ve-ge
17.03.10,06:35
Dobry den, potrebujem radu doslova "po lopate", kedze som v zahradkarstve absolutne neznaly. Potrebujem vyriesit jeden problem, a to taky, ze sme kupili dom na uzkom pozemku a po dlzke pozemku mame hranicu ohranicenu nie plotom ale starym znicenym domom a drevenou pajtou suseda. Dost to kazi dojem a spati. Chcel by som urobit nejaku konstrukciu rovnobezne s touto "zrucaninou" (ocelove stlpiky do zeme a vodorovne natiahnuty drot medzi nimi) a zasadit nejaku popinavu drevinu-rastlinu. Najskor som uvazoval bez konstrukcie, aby sa to tahalo po susedovom dome, ale sused by sa mohol hnevat a to nechcem, aj ked to vyuziva len ako chalupu raz za dva tyzdne. Okna ku mne do dvora nema, takze mu tienit nebudem. Neviem ale vobec aky druh dreviny je na to vhodny a ako sa to sadi (rozostupy, hlbka,...) a kedy. Orientacia tejto konstrukcie bude na sever, kedze od juhu ho bude po cely den tienit ten dom, ktory chcem zakryt. Dlzka by mala byt okolo 40 metrov a do vysky 3 metrov. Bol by som rad keby to rychlo vyrastlo a bolo nenarocne na udrzbu-okrem strihania. Moze to byt aj kvitnuce. Za kazdu radu vopred dakujem.
555555
17.03.10,06:35
Dobrý deň. Som už nejaký čas kamarátka so záhradou.Doporučujem klasický brečtan.Rastie neuveriteľne rýchlo,je zelený aj v zime.Časom jeho stonky zhrubnú na riadnu hrúbku.Zachytáva sa uponkami a ako píšete musí byť vedený ne kovovej opore,pretože ak sa ťahá na ommietke spôsobí jej problémy.Brečtan bol už oddávna používaný v Anglicku na starých rodinných sídlach. Ak nájdem nejaký obrázok,prilepím,sem.Veľa zdaru.
ve-ge
17.03.10,06:43
Dakujem za radu, este by som rad vedel ako sa vysadza- ako daleko od seba, kolko do metra, ci v jednom rade alebo vo viacerych, atd. A kolko to asi stoji a ci je bezne v predaji v zahrad. skolkach. Aky typ je konkretne najvhodnejsi? A neprerastie ma to ako burina? Kvitne brectan? Nie je jedovaty?-mam miniponika, preto ta otazka. Dakujem za odpovede na moje detske otazky.
555555
17.03.10,06:54
Myslím,že trochu jedovatý je,teda dosť,ale pripájam nejaké obrázky a stránky o tom.
aviator
17.03.10,10:09
Dobrý deň. Som už nejaký čas kamarátka so záhradou.Doporučujem klasický brečtan.Rastie neuveriteľne rýchlo,je zelený aj v zime.Časom jeho stonky zhrubnú na riadnu hrúbku.Zachytáva sa uponkami a ako píšete musí byť vedený ne kovovej opore,pretože ak sa ťahá na ommietke spôsobí jej problémy.Brečtan bol už oddávna používaný v Anglicku na starých rodinných sídlach. Ak nájdem nejaký obrázok,prilepím,sem.Veľa zdaru.
Brečtan nemá úponky, ale korienky, ktorými sa chytí na stenu. Na konštrukciu sa chytá zle, aj na husté pletivo ho treba dosť presviedčať. Bolo by ho treba priväzovať.
Na konštrukciu sú lepšie ovíjavé popínavky, jediná vždyzelená je lonicera henrii, niekedy listy vydržia aj na akebii,z opadavých napríklad wistéria, clematis, opadavé lonicery, aristolochia. Každá s tých rastlín je iná, odporúčam nájsť si o nich niečo /obrázky, nároky/ na vyhľadávačoch.
Konštrukciu treba hlavne pevnú, záťaž od vetra je značná a niektoré tie popínavky sú dosť ťažké /wisteria/. Drôty /hrubšie/ by som dal tak každých 30 cm na výšku.
Super by bola aj betonárska oceľ, keď nevadí hrdza alebo prácne natieranie.
Držím palce.
ve-ge
18.03.10,09:33
Dakujem za rady, pozrel som si vsetky rastliny, ktore ste mi odporucali a natrafil som na popinave ruze. tie by sa mi pacili najviac, pisu ze su nenarocne, ale nepisu za ako dlho narastie do dvojmetrovej vysky a ako husto sa sadi. neviete mi niekto poradit? dakujem.
wabi
18.03.10,19:27
Ruže sú fajn len sa samé neťahajú, treba ich podopierať, majú kopec škodcov a chorôb navyše 40m je fakt dosť.
Na vašom mieste by som skôr uprednostnil ten brečtan rastie rýchlo a je najviac vhodný na škaredú stenu, ktorú nepoškodí a pritom nepotrebuje oporu. Tieň znáša veľmi dobre, čo sa vždy o ružiach nedá povedať. Ruže môžu byť pred brečtanom, nie je jednoduché z nich vytvoriť súvislý pokriv, sú opadavé, tŕnité a treba ich vedieť strihať, navyše v niektorých lokalitách môžu vymŕzať.
Ja vás od nich neodhováram, len teda na ten účel ktorý vy chcete, to nie je typická varianta, ktorá by splnila účel.
janakova29
19.03.10,04:53
Nemám osobnú skúsenosť, no moja priateľka si vysadila tento "zázračný" živý plot. Má ho asi 3 roky a zatiaľ je spokojná. Rastie rýchlo, na údržbu nenáročné. Možno niekto bude mať viacej skúsenosti s pestovaním tohto druhu.
http://zivy-plot.podlupou.sk/
gilda
23.03.10,05:42
Brečtan nemá úponky, ale korienky, ktorými sa chytí na stenu. Na konštrukciu sa chytá zle, aj na husté pletivo ho treba dosť presviedčať. Bolo by ho treba priväzovať.
