ZlaticaB
17.03.10,11:56
Prosím o radu. Robím protokol k správe o hospodárení. V stlpci T, U a U1 sa majú uvádzať výdavky na teplo, výchov. vzdel.proces a ďalšie vzdel.
Mali by tam byť prostriedky zo stlpca F-prevázka. Rozpsíšem prostr. do stlpca T,U a U1 a stále mi svieti výstraha (oranžová) mám si skontrolovať udaje v stĺpci T, U a U1. Neviem sa dopátrať kde mám chybu. Prosím poraďte
GabiZ
17.03.10,11:06
Nemáte chybu. Oranžová znamená len výstrahu, aby ste nezabudli vyplniť tieto údaje. Protokol urobíte úplne v pohode. Horšie by bolo, ak by svietili políčka na červeno, vtedy by bola niekde chyba. Ak máte vyplnené všetko, čo treba, kľudne urobte protokol.
ZlaticaB
17.03.10,11:18
Gabika, ani nevieš ako si ma potešila. Už som skúšala všetko možné aj nemožné. Ale tiež to mohli napísať. Lebo od rána nad tým špekulujem.
GabiZ
17.03.10,11:22
Ano, veľa ľudí to mätie, lebo výstraha stále svieti, aj keď doplníš údaje. Podľa správnosti by sa po vyplnení mala stratiť. Ale tento problém my nevyriešime. Rada so správou pomôžem, ak bude treba, stačí sa spýtať.
ZlaticaB
17.03.10,11:32
Ďakujem, ak niečo nebudem vedieť tak sa spýtam skôr. Nie ako teraz. Zabila som pod dňa.
kunkelovaa
19.03.10,12:34
Ahojte. V SOH 2009 v stĺpci U sú výdavky na výchovno-vzdelávací proces. Keďže sem zadávame aj fin.prostriedky na deti v MŠ - predškolákov, tak aj z týchto prostriedkov treba uviesť výdavky na vých-vzdel. proces. Ak sme okrem iného kupovali z týchto prostriedkov aj nábytok do MŠ, je to výdavok na výchovno - vzdelávací proces, alebo nie. Poraďte.
ZlaticaB
20.03.10,04:33
Kde by som mala dať sociálne náklady z 527 (poplatok za stravovanie 55% zam-ľ) - môžem to dať k ostatným službam? Čo všetko sa môže dať do ostatných služieb?
susann2
20.03.10,16:05
Ahojte. V SOH 2009 v stĺpci U sú výdavky na výchovno-vzdelávací proces. Keďže sem zadávame aj fin.prostriedky na deti v MŠ - predškolákov, tak aj z týchto prostriedkov treba uviesť výdavky na vých-vzdel. proces. Ak sme okrem iného kupovali z týchto prostriedkov aj nábytok do MŠ, je to výdavok na výchovno - vzdelávací proces, alebo nie. Poraďte.
Nie je. V pokynoch pre vyplnenie výkazu je uvedené nasledovné:

Stĺpec U - Výdavky na výchovno-vzdelávací proces
Uvedú sa vyčerpané finančné prostriedky zo stĺpca F čerpané na výchovno-vzdelávací proces. Patria sem napr. výdavky na nákup učebníc a učebných pomôcok, výdavky na cestovné vyplatené pedagogickým zamestnancom za účasť na školeniach, seminároch, poradách...
susann2
20.03.10,16:24
Kde by som mala dať sociálne náklady z 527 (poplatok za stravovanie 55% zam-ľ) - môžem to dať k ostatným službam? Čo všetko sa môže dať do ostatných služieb?
Z pokynov k správe:

Stĺpec M - Služby
Vyčerpané finančné prostriedky na ďalšie bežné výdavky nezaradené v stĺpcoch K až P.

Väčšinou sú to výdavky zaúčtované pod rozp. položkou 637xxx. Vyplníš najskôr všetky ostatné kolonky a zvyšok budú služby.
ZlaticaB
20.03.10,16:44
A v ktorom stĺpci by mal byť 527 (príspevok na stravovanie 55%), nikde som to totiž nenašla. Ďakujem
susann2
20.03.10,18:44
A v ktorom stĺpci by mal byť 527 (príspevok na stravovanie 55%), nikde som to totiž nenašla. Ďakujem
Zostala som v pomykove, čo vlastne vyplňaš ? Teraz ked sa na tým zamýšlam, správa o hospodárení je vlastne o výdavkoch, nie o nákladoch, aj som tak odpovedala v predchádzajúcom príspevku.
ZlaticaB
20.03.10,19:36
Ďakujem susann, že si ma usmernila. Ale dúfam, že dohody o prac. činnosti tam môžu byť, tie učtujem na 518...(sme nezisková organizácia). Nemôžem ich dať do miezd lebo vo výkaze 1-04 tam nie su a kontrola bude na tento výkaz.
kunkelovaa
21.03.10,15:39
Nie je. V pokynoch pre vyplnenie výkazu je uvedené nasledovné:

Stĺpec U - Výdavky na výchovno-vzdelávací proces
Uvedú sa vyčerpané finančné prostriedky zo stĺpca F čerpané na výchovno-vzdelávací proces. Patria sem napr. výdavky na nákup učebníc a učebných pomôcok, výdavky na cestovné vyplatené pedagogickým zamestnancom za účasť na školeniach, seminároch, poradách...


