duľa
17.03.10,08:28
dobrý deň, potrebujem poradiť ,od novembra som na materskej dovolenke, platila som si aj ako dobrovol.nem.poistená pre vyššiu materskú, tú mám, ale jedná sa mi o platby na nemocenské ako DNP stále platím cca 25,- € mesačne, je dobre si platiť naďalej alebo neplatiť alebo? a prosím vás,mám vedomosť o tom, že je maximálny VZ pre dosiahnutie, čo najvyššej materskej, ak som tento preplatila, bude ma SP ma moje požiadanie o tom informovať, resp. vrátiť mi tento preplatok ? Poraďte,prosím, ako pokračovať.Veľmi pekne ďakujem
brčko
17.03.10,10:50
dobrý deň, potrebujem poradiť ,od novembra som na materskej dovolenke, platila som si aj ako dobrovol.nem.poistená pre vyššiu materskú, tú mám, ale jedná sa mi o platby na nemocenské ako DNP stále platím cca 25,- € mesačne, je dobre si platiť naďalej alebo neplatiť alebo? a prosím vás,mám vedomosť o tom, že je maximálny VZ pre dosiahnutie, čo najvyššej materskej, ak som tento preplatila, bude ma SP ma moje požiadanie o tom informovať, resp. vrátiť mi tento preplatok ? Poraďte,prosím, ako pokračovať.Veľmi pekne ďakujem

počas poberania materského z DNP si oslobodená od platenia poistného (vid zákon o sociálnom poistní § 140 ods.1 písm.a).

SP by mala vedieť vyrátať, ak máš preplatok a ak on požiadaš písomne, tak ti ho musia vrátiť. Myslím, že je na to aj formulár (som teraz pozerala tie formuláre, tie su ale len pre zamestnávatelov, t.j. treba napísať list ako píše andyke).

Ak máš vysoký VZ v období do 11/2009 z DNP (aj po odrátaní prípadného rozdielu maximálneho VZ a súčtu VZ zo zamestnania + z DNP), tak môžeš požiadať o zníženie VZ z DNP (pozor nie zmenu, ak chceš využiť VZ z predchádzajúceho roka) napr. na minimum a poberať dávky z VZ z predchádzajúceho roka. Ale môžeš si nechať aj vyšší VZ, resp. terajší a poberať dávky aj v dalšom kalend.roku z VZ, z ktorého budeš platiť tento rok po ukončení poberania materského. Je to na tebe a tiež treba sledovať príp. zmeny zákona o sociálnom poistení, ktoré sú po volbách pravdepodobné.
Andyke
17.03.10,10:54
§ 140 Zák. o soc.poistení
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom
(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,
- - -
Takže podľa uved.zákona nie si povinná platiť. Poistné čo si už zaplatila, treba napísať písomnú žiadosť o vrátenie preplatku do Soc.poisťovne.
Lebo oni Ti nič nevrátia, Ty musíš žiadať. Môžeš dať do listu aj tento §, že na základe čoho žiadaš a napíš tam aj dátum odkedy nie si povinná platiť.