japis
17.03.10,14:50
Zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi automobil, kúpený v roku 2010, (pri ktorom si už mohol odpočítať DPH), na súkromné účely. Zdaňuje mu mesačne 1% z OC auta zvýšenej o DPH (par.5 odst 3 zákona o dani z príjmu).
Predpokladám, že keď sme si odpočítali DPH, že sme splnili podmienku par. 9,ods.2 zákona DPH - poskytli sme zamestnancovi službu za protihodnotu a firma je povinná odviesť DPH. Nie je mi však jasné, čo má byť základom dane - celá suma, ktorú sme zdanili zamestnancovi (1% z OC+DPH), alebo len 1% z OC bez DPH ? Prosim o Váš názor a vopred ďakujem za radu.
IvoM
17.03.10,15:24
Ak vie dopredu, že zamestnanec bude takéto auto používať na vlastné účely, tak by sa možno dal na to použiť §49.5
Rozalka
17.03.10,19:29
Toto som sa raz opýtala na školení a dozvedela som sa, že (presná citácia)
"daň z 1% ceny vozidla mesačne je dostatočná sankcia pre daňovníka a tým aj uspokojenie pre štát"
japis
18.03.10,06:35
Toto som sa raz opýtala na školení a dozvedela som sa, že (presná citácia)
"daň z 1% ceny vozidla mesačne je dostatočná sankcia pre daňovníka a tým aj uspokojenie pre štát"
Ano, ale to si este firma nemohla odpocita pri nakupe os.auta DPH. Mne je jasne, ze teraz musim odviest DPH, ale mam problem stanovit zaklad dane.
Rozalka
18.03.10,19:29
Zadaj dotaz na DRSR, budeme múdrejší.
betka
19.03.10,13:41
Ano, ide o par.9/2.

Prehodnotia sa par. 50 a 54. Ktoré sú takmer tabu, ale nič iné nebude všetkým ostávať....


54 mi definuje, že zmenou účelu sa rozumie ak sa IM, pri kt. sa daň odpočítala v plnom rozsahu sa použije na dodávky tovarov a SLUŽIEB s možnosťou pomerného odpočítania.....

Toto auto budem používať aj, aj. Takže budú koeficientovať.

Podľa mňa sa nebude dať vyhnúť par. 54, a zložitostiam, kombináciám, prepočtom a výpočtom.
japis
22.03.10,14:03
Zadaj dotaz na DRSR, budeme múdrejší.
To som urobila, cakam na odpoved, ale nemam dobre skúsenosti s ich poradenstvom. Vacsinou sa vyhnu konkretnej rade, odcituju zakony.