Pokyny mám naštudované, ibaže je tam uvedené "Patria sem napr. ..." a navyše sú na konci tri bodky. Keď som sa na to pozrela z druhej strany, postriedky na predškolákov možno použiť na výchovno-vzdelávací proces, preto som rozmýšľala, že tam ten nábytok dám. Navyše, podľa KŠU,počítače, tlačiarne a pod. do stĺpca U patria.
kunkelovaa
21.03.10,15:42
Ďakujem susann, že si ma usmernila. Ale dúfam, že dohody o prac. činnosti tam môžu byť, tie učtujem na 518...(sme nezisková organizácia). Nemôžem ich dať do miezd lebo vo výkaze 1-04 tam nie su a kontrola bude na tento výkaz.

Ja účtujem dohody na 521A, ale to len tak na okraj. Podľa mňa v SOH patria dohody do služieb,lebo istotne nie sú mzdami. NEviem, či aj tento rok bude kontrola na Výkaz o práci, nenašla som o tom ani zmienku.
susann2
21.03.10,17:53
Ja účtujem dohody na 521A, ale to len tak na okraj. Podľa mňa v SOH patria dohody do služieb,lebo istotne nie sú mzdami. NEviem, či aj tento rok bude kontrola na Výkaz o práci, nenašla som o tom ani zmienku.
Myslím si, že ju budú vykonávať, lebo mne sa vyskytol problém v súvislosti so mzdami a musím to uviesť v komentári, na základe rady z KŠU.
ZlaticaB
21.03.10,17:58
Kontrola sa bude vykonávať na výkaz, bolo to povedané na porade o financovaní škôl Ing. Sládečková. Ale dobre dala som tie dohody do služieb. Ja som kedysi tiež účtovala dohody na 521 ale potom sme dostali usmernenie, že majú byť účtované na 518.. tak neviem... Ďakujem za pomoc
GabiZ
22.03.10,11:29
Ano, dohody idú do služieb, určite nie do miezd. A čo sa týka kontroly, bude sa vykonávať na základe výkazu P1-04. Takže čerpanie miezd treba uviesť tak, ako bolo uvedené v tomto výkaze za rok 2009.
GabiZ
22.03.10,12:03
Ahojte. V SOH 2009 v stĺpci U sú výdavky na výchovno-vzdelávací proces. Keďže sem zadávame aj fin.prostriedky na deti v MŠ - predškolákov, tak aj z týchto prostriedkov treba uviesť výdavky na vých-vzdel. proces. Ak sme okrem iného kupovali z týchto prostriedkov aj nábytok do MŠ, je to výdavok na výchovno - vzdelávací proces, alebo nie. Poraďte.


Finančné prostriedky sú účelovo určené pre materskú školu (ďalej len MŠ) zriaďovateľa na financovanie nákladov súvisiacich s výchovno-vzdelávacím procesom detí, ktoré majú v danej MŠ jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky (napr. na nákup učebných pomôcok, hračiek, výtvarných potrieb, materiálu na výzdobu triedy, materiálne vybavenie triedy a ihriska, ktoré 5-ročné deti využívajú, odmeny učiteľom (interným aj externým) za vedenie krúžku, za nácvik a vystúpenia týchto detí...).
kunkelovaa
22.03.10,12:38
Finančné prostriedky sú účelovo určené pre materskú školu (ďalej len MŠ) zriaďovateľa na financovanie nákladov súvisiacich s výchovno-vzdelávacím procesom detí, ktoré majú v danej MŠ jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky (napr. na nákup učebných pomôcok, hračiek, výtvarných potrieb, materiálu na výzdobu triedy, materiálne vybavenie triedy a ihriska, ktoré 5-ročné deti využívajú, odmeny učiteľom (interným aj externým) za vedenie krúžku, za nácvik a vystúpenia týchto detí...).

Toto usmernenie som si pozerala, ale ťažko z toho posúdiť nábytok. Na KŠU mi to odporučili nedať do stĺpca U.
GabiZ
22.03.10,12:49
Výchovno-vzdelávací proces v podstate je zabezpečenie hlavne učebných a iných pomôcok pre deti v MŠ. Preto sa neodporúča dať to do stĺpca U. Toto usmernenie je priamo od MŠ SR a materiálne vybavenie triedy je aj nábytok. Často sú kladené otázky, či sa môže z týchto finančných prostriedkov nakúpiť aj nábytok. Podľa usmernenia MŠ SR je to možné, ale v SOH v stĺpci U by sa nemali udávať. Chcela som to tu uviesť k tomu usmerneniu, ale predbehla si ma.
kunkelovaa
22.03.10,12:57
Výchovno-vzdelávací proces v podstate je zabezpečenie hlavne učebných a iných pomôcok pre deti v MŠ. Preto sa neodporúča dať to do stĺpca U. Toto usmernenie je priamo od MŠ SR a materiálne vybavenie triedy je aj nábytok. Často sú kladené otázky, či sa môže z týchto finančných prostriedkov nakúpiť aj nábytok. Podľa usmernenia MŠ SR je to možné, ale v SOH v stĺpci U by sa nemali udávať. Chcela som to tu uviesť k tomu usmerneniu, ale predbehla si ma.

