Ďaďuška1
17.03.10,13:26
Dobrý deň, čítam tu čítam všetko možné o účtovaní leasingu, aj tabuľku od Maríny som si už stiahla a pozerala, ale aj tak si neviem poradiť s LZ. Prosím pomôžte mi niekto. Ja mám na leazingovej zmluve toto:
Predbežná vstupná cena PL(istina) 16.655,- eur
v tom prvá zvýšená splátka 8.327,50 eur
v tom kúpna cena 0,- eur
Hodnota riadnej splátky 306,77 eur
Hodnota poistného 46,92 eur
Poplatok za uzatvorenie zmluvy 0,- eur
Poplatok za prevod vlastníctva 119,- eur

A potom mám ďalšie papiere-dohoda o platbách nájomného, kde je splátkový kalendár na 36mesiacov, na konci ktorého je napísané:
Leasingový nájomca počas trvania leas.zml.zaplatí splu 21.179,34
z toho: istina bez dph 13.995,82
v tom: 1.zvýšená splátka bez dph 6997,90
kúpna cena bez dph 0,-
leasingový úrok bez dph 2.282,52
havar.poistné bez dph 1.224,-
poivnné zml.poistné bez dph 465,12
poplatok za uzatvorenie zml.bez dph 0,-
poplatok za prevod vlastníctva bez dph 100,-
dph 3.111,88

všetko som to tu opísala ako to tam je, neviem ako to mam do tej tabuľky od Maríny doplniť, prosím poradte mi s tým niekto ako a čo mám vlastne zaúčtovať. OA bol zakúpený25.11.2009. Ak by mi to niekto vedel prípadne aj telefonicky poradiť, tak zavolám. Prosím potrebujem to súrne, veď koniec marca sa blíži. Ďakujem
ani1
17.03.10,13:22
Osobné auto WV FOX

rok zaradenia - december 2006
odpis daňový - časový (leasing)
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 11 083,-
odpis za rok 2006 - 308,- EUR
zost. cena - 10775,-
odpis za rok 2007 - 3694,-
zost.cena - 7081,-
odpis za rok 2008 - nepoužitý
zost.cena - 7081,-

odpis za rok 2009 - 3385,- (zostatková cena za rok 7081 mínus nepoužitý odpis 3696)
zostatková cena - 3696, ale to už nemôžem odpísať, lebo skončil leasing, že? a čo s tou zostatkovou cenou?
rodina1
17.03.10,13:50
Osobné auto WV FOX

rok zaradenia - december 2006
odpis daňový - časový (leasing)
odpis účtovný - neodpisovať

vstupná cena - 11 083,-
odpis za rok 2006 - 308,- EUR
zost. cena - 10775,-
odpis za rok 2007 - 3694,-
zost.cena - 7081,-
odpis za rok 2008 - nepoužitý
zost.cena - 7081,-

odpis za rok 2009 - 3385,- (zostatková cena za rok 7081 mínus nepoužitý odpis 3696)
zostatková cena - 3696, ale to už nemôžem odpísať, lebo skončil leasing, že? a čo s tou zostatkovou cenou?

Zákon o dani z príjmov, § 26

(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

Z uvedeného vyplýva, že aj v roku 2008 ste mali uvedené vozidlo odpisovať, nakoľko ste ho mali na leasing. A potom by ti ku koncu splácania nezostala žiadna zostatková cena.
karcoolka1
21.03.10,11:24
SZČO začal podnikať 1/2007. V roku 2007 a 2008 použil paušal. V roku 2009 vedie jedn.účtovníctvo. V roku 2009 mal pozastavenú živnosť 5-11/2009.
Auto obstaral 10/2008 na základe úverovej zmluvy.

Splátkový kalendár úver.zmluvy:
Kúpna cena: 11783,84 EUR
Financovanie klientom: 5145,06 EUR
Výška úveru: 6638,78 EUR

36 splátok, jednu uvádzam:
Istina 147,15, úrok 82,98, poplatok za spracovanie 45,57, poistka 33,67

OTÁZKY:
1) splátku účtujem: istina 39/analytika, úrok a poplatok a poistka 25/analytika?
2) odpis v r.2009: 3927,95 EUR?
3) splátky za obdobie pozastavej živnosti neidú do nákladov?
4) aká povinnosť vyplýva z prechodu z paušálu na jedn.účtovníctvo?
ani1
21.03.10,17:14
Zákon o dani z príjmov, § 26

(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

Z uvedeného vyplýva, že aj v roku 2008 ste mali uvedené vozidlo odpisovať, nakoľko ste ho mali na leasing. A potom by ti ku koncu splácania nezostala žiadna zostatková cena.

