majcin
17.03.10,17:48
Dobry vecer.Chcel by som vas poprosit o nazor...
Mam zalozenu zivnost kde sa mi musel zarucit kamarat, kedze na dany odbor nemam vyucny list.
Dozvedel som sa ze som povinny mojho rucitela nahlasit do soc. poistovne ako mojho zamestnanca a platit za neho odvody.
Uvazujem ale o zruseni zivnosti.
Myslite ze ma moze soc. poistovna nejak sankciovat za to ze som ho nemal nahlaseneho a neplatil som za neho odvody?
DAKUJEM velmi pekne za kazdy nazor.
Danuulienka
17.03.10,17:00
Zákonný zástupca v živnosti by mal byť prijatý do pracovného pomeru a tým pádom nahlásený aj v sociálnej a zdravotnej poisťovni. Pracovný pomer stačí aj na kratší pracovný čas. Sankciovať by Ťa nemali pokiaľ nebude prihlásený do poisťovne. Takýto prípad sme riešili pred pár rokmi, kedy nám robil živnostenský úrad kontrolu, keďže mal živnostník zákonného zástupcu a nemalí sme ho prijatého v pracovnom pomere, tak nás pokutoval živnostenský úrad, ale nešlo o žiadnu vysokú pokutu (1000Sk) a potom sme po kontrole uzavreli pracovný pomer na kratší pracovný čas, ale zo strany SP a ZP nám nikto žiadnu pokutu nedal.
Evanka
17.03.10,17:05
Dobry vecer.Chcel by som vas poprosit o nazor...
Mam zalozenu zivnost kde sa mi musel zarucit kamarat, kedze na dany odbor nemam vyucny list.
Dozvedel som sa ze som povinny mojho rucitela nahlasit do soc. poistovne ako mojho zamestnanca a platit za neho odvody.
Uvazujem ale o zruseni zivnosti.
Myslite ze ma moze soc. poistovna nejak sankciovat za to ze som ho nemal nahlaseneho a neplatil som za neho odvody?
DAKUJEM velmi pekne za kazdy nazor.
Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi. Preto mal byť tvojim zamestnancom, prípadne aj na kratší pracovný čas a z toho titulu si sa mal ty aj zamestnanca prihlásiť do SP, ZP aj na DÚ a mal si povinnosť za neho platiť odvody.
Sú však aj výnimky, ....
Citujem zo živnostenského zákona

Nahláseného si ho nemal ako zamestnanca, preto si ani z tohto titulu neplatil odvody.
Podľa mňa si porušil živnostenský zákon a preto je vec ŽÚ, či ťa bude pokutovať, nie SP a ZP.

§ 11
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
.....
(5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.
Laco-monter
17.03.10,17:21
Zákonný zástupca v živnosti by mal byť prijatý do pracovného pomeru a tým pádom nahlásený aj v sociálnej a zdravotnej poisťovni. Pracovný pomer stačí aj na kratší pracovný čas. Sankciovať by Ťa nemali pokiaľ nebude prihlásený do poisťovne. Takýto prípad sme riešili pred pár rokmi, kedy nám robil živnostenský úrad kontrolu, keďže mal živnostník zákonného zástupcu a nemalí sme ho prijatého v pracovnom pomere, tak nás pokutoval živnostenský úrad, ale nešlo o žiadnu vysokú pokutu (1000Sk) a potom sme po kontrole uzavreli pracovný pomer na kratší pracovný čas, ale zo strany SP a ZP nám nikto žiadnu pokutu nedal.


Ty koxo , ja ziram . :eek: :eek: :eek:

V podmienkach voľného trhu, može niekto nariadiť zamestnávať určitého človeka ???? :confused:

tak to je naozaj silná káva , toto ! :eek: :mee:
Dada
17.03.10,17:34
My sme mali dnes kontrolu zo živ. úradu na jednu činnosť, na ktorú sme potrebovali zákonného zástupcu. Pracovný pomer sme s ním ukončili ešte v roku 2008, avšak v živnosti figuroval ďalej. Túto činnosť sme však nevykonávali, tak ani pokutu nám nedali, aj keď v živnosti ešte figuruje ako zodpovedný zástupca.
Monika Kováčová
17.03.10,17:46
Ty koxo , ja ziram . :eek: :eek: :eek:

V podmienkach voľného trhu, može niekto nariadiť zamestnávať určitého človeka ???? :confused:

tak to je naozaj silná káva , toto ! :eek: :mee:
zodpovedného zástupcu nikto nenariaďuje, túto osobu si zvolí podnikateľ sám, pokiaľ on sám chce vykonávať činnosť, na ktorú potrebuje určité vzdelanie a praktické skúsenosti a podnikateľ požadované vzdelanie a prax nemá.

V normálnej reči:
Ak by som ja chcela vykonávať zváračské práce na svoju živnosť, môžem to tak urobiť len v prípade, ak si ustanovím zodpovedného zástupcu, ktorý má na zváračské práce príslušné doklady o vzdelaní a praxi...Tento človek musí byť mojim zamestnancom, aby bolo jasné, že dohliada svojimi znalosťami a odbornou praxou na to, že zváram podľa určených a predpísaných spôsobov.
Žiaľ, opačne to nie je, takže zvárač môže robiť účtovníka.
:)
majcin
17.03.10,19:34
Dakujem velmi pekne vsetkym....viem ze ŽÚ ma moze pokutovat len som si nebol isty co na to SP...ale tak dufam ze bude klud :-)