fejton
17.03.10,00:03
Ahojte chcel by som sa opytat, sme nova spolocnost s.r.o. a chcel by som prijat do zamestnania studentov ale aj pracujucich ludi cisto na dohodu 350 hodin rocne. Ake odvody by sa platili za nich? A platim ja nejake odvody za seba ako zamestnavatel pokial som dennim studentom este? Ako to je pokial mi napriklad aj student donesie potvrdenie o navsetve skoly? Treba tychto ludi prihlasit do poistovne hned? Velmi pekne dakujem za odpoved.
Peto.
Stina
17.03.10,04:11
Ahojte chcel by som sa opytat, sme nova spolocnost s.r.o. a chcel by som prijat do zamestnania studentov ale aj pracujucich ludi cisto na dohodu 350 hodin rocne. Ake odvody by sa platili za nich? A platim ja nejake odvody za seba ako zamestnavatel pokial som dennim studentom este? Ako to je pokial mi napriklad aj student donesie potvrdenie o navsetve skoly? Treba tychto ludi prihlasit do poistovne hned? Velmi pekne dakujem za odpoved.
Peto.

Pri pracovnoprávnom vzťahu na základe "dohody" :
- zamestnávateľ odvádza do SP 0,25 % VZ na garančné poistenie a 0,8 % VZ na úrazové poistenie do ZP neplatí odvody,
- zamestnanec neplatí odvody do SP a tak isto neplatí preddavky do ZP.
odvedieš len daň z príjmu zo závislej činnosti.
Ty za seba platíš podľa toho, či máš uzatvorenú pracovnú zmluvu alebo dohodu.
rodina1
17.03.10,04:55
Ešte by som doplnila Stinu, so študentami môžeš uzatvoriť Dohodu o brigádnickej práci študentov, na základe ktorej nemôžu študenti vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času (ZP § 226a).
Ak budú tvoji zamestnanci vykonávať opakovanú činnosť, bolo by vhodnejiše uzatvoriť s nimi Dohodu o pracovnej činnnosti - ZP § 228a.
Než uzatvoríš s kýmkoľvek PP, možno by bolo vhodné preštudovať aj Zákonník práce.
fejton
17.03.10,10:23
cize pokial ja niesom zamestnany tak platim iba klasicku dan zo zisku na konci roka. Pokial by sa jednalo o pracu kde by doucovali tak by bolo vhodnejsie ktora dohoda pokial by odpracovali tak okolo 5 hodin tyzdenne?
Mam to chapat tak ze ci by sa jednalo o studenta alebo pracujuceho cloveka ( nestudenta ) tak sa plati za kazdeho z jeho celkoveho prijmu mesacneho vzdy 0.8 a 0.25% hej?
Dakujem za odpovede :)
Nutricia
17.03.10,10:26
ak by to bolo do 10 hod týždenne tak dohodu o pracovnej činnosti.

Ktokolvek zamestnaný na dohodu za neho platí zamestnávatel odvody do SP 0,25% na GF a 0,8% na ÚP. Z odmeny odvedie zamestnávatel dan 19%,podla výšky príjmu bud preddavkovú alebo zrážkovú ak nie je podpísané vyhlásenie.
fejton
17.03.10,12:24
Dakujem pekne. Tie odvody ktore platim savpocitaju z ktorej sumu, vedeli by ste mi uviest nejaky priklad?
Nutricia
17.03.10,13:21
z odmeny ktorú dostane v GF je to max z 1084,55 Eur. ÚP je neobmedzená výška.
MGiti
09.04.10,07:46
Dobrý deň, možno je moja otázka banálna, ale rada by som mala istotu pri výpočte mzdy. Chcela by som si len upresniť, že keď mám zamestnaného dôchodcu na Dopč, či je tam hranica na mzdové ohodnotenie. Vedúci tomuto zamestnancovi totiž chce dať aj odmenu za dobre odvedenú prácu a tak by mzda vychádzala nad 300,- €. Podľa môjho názoru mzdu môže mať v tejto výške, ale chcela by som vedieť názory a poznatky aj niekoho kto s tým má väčšie skúsenosti ako ja. Ďakujem
Timka1
09.04.10,07:50
Dobrý deň, možno je moja otázka banálna, ale rada by som mala istotu pri výpočte mzdy. Chcela by som si len upresniť, že keď mám zamestnaného dôchodcu na Dopč, či je tam hranica na mzdové ohodnotenie. Vedúci tomuto zamestnancovi totiž chce dať aj odmenu za dobre odvedenú prácu a tak by mzda vychádzala nad 300,- €. Podľa môjho názoru mzdu môže mať v tejto výške, ale chcela by som vedieť názory a poznatky aj niekoho kto s tým má väčšie skúsenosti ako ja. Ďakujem