Hej, ale účtovala nám účtovnícka firma a ona to takto urobila, aj ja už viem , že pri leasing-u nie je možné pozastaviť odpisy, ale čo teraz s tou zostatkovou cenou???
rodina1
21.03.10,19:23
Hej, ale účtovala nám účtovnícka firma a ona to takto urobila, aj ja už viem , že pri leasing-u nie je možné pozastaviť odpisy, ale čo teraz s tou zostatkovou cenou???
Najlepšie by hádam bolo, urobiť odpisy za rok 2008, následne na to opraviť výkaz o MaZ za rok 2008. A auto doodpisovať v roku 2009.
ani1
22.03.10,18:42
Najlepšie by hádam bolo, urobiť odpisy za rok 2008, následne na to opraviť výkaz o MaZ za rok 2008. A auto doodpisovať v roku 2009.

a netreba potom opraviť celé daňové priznanie? prečo len výkaz o majetku a záväzkoch, a potom by som musela aj rok 2009 opraviť, aj počiatočné hodnoty vo výkaze o MaZ...... asi sa spýtam v tej účt. firme.....:(
karcoolka1
23.03.10,13:04
SZČO začal podnikať 1/2007. V roku 2007 a 2008 použil paušal. V roku 2009 vedie jedn.účtovníctvo. V roku 2009 mal pozastavenú živnosť 5-11/2009.
Auto obstaral 10/2008 na základe úverovej zmluvy.

Splátkový kalendár úver.zmluvy:
Kúpna cena: 11783,84 EUR
Financovanie klientom: 5145,06 EUR
Výška úveru: 6638,78 EUR

36 splátok, jednu uvádzam:
Istina 147,15, úrok 82,98, poplatok za spracovanie 45,57, poistka 33,67

OTÁZKY:
1) splátku účtujem: istina 39/analytika, úrok a poplatok a poistka 25/analytika?
2) odpis v r.2009: 2945,96 EUR?
3) splátky za obdobie pozastavej živnosti neidú do nákladov?

Veľmi pekne prosím o reakcie, termín sa blíži.
margaretka71
25.03.10,18:27
Prosím o radu. Prvý krát účtujem leasing. Vozidlo zakúpené 8.6.2009. Chcem sa opýtať či môžem celý splátkový kalendár zapísať do záväzkov roku 2009, aj keď sa bude splácať až do roku 2012. Myslím si , že áno, lebo záväzok vlastne vznikol v roku 2009, alebo sa mýlim? Poraďte mi prosím. Pracujem v Alfe JÚ
seda
25.03.10,18:53
Sme viacerí, čo si s tým nevedia rady, ja som to riešila asi týždeň na porade, nikto mi neporadil. Mne išlo hlavne o to ako to dať technicky do MRP WIN JU. Istina + poplatok za spracovanie zmluvy som dala ako záväzok, obstaranie vozidla dňom zaradenia do užívania + do knihy majetku. Potom som z toho záväzku len v knihe záväzkov odrátala hodnotu 1. zvýšenej splátky a poplatku za spracovanie, lebo na tieto sumy som mala došlé faktúry so zaúčtovaním Ostatné neodčítateľné náklady. Zo splátkového kalendára dávam každý mesiac do knihy záväzkov len úrok/prev.réžia/ + DPH a úhradu daných splátok odúčtujem z dvoch záväzkov, lebo každá jedna splátka obsahuje aj istinu /ostatné neodčítateľné náklady/. Podľa mňa je to riadne krkolomné ale čo už, v podvojnom problém nemám, tomu rozumiem oveľa viac ako JU. Mohol by sa ešte niekto zbehlejší v danej problematike k tomuto postupu vyjadriť, či to nie je dáka haluz, čo som si vymyslela :-)
margaretka71
25.03.10,19:05
No ja som vopred uhradenú faktúru zapísala do záväzkov v celkovej sume a úhradu som rozúčtovala takto:

akontácia istina: VNZD
akontácia DPH: VNZD
sprac.poplatok: prevádzková réžia
1. splátka istina: VNZD
1. splátka DPH: VNZD
1. splátka úrok: prevádzková réžia
Toto všetko bolo uhradené na základe vystavenej fa.

