robert12
17.03.10,15:59
Zdravim, chcem sa opytat ako sa odpisuje majetok do 1700 EUR ak ma spolocnost smernicu, ze takyto majetok uctovne odpisuje, rovnaju sa tieto uctovne odpisy danovym ? Alebo sa danovo musi tento majetok odpisat hned prvy rok, kedy bol zaradeny do pouzivania ? Prirpadne su obe moznosti spravne ? Je to upravene v zakone ?
Este doplnujuca otazka ohladom danovych odpisov automobilu na fin. lizing pri 36 mesiacoch sa uctovne odpisy rovnaju danovym ?

dakujem
IvoM
17.03.10,15:23
Zákon o DzP stanovuje čo je DHM a teda čo sa daňovo odpisuje, ak teda majetok nespĺňa podmienky §22.2 tak sa neodpisuje a je to daňový náklad, to však nevylučuje že účtovne odpisuje povedzme 2 roky, ale potom to treba v DP vysporiadať.
Druhá otázka áno, §26.9 zákona o DzP sa odovoláva na zákon o účtovníctve.
Stefan2005
17.03.10,18:04
Zákon o DzP stanovuje čo je DHM a teda čo sa daňovo odpisuje, ak teda majetok nespĺňa podmienky §22.2 tak sa neodpisuje a je to daňový náklad, to však nevylučuje že účtovne odpisuje povedzme 2 roky, ale potom to treba v DP vysporiadať.
Druhá otázka áno, §26.9 zákona o DzP sa odovoláva na zákon o účtovníctve.

IvoM, podľa mňa aj na prvú otázku je odpoveď áno.

Lebo účtovné jednotky u hmotného majetku, ktorý nespĺňa kritéria pre jeho zaradenie do dlhodobého majetku, sa môžu rozhodnúť, či o takomto majetku budú účtovať a) v triede 5, v triede 1 - v zásobách, v triede 0 - dlhodobý majetok.

Ak sa majetok zaradí ako dlhodobý, musí naň vypracovať účtovný odpisový plán a bude sa odpisovať. Daňové odpisy sa v tomto prípade riadia účtovnými - neupravuje sa základ dane.
robert12
17.03.10,22:28
Je este niekto kto by sa k tomuto vedel vyjadrit ? dakujem
marjankaj
17.03.10,23:42
Je este niekto kto by sa k tomuto vedel vyjadrit ? dakujem

Daj takúto otázku na drsr.
Máme majetok v hodnote 1500 €. Rozhodli sme sa že ho budeme účtovne odpisovať 24 mesiacov. Podľa akého § máme postupovať pri daňových odpisoch?

A potom sem prilep odpoveď.

http://www.porada.sk/t118533-odpisovanie-drobneho-hmotneho-majetku.html#nr-who-rated
Stefan2005
18.03.10,06:49
Daj takúto otázku na drsr. A potom sem prilep odpoveď.
http://www.porada.sk/t118533-odpisovanie-drobneho-hmotneho-majetku.html#nr-who-rated

Vidím, že ani vo vyššie citovanej téme, ani v tejto sa moje riešenie nepozdáva, hoci som sa odvolával aj na Finančný spravodaj.

Naposledy ešte doložím svoj názor aj citáciou z časopise DUO 10/2008, kde ing. Jana Bielená píše:

"Ak sa účtovná jednotka rozhodne o hmotnom majetku s obstarávacou cenou 30 000 Sk a menej a dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok účtovať na účte 022, v účtovnej triede 0 – Dlhodobý majetok, platí na účely dane z príjmov zásada, že odpisy uplatnené v účtovníctve sú v súlade s § 17 ods. 1 a § 2 písm. i) ZDP aj daňovo uznaným výdavkom. Rovnako sa postupuje aj v tom prípade, ak sa účtovná jednotka podľa interného účtovného rozvrhu rozhodne ponechať účet 028. Vyplýva to aj z usmernenia Ministerstva SR č. 2634/2004-72 k zákonu č. 366/1999 Z. z. a k zákonu č. 595/2003 Z. z. uverejnenom vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004."

