vikuš
17.03.10,11:16
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o pomoc, mám skoro hotové DP pre podnikateľa JU neplatcu a priniesol mi účtovníctvo z roku 2008 kôli kúpe auta.Účtovníčka v PD a v knihe účet v banke neuviedla za 80000 výbery, 5000 vklady, 8800 nákup kartou, uviedla tam iba príjmy z fa, poplatky a 4 väčšie výbery, a niektoré prijaté platby sú napr. príjem na účet 19.9. v PD a knihe účet v banke je 18.8.:eek: Čiže teraz má o danú sumu vyšší zostatok na účte - nesedí so skutočnosťou. V pokladni napr. v mesiaci 08/2008 sú zaradené bločky z mesiaca 09/2008 ako výdavok za materiál mesiaca 08/2008. Vystavené fa sú v PD ako tovar - pritom sú to výdavky za výrobky a služby. Auto nezaradené do majetku v roku 2008. Ja po zistení tejto skutočnosti nemám správne a skutočné počiatočné stavy z roku 2008, kedy vykonala táto pani DP a účto.
Nakoľko sa v tomto pohybujem veľmi krátko - som z toho zhrozená - je táto účtovníčka povinná, ktorá predo mnou vypracovala DP opraviť a vypracovať opravné DP a celé účtovníctvo? Mimochodom má účtovnú firmu.
vikuš
17.03.10,10:20
Myslela som počiatočné stavy v roku 2009.
ani1
17.03.10,10:21
ja by som z toho bola tiež zhrozená :eek:
teoreticky by mala podať podľa mňa opravné DP, a mohla by si si potom opraviť zač. stavy, ale čo ona na to....... a potom že má účtovnícku firmu......
dobrý bordel......
:confused:
ani1
17.03.10,10:24
ale dovtedy by som sa riadila pôvodného, ten podnikateľ sa mal obrátiť na tú účtovníčku, ktorá mu robila 2008.....
vikuš
17.03.10,10:24
dík, ona zatiľ nič ešte o tom nevie, včera mi to priniesol a ja som len tak náhodne prešla účet, kôli splátkam lízingu a fa, ktoré neboli uhr. v roku 2008.
Ejo
17.03.10,10:29
Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o pomoc, mám skoro hotové DP pre podnikateľa JU neplatcu a priniesol mi účtovníctvo z roku 2008 kôli kúpe auta.Účtovníčka v PD a v knihe účet v banke neuviedla za 80000 výbery, 5000 vklady, 8800 nákup kartou, uviedla tam iba príjmy z fa, poplatky a 4 väčšie výbery, a niektoré prijaté platby sú napr. príjem na účet 19.9. v PD a knihe účet v banke je 18.8.:eek: Čiže teraz má o danú sumu vyšší zostatok na účte - nesedí so skutočnosťou. V pokladni napr. v mesiaci 08/2008 sú zaradené bločky z mesiaca 09/2008 ako výdavok za materiál mesiaca 08/2008. Vystavené fa sú v PD ako tovar - pritom sú to výdavky za výrobky a služby. Auto nezaradené do majetku v roku 2008. Ja po zistení tejto skutočnosti nemám správne a skutočné počiatočné stavy z roku 2008, kedy vykonala táto pani DP a účto.
Nakoľko sa v tomto pohybujem veľmi krátko - som z toho zhrozená - je táto účtovníčka povinná, ktorá predo mnou vypracovala DP opraviť a vypracovať opravné DP a celé účtovníctvo? Mimochodom má účtovnú firmu.
Ja som tiež prevzala účtovníctvo po dosť zvláštnom účtovaní. Nesedel napr. stav BU na konci roka..... A tým ani vo výkaze, ktorý podal. A aj iné veci nesedeli. Ja som začala rokom 2009. Stav z BU som dala taký, čo som mala na výpise 1.1.2009, čo nesedel s jeho vykázaným. Ja žiadne dodatočné priznania za tohto účtovníka nebudem robiť, tiež si zaradím majetok k 1.1.2009, ktorý on nezaradil, a účtujem podĺa mojich vedomostí. Zodpovednosť nech berie ten predchádzajúci, však bral ak peniažky za to, nie?
vikuš
17.03.10,10:31
Jasné, ale keď by mal podnikateľ kontrolu, tak by dostal riadnu pokutu, nie? A má právo ísť za ňou a žiadať o opravu.
Ejo
17.03.10,10:40
Jasné, ale keď by mal podnikateľ kontrolu, tak by dostal riadnu pokutu, nie? A má právo ísť za ňou a žiadať o opravu.
Záleží či mali dajakú zmluvu uzavretú medzi sebou. Ak nie, a podnikateľ dostane pokutu pri daňovej kontrole, nič nebude vedieť vymáhať od tejto účtovníčky, nakoľko nie je zmluva. Čo už.....
vikuš
17.03.10,10:41
Dík, práve som mu volala, tlak sa mu riadne dvihol a okamžite jej to ide odniesť.
Lenka1979
17.03.10,10:42
Jasné, ale keď by mal podnikateľ kontrolu, tak by dostal riadnu pokutu, nie? A má právo ísť za ňou a žiadať o opravu.


Môže ísť za ňou ..povedať jej..čo dobabrala a žiadať o nápravu- DDP...no je otázne, či mali medzi sebou nejakú zmluvu. Ona to môže odmietnuť , nech si s tým robí čo chce.. a milý pán sa bohužiaľ nevyzuje z toho,že za účtovníctvo zodpovedá on sám...

zo zákona o účtovníctve:

§ 5
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka môže poveriť vedením svojho účtovníctva aj inú právnickú osobu alebo fyzickú osobu.

(2) Poverením podľa odseku 1 sa účtovná jednotka nezbavuje zodpovednosti za vedenie účtovníctva, zostavenie a predloženie účtovnej závierky a za preukázateľnosť účtovníctva v rozsahu podľa tohto zákona.
evina
17.03.10,10:48
Dík, práve som mu volala, tlak sa mu riadne dvihol a okamžite jej to ide odniesť.

Samozrejme, že by to mala dať všetko do poriadku a niesť svoju zodpovednosť voči podnikateľovi...
Zo skúseností viem, že sa asi budú nejaký čas hádať a ona to v tomto období DP odmietne a bude pravdepodobne aj tvrdiť, že ona to má dobre /to sú tie hrozné pocity bezmocnosti/.
Vychádzajúc z uvedených skúsenosti by som nestrácala čas a postupovala ako píše Ejo, t.j. upravila správne PS, zaradila majetok.. Ináč sa obávam, že sa podnikateľ sa daňovo neprizná a nemá už ani možnosť odkladu. Následne by som ponúkla p. podnikateľovi opravu toho účtovníctva, samozrejme za úplatu..... možno sa postupne bude upravovať i pojem účtovník a účtovník.....
vikuš
17.03.10,10:55
Ďakujem pekne PS som už upravila - takže ja to mám podľa skutočnosti a tak to má byť.:) A podnikateľ bude mať dnes ťažký deň, ale snáď to vyrieši.