M4rtin
17.03.10,19:31
Dobrý deň,

rad by som sa popýtal: odkúpil som pohladávky koncom roka 2005 tuším sú už premlčané ale prednedávnom som zistil, že jedna z pohladávok čo je na zmluve je firma čo som nevedel nikde najsť. Ani na orsr ani na zrsr. Bol to živnostnik podla zmluvy. Ale keby taka firma existovala tak by musela byt o tom zmienka v ZRSR. Preto sa chcem opýtať kde okrem ZRSR viem zistiť či dotyčná firma neexistovala alebo existovala a keď neexistovala alebo na zmluve o odkúpení pohľadávky sú špatné údaje viem si aj po takom čase nárokovať na vrátenie penazí z danej pohladávky a viem si nárokovať aj ušlý zisk alebo take niečo ??

Ďakujem za odpoveď.
alibernet
18.03.10,06:56
ak pohladavka bola voči živnostnikovi - FO, tak by o nom mala byt zmienka na www.zrsr.sk - hladal si podla ICO? mas ICO? alebo na zaklade coho usudzujes, ze to bol zivnostnik.
nemohol to byt osobitny druh podnikatela? FO moze podnikat nielen na zaklade zivnostenskeho opravnenia (vtedy ju najdes na www.zrsr.sk), ale aj na zaklade opravnenia podla osobitnych predpisov (napr. advokat, notar, autorizovany architekt a pod.). Cize zoznamov, kde mozes hladat, je viac nez dost.
Nerozumiem tomu, ze uzavries zmluvu o kupe pohladavky a vlastne ani nevies, co kupujes.
Co sa tyka zodpovednosti - podla § 527 ods. 1 písm. a/ Občianskeho zákonníka platí: Ak sa dojednalo postúpenie pohľadávky za odplatu, zodpovedá postupca postupníkovi, ak sa postupník nestal namiesto postupcu veriteľom pohľadávky s dohodnutým obsahom. Co by bol tvoj pripad – ak by islo o neexistujucu pohladavku voci neexistujucemu subjektu (tu este treba upozornit, ze ak islo o realnu pohladavku voci FO, ktora bola nespravne oznacena ako podnikatel, hoci v skutocnosti podnikatelom nebola, ale tato FO bola dostatocne identifikovana inymi znakmi, nemusela to byt vada zmluvy o prevode pohladavky – jednoducho subjekt dlznika bol okrem spravnym udajov identifikovany aj udajmi, ktore neplatili).
Avšak keďže zmluva o postúpení je z roku 2005, tvoje nároky voči postupcovi sú už premlčané.
gabooz
18.03.10,07:49
Len doplnim, ze mozes mu poslat uznanie pohladavky, mozno ti ju podpise a zacne plynut nova 10 rocna prelmčacia doba. Pripadne to dat na sud, ale musis pocitat s tym, ked zalovany namietne premlcanie, bude to mat za nasledok neuspech v spore
M4rtin
18.03.10,14:42
to s tym odkupenim je na dlhsie ale upresnim bolo to viac pohladavok na zmluve a ako jediny tento bol problemovy. ano je tam uvedene ico aj obchodne meno je to FO. Viem ze premlcanie pohladavky je 3-4 roky. Ale ked kupis pohladavku od firmy ktorej bol dany FO dlžny a zistis ze bud firma neexistovala alebo pod danym obchodnym menom ani icom som sa chcel popytat , že tymto zmluva ci je platna alebo aspon tato jedna pohladavka a kolko rokov je "premlcanie" takejto možno scasti neplatnej zmluvy. ci tiez 3-4 roky alebo menej ci viac. V podstate nejde o premlcanie pohladavky z mojej strany ale o kupu pohladavky firmy ktora zjavne neexistovala...
alibernet
18.03.10,15:31
zmluva je platna, ale mal si narok zo zodpovednosti (ak si sa nestal veritelom postupovanej pohladavky za odplatu, napr. z dovodu neexistencie dlznika) - precitaj si este raz moj prispevok
tento tvoj narok voci postupcovi je premlcany
samozrejme mozes skusit postupcovi poslat list, ktorym ho vyzves (ako ti radi gabooz), aby ti podpisal uznanie dlhu, ale snad sa vsetci zhodneme na tom, ze je to zbytocne vynalozena energia :-)
M4rtin
18.03.10,19:39
zmluva je platna, ale mal si narok zo zodpovednosti (ak si sa nestal veritelom postupovanej pohladavky za odplatu, napr. z dovodu neexistencie dlznika)

len som sa chcel popytat ci je mozne predat pohladavku od firmy co neezistuje. to je vsetko. A aka je premlcacia doba takejto operacie v zmluve.