Mahena
17.03.10,07:42
Na nových výhonkoch rozmarínu v kvetináči sa objavilo ničo biele ako pleseň alebo čo to je. Proste biely povlak na výhonkoch. Viete niekto poradiť čo to môže byť a ako na to. Manžel mi poradil - ostrihať ! ale nepovažujem to za dobrý nápad.
Ďakujem za radu
arizona
17.03.10,07:34
Ja by som tiež v prvom rade ostrihala napadnuté časti, aby sa choroba nešírila ďalej. ak nepomôže, tak potom nastupuje chémia. Vyzerá to na pleseń, alebo nejaké červce.
Rozmarínu ostrihanie nevadí, na jar sa rozrastie a zahustí.
babca
14.04.10,17:18
Ahoj.Klikni na floraservis, dozvieš sa viac. Babca
babca
15.04.10,18:01
Je to mučnatka.Použi SULIKOL, alebo THIAVIT .Aplikuj aspoň 2 x v 10- dňových intervaloch.Návod je v krabičke postreku. Urob to čo najskôr. Ahoj. Babca
Ešli
16.04.10,18:45
Určite zostrihni napadnuté časti- rozmarín sa Ti pekne zahustí.
bettylou
21.11.16,17:32
Už druhýkrát sa mi stalo, že mi rozmarín vyhynul. Prvý z OBI začali mu černieť konce ihličiek a postupne sčernel celý, bol v originál substráte. Podotýkam, že taký trochu očernetý som ho už kúpila, ale keďže všetky boli také, myslela som, že to zmizne rastom. Z koreňov ostal len pahýľ. Druhýkrát som si doniesla zdravé nádherne zelené odrezky z Chorvátska a dala do zakoreňovača. Keď pustili korienky posadila som asi 12 ks do výsevného substrátu. Po pár týždňoch mi začali jedn po druhom pomaly černieť konce ihličiek až celkom zoschli. Poilevala som normálne, na preschnutý substrát, keďže rozmarín je suchomilka. Na internete som sa ale o takej chorobe v súvislosti s touto bylinkou nedočítala. Nevie niekto náhodou, čo to môže byť?
Žabinka
21.11.16,17:35
toto by aj mňa zaujímalo.. doniesla som z chalupy zimovať dva rozmaríny, a jeden tiež chradne, černie, vyzerá že ide vykapať..
bettylou
21.11.16,21:03
tak som našla toto:

Väčšina byliniek má kríčkovitý habitus a po čase výhonky drevnatejú, preto by sa mali na jar všetky drevnaté výhonky zrezať asi na šírku dlane nad pôdou. Výnimkou je rozmarín. Výhonky drevnatejú, ale rastie pomaly. Táto bylinka sa strihá iba z dôvodu tvarovania. Je málo odolná voči zime. Prezimovať musí na chladnom a svetlom mieste. Ak ho v októbri vezmete do zimnej záhrady, do marca vyzerá výborne a potom hnedne a sčerná. Skúsenosti ukazujú, že najlepšie je postaviť rozmarín v črepníku pred dom pokiaľ nemrzne a potom ho preniesť dnu a nechať prezimovať pri teplote 6 - 8°C. Keď sú opäť dlhodobejšie vyššie teploty, opäť sa môže vyniesť von. Podobné nároky ako rozmarín má aj Lavandula stoechas a L. dentata.

http://www.kvetyazahrada.sk/clanky/bylinky-v-zime