Je koniec koncom na každom, ako sa rozhodne, a aký postup použije. Ja svoj názor prezentujem nielen z praxe, ale i odvolávkami. Nie je mi známy žiadny predpis, ktorý by daný postup rušil, negoval. Ak niekto taký má, rád sa s ním zoznámim.
Lenka1979
18.03.10,07:10
Vidím, že ani vo vyššie citovanej téme, ani v tejto sa moje riešenie nepozdáva, hoci som sa odvolával aj na Finančný spravodaj.

Naposledy ešte doložím svoj názor aj citáciou z časopise DUO 10/2008, kde ing. Jana Bielená píše:

"Ak sa účtovná jednotka rozhodne o hmotnom majetku s obstarávacou cenou 30 000 Sk a menej a dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok účtovať na účte 022, v účtovnej triede 0 – Dlhodobý majetok, platí na účely dane z príjmov zásada, že odpisy uplatnené v účtovníctve sú v súlade s § 17 ods. 1 a § 2 písm. i) ZDP aj daňovo uznaným výdavkom. Rovnako sa postupuje aj v tom prípade, ak sa účtovná jednotka podľa interného účtovného rozvrhu rozhodne ponechať účet 028. Vyplýva to aj z usmernenia Ministerstva SR č. 2634/2004-72 k zákonu č. 366/1999 Z. z. a k zákonu č. 595/2003 Z. z. uverejnenom vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004."

Je koniec koncom na každom, ako sa rozhodne, a aký postup použije. Ja svoj názor prezentujem nielen z praxe, ale i odvolávkami. Nie je mi známy žiadny predpis, ktorý by daný postup rušil, negoval. Ak niekto taký má, rád sa s ním zoznámim.

Súhlasím s Tebou Štefan. Firma má majetok, ktorý má OC 1200 EUR a zaradila som ho do odpisovania, vytvorila odpisový plán pre účt.a daň. odpisy...prečo? Lebo sa tak účtovná jednotka rozhodla a umožňuje jej to zákon... koniec koncov vždy je menšie "zlo" postupne odpisovať ako naraz šupnúť na 501 ( i keď aj to sa dá).. Ale je na rozhodnutí každej účtov.jednotky...
robert12
18.03.10,07:29
Stefan dakujem, mali ste pravdu. Teraz som si to pre istotu este potvrdzoval na danovom riaditelstve u metodicky. Zaroven ma upozornila, ze pokial sa rozhodne subjekt tento majetok uctovne odpisovat tak ho nemoze danovo jednorazovo odpisat v prvom roku.
marjankaj
01.04.10,13:37
Stefan dakujem, mali ste pravdu. Teraz som si to pre istotu este potvrdzoval na danovom riaditelstve u metodicky. Zaroven ma upozornila, ze pokial sa rozhodne subjekt tento majetok uctovne odpisovat tak ho nemoze danovo jednorazovo odpisat v prvom roku.

A mohol by si to sem priložiť aj s príslušnými paragrafmi?
marjankaj
01.04.10,15:07
Vidím, že ani vo vyššie citovanej téme, ani v tejto sa moje riešenie nepozdáva, hoci som sa odvolával aj na Finančný spravodaj.

Naposledy ešte doložím svoj názor aj citáciou z časopise DUO 10/2008, kde ing. Jana Bielená píše:

"Ak sa účtovná jednotka rozhodne o hmotnom majetku s obstarávacou cenou 30 000 Sk a menej a dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok účtovať na účte 022, v účtovnej triede 0 – Dlhodobý majetok, platí na účely dane z príjmov zásada, že odpisy uplatnené v účtovníctve sú v súlade s § 17 ods. 1 a § 2 písm. i) ZDP aj daňovo uznaným výdavkom. Rovnako sa postupuje aj v tom prípade, ak sa účtovná jednotka podľa interného účtovného rozvrhu rozhodne ponechať účet 028. Vyplýva to aj z usmernenia Ministerstva SR č. 2634/2004-72 k zákonu č. 366/1999 Z. z. a k zákonu č. 595/2003 Z. z. uverejnenom vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004."