Ďakujem.
Sojka 007
23.03.10,05:24
Chcem sa opýtať. V roku 2008 od nás odchádzal zamestnanec a bolo mu z našich financií vyplatené odchodné. Z KŠU nám peniaze dali až v roku 2009. Ako by ste to vy uviedli do správy? Mám to uviesť tak akoby sme minuli tie peniaze v 2009 a odôvodniť to v komentári?
ZlaticaB
23.03.10,06:31
Cirkevné a súkromné školy majú k SOH priložiť aj stav a pohyb majetku získaného z prostriedkov ŠR, neviem od akej výšky sa berie ako majetok. Ďakujem
judita1971
23.03.10,07:46
Chcem sa opýtať. V roku 2008 od nás odchádzal zamestnanec a bolo mu z našich financií vyplatené odchodné. Z KŠU nám peniaze dali až v roku 2009. Ako by ste to vy uviedli do správy? Mám to uviesť tak akoby sme minuli tie peniaze v 2009 a odôvodniť to v komentári?

A ako si uviedla v správe za rok 2008 vyplatenie odchodného v roku 2008 z vlastných zdrojov ?
GabiZ
23.03.10,08:16
Chcem sa opýtať. V roku 2008 od nás odchádzal zamestnanec a bolo mu z našich financií vyplatené odchodné. Z KŠU nám peniaze dali až v roku 2009. Ako by ste to vy uviedli do správy? Mám to uviesť tak akoby sme minuli tie peniaze v 2009 a odôvodniť to v komentári?

Nakoľko Vám boli z KŠÚ pridelené peniaze na odchodné až v roku 2009, uvádzate ich v zdrojoch pre rok 2009 a aj v čerpaní. KŠÚ Vám nezaslal prílohu k správe o hospodárení, kde Vám rozpísal rozpočet normatívnych a nenormatívnych FP? Mali by ste mať aj rozpočtové opatrenia o úprave na nenormatívne FP v roku 2009. Takže aj keď ste ich uhradili v roku 2008 z vlastných prostriedkov, ale z KŠÚ ste ich mali pridelené až v roku 2009, uvádzate ich v SOH v riadku 008 v stĺpci A2 - zdroje a potom v čerpaní stĺpec E.
GabiZ
23.03.10,08:57
Ešte k tomu dodám. Na webovej stránke www.vykazy.sk kde sa robí výkaz k súhrnnej správe o hospodárení, je v pomocných materiáloch v časti rozpis rozp. za jednotlivé kraje každý zriaďovateľ, ktorý mal v roku 2009 rozpočet na normatívne a nenormatívne prostriedky. Ak sa tam nájdete a máte tam uvedené tieto prostriedky na odchodné v roku 2009, tak ich v správe uvediete tak, ako som popísala v predchádzajúcom príspevku. To je pomôcka, aby ste vedeli, či ich rozpisujete alebo nie.
susann2
23.03.10,09:18
Chcem sa opýtať. V roku 2008 od nás odchádzal zamestnanec a bolo mu z našich financií vyplatené odchodné. Z KŠU nám peniaze dali až v roku 2009. Ako by ste to vy uviedli do správy? Mám to uviesť tak akoby sme minuli tie peniaze v 2009 a odôvodniť to v komentári?
Výkaz by mal sedieť na výdavky /rozp. klasifikáciu/, takto nasledujú aj stĺpce vo výkaze 610-mzdy, 620-odvody atď. až po transfery. Tiež by ma zaujímalo, ako to bolo v predch. roku zaúčtované a uvedené vo výkaze. V komentári treba na to nadviazať. Najlepšie ale bude, keď to prekonzultuješ z KŠU.
GabiZ
23.03.10,09:40
Ano, v komentári sa môže uviesť, že toto odchodné bolo vyplatené z vlastných prostiedkov v roku 2008 a z akej položky, ale v súhrnnej správe za rok 2009 v čerpaní rozpisuje len to, čo mala pridelené v roku 2009 ako zdroje.
kunkelovaa
23.03.10,09:41
Ako vyplňujete stĺpec U - výdavky na výchovno - vzdelávací proces. Sú v príručke zadefinované: "Uvedú sa vyčerpané finančné prostriedky zo stĺpca F čerpané na výchovno - vzdelávací proces. Patria sem naúpr. výdavky na nákup učebníc a učebných pomôcok, výdavky na cestovné vyplatené pedagogickým zamestnancom za účasť na školeniach, seminároch, poradách...."
Kupovali sme napríklad projektor, plátno, kameru, tlačiarne, reproduktory, myši, pamäť,.... veľmi ťažko sa mi to posudzuje. Podľa mňa sú výdavkom na výchovno - vzdelávací proces. Podľa vás?
GabiZ
23.03.10,09:49
Ako vyplňujete stĺpec U - výdavky na výchovno - vzdelávací proces. Sú v príručke zadefinované: "Uvedú sa vyčerpané finančné prostriedky zo stĺpca F čerpané na výchovno - vzdelávací proces. Patria sem naúpr. výdavky na nákup učebníc a učebných pomôcok, výdavky na cestovné vyplatené pedagogickým zamestnancom za účasť na školeniach, seminároch, poradách...."
Kupovali sme napríklad projektor, plátno, kameru, tlačiarne, reproduktory, myši, pamäť,.... veľmi ťažko sa mi to posudzuje. Podľa mňa sú výdavkom na výchovno - vzdelávací proces. Podľa vás?

