Kika69
17.03.10,12:54
Ahojte!

Chcela by som poprosiť o radu.
Firma predala 1.1. 2008 na základe leasingovej zmluvy úžitkový automobil fyzickej osobe-nepodnikateľovi. Firma auto odpisovala zrýchleným spôsobom a auto bolo predané v 3. odpisovania. t.j. v r. 2008 daňový odpis uplatnený nebol, takže vlastne daňovo boli uplatnené odpisy počas 2 rokov. V roku 2009 z dôvodu, že fyz. osoba auto nesplácala jej bola zrušená zmluva, auto jej bolo odňaté a spätne zaradené do majetku firmy.
Akú výšku odpisov môžem v tomto prípade v r. 2009 uplatniť do nákladov, pokračujem 3. rokom odpisovania?
Ďakujem, budem vám vďačná za každú radu.
Zoltán Kovács
17.03.10,12:02
Priznám sa, že celkom nerozumiem situácii, hlavne tej formulácii predaj na základe leasingovej zmluvy.

Vyvstáva otázka:
1. Ste leasingová spoločnosť?
2. Auto ste predali leasingovej spoločnosti, a potom leasingovka občanovi?

V prvom prípade auto malo ostať zaradené v majetku až do konca leasingu. Účtovanie u prenajímateľa by si mala nájsť tu na porade.
V druhom prípade v roku predaja sa mala zostatková cena auta zaúčtovať do nákladov cez účet 541 (ak ide o PÚ). A výnos z predaja na 641.
Kika69
17.03.10,12:24
Zoltán ďakujem za reakciu.
Firma nie je leasingová spoločnosť, kupovala auto od inej firmy už ako použité vozidlo a bolo zaradené v majetku firmy 2 roky. Potom ho predala fyzickej osobe v začiatkom r. 2008 na základe leasingovej zmluvy. Nakoľko fyz. osoba bola so splátkami v omeškaní, auto jej bolo odňaté.
V roku predaja bola zostatková cena zaúčtovaná na 541 a výnos z predaja na účet 641.
V roku 2009 som účtovala prevzatie auta podľa Cenigovej - prevzatie majetku pri zrušení zmluvy o odplatnom prevode. /predaji/
Zoltán Kovács
17.03.10,12:28
Zoltán ďakujem za reakciu.
Firma nie je leasingová spoločnosť, kupovala auto od inej firmy už ako použité vozidlo a bolo zaradené v majetku firmy 2 roky. Potom ho predala fyzickej osobe v začiatkom r. 2008 na základe leasingovej zmluvy. Nakoľko fyz. osoba bola so splátkami v omeškaní, auto jej bolo odňaté.
V roku predaja bola zostatková cena zaúčtovaná na 541 a výnos z predaja na účet 641.
V roku 2009 som účtovala prevzatie auta podľa Cenigovej - prevzatie majetku pri zrušení zmluvy o odplatnom prevode. /predaji/


Keď nie ste leasingová spoločnosť, tak nie je možné predať na základe leasingovej zmluvy. Je to neoprávnené podnikanie.
Kika69
17.03.10,12:38
Vďaka, no pravdu povediac v tom roku som vo firme ani neúčtovala, ale pozerám, že firma má v predmete podnikania uvedené poskytovanie finančného leasingu.
Zoltán Kovács
17.03.10,12:56
Vďaka, no pravdu povediac v tom roku som vo firme ani neúčtovala, ale pozerám, že firma má v predmete podnikania uvedené poskytovanie finančného leasingu.

V tom prípade treba si vyhľadať účtovanie leasingu na strane prenajímateľa.
Kika69
17.03.10,16:49
Ďakujem Zoli.
Skúšala som hľadať účtovanie leasingu na strane prenajímateľa, ale zatiaľ bezúspešne. Pozerala som v Cenigovej, ale tam sa účtuje na strane prenajímateľa o leasingovanom predmete ako o tovare. V tomto prípade sa však nejedná o klasickú leas. spoločnosť, účtovníčka predo mnou ten majetok vyradila a ja som ho teraz spätne zaradila. Vlastne som aj otvorila na postup účtovania jednu tému, tam mi nikto nevedel pomôcť, potom som účtovanie prevzatého automobilu vyriešila podľa Cenigovej. Ale teraz by som potrebovala radu ani nie k samotnému účtovaniu, ale to, že ako mám pokračovať v odpisovaní prevzatého majetku z daňového hľadiska. Či môžem uplatniť daňový odpis v 3. roku odpisovania, akoby sa žiaden leasing medzitým nekonal?
Neviete mi prosím pomôcť?
Kika69
18.03.10,07:03
Posúvam...