olga88
07.10.05,08:45
Prosim o radu.

1.Dobrovolne nezamestnany pracuje v Anglicku. Musi platit odvody na Slovensku, ak ano v akej vyske?
2.Osoba na neplatenom volne pracuje v Anglicku. Musi platit odvody na Slovensku, ak ano v akej vyske?
Dakujem za kazdu odpoved.
uzivatel2
07.10.05,07:23
1. zdravotné poistenie neplatí ak je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca, sociálnej poisťovni neplatí /môže dobrovoľne/
2. pri neplatenom voľne platí zdravotné poistenie zamestnávateľ, sociálnej poisťovni sa neplatí /môže dobrovoľne/
Olgica
07.10.05,07:42
Keď sa neplatia odvody na dôchodkové, tak sa to ani nezarátava do odpracovaných rokov.Len toľko.
Jana Motyčková
07.10.05,08:11
Ak je to legálna práca, vzhľadom na zjednotenie sociálnych systémov v EÚ by sa to malo započítať do dôchodku, ale ako to je presne neviem, nie je to moja parketa.
Pri neplatenom voľne požiadať ústredie Sociálnej poisťovne o vystavenie formulára E101 - bližšie sme to tu tento týždeň rozoberali, pozri príspevky od Ebeš.
emily
07.10.05,09:21
Almer
20.01.12,18:41
Dobrý deň

Poprosil by som o radu. Pracoval som v Anglicku necelých 6 mesiacov, bola to legálna práca, pravidelne mi zo mzdy sťahovali "insurance", neskôr aj dane. Chcem sa teda opýtať, že či mám povinnosť platiť odvody aj tu na Slovensku (za tú dobu čo som bol v zahraničí) alebo nie. V tomto daňovo-odvodovom systéme sa veľmi neorientujem a potreboval by som aspoň základné informácie, že čo a ako. Veľmi pekne ďakujem.
avalik
20.01.12,19:20
Dobrý deň

Poprosil by som o radu. Pracoval som v Anglicku necelých 6 mesiacov, bola to legálna práca, pravidelne mi zo mzdy sťahovali "insurance", neskôr aj dane. Chcem sa teda opýtať, že či mám povinnosť platiť odvody aj tu na Slovensku (za tú dobu čo som bol v zahraničí) alebo nie. V tomto daňovo-odvodovom systéme sa veľmi neorientujem a potreboval by som aspoň základné informácie, že čo a ako. Veľmi pekne ďakujem.

odhlasil si sa na SVK zo zdravotnej poistovne?
Almer
21.01.12,00:51
nie
avalik
21.01.12,08:32
a platil si si pocas doby zamestnania ZP tu na SVK?
Almer
21.01.12,08:34
Neplatil (mesačne to je koľko peňazí?)
avalik
21.01.12,08:37
pozri tu - http://www.porada.sk/t180470-zdravotne-poistenie.html#post1895175

nie je mozne mat ZP v dvoch krajinach EU, pri zacati prace v Anglicku si si mal dat odhlasku zo SVK zdr. poistovne a vratit zdravotny preukaz do 8 dní. Po skonceni prace sa znova prihlasit.

tak zajdi do svojej ZP aj s pracovnou zmluvou a ostatnymi dokladmi z UK. Podla zakona, mozes dostat pokutu, za nesplnenie si povinnosti.