VandaS
17.03.10,12:51
Dobrý deň, účtujem v JU a v roku 2009 sme predali 2 vozidlá, ale zatiaľ nám za faktúry nezaplatili, tz., že nemá žiadny príjem v roku 2009. Chápem to správne, že teda nemôžem uplatniť postup podľa §-19 ods.3 písm.b, Zákona o dani z príjmov citujem: Zostatková cena hmotného a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou je daňovým výdavkom v plnej výške. Tento postup uplatním až keď obdržím príjem za fa? Ďakujem:)
Andyke
17.03.10,11:54
Nie netreba čakať na úhradu. Však zákon Ti jasne píše, že ZC hm.majetku pri jeho vyradení predajom.
Predaj sa uskutočnil ? Áno,
Auto sa vyradilo z majetku? Áno.

Nič Ti v tom nebráni, aby si tento § aplikovala do účtovníctva.
VandaS
17.03.10,11:58
No v podstate áno, ale v rámci uzávierkových operácií by som mala po správnosti zaúčtovať zostatkovú cenu ako výdavok ovplyvňujúci základ dane a príjem z predaja ako príjem ovplyvňujúci základ dane a tu vznikne nejaký rozdiel, ktorý vstúpi v skutočnosti do výdavkov. Čiže nie som si dosť istá, či v roku 2009 môžem uplatniť len výdavok bez príjmov. :(
scam
13.10.10,06:15
Pripájam sa aj ja s odstupom času k tejto téme. Zaujímalo by ma ako ste to nakoniec urobili. Účtovali ste 541 - ako daňový výdavok, ale v danovom priznaní ste urobili pripočitatelnú položku, a výnos z predaja odpočitatelnú ? Som v tom nováčik, a nechápem, keď je podľa § ZC pri predaji uznaným nákladom, prečo je potom v daňovom priznaní ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.
veronikasad
13.10.10,06:19
Pripájam sa aj ja s odstupom času k tejto téme. Zaujímalo by ma ako ste to nakoniec urobili. Účtovali ste 541 - ako daňový výdavok, ale v danovom priznaní ste urobili pripočitatelnú položku, a výnos z predaja odpočitatelnú ? Som v tom nováčik, a nechápem, keď je podľa § ZC pri predaji uznaným nákladom, prečo je potom v daňovom priznaní ako výdavok ovplyvňujúci základ dane.
si v téme jednoduché účtovníctvo
scam
13.10.10,09:57
Ja viem, že pôvodný príspevok je z JÚ. Ja s ňom neúčtujem, len ma zaujímal postup, princíp zákona o dani z príjmov je rovnaký pre JÚ a PÚ, či nie?