A splátkový kalendár s rozúčtovaním pri jeho úhrade takto:
2. splátka istina - VNZD
2. splátka DPH - VNZD
2. splátka úrok - prevádzková réžia
A takto budem pokračovať pri úhradách ďalších splátok, ktoré mám zapísané v záväzkoch. Preto sa pýtam či aj splátky ktoré sú v roku 2010, 2011 a 2012 mám zápísať do záväzkov v roku 2009. Tiež by som bola rada keby sa ešte niekto vyjadril. Prosííííím
a takto som pokračovala v zapisovaní
margaretka71
25.03.10,19:33
Prosím nevie niekto poradiť?
seda
25.03.10,21:49
No to Vaše sa mi viac páči, ako to moje, prerobím to podľa Vás, s tým, že z môjho nechám v knihe ostatných záväzkov záväzok na celú istinu a z tohto záväzku budem len odrátavať bez zaradenia do peňažného denníka. Páči sa mi to viac, ako to moje. A čo sa týka mesačných splátok, tak dám do knihy záväzkov, len tie ktoré sa týkajú roka 2009. Ďakujem za pomoc.
seda
25.03.10,21:52
Ešte k tomu Vášmu spracovateľskému poplatku, ja by som to prirátala k istine, podľa mňa to patrí do ceny obstarania a nie do prev.réžie.
Marína
25.03.10,22:42
Citujem len časť príspevku:

Sme viacerí, čo si s tým nevedia rady, ja som to riešila asi týždeň na porade, nikto mi neporadil.
Seda, nechce sa mi veriť, že to myslíš vážne. Ak si nedostala presne na svoju otázku, ak by si hľadala, určite by si na porade našla odpovedí neúrekom, ver, hlavne však v postupoch účtovania.

§ 17
Finančný prenájom
(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.
(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu. V peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby34).

Pomôže ti tiež táto tabuľka Leasing-tabuľka v exceli_aktualizovaná (http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html)
Zita5
26.03.10,05:48
Citujem len časť príspevku:

Seda, nechce sa mi veriť, že to myslíš vážne. Ak si nedostala presne na svoju otázku, ak by si hľadala, určite by si na porade našla odpovedí neúrekom, ver, hlavne však v postupoch účtovania.

§ 17
Finančný prenájom
(4) V deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe záväzkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finančného prenájmu v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sú súčasťou ocenenia majetku.
(5) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe záväzkov nájomcu účtuje záväzok vo výške splatného finančného nákladu. V peňažnom denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby34).

Pomôže ti tiež táto tabuľka Leasing-tabuľka v exceli_aktualizovaná (http://www.porada.sk/t109712-leasing-tabulka-v-exceli_aktualizovana.html)


Dievčatá , ja som si od Maríny vyplnila tabuľku t.j. dosadila som si svoje údaje ,vytlačila a dala som ju kolegyni , ktorá podľa nej účtuje lízing , lebo tiež nevedela pochopiť účtovanie lízingu v JU . Z tej tabuľky skutočne všetko vyčítate čo a ako účtovať mesačne . Mne sa nechce veriť , že by nebola Vašim dobrým pomocníkom. Skutočne si treba len spraviť na to čas a tabuľku si zostrojiť .
margaretka71
26.03.10,06:57
Ďakujem, že ste sa ozvali viaceré. Ja som pri účtovaní postupovala presne podľa aktualizovanej tabuľky od maríny, je super. Ale stále neviem čo s tými splátkami na ďalšie roky. Dať ich do záväzkov už teraz a prenášať ich ako neuhradené do ďalších rokov? Alebo splátky za príslušný rok zapísať až do záväzkov príslušného zdaňovacieho obdobia. Kto mi na to jednoznačnej odpovie?
seda
26.03.10,07:06
Dobrý deň, tabuľka je super, už ju mám vyplnenú zopár dní, veď som to písala aj téme, kde ste priložili tabuľku. Vyjadrovala som sa k technike zaúčtovania v software MRP WIN, hľadala som odpoveď na to ako to technicky zaúčtovať, len som chcela aby mi niekto povedal, že je to blbosť ako si to urobila, alebo je to O.K., aj tak to môže byť.
margaretka71
26.03.10,07:27
Ešte k tomu Vášmu spracovateľskému poplatku, ja by som to prirátala k istine, podľa mňa to patrí do ceny obstarania a nie do prev.réžie.