nie je obmedzená výška odmeny na DoPČ

na okraj - pokiaľ je ten dôchodca starobný a bol aj k 1.1. nemá nárok na NČ
truch
09.04.10,07:54
Ešte na doplnenie. ak budeš prijímať ľudí na dohodu, musíš ich prihlásiť v Soc.poisťovni, najneskôr deň pred vznikom.
MGiti
09.04.10,07:55
Diky Timka
mariana11
09.04.10,07:55
Výška odmeny nie je obmedzená. Ale je dobré ak za celý rok nepresiahne sumu z ktorej sa daň neplatí. Teraz je to 2012,85€. Teda, ak by to bolo približne v takej sume, lebo by bola škoda kôli napriklad 10 euram navyše prísť o možnosť vrátenia dane napriklad 300 eur pri podaní daňového priznania.
JM1968
07.07.10,07:45
Zdravím, práve som sa dozvedela, že žiak strednej školy nie je to isté ako študent a teda nemá mať uzavretú Dohodu o brig.práci, ale Dohodu o prac.činnosti. Prosím skúsenejších o radu, dnes som jedného 17ročného prihlasovala, od zajtra príde, či mu prerobiť zmluvu alebo nie. Ďakujem, nestíham moment.študovať zákonník práce, chcú po mne výplaty pred dovolenkami.
katka50
07.07.10,07:56
Zdravím, práve som sa dozvedela, že žiak strednej školy nie je to isté ako študent a teda nemá mať uzavretú Dohodu o brig.práci, ale Dohodu o prac.činnosti. Prosím skúsenejších o radu, dnes som jedného 17ročného prihlasovala, od zajtra príde, či mu prerobiť zmluvu alebo nie. Ďakujem, nestíham moment.študovať zákonník práce, chcú po mne výplaty pred dovolenkami.
Zákonník práce § 227

Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
(1)Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.
(2)Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3)Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.


Štatút študenta stráca ukončením školy.
Monika Kováčová
07.07.10,07:57
Zdravím, práve som sa dozvedela, že žiak strednej školy nie je to isté ako študent a teda nemá mať uzavretú Dohodu o brig.práci, ale Dohodu o prac.činnosti. Prosím skúsenejších o radu, dnes som jedného 17ročného prihlasovala, od zajtra príde, či mu prerobiť zmluvu alebo nie. Ďakujem, nestíham moment.študovať zákonník práce, chcú po mne výplaty pred dovolenkami.
žiak ZŠ aj študent SŠ a VŠ sú v zmysle zákona študentami, uzatvárame s nimi Dohodu o brigádnickej práci študentov - odkiaľ si sa dozvedela, že stredoškolský študent nie je študent?
JM1968
07.07.10,07:58
motala som sa na Drakovi...p.Mihál povedali....
Ďakujem Vám všetkým, pekný deň
Monika Kováčová
07.07.10,07:59
motala som sa na Drakovi...p.Mihál povedali....
:confused: neverím... pán Mihál hovoria, že študent je aj študent SŠ :)
JM1968
07.07.10,08:06
:confused: neverím... pán Mihál hovoria, že študent je aj študent SŠ :)
moje schopnosti prilepiť sem stránku sú mizivé, ale je to téma Drak-
Dohoda o brigádnickej práci študentov - kto je "študent"?

Autor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67)
príspevok 12 z 10.6.2010 že kontrola z Inšpektorátu práce môže narobiť problémy....