Sú to výdavky na výchovno-vzdelávací proces, lebo slúžia na výchovu a vzdelávanie žiakov. Sem nepatria také výdavky, ako je napríklad ten nábytok. Ten sa v čerpaní uvedie do materiálu, ale nie ako výdavok na výchovno-vzdelávací proces. Ale počítačové vybavenie triedy a iné učebné pomôcky sa tu uviesť môžu.
judita1971
23.03.10,09:57
To určovanie výdavkov na výchovno-vzdelávací proces zbožňujem. Je to vec pohľadu. Ja som tam dávala aj niektorý kancelársky materiál, časopisy, ba aj tonery. Prečo, lebo my máme kopírovacie stroje v jednotlivých zborovniach a čo si tam kopírujú sú učebné plány, učebné pomôcky, testy, - takže je to výdavok na výchovno- vzdelávací proces, a viem to aj zdokladovať - výdajkami na učiteľov.Aj kancelársky papier, tonery, rôzne fixky a iný drobný kanc. materiál. A taktiež predplatné rôznych časopisov, ktoré majú zlepšiť výchovno-vzdelávací proces. Aj počítače alebo inú výpočtovú techniku, ktorá sa nachádza v učebni informatika som tam dala.
GabiZ
23.03.10,10:10
To určovanie výdavkov na výchovno-vzdelávací proces zbožňujem. Je to vec pohľadu. Ja som tam dávala aj niektorý kancelársky materiál, časopisy, ba aj tonery. Prečo, lebo my máme kopírovacie stroje v jednotlivých zborovniach a čo si tam kopírujú sú učebné plány, učebné pomôcky, testy, - takže je to výdavok na výchovno- vzdelávací proces, a viem to aj zdokladovať - výdajkami na učiteľov.Aj kancelársky papier, tonery, rôzne fixky a iný drobný kanc. materiál. A taktiež predplatné rôznych časopisov, ktoré majú zlepšiť výchovno-vzdelávací proces. Aj počítače alebo inú výpočtovú techniku, ktorá sa nachádza v učebni informatika som tam dala.


Súhlasím, všetko čo je tu uvedené patrí pod výdavky na výchovno-vzdelávací proces. Naozaj treba zhodnotiť, čo z toho, na čo škola použila finančné prostriedky naozaj slúži na zabezpečenie výchovy a vzdelávania žiakov. Je to na každom subjekte, ako si dokáže obhájiť tieto výdavky. Všade v príručkách sú len všeobecné pojmy a preto je to naozaj vec pohľadu a schopnosti zdôvodniť a zdokladovať tieto výdavky. Stal sa aj taký prípad, že sa kúpil koberec pre deti v MŠ s motívom zobrazenej dopravy v meste, ktorý slúži na ich vzdelávanie a tiež bolo diskutabilné, či je to výdavok na výchovno-vzdelávací proces. Takže ide len o to, ako si dokážete obhájiť, že uvedený materiál je použitý na výchovu a vzdelávanie.
Lilly34
23.03.10,10:59
Prosím vás čo má byť uvedené v komentáre ku správe?
GabiZ
23.03.10,11:02
Prosím vás čo má byť uvedené v komentáre ku správe?

V príručke je uvedené nasledovné:
V úvode komentára zriaďovateľ uvedie základné informácie o školách a školských zariadeniach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, zmeny v sieti, ktoré realizoval počas predchádzajúceho kalendárneho roka a ďalšie skutočnosti, ktoré ovplyvnili výsledky hospodárenia za hodnotené obdobie. Všeobecne vyhodnotí hospodárenie za predchádzajúci kalendárny rok, zhodnotí problémy, ktoré sa vyskytli so zabezpečovaním úloh jednotlivých škôl a školských zariadení, aké opatrenia prijal na riešenie nedostatkov, ktoré sa vyskytli počas roka, resp. aké opatrenia chce prijať v nasledujúcom období na zabezpečenie hospodárenia škôl a školských zariadení. Stručne skomentuje súhrnný výkaz k súhrnnej správe o hospodárení. Zameria sa predovšetkým na presunuté finančné prostriedky do roka 2010 (stĺpec O výkazu) a na prostriedky vrátené do ŠR (stĺpec P výkazu), kde uvedie príčiny tohto stavu.
Ak sú vo výkaze uvedené finančné prostriedky na r. 025 – Iné zdroje, zriaďovateľ uvedie o aké zdroje sa jedná.
Lilly34
23.03.10,11:05
Ďakujem pekne.
kunkelovaa
25.03.10,13:23
Ešte otázočka.
Nemocenské dávky platené zamestnávateľom sú na 64x, teda transfery. V SOH idú kam? DO riadku miezd a poistného alebo do prevádzky. Ja mám v prevádzke. Ďakujem.
judita1971
25.03.10,19:28
Ešte otázočka.
Nemocenské dávky platené zamestnávateľom sú na 64x, teda transfery. V SOH idú kam? DO riadku miezd a poistného alebo do prevádzky. Ja mám v prevádzke. Ďakujem.