Áno, máš pravdu mám to zle. Musím to opraviť. Ja som to zaúčtovala ešte bez toho aby som si urobila tabuľku podľa svojich údajov. Tak musím si ju urobiť je to veľmi dobrá a istá pomôcka.
Zita5
26.03.10,07:36
http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html

K záväzkom si pozrite stranu 9 a nasledovné .
margaretka71
26.03.10,08:05
Ďakujem Zita5, už som si to vytlačila. Pomôže mi aj to. Pekný den prajem.
seda
26.03.10,09:05
Veľmi pekne ďakujem aj ja za tento materiál. Pekný deň.
gastronom.mt
27.03.10,17:51
Otázka:
Auto zakúpené na Leasing 5.8.2009. Prvá splátka 3.11.2009 Druhá 3.2.2010. 12 splátok každé 3 mesiace.

1. do PD 3.11.2009 Istina VNZD; Nájom(réžia) VOZD; DPH (réžia) VOZd
2. Odpisy 31.12.2009 za 3 mes. alebo 5 mesiacov??? (myslím si že 5)

Všetko som naplnil do tabuľky, ktorú pridala Marína (ďakujem :))
Marína
28.03.10,07:15
Za málo.:)
Áno, odpisy za 5 mesiacov.
evinka33
10.03.11,13:04
V prvom rade chcem Maríne poďakovať za skvelú pomôcku pri účtovaní leasingu, ale mám jeden problém, s ktorým si neviem poradiť, preto prosím o pomoc:
SZČO mal 1.auto zaradené v majetku, na ktoré si uplatňoval PHM, daň .... V auguste 2010 si kúpil na leasing 2.auto, ale na daňovom úrade bol odhlásiť 1.auto z podnikania až k 30.09. (potom ho v oktobri predal) a zároveň od 1.10. nahlásil na podnikanie 2.auto - to na leasing.

Čiže som vyradila 1.auto z majetku k 30.09. ale čo s tým druhým autom? Môžem ho zaradiť do majetku už v auguste alebo až 01.10.?? (cestnú daň zaplatil za 2.auto tiež len od 01.10)
A ak ho musím zaradiť až k 01.10. ako mám zaúčtovať prvú zvýšenú splátku (akontáciu) za auto, ktorá bola uhradená v auguste a itež prvú splátku zo splátkového kalendára ktorá bola uhradená v septembri?? Zatiaľ som to zauúčtovala: sitina - VNZD, DPH, úrok a poitsky - réžia, ale potom som zneistela pri tých dátumoch - prosím pomôže mi niekto?
marjankaj
10.03.11,13:20
V prvom rade chcem Maríne poďakovať za skvelú pomôcku pri účtovaní leasingu, ale mám jeden problém, s ktorým si neviem poradiť, preto prosím o pomoc:
SZČO mal 1.auto zaradené v majetku, na ktoré si uplatňoval PHM, daň .... V auguste 2010 si kúpil na leasing 2.auto, ale na daňovom úrade bol odhlásiť 1.auto z podnikania až k 30.09. (potom ho v oktobri predal) a zároveň od 1.10. nahlásil na podnikanie 2.auto - to na leasing.

Čiže som vyradila 1.auto z majetku k 30.09. ale čo s tým druhým autom? Môžem ho zaradiť do majetku už v auguste alebo až 01.10.?? (cestnú daň zaplatil za 2.auto tiež len od 01.10)
A ak ho musím zaradiť až k 01.10. ako mám zaúčtovať prvú zvýšenú splátku (akontáciu) za auto, ktorá bola uhradená v auguste a itež prvú splátku zo splátkového kalendára ktorá bola uhradená v septembri?? Zatiaľ som to zauúčtovala: sitina - VNZD, DPH, úrok a poitsky - réžia, ale potom som zneistela pri tých dátumoch - prosím pomôže mi niekto?

