch a plomby, a to notárovi stačí. Alebo sa mýlim?

No pokiaľ na LV nie je plomba a ani žiadne ťarchy, tak exekúcia ešte nezačala, ergo ani darovacia zmluva nebola odporovaná. ech ti ukážu darovaciu zmluvu, alebo na LV si zisti dátum nadobudnutia vlastníckeho práva k nehnuteľnosti a po uplynutí 3 rokov kúp.
Ale pozor. Lehoty začínajú plynúť dňom nasledujúcim po dni rozhodnej udalosti, teda ak daroval X.X.2007, tak lehota začala plynúť X+1.X.2007
avv
17.03.10,07:11
Asi tak veru urobím. Ja sa snažím byť poctivý a kupovať od človeka v dlhoch, mimochodom zastupovaný právnikom, ktorý má 6-ročný dlh voči Sociálnej poisťovni, nemusím. Mám síce o ten pozemok za týchto podmienok záujem, ale nie je to posledný pozemok na svete... Napíšem, či to prijali (počkať mesiac + týždeň).

Dobrá rada stojí groš - ak chcete, pošlite číslo účtu, ocením aj takto. Ďakujem!
Mgr.Shrek
17.03.10,08:05
Asi tak veru urobím. Ja sa snažím byť poctivý a kupovať od človeka v dlhoch, mimochodom zastupovaný právnikom, ktorý má 6-ročný dlh voči Sociálnej poisťovni, nemusím. Mám síce o ten pozemok za týchto podmienok záujem, ale nie je to posledný pozemok na svete... Napíšem, či to prijali (počkať mesiac + týždeň).

Dobrá rada stojí groš - ak chcete, pošlite číslo účtu, ocením aj takto. Ďakujem!

avv pokiaľ to je takto ako píšeš, tak potom sa na ten pozemok vykašli a máš istotu a pokoj. Vzhľadom na to, že ja osobne neviem, ako prebiehajú exekúcie a aký je postup exekútorov, nešiel by som do toho a radšej by som hľadal niečo iné.
mimotemyA s tým číslom účtu si ma pobavil:):) Ale ďakujem za ponuku. Odmenou mi bude, ak sa nedostaneš do problémov:)
avv
17.03.10,08:51
No tak moje podmienky zamietli, tak z kšeftu nebude nič. Vraj právnik, čo mi radí, má vrátiť diplom a že robím ceremónie (ale to vraveli už aj predtým, keď tvrdili iné právne bludy). A vydávajú sa za právnikov, ale titul JUDr. nemajú. Ale zákazky zrejme majú, čo som zachytil z telefonátov počas našich rokovaní. A vraj majú aj iného kupcu, tak som zvedavý, kto sa objaví na LV.

Možno by ten kšeft aj dopadol dobre (2,9 roka to nikto nenapadol, tak už asi nenapadne) a pomoc klientom a sebe pri vyhýbaní sa dlhom patrí medzi bežnú činnosť právnikov, ale radšej sa takýmto obchodom vyhnem. A ich podráždené reakcie ma v tom len utvrdili.

Meno právnika prípadným záujemcom pošlem súkromne, aby sa mu vyhli, neviem, či by som nemohol mať problémy, keby som tu jeho meno napísal... Ale v zásade, možno záujmy svojich klientov zastupuje dobre...
Mgr.Shrek
17.03.10,09:42
No tak moje podmienky zamietli, tak z kšeftu nebude nič. Vraj právnik, čo mi radí, má vrátiť diplom a že robím ceremónie (ale to vraveli už aj predtým, keď tvrdili iné právne bludy). A vydávajú sa za právnikov, ale titul JUDr. nemajú. Ale zákazky zrejme majú, čo som zachytil z telefonátov počas našich rokovaní. A vraj majú aj iného kupcu, tak som zvedavý, kto sa objaví na LV.

Možno by ten kšeft aj dopadol dobre (2,9 roka to nikto nenapadol, tak už asi nenapadne) a pomoc klientom a sebe pri vyhýbaní sa dlhom patrí medzi bežnú činnosť právnikov, ale radšej sa takýmto obchodom vyhnem. A ich podráždené reakcie ma v tom len utvrdili.

Meno právnika prípadným záujemcom pošlem súkromne, aby sa mu vyhli, neviem, či by som nemohol mať problémy, keby som tu jeho meno napísal... Ale v zásade, možno záujmy svojich klientov zastupuje dobre...

Hmm...tak to mi ešte nik neporadil, aby som vrátil diplom. Vidím, že sú znalí právnych predpisov :D:D
Vykašli sa na to. Vidno, že sa s predajom ponáhľajú, keďže ti vytkli ceremónie. Platenie prevodom je bežná vec, rovnako aj platenie postupne a nie naraz.
Ich právnik za nič nemôže. Riadi sa ich pokynmi. A koľko právnikov, toľko názorov. Preto je § taký pokrútený.:D
elaurie
17.03.10,13:59
No tak moje podmienky zamietli, tak z kšeftu nebude nič. Vraj právnik, čo mi radí, má vrátiť diplom a že robím ceremónie (ale to vraveli už aj predtým, keď tvrdili iné právne bludy). A vydávajú sa za právnikov, ale titul JUDr. nemajú. Ale zákazky zrejme majú, čo som zachytil z telefonátov počas našich rokovaní. A vraj majú aj iného kupcu, tak som zvedavý, kto sa objaví na LV.

Možno by ten kšeft aj dopadol dobre (2,9 roka to nikto nenapadol, tak už asi nenapadne) a pomoc klientom a sebe pri vyhýbaní sa dlhom patrí medzi bežnú činnosť právnikov, ale radšej sa takýmto obchodom vyhnem. A ich podráždené reakcie ma v tom len utvrdili.

Meno právnika prípadným záujemcom pošlem súkromne, aby sa mu vyhli, neviem, či by som nemohol mať problémy, keby som tu jeho meno napísal... Ale v zásade, možno záujmy svojich klientov zastupuje dobre...

Robia na Teba iba psychický nátlak, keby mali iného kupca, nemali by dôvod byť podráždení... O dôvod viac sa takejto kúpe vyhnúť...