Toto je v príručke:

Stĺpec E – Bežné transfery jednotlivcom
Vyčerpané finančné prostriedky na bežné transfery jednotlivcom, napr.
 v riadku 008 sa uvedú vyčerpané finančné prostriedky na odchodné ,
 v riadku 009 vyčerpané finančné prostriedky na dopravu žiakov,
 v riadku 006 sa uvedú vyčerpané ostatné transfery, neuvedené v r. 008 a 009. (napr. bolestné, odstupné, vreckové učňom, deťom a žiakom v zariadeniach náhradnej výchovy, nemocenské dávky platené zamestnávateľom).
kunkelovaa
26.03.10,05:53
V príručke to je, ale ja sa pýtam, či to ide do riadku "mzdy a odvody" alebo prevádzka.
judita1971
26.03.10,06:09
V príručke to je, ale ja sa pýtam, či to ide do riadku "mzdy a odvody" alebo prevádzka.


v príručke je to napísané , riadok 006 - čiže prevádzka.
kunkelovaa
26.03.10,06:20
Ja som už asi prepracovaná. Ďakujem.
Sojka 007
26.03.10,12:24
Nakoľko Vám boli z KŠÚ pridelené peniaze na odchodné až v roku 2009, uvádzate ich v zdrojoch pre rok 2009 a aj v čerpaní. KŠÚ Vám nezaslal prílohu k správe o hospodárení, kde Vám rozpísal rozpočet normatívnych a nenormatívnych FP? Mali by ste mať aj rozpočtové opatrenia o úprave na nenormatívne FP v roku 2009. Takže aj keď ste ich uhradili v roku 2008 z vlastných prostriedkov, ale z KŠÚ ste ich mali pridelené až v roku 2009, uvádzate ich v SOH v riadku 008 v stĺpci A2 - zdroje a potom v čerpaní stĺpec E.
Ďakujem. Myslela som si.
Sojka 007
26.03.10,12:27
A ako si uviedla v správe za rok 2008 vyplatenie odchodného v roku 2008 z vlastných zdrojov ?
Musela som uviesť len to čo nám KŠU pridelili , inak mi to myslím nevzalo protokol a tak som to riešila cez prevádzku. Ale nepáčilo sa mi to. Budem to musieť prípadnej kontrole vysvetľovať.Ide ma z takýchto prehmatov poraziť.
editasara
30.03.10,06:33
Prosím Vás, pri vypĺňaní údajov musíme dodržať presný rozpis,ktorý sa posielal na KŠÚ, alebo presne to, čo je v plnení rozpočtu?
Máme tam mierne rozdiely, ale konečná suma sedí. Ten rozpis na 610,620,630 sa nedal úplne na euro dodržať, niekde je +, niekde - oproti údajom zaslaným v rozpise.Podľa mňa, do správy to treba napasovať podľa čerpania rozpočtu presne na tie položky 610,620,630, ktoré sa posielali na KŠÚ. Stačí to rozčlenenie podľa RK 631* cestovné, 632* energie, 633* materiál atď
editasara
30.03.10,06:34
Prosím Vás, pri vypĺňaní údajov musíme dodržať presný rozpis,ktorý sa posielal na KŠÚ, alebo presne to, čo je v plnení rozpočtu?
Máme tam mierne rozdiely, ale konečná suma sedí. Ten rozpis na 610,620,630 sa nedal úplne na euro dodržať, niekde je +, niekde - oproti údajom zaslaným v rozpise.Podľa mňa, do správy to treba napasovať podľa čerpania rozpočtu presne na tie položky 610,620,630, ktoré sa posielali na KŠÚ. Stačí to rozčlenenie podľa RK 631* cestovné, 632* energie, 633* materiál atď:rolleyes:
editasara
30.03.10,06:40
Ešte otázočka - sme škola s právnou subjektivitou, zriadená obcou, vlastné príjmy z prenájmu telocvične dávame do stĺpca A2, riadok 020? Je to tak správne?
katuskatus
30.03.10,06:40
na odvody do poistných fondov RK 62x
editasara
30.03.10,06:59
Áno, mzdy 61*, odvody62*
susann2
30.03.10,07:15
Ešte otázočka - sme škola s právnou subjektivitou, zriadená obcou, vlastné príjmy z prenájmu telocvične dávame do stĺpca A2, riadok 020? Je to tak správne?
áno
editasara
30.03.10,07:25
Ďakujem susann2, a na tú otázku č.44 mi nevieš odpovedať? 61* a62* musí sedieť s výkazom o práci, a ten rozpis 63* musí dať asi dokopy presne tú sumu z KŠK, ktorá je uvedená aj v tej pomocnej tabuľke vo výkazoch, však?
kunkelovaa
30.03.10,07:34
V pomocných tabuľkách sú nenormatívy a normatívy.61* má sedieť na výkazy o práci, 62* je podľa mňa nekontrolovateľné (ak máš dohody, a ak príjmy v mesiaci presiahnu určitú hranicu, nie sú odvody presne 35,2 %).
Podľa mňa by malo sedieť 61*+62* na sumu, ktorú si posielala na KŠU ako konečný upravený rozpočet mzdy a odvody a 63* na sumu, ktorú si posielala na KŠU ako prevádzka.
susann2
30.03.10,07:58
Prosím Vás, pri vypĺňaní údajov musíme dodržať presný rozpis,ktorý sa posielal na KŠÚ, alebo presne to, čo je v plnení rozpočtu?