Nikto ťa nenúti kedy ho musíš zaradiť.
Zaradiť si ho mala predtým ako ho začal používať na podnikanie. Ak ho na podnikanie nepoužíval do 1.10.2010, tak by si ani nemal uplatňovať za to odbobie odpisy a iné súvisiace náklady.
evinka33
10.03.11,14:11
Prepáčte za to "musím" nemyslela som to tak ako to vyznelo ;). Práveže on ho používal na podnikanie už od augusta, len na daňovom bol urobiť prepis neskoro (aj to len po mojom upozornení, keď som náhodou zistila že má nové auto - no čo už komunikácia niekedy viazne). A teraz keď sa snažím zaúčtvať leasing tak som nevedala či si môže dať tú akontáciu do výdavkov, či má súvislosť zaradenie auta do majetku s dátumom ktorý je uvedený na daňovom úrade, alebo či môžem zaradiť do majetku aj skôr ako sa nahlási na DÚ. Asi sa opakujem, ale nemám v tom jasno: akontáciu ani prvú splátku by som teda účtovať nemala (vôbec, ani do VNZD?), a keď potom auto zaradím k 01.10. môžem ho zaradiť v obstarávacej cene, ktorá je uvedená v leas.zmluve z augusta? (je to cena vrátane tej akontácie bez DPH + sprac.poplatok bez DPH).
Potom ročný odpis vypočítam len za tie tri mesiace (10,11,12) aj keď mi to nebude "sedieť" so splátkovým kalendárom kedže v ňom je prvá splátka už v septembri? Alebo si vypočítam odpis presne podľa splátkového - na štyri mesiace a z toho uplatním do VOZD len 3 mesiace a jeden do VNZD? Prepáčte, ale účtujem leasing prvýkrát, preto ešte raz prosím o radu.
evinka33
10.03.11,16:54
Prosím, poradí mi niekto? Vopred ďakujem.
evinka33
11.03.11,08:40
Pre tých, čo budú mať niekedy podobný problém ako ja uvádzam aj záver, ako som sa rozhodla to zaúčtovať. Po tom, čo som si na Porade prečítala príspevky ohľadne leasingu, zaradenia auta do majetku a pod. (ďakujem všetkým, ktorí do Porady prispievajú cennými radami, veľakrát mi už pomohli) + postupy JÚ, vyšlo mi nasledovné riešenie môjho problému: auto zaradím do majetku k 01.10. v obstarávacej cene uvedenej v leas.zmluve, úhradu akontácie a prvej septembrovej splátky zaúčtujem ako VNZD-osobná spotreba (zaúčtovať ich nejako musím, lebo sú v bank.výpise), až od októbra začnem účtovať splátky - istina VNZD-obstaranie majetku a úrok,DPH, poistky=VOZD-réžia. Odpisy vypočítam za 4 mesiace (9,10,11,12) aby mi sedeli spo slátkovým kalendárom ale do VOZD uplatním len za 3 mesiace a 1 mesiac VNZD.
Dúfam, že som sa rozhodla správne.
marjankaj
11.03.11,23:03
Pre tých, čo budú mať niekedy podobný problém ako ja uvádzam aj záver, ako som sa rozhodla to zaúčtovať. Po tom, čo som si na Porade prečítala príspevky ohľadne leasingu, zaradenia auta do majetku a pod. (ďakujem všetkým, ktorí do Porady prispievajú cennými radami, veľakrát mi už pomohli) + postupy JÚ, vyšlo mi nasledovné riešenie môjho problému: auto zaradím do majetku k 01.10. v obstarávacej cene uvedenej v leas.zmluve, úhradu akontácie a prvej septembrovej splátky zaúčtujem ako VNZD-osobná spotreba (zaúčtovať ich nejako musím, lebo sú v bank.výpise), až od októbra začnem účtovať splátky - istina VNZD-obstaranie majetku a úrok,DPH, poistky=VOZD-réžia. Odpisy vypočítam za 4 mesiace (9,10,11,12) aby mi sedeli spo slátkovým kalendárom ale do VOZD uplatním len za 3 mesiace a 1 mesiac VNZD.
Dúfam, že som sa rozhodla správne.

No asi najlepšie by bolo zaradiť ho už odvtedy, keď ho začal používať na podnikanie, teda v septembri a plne všetko dávať do nákladov (odpisy aj PHL)
Potom podať znovu oznámenie o zaradení auta na podnikanie(trebárs aj 28.9.2010) a podať dodatočné DP z motorových vozidiel a doplatiť daň.
Možno dostaneš aj pokutu cca 200 Sk. Myslím, že to sa vyplatí.