Dúfam, že som niečo nepoplietla, som v časovom strese....
katka50
07.07.10,08:12
moje schopnosti prilepiť sem stránku sú mizivé, ale je to téma Drak-
Dohoda o brigádnickej práci študentov - kto je "študent"?

Autor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67)
príspevok 12 z 10.6.2010 že kontrola z Inšpektorátu práce môže narobiť problémy....

Dúfam, že som niečo nepoplietla, som v časovom strese....
Ono je to troška vytrhnuté z kontextu. p. Mihál len reagoval na citáciu zákona o stredných školách, kde sa nepoužíva slovo študent, ale žiak.
Monika Kováčová
07.07.10,08:12
Čítala som to :)


Dobrý deň, prosím ako teda zamestnať žiaka strednej školy, aby to bolo OK, na dohodu o prac.činnosti?


Nenapíšem nič nové - zamestnajte ho na DoBPŠ.
JM1968
07.07.10,08:20
Čítala som to :)
Ďakujem veľmi pekne, takže nič nemusím prerábať, ste super:)
LUBY
07.07.10,08:59
Výška odmeny nie je obmedzená. Ale je dobré ak za celý rok nepresiahne sumu z ktorej sa daň neplatí. Teraz je to 2012,85€. Teda, ak by to bolo približne v takej sume, lebo by bola škoda kôli napriklad 10 euram navyše prísť o možnosť vrátenia dane napriklad 300 eur pri podaní daňového priznania.
teraz som narazila na túto odpoveď a nechápem, veď napr.
citujem p. Mihála
NAJČASTEJŠIE OTÁZKY ŠTUDENTOV

Otázka

Môžem si v daňovom priznaní odpočítať od základu dane celých 4025,70 €, ak som pracoval len niekoľko mesiacov v roku?

Odpoveď

Áno. Suma nezdaniteľnej časti je 4025,70 € bez ohľadu na to, či ste pracovali jedeň deň alebo 365 (http://www.porada.sk/t59492-365-ostatne-zavazky-voci-spolocnikom-a-clenom.html) dní.
Tweety
07.07.10,09:01
teraz som narazila na túto odpoveď a nechápem, veď napr.
citujem p. Mihála
NAJČASTEJŠIE OTÁZKY ŠTUDENTOV

Otázka

Môžem si v daňovom priznaní odpočítať od základu dane celých 4025,70 €, ak som pracoval len niekoľko mesiacov v roku?

Odpoveď

Áno. Suma nezdaniteľnej časti je 4025,70 € bez ohľadu na to, či ste pracovali jedeň deň alebo 365 (http://www.porada.sk/t59492-365-ostatne-zavazky-voci-spolocnikom-a-clenom.html) dní.
Čo je na tomto príspevku na nepochopenie? Ja na ňom nič nevidím.
LUBY
07.07.10,09:14
" Ale je dobré ak za celý rok nepresiahne sumu z ktorej sa daň neplatí. Teraz je to 2012,85€."

Tu je podľa mňa napísané, že výška odmeny z ktorej sa daň neplatí - teda dá sa odpočítať, je 2012,85€. Daň sa predsa neplatí z celej výšky sumy, ktorá je odpočítateľná, alebo zle čítam?
To zn., že študent zarobí za rok 4000 €, z tejto sumy zaplatí daň 760 € a po podaní daňového priznania sa mu daň vráti v plnej odvedenej výške.
Monika Kováčová
07.07.10,09:42
" Ale je dobré ak za celý rok nepresiahne sumu z ktorej sa daň neplatí. Teraz je to 2012,85€."

Tu je podľa mňa napísané, že výška odmeny z ktorej sa daň neplatí - teda dá sa odpočítať, je 2012,85€. Daň sa predsa neplatí z celej výšky sumy, ktorá je odpočítateľná, alebo zle čítam?
To zn., že študent zarobí za rok 4000 €, z tejto sumy zaplatí daň 760 € a po podaní daňového priznania sa mu daň vráti v plnej odvedenej výške.

LUBY, mariana odpovedala na prísp. od Timka - týkal sa starobných dôchodcov. Pozri prísp. 8+9 . Prísp. 11 si citovala (časť).
LUBY
07.07.10,10:12
už je to jasné:)