Máme tam mierne rozdiely, ale konečná suma sedí. Ten rozpis na 610,620,630 sa nedal úplne na euro dodržať, niekde je +, niekde - oproti údajom zaslaným v rozpise.Podľa mňa, do správy to treba napasovať podľa čerpania rozpočtu presne na tie položky 610,620,630, ktoré sa posielali na KŠÚ. Stačí to rozčlenenie podľa RK 631* cestovné, 632* energie, 633* materiál atď:rolleyes:
Ja by som osobné náklady dala rozpočet aj výdavky rovnaké, aby tam nebol rozdiel. V prípade, že ste ušetrili finančné prostriedky, tak to nemôžete vykazovať pri osobných nákladoch, to by bolo porušenie rozpočtových pravidiel, ale len z prevádzky. Tie rozdiely by som uviedla v komentári.
Sojka 007
30.03.10,09:30
Prosím Vás, pri vypĺňaní údajov musíme dodržať presný rozpis,ktorý sa posielal na KŠÚ, alebo presne to, čo je v plnení rozpočtu?
Máme tam mierne rozdiely, ale konečná suma sedí. Ten rozpis na 610,620,630 sa nedal úplne na euro dodržať, niekde je +, niekde - oproti údajom zaslaným v rozpise.Podľa mňa, do správy to treba napasovať podľa čerpania rozpočtu presne na tie položky 610,620,630, ktoré sa posielali na KŠÚ. Stačí to rozčlenenie podľa RK 631* cestovné, 632* energie, 633* materiál atď
Správa o hospodárení musí sedieť s tým čo máš vo svojich výkazoch ako čerpanie rozpočtu. Nemajú tam byť odchýlky ak tak len +-1,- euro v zaokrúhľovaní aj to radšej prispôsob výkazom . Mala som kontrolu z KŠU na rok 2007. Všetky údaje som mala podľa čerpania rozpočtu len jeden údaj bol zlý. KŠU za mňa nahodilo opravný protokol a pomýlili sa v jednej sume. Našťastie tú opravu urobili až potom čo protokoly mali byť dávno na KŠU, takže mi to kontrolórka uznala, že som to ja urobiť nemohla. Vtedy mi povedala, aby som si už nikdy nedala robiť protokol na KŠU, pretože sú za to veľké pokuty a môžem mať z toho problémy ja. Poslúchla som jej radu.
kunkelovaa
30.03.10,09:37
Napíš nám niečo viac o tej kontrole, to by ma zaujímalo.
Zaokrúhľovanie je podľa mňa veľmi zradné. Tiež som si všimla, že niekedy sú výkazy zaokrúhlené jednotlivými sumami a potom, keď sa to naráta, je tam rozdiel.
Ja som SOH robila podľa skutočného čerpania (v centoch), vo výkazoch pre DU mám oproti tomu malé odchýlky (niekde +1, niekde -1). Len ma nepoplašte, SOH som už odoslala.
Sojka 007
30.03.10,09:51
Napíš nám niečo viac o tej kontrole, to by ma zaujímalo.
Zaokrúhľovanie je podľa mňa veľmi zradné. Tiež som si všimla, že niekedy sú výkazy zaokrúhlené jednotlivými sumami a potom, keď sa to naráta, je tam rozdiel.
Ja som SOH robila podľa skutočného čerpania (v centoch), vo výkazoch pre DU mám oproti tomu malé odchýlky (niekde +1, niekde -1). Len ma nepoplašte, SOH som už odoslala.
Neboj -1 +1 nevadí. Kontrolórka mi vtedy do telefónu hovorila, že školy majú veľmi často veľké rozdiely medzi výkazom plnenie rozpočtu a výkazom SOH a kôli tomu aj nasadili pokuty.Len kôli tej fiktívnej sume mi volala odkiaľ som to zobrala a až keď som jej vysvetlila čo a ako varovala ma.Musela som jej potom posielať môj protokol ten prvý a správny, ktorý som nahodila ja.Dovtedy som ani netušila ako veľmi je to dôležité .
editasara
30.03.10,09:56
Ešte ma zaujíma ten stĺpček výdavky na ďalšie vzdelávanie ped.zamestnancov. Ako to narátavate- mzdy a odvody, za všetky dni, kedy bolo zastupovanie počas ich neprítomnosti? Zastupujú sa učitelia navzájom, potom si čerpú náhradné voľno. Je toho veľa, 35 učiteľov, stále majú nejaké skúšky, štátnice, stále niekto chýba a to si vediete samostatne nejakú evidenciu na mzdy, keď ich zastupujú kolegovia? Také školenie typu lyžiarsky inštruktor, to je jasné, ale to zastupovanie? To nechápem, poraďte prosím.
kunkelovaa
30.03.10,10:05
Ja som práve kvôli SOH zaviedla prísnu evidenciu zastupovania, lebo tiež učitelia študujú.Evidujeme to na hodiny. Niekedy sa spájajú triedy, čerpajú si náhradné voľno, niekedy mávame na zastupovanie aj dohodárov. Zastupovanie preplácame v "nadčasoch" (u zamestnancov). Je to prácne, ale inak by som to nedokázala vyčísliť.
kunkelovaa
30.03.10,10:09
Neboj -1 +1 nevadí. Kontrolórka mi vtedy do telefónu hovorila, že školy majú veľmi často veľké rozdiely medzi výkazom plnenie rozpočtu a výkazom SOH a kôli tomu aj nasadili pokuty.Len kôli tej fiktívnej sume mi volala odkiaľ som to zobrala a až keď som jej vysvetlila čo a ako varovala ma.Musela som jej potom posielať môj protokol ten prvý a správny, ktorý som nahodila ja.Dovtedy som ani netušila ako veľmi je to dôležité .

