teofil
06.10.05,18:32
prosím poraďte - slovenská firma vykonala práce pre slovenského odberateľa na území Českej republiky. DPH bolo odvedené do Českej republiky. - miesto zdaniteľného plnenia podľa § 15 odst.2 zákona o DPH je Česká republika. Na aký účet mám toto DPH účtovať? Môžem ho účtovať normálne na účet 343 s analytikou alebo to dať napr. na účet 379?
Jana Acsová
06.10.05,16:44
Zrejme sa jedná o osobu identifikovanú na daň v ČR. Tak o tomto som už rozmýšľala ... nie je to nikde riešené konkrétne (v postupoch) ale mám za to, že môžete použit účet 343, nakoľko sa jedná o vašu povinnost odvodu DPH a vy si sledujete povinnosti voči štátnemu rozpočtu SR aj ČR. Doporučujem zapracovať to do smernice. Nemyslím si, že by bolo možné namietať voči takémuto účtovaniu. Samozrejme dôsledná analytická evidencia.

Podmienkou takéhoto účtovania je poznámka, ktorú som zvýraznila, t.j. že ste osobou identifikovanou na daň v ČR a účtovná jednotka je slovenským subjektom.
teofil
06.10.05,17:00
áno, samozrejme sme zaregistrovaní ako plátci DPH v ČR. V tom problém nie je, ide mi o to, či mám české DPH "miešať" s DPH slovenským na 343-ke.
andrej_rv
06.10.05,17:04
áno, samozrejme sme zaregistrovaní ako plátci DPH v ČR. V tom problém nie je, ide mi o to, či mám české DPH "miešať" s DPH slovenským na 343-ke. Na stránke DRSR je usmernenie k účtovaniu DPH - na str. 4 a 5 sa uvádza, že daňová povinnosť voči iným členským štátom sa účtuje na účet 343 v analytickom členení podľa členských štátov a ich legislatívy. Link na usmernenie:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/uct_dph.doc

Takže miešať :)
teofil
06.10.05,17:13
andrej_rv vďaka, tak toto som presne potreboval. Mám to tak zaúčtované, len som si nebol istý. Ešte raz Ď.
andrej_rv
06.10.05,17:15
Niet začo, rádo se stalo :)
teofil
06.10.05,17:25
ulož si ten súbor na disk a po naštartovaní WORDu zvoľ funkciu OTVORIŤ SÚBOR, nastav sa naň ale nestlač tlačitdlo OTVORIŤ ale šipku vpravo tohto tlačidla a zvoľ spodnú funkciu OTVORIŤ A OPRAVIŤ. Mne sa to takto podarilo otvoriť.
andrej_rv
06.10.05,17:28
Andrej ... nedá sa mi to otvoriť ...http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif No neviem...mne to ide aj priamo odtiaľto. Stiahnem a prepošlem ? Je to na stránke DRSR - všeobecné daňové informácie - pokyny a iné predpisy - účtovníctvo. A tam siedme usmernenie zhora.
teofil
06.10.05,17:30
Ten postup platí pre WORD 2003, neviem, či to umožňujú staršie verzie WORDu.
teofil
06.10.05,17:34
no problem - prípadne pošlem celý text mailom.
Jana Acsová
06.10.05,17:36
Skúsim zajtra ... a môžeme kurz otvárania Wordu ... pre dnešok uzatvorit dobre? :) (myslím tým príspevky).
andrej_rv
06.10.05,18:01
Ak by to usmernenie niekto nevedel stiahnuť, ja ho tu pripnem - je tam najmä vzor analytiky k DPH.