betka85
17.03.10,15:08
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Kamarát má jeonoosobovú sro v ktorej je len sám zamestnanec. Chcela by som vedieť ako by som mu mala zaúčtovať mzdu ako zamestnancovi na účty 333 - Zamestnanci alebo 366 záväzky voči spoločníkovi. Podľa mňa na 333 zamestnanci. Lebo ako spoločníkovi mu bude príjem "ak ho dosiahne na konci roka" vyplatený zo zisku. Tento rok bol v strate. Tak si podá DP typ A a v tom prípade si bude uplatňovať zamestnaneckú prémiu. Lebo ako spoločník nemal žiadny príjmy. ďakujem Vám za odpovede
Zoltán Kovács
17.03.10,14:19
Keď už ako zamestnanec, tak 331. Ale osobne si myslím, že je vhodnejšie 366. Stači už len názov toho účtu si prečítať.
betka85
17.03.10,14:25
Jej prepáč, jasné že 331 "preklep". Ale potom to bude ako príjem spoločníka a ztoho dôvodu nebude maŤ nárok na zamestnaneckú prémiu. Mám pravdu?
Zoltán Kovács
17.03.10,14:31
Jej prepáč, jasné že 331 "preklep". Ale potom to bude ako príjem spoločníka a ztoho dôvodu nebude maŤ nárok na zamestnaneckú prémiu. Mám pravdu?

Prečítala si názov účtu 366 - Záväzky voči členom a spoločníkom zo závislej činnosti. Teda príjem podľa § 5. A príjem podľa § 5 je možný jedine na základe pracovnej, alebo obdobnej zmluvy (dohody). A kto má pracovnú zmluvu, zamestnanec.
Ak zamestnanec počas roka má príjem nižší ako NČ a splňa aj ostatné podmienky, tak má nárok na zam.prémie. Ja som sa nedočítal v zákone nikde o tom, že ak je spoločník, tak nemá nárok.
betka85
17.03.10,14:54
Ďakujem pekne. On pracuje na pracovnú zmluvu a poberá min. mzdu. Spĺňa zamestnaneckú prémiu. A konateľ nepoberá žiadnu mzdu. Na konci roka bol v strate - ani tu nepoberal žiadny príjem zo zisku. Iba som si nebola čí mám použiť účet 331 alebo 366.
betka85
18.03.10,11:31
Prosím, Vás bol by niekto taký dobrý a poradil mi čí to mám účtovať na 331 alebo 366? ďakujem pekne