Myslíš výkaz plnenia rozpočtu (FIN 1-04)? Nevedela som, že aj takáto kontrola beží. Keď som robila prvú správu, pozrela som si postup mojej predchodkyne. Súvislosti výkazu plnenia rozpočtu a správy absolútne žiadne!! Mne sa často zdá, že sú to len štatistiky.
editasara
30.03.10,10:11
Ja som práve kvôli SOH zaviedla prísnu evidenciu zastupovania, lebo tiež učitelia študujú.Evidujeme to na hodiny. Niekedy sa spájajú triedy, čerpajú si náhradné voľno, niekedy mávame na zastupovanie aj dohodárov. Zastupovanie preplácame v "nadčasoch" (u zamestnancov). Je to prácne, ale inak by som to nedokázala vyčísliť.

Myslím, že nadčasy sa dajú vyčítať zo sumárnej výplatnej pásky. A nadčasy neprelácame nikomu, iba učiteľom. Stačil by takýto údaj?
kunkelovaa
30.03.10,10:14
Myslím, že nadčasy sa dajú vyčítať zo sumárnej výplatnej pásky. A nadčasy neprelácame nikomu, iba učiteľom. Stačil by takýto údaj?
A sú to len preplácané zastupovania kolegov zúčasnených na vzdelávaní?
editasara
30.03.10,10:19
No to je dobrý postreh, tak to dám vyčísliť zástupkyniam, oni si robia evidenciu. Lebo tam môže byť aj nejaká PN.
Sojka 007
30.03.10,10:52
Myslíš výkaz plnenia rozpočtu (FIN 1-04)? Nevedela som, že aj takáto kontrola beží. Keď som robila prvú správu, pozrela som si postup mojej predchodkyne. Súvislosti výkazu plnenia rozpočtu a správy absolútne žiadne!! Mne sa často zdá, že sú to len štatistiky.
Presne tento výkaz. Ja som tiež zostala ako obarená. Dávala som tam údaje z FIN 1-04, avšak ani vo sne by ma nebolo napadlo, že to skontrolujú. Pokiaľ nedostaneš kontrolu z KŠU dovtedy je to len štatistika.Keď však prídu zoberú tvoje papiere k účtovnej uzávierke a porovnávajú ich s tým čo si uviedla v SOH.Už pri prvej návšteve kontrolórka vedela presne koľko sme z KŠU dostali a koľko sme presúvali z roka na rok. Mohla to vedieť jedine z našej SOH.
editasara
31.03.10,04:47
Prosím Vás, obec nás dofinancovala z OK na bežné výdavky ZŠ. Tieto podľa mňa do správy neuvádzam. Je to tak?
kunkelovaa
31.03.10,05:05
Nám tiež dala obec peniaze, do SOH dom to dala na riadok 19. Sú to prostriedky zriaďovateľa pre ZŠ. Veď aj v čerpaní sú v ZŠ.
editasara
31.03.10,05:22
Máte pravdu, a kapitálové od obce na výstavbu oplotenia ZŠ by ste dali na riadok 016?
Ale asi ti kapitalove pripočitam k bežným do r.019, a len v stlpcoch to rozdelím, však?
Sojka 007
31.03.10,05:50
Prosím Vás, obec nás dofinancovala z OK na bežné výdavky ZŠ. Tieto podľa mňa do správy neuvádzam. Je to tak?
Neviem či to je tak ako si myslím, ale ja by som to do správy nedávala. Podľa mňa sa tam uvádzajú len údaje o financiách zo štátu a preto by sa tam obecné nemali uvádzať . Ak ste ich dostali od obce predpokladám, že ste pri čerpaní dali na kód zdroja 41 a nie 111.Opravte ma ak sa mýlim ale ja predpokladám, že tie kolónky hrubou farbou sú určené najmä pre súkromné, cirkevné školy a školy patriace pod KSU.
editasara
31.03.10,06:09
Neviem či to je tak ako si myslím, ale ja by som to do správy nedávala. Podľa mňa sa tam uvádzajú len údaje o financiách zo štátu a preto by sa tam obecné nemali uvádzať . Ak ste ich dostali od obce predpokladám, že ste pri čerpaní dali na kód zdroja 41 a nie 111.Opravte ma ak sa mýlim ale ja predpokladám, že tie kolónky hrubou farbou sú určené najmä pre súkromné, cirkevné školy a školy patriace pod KSU.

Áno, dávala som kód zdroja 41. Dovolala som sa na KŠÚ a potvrdili mi, že sa to má uviesť do správy, do r. 019 spolu bežné aj kapitálové, a potom rozdeliť podľa čerpania.
susann2
31.03.10,06:27
Prosím Vás, obec nás dofinancovala z OK na bežné výdavky ZŠ. Tieto podľa mňa do správy neuvádzam. Je to tak?
Toto sú vysvetlenia na daný problém.

