Yvet67
17.03.10,09:56
Ako o.z. realizujeme počas roka cesty z dôvodov rôznych brigád. ZAujímalo, by ma ako správne účtovať v PU cestovné náklady a aké doklady je potrebné k tomu mať.
Z rôznych diskusií som už riadne domotaná hlavne čo sa týka dańe za motorové vozidlá.

V súčastnosti účtujem cestovné nasledovne:
sme o.z. bez zamestnancov, členovia vlastniaci autá vozia ostatných členov na brigády .Na konci mesiaca zaúčtujem náklady na základe cestovného príkazu s vypísaním viacerých dní v ktorých bola brigáda.K príkazu mám doložený bloček o nákupe PHM z daného mesiaca,TP od auta prefotený.Sumu k výplate rátam: (spotreba z TPx cena PHM/1liter:100) +0,183 X počet kilometrov. Takto vypočítanú sumu zaúčtujem na 512/211.
Je tento postup správny? Otázne mi však je , či máme ako o.z. zaplatiť za takto používané automobily aj daň za príslušné mesiace používania na jazdy.Z diskusií na danú tému som dosť zmetená,ale vychádza mi to, že kedže nepoužívame autá na činnosť ziskovú- nemali by sme danú dať platiť.
Budem velmi rada,ak mi niekto poskytne "manuál" na účtovanie,aby som nemala časom z takto "riešených" nákladov problémy( som účtovník samouk).