Jaro ban
06.10.05,16:46
Môžte mi poradiť?
Sklo na aute mi rozbil cudzí vodič.V servise mi vymenili sklo a nakoľko servis nie je platcom DPH a ja som, musel som im DPH /1925,50/zaplatiť. V servise som obdržal faktúru na plnú sumu opravy t.j.12060,-Sk. Zvyšná suma /10134,50/ príde na účet servisu z poiťovne na základe splnomocnenia.Poistná udalosť bude plnená zo zákonného poistenia.Z poiťovne mi neprišla žiadna faktúra.
Akým spôsobom mám postupovať pri zaúčtovaní? /ak je to možné,čo najpodrobnejšie - presny uctovny zapis aj s uhradou.Vediem podvojné účtovníctvo a takýto prípad som ešte neriešil.Ďakujem všetkým za radu.
Jana Acsová
06.10.05,14:58
Skúste pozrieť aj tu. Jedná sa síce o leasing, ale ten sa tiež účtuje na majetkových účtoch. Ak nebude niečo jasné, môžeme doplniť:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

http://www.porada.sk/showthread.php?t=11616&page=3&pp=10&highlight=n%E1hrada+poistovne
Jana Acsová
06.10.05,15:01
Sklo na aute mi rozbil cudzí vodič.V servise mi vymenili sklo a nakoľko servis nie je platcom DPH a ja som, musel som im DPH /1925,50/zaplatiť. V servise som obdržal faktúru na plnú sumu opravy t.j.12060,-Sk. Zvyšná suma /10134,50/ príde na účet servisu z poiťovne na základe splnomocnenia.
Ako sa prišlo na sumu DPH, ktorá na doklade od neplatiteľa nesmie byť uvádzaná?http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Paula
06.10.05,15:01
Môžte mi poradiť?
Sklo na aute mi rozbil cudzí vodič.V servise mi vymenili sklo a nakoľko servis nie je platcom DPH a ja som, musel som im DPH /1925,50/zaplatiť. V servise som obdržal faktúru na plnú sumu opravy t.j.12060,-Sk. Zvyšná suma /10134,50/ príde na účet servisu z poiťovne na základe splnomocnenia.Poistná udalosť bude plnená zo zákonného poistenia.Z poiťovne mi neprišla žiadna faktúra.
Akým spôsobom mám postupovať pri zaúčtovaní? /ak je to možné,čo najpodrobnejšie - presny uctovny zapis aj s uhradou.Vediem podvojné účtovníctvo a takýto prípad som ešte neriešil.Ďakujem všetkým za radu.Neviem, či je to mimo oblasť môjho chápania, ale..........ako sa dá zaplatiť DPH neplatcovi? Veď neplatca nevyčísľuje na faktúre DPH.
durisovad
06.10.05,15:34
Podla mojho nazoru servis mal vystavit fakturu za opravu a vobec sa nezmienovat o DPH, kdeze nie je platcom. Od poistovne bolo treba narokovat celu sumu opravy. Servisu nebolo treba nic platit, kedze opravu zaplatila poistovna. Ak sa tak nestalo, treba poziadat servis o vystavenie novej faktury na sumu 12.060 Sk, tuto predlozit poistovni, aby tuto sumu poukazala servisu. 1.925,50 by som od servisu pytala spat, kedze je asi dohoda medzi servisom a poistovnou, ze dojde k uhrade. Poistovna mala poslat list, v ktorom oznamuje, ze skodu likvidovala a poslala na ucet servisu.
Jaro ban
12.10.05,14:16
Prepacte prosim, informacia o tom, ze servis nie je platcom DPH, bola nespravna. Servis je platcom DPH. Ako mam zauctovat fakturu, kedze som servisu zaplatil 1925,50 Sk DPH a zvysok uhradila poistovna (10134,50). Dakujem
KEJKA
12.10.05,14:21
Prepacte prosim, informacia o tom, ze servis nie je platcom DPH, bola nespravna. Servis je platcom DPH. Ako mam zauctovat fakturu, kedze som servisu zaplatil 1925,50 Sk DPH a zvysok uhradila poistovna (10134,50). Dakujemod servisu maš faktúru, ktorú zaúčtuješ obvyklým spôsobom
511/321
343/321 pre účely odpočítania DPH
kedže však poisťovňa plnenie pukáže na účet servisu, tak interným dokladom zaúčtuješ 321/511 základ dane, lebo nezášaš v tejto výške náklady
a úhradu v servise vo výške DPH zaúčtuješ ako čiastočnú úhradu DF
321/211.
tým sa DF vyrovná.
Tweety
12.10.05,14:32
Prepacte prosim, informacia o tom, ze servis nie je platcom DPH, bola nespravna. Servis je platcom DPH. Ako mam zauctovat fakturu, kedze som servisu zaplatil 1925,50 Sk DPH a zvysok uhradila poistovna (10134,50). Dakujem

Najjednoduchšie je 343/321 1925,5 Sk- fa, 321/221alebo 211,úhrada.
Ak poisťovňa uhradí priamo servisu, neúčtovala by som predpis náhrady ani celú fa za opravu, iba DPH. :o :eek:
KEJKA
12.10.05,14:57
Najjednoduchšie je 343/321 1925,5 Sk- fa, 321/221alebo 211,úhrada.
Ak poisťovňa uhradí priamo servisu, neúčtovala by som predpis náhrady ani celú fa za opravu, iba DPH. :o :eek:súhlasím, ale z vlastnej skusenosti - v mojom SW je lepsie zaúčtovat celú faktúru kvôli základu dane. Dá sa to obísť, ale takto je podklad k DPJ jednoznačnejší.
Tweety
13.10.05,05:44
súhlasím, ale z vlastnej skusenosti - v mojom SW je lepsie zaúčtovat celú faktúru kvôli základu dane. Dá sa to obísť, ale takto je podklad k DPJ jednoznačnejší.
Súhlasím s tým, aj ja som to myslela takto, že najprv sa naúčtuje v softe DZ aby mohol vypočítať DPH, no a potom sa ten základ v softe vystornuje a ostane iba DPH, tak ako som uviedla. Ja som to v odpovedi písala skrátene 343/321, nepostrehla som, či účtuje softom alebo ručne. ;) :eek:
Mária M;)
Zuzka
13.10.05,06:45
Môžte mi poradiť?
Sklo na aute mi rozbil cudzí vodič.V servise mi vymenili sklo a nakoľko servis nie je platcom DPH a ja som, musel som im DPH /1925,50/zaplatiť. V servise som obdržal faktúru na plnú sumu opravy t.j.12060,-Sk. Zvyšná suma /10134,50/ príde na účet servisu z poiťovne na základe splnomocnenia.Poistná udalosť bude plnená zo zákonného poistenia.Z poiťovne mi neprišla žiadna faktúra.
Akým spôsobom mám postupovať pri zaúčtovaní? /ak je to možné,čo najpodrobnejšie - presny uctovny zapis aj s uhradou.Vediem podvojné účtovníctvo a takýto prípad som ešte neriešil.Ďakujem všetkým za radu.Poisťovňa Ti musí vystaviť krycí list a tam je to všetko rozpísané. Treba si ho od poisťovne vypýtať, im to dlhšie trvá.
Ty nemáš uzavretú havarijnú poistku so spoluúčasťou?