Vybraté z otázok a odpovedí:

1. Sme ZŠ s právnou subjektivitou v zriaďovateľskej pôsobnosti obce. Zriaďovateľ nám poskytol vlastné finančné prostriedky na prevádzku školy. Časť týchto prostriedkov sme vyčerpali na materiál, lebo sme kúpili kopírovací prístroj. Časť finančných prostriedkov ostalo nevyčerpaných. Do ktorého stĺpca máme uviesť zostávajúce nevyčerpané prostriedky? Môžeme si ich presunúť do budúceho roka, alebo ich musíme odviesť do štátneho rozpočtu?
Finančné prostriedky, ktoré poskytol Vašej škole zriaďovateľ zo svojho rozpočtu uvediete v r. 019, v stĺpci A2 .
Vyčerpané finančné prostriedky uvádzate na r. 019 v príslušnom stĺpci podľa charakteru výdavkov.
Nevyčerpané finančné prostriedky je potrebné uviesť na r. 019 v stĺpci O – presun do roka 2010. Tieto finančné prostriedky sa neodvádzajú do štátneho rozpočtu. Rovnako postupujú aj školy v zriaďovateľskej pôsobnosti VÚC.


Vyňaté z pokynov:

r. 019 – Prostriedky z rozpočtov obcí a prostriedky z rozpočtov VÚC/od zriaďovateľov cirkevných a súkromných škôl (§ 2 ods. 1 písm. b) , § 2 písm. c) zákona)
Uvedie sa výška finančných prostriedkov pridelených pre školy z rozpočtov obcí a VÚC. V prípade cirkevných a súkromných škôl, sa uvedie výška príspevku od cirkevných a súkromných zriaďovateľov.
POZOR!!!
Do tohto riadku sa neuvádzajú finančné prostriedky, ktoré pridelila obec, alebo VÚC z podielových daní školským zariadeniam vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Koncom minulého roka dostali obce a VUC prostriedky zo ŠR. Ja z toho usudzujem, že by tam mali ísť len tieto prostriedky, ak ich škola obdržala. Ale isto by som si to overila na KŠU, ktorý ma bude kontrolovať.
asma
31.03.10,06:43
ja som z kodu 41 dala len príjmy za prenájom a do riadku 019 som dala len to, čo nám dal zriaďovateľ na ocenenie učiteľov pri príležitosti Dňa učiteľov a na projekty, ktoré zriaďovateľ vyhlasuje na rozvoj športu a kultúry.
Čiže nie celú 41
Rozdiel oproti účtovníctvu som komentovala
kunkelovaa
31.03.10,06:56
Podľa mňa prostriedky od zriaďovateľa pre ZŠ, uvedené v čerpaní ZŠ (teda 09.121), kód zdroja 41 do SOH jednoznačne patrí.
Sojka 007
31.03.10,07:24
No super. Mňa presvedčili z kolegyne okolia , že to tam nepatrí.Už rok 2008 som nahodila bez týchto financií.
Ak som preplatok na energiách z roku 2008 pri následnom čerpaní zaúčtovala ako čerpanie z 09121 pod kód 41 podľa vás mám to v správe uviesť?
kunkelovaa
31.03.10,08:08
Predpokladám, že si to odviedla zriaďovateľovi a on ti to vrátil. Prijala si teda od neho transfer 222/354A. Podľa mňa sú to prostriedky od zriaďovateľa na ZŠ. Pozri si definíciu r. 19 SOH, je uvedené aj v príspevku č. 67. Navyše, zriaďovateľ má predsa právo prispieť z vlastných prostriedkov na chod školy.
Tiež som si to overovala na KŠU, povedali mi, že tam príspevky zriaďovateľa idú.
Sojka 007
31.03.10,08:53
Ďakujem.
asma
31.03.10,09:46
no pozor ale sú dva druhy príspevkov od zriaďovateľa s kodom 41 - vrátené príjmy a ďalší príspevok, podľa mňa do riadku 019 ide len príspevok obce mimo vlastných príjmov
kunkelovaa
31.03.10,10:39
Vrátené príjmy sú podľa mňa napr. príjmy zo školného v MŠ. Preplatky energií sme už na porade riešili. A zhodli sme sa na tom, že ak je preplatok z predchádzajúceho roku, vrátime zriaďovateľovi a on nám to dáva ako dotáciu z obce, teda môže, ale nemusí dať. Preto použitá 354, preto kód zdroja 41 a preto aj v SOH na r. 19. Opravte ma, ak sa mýlim.
karolína444
27.03.12,07:49
Ahojte, prosím Vás do stĺpca U1 je potrebné uviesť len platené nadčasy pedagogických zamestnancov, ktorí zastupujú pedagógov ak sú na vzdelávaní (vrátane účasti na školeniach, seminároch a poradách)? Lebo my máme veľa týchto nadčasov, ale sa nepreplácajú a pedag. si berú náhradné voľno.
GabiZ
27.03.12,07:59
Uvedú sa vyčerpané finančné prostriedky na zastupovanie počas neprítomných pedagogických zamestnancov z dôvodu ich účasti na vzdelávaní, výdavky spojené s cestovaním a ubytovaním pedagogických zamestnancov zúčastnených na vzdelávaní, výdavky spojené so zabezpečením lektora, výdavky spojené s úhradou školného a pod. Takže uvádzate to, čo ste v skutočnosti vyčerpali. Ak takéto prostriedky neboli vyplatené, teda čerpané, tak sa neuvádzajú.