jajahh
17.03.10,14:03
Dobry den.
Prosim Vas, vedel by mi niekto poradit, ci je pri kupe podniku od FO (zivnostnik) pre PO (s.r.o.) nejaka oznamovacia povinnost na OR?
Treba oznamit zmeny/vyplnit tlacivo a dolozit zmluvy o kupe podniku pravnickou osobou a dolozit uctovnu zavierku PO?
Alebo sa to vsetko riesi iba na danovom urade z hladiska danovych zakonov?

PO - je novovzniknuta s.r.o., kde zakladatelom je FO.
FO podnikatel - chce sa takto pretransformovat na PO (pritom nevstupoval do PO svojim majetkom, iba splatenim vkladu minimalneho zakladneho imania).

Dakujem :)

Jana
alibernet
17.03.10,17:10
Podla § 488 ods. 1 Obchodneho zakonnika plati, ze ak preda podnik osoba zapisana v OR, navrhne vykonanie zapisu o predaji podniku alebo jeho casti.
Ak podnik predava podnikatel, ktory sa nezapisuje do OR (v tvojom pripade zivnostnik - FO), navrh na zapis prevodu sa nepodava.
Nezabudni vsak na povinnosti podla Obchodneho zakonnika (nielen z hladiska danovych zakonov) - najma oznamenie veritelom (z dôvodu vcasneho zacatia plynutia lehoty na pripadne podanie odporu, ak by ho nejaky veritel hodlal podat).
Dianao
19.03.10,10:08
Ja ma tiez podobny problem.....zivnostnik chce zmenit pravnu formu na PO. Akym sposobom sa to robi? Tiez chce prejst aj s celym skladom. Ako to bude potom s aktivami na konci roka? Ale to uz je uctovny problem. Prosila by som aspon o radu, ako na ten prechod. Dakujem
jajahh
19.03.10,10:21
No v prvom rade treba vyhotovit Zmluvu o predaji podniku. Vzory tejto zmluvy najdes aj priamo tu na porade (ja som si tak nasla dva vzory).
A potom si precitaj v Obchodnom zakonniku § 476 - § 488.
Uctovne ako to poriesit ti bohuzial neviem poradit, ale je tu toho o tom dost popisaneho. Kukni na ostatne temy "predaj/kupa podniku".
J.
Dianao
19.03.10,13:17
To sa specifikuje ako predaj podniku? Aj ked zivnostnik sa stane statutarom?
A ked bude chciet spolukonatela, tak potom moze uz do vzniknutej s.r.o. pristupit, vsak?
jajahh
19.03.10,17:27
"Zmluva o predaji podniku zakladá záväzkový vzťah, ktorý sa označuje ako absolútny obchod. Uvedenou zmluvou sa sleduje úplná zmena vlastníctva k predmetom, ktoré tvoria podnik (a sú spôsobilé byť predmetom vlastníctva) a k prevodu práv analogických k právu vlastníckemu (k tým predmetom, ktoré nie sú spôsobilé byť predmetom vlastníckeho práva, tzv. nehmotné statky, ideálne objekty). Spolu s majetkom podniku prevadza predavajuci na kupujuceho aj pohladavky a zavazky FO......."

Viac sa docitas, ked si do googlu zadas predaj podniku a kliknes si na 4 odkaz od epi (nemozem do prispevku vlozit link, tak preto ti to takto vysvetlujem).. :)

Funkcia statutara v sro, ktorej FO predal podnik, nijak s predajom podniku nesuvisi.
Sro moze mat aj ine osoby ako statutarov.
Predaj podniku je vyhodny najma u FO zivnostnikov, ktori sa chcu pretransformovat do sro a ako FO zivnostnici maju vacsie majetky, ktore si povedzme chcu nadalej odpisovat, ale uz ako sro. Pokial viem, je to vyhodnejsie hlavne kvoli urceniu ceny majetku. Keby FO chcel predat co ja viem nehnutelnost alebo auto sro, musi vychadzat minimalne z trhovej hodnoty veci. Pri predaji podniku je to danovo vyhodnejsie ;)
mzdichav
20.03.10,19:07
Ahoj,
odpoved na otazku by bola skor na osobne stretko, ale s tymi info ktore ste pisali, by som vyplnila formular o zalozeni s.r.o., ktoreho vzor poskytuje aj stranka ministerstva spravodlivosti.
Zmluva o prevode /casti/ podniku pripadne zmluva o prechode obchodneho podielu a ine formy obchodnych zmluv som pouzivala pri akvizicii/fuzii, toto je ta ista osoba, len zmena formy vsak?
Dianao
21.03.10,13:46
Ano teraz je zivnostnik a rozmysla o tom, ze prejde na sro. Ma dost vysoky sklad - myslim cenovo - tak chce tiez vediet, ci je vhodne zmenit sa v priebehu roka.
A treba ist s tou zmluvou na okresny sud alebo na zivnostensky urad?
Dakujem
alibernet
22.03.10,21:23
Ano teraz je zivnostnik a rozmysla o tom, ze prejde na sro. Ma dost vysoky sklad - myslim cenovo - tak chce tiez vediet, ci je vhodne zmenit sa v priebehu roka.
A treba ist s tou zmluvou na okresny sud alebo na zivnostensky urad?
Dakujem
dve moznosti:
1/ zalozit s.r.o. a nasledne do nej predat podnik
2/ zalozit s.r.o. a ako vklad pouzit podnik
V oboch pripadoch odporucam konzultovat priamo s pravnikom
Dianao
23.03.10,06:00
Dakujem za vsetky odpovede, asi to bude predsa len otazka na pravnika, ale aspon trosku ste mi to vsetci objasnili