Na konštrukciu sú lepšie ovíjavé popínavky, jediná vždyzelená je lonicera henrii, niekedy listy vydržia aj na akebii,z opadavých napríklad wistéria, clematis, opadavé lonicery, aristolochia. Každá s tých rastlín je iná, odporúčam nájsť si o nich niečo /obrázky, nároky/ na vyhľadávačoch.
Konštrukciu treba hlavne pevnú, záťaž od vetra je značná a niektoré tie popínavky sú dosť ťažké /wisteria/. Drôty /hrubšie/ by som dal tak každých 30 cm na výšku.
Super by bola aj betonárska oceľ, keď nevadí hrdza alebo prácne natieranie.
Držím palce.

Môžem potvrdiť, že brečtanu sa na pletivo veľmi nechce. Nechala som ho, nech sa peleší po zemi, po troch rokoch už zabral pekný kus a je krásny. Bol kúpený v kvetinárstve a v črepníku sa mu nedarilo. Takú istú dobu mám zasadený "divoký" brečtan (asi sa popínal niekde na strome v parku), ten sa zachytil tiež na "zrúcaninu" (starý plot od susedov), drží, ale rastie pomalšie.
Betonárska oceľ by sa hodila aj na wistériu?
aviator
23.03.10,18:11
Môžem potvrdiť, že brečtanu sa na pletivo veľmi nechce. Nechala som ho, nech sa peleší po zemi, po troch rokoch už zabral pekný kus a je krásny. Bol kúpený v kvetinárstve a v črepníku sa mu nedarilo. Takú istú dobu mám zasadený "divoký" brečtan (asi sa popínal niekde na strome v parku), ten sa zachytil tiež na "zrúcaninu" (starý plot od susedov), drží, ale rastie pomalšie.
Betonárska oceľ by sa hodila aj na wistériu?
Áno, len musí byť pevná a treba vyriešiť hrdzavenie. Nie každý má dosť morálnych síl, aby sa na to díval :D . K tej pevnosti - staršia wistéria môže mať aj niekoľko sto kíl, ale keď by sa konštrukcia deformovala, dá sa to rýchlo orezať.
Držím palce.
gilda
24.03.10,08:58
Áno, len musí byť pevná a treba vyriešiť hrdzavenie. Nie každý má dosť morálnych síl, aby sa na to díval :D . K tej pevnosti - staršia wistéria môže mať aj niekoľko sto kíl, ale keď by sa konštrukcia deformovala, dá sa to rýchlo orezať.
Držím palce.

Ďakujem za radu. Je to mladá wistéria, minulý rok presadená, ale rýchlo vyháňa. Rastie na mieste, kde ju bude potrebné formovať. Ešte mám nevyriešený problém s uchytením viniča. Popína sa po stavbe a pozdĺžne pod rínou ho chcem uchytiť. Je niečo spoľahlivé, čo by sa dalo použiť na tento účel? Vinič už má svoju váhu, zastrihávam ho, tvorí pekné previsy, len potrebuje byť pripevnený. Ďakujem.
nana307
16.04.10,18:11
Po múre sa veľmi dobre ťahá aj pavinič trojlaločný. Mala som ho na budove a vyzeral veľmi dobre. Neviem, ako by sa choval na vedení z drôtu, ale myslím, že aspoň tak dobre ako brečtan. Rastie rýchlejšie, je opadavý, ale tie farby na jeseň sú fantastické. Keď sa vyfarbí do červena, tak sa mu nič nevyrovná. Myslím, že sa tu nájde niekto, kto má skúsenosť s paviničom na drôte. Myslím, že by to stálo za zváženie. A stačí 1 rastlinka na 2 metre, dá sa kúpiť do 3 eurá. A prvý rok mu skracovať výhony, aby sa dobre rozkošatil.
ubka
16.04.10,20:35
ve-ge, ja mám dlhoročné skúsenosti s brečtanom, sadili sme ho pred 25 rokmi a tešili sa z pribúdajúcej výšky. Ale teraz sa teším, že sme sa ho zbavili. Keď je rastlinka mladá správa sa inak, ako ked má viac rokov a väčšiu výšku. Možno budem mať oponentov, ale ja pišem o mojej skúsenosti. Neviem kam chceš brečtan sadiť, ale mysli na to, že kvitne-opadávajú kvetné "lístočky" má plody tmavo modré, ktoré tiež opadávajú a samozrejme aj prelisťuje, uschne list, preziabne a pod. Ja som v poslednych rokoch vnímala iba neporiadok. Ešte aj v zime keď chodili na plody vtýky som mala nervy, lebo sme ho mali všade, aj v byte prinesené na topánkach. Samozrejme je na tebe, čo od toho očakávaš.
legolas
17.04.10,01:56
...ja by som to na tvojom mieste urobil iné riešenie, treba pozerať aj do budúcna, lebo na tom pozemku môže niekto po čase postaviť iný dom, chalupu a pod., je to síce nákladnejšie ale a pomalšie, ale zasadil by som tam tuje čím hustejšie a po čase by som to pristrihoval a z toho vznikne krásny živý plot, ktorý by si len udžiaval strihaním, nepotrebuješ tam žiadnu konštrukciu a pod.,
beba13
17.04.10,05:07
.tie tuje sú dobrý nápad, tiež sme to takto riešili,
arizona
17.04.10,05:32