Je koniec koncom na každom, ako sa rozhodne, a aký postup použije. Ja svoj názor prezentujem nielen z praxe, ale i odvolávkami. Nie je mi známy žiadny predpis, ktorý by daný postup rušil, negoval. Ak niekto taký má, rád sa s ním zoznámim.

§2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

§22
(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,

Štefan súhlasím s tebou, každý nech si urobí podľa seba.
Podľa zákona o dani z príjmov podľa týchto paragrafov hmotný majetok do 1700 €, ktorý budem účtovne odpisovať, by som nemal uplatňovať daňové odpisy. Neriešim účtovné odpisy. Tie si stanovuje účtovná jednotka sama. Ale daňové odpisy sú stanovené v zákone.

Ak by som bral podľa toho tvojho uvedeného vysvetlenia hmotný majetok nad 1700€, tak podľa §2 ods.i) účtovné odpisy by boli aj daňovým výdavkom? Potom načo by sa tu spomínali daňové odpisy?
V daňovom priznaní sa má zohľadňovať rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi a účtovať o odložnej dani.

PS.
Podľa mňa tie usmernenia nie sú záväzné. Záväzné je to, čo sa píše v zákone, prípadne v predpisoch, na ktoré sa zákon priamo odvoláva.
Usmernenia iba poukazujú na možné riešenia. Neznamená to, že neexistujú iné možnosti.
Ja osobne dávam prednosť tomu, čo sa píše v zákonoch(aj keď sa mi to niekedy nepáči)
Samozrejme sa môžem aj mýliť, alebo mi niečo ujde. Preto uvítam odkazy na § príslušných zákonov. Nie nejaké nezáväzné usmernenia bez odkazov na príslušné paragrafy(niekedy neúplne citované,ako bolo aj v tomto prípade)

PS2:
Aj teraz som čítal, že došlo k zmene postupov účtovania opatrením MF/10531/2009-74 uverejnenom vo FZ č.5/2009 podľa ktorého pri hmotnom majetku do 1700€ obstaranom do 28.2.2009 sa pokračuje v pôvodnom odpisovaní.

Ale daňovo ho môže odpísať hneď.

§52g
(6) Pri hmotnom majetku, ktorého vstupná cena je 1 700 eur a menej, môže daňovník, ktorého zdaňovacie obdobie končí po 28. februári 2009, zahrnúť zostatkovú cenu v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. februári 2009 alebo pokračovať v začatom odpisovaní podľa § 27 alebo § 28.

To ho bude mať dvakrát v nákladoch? Raz zostatkovú cenu a potom v ďalších rokoch odpisy? To by snáď nemysleli vážne.
Stefan2005
01.04.10,15:44
Podľa zákona o dani z príjmov podľa týchto paragrafov hmotný majetok do 1700 €, ktorý budem účtovne odpisovať, by som nemal uplatňovať daňové odpisy. Neriešim účtovné odpisy. Tie si stanovuje účtovná jednotka sama. Ale daňové odpisy sú stanovené v zákone.....

Áno, daňové odpisy sú stanovené v zákone - pre majetok nad 1.700 €.


..ak by som bral podľa toho tvojho uvedeného vysvetlenia hmotný majetok nad 1700€, tak podľa §2 ods.i) účtovné odpisy by boli aj daňovým výdavkom?...

Nie, moje vysvetlenie sa týkalo iba majetku do 1.700 €.
zuzach
21.04.10,07:55
viete mi niekto povedať od ktorého mesiaca je to 1700 euro? bolo to v priebehu roku a ja by som potrebovala vedieť v ktorom mesiaci bola tá novela, ale neviem sa k tomu akosi dopracovať
lenkam68
22.04.10,06:14
viete mi niekto povedať od ktorého mesiaca je to 1700 euro? bolo to v priebehu roku a ja by som potrebovala vedieť v ktorom mesiaci bola tá novela, ale neviem sa k tomu akosi dopracovať
Novela č. 60/2009 Z.z. platná od 1. 3. 2009