ave13
17.03.10,19:36
Prosím o radu,

som podnikateľ účtujúci JU, remeselná živnosť,v daň. priznaní za rok 2009 na r. 69 - Základ dane je suma nižšia ako nezdaniteľná časť na daňovníka, čo je 4 025,70 €. Tým pádom na r. 77 sa uvádza 0, na r. 78 tiež 0. Dobre chápem ? mínusový rozdiel - okolo 1 000 €, si nemôžem uplatniť ako preplatok?
Jediné čo si môžem požiadať je vyplatenie daňového bonusu.

Ďakujem za radu.
jacekova
17.03.10,18:39
Prosím o radu,

som podnikateľ účtujúci JU, remeselná živnosť,v daň. priznaní za rok 2009 na r. 69 - Základ dane je suma nižšia ako nezdaniteľná časť na daňovníka, čo je 4 025,70 €. Tým pádom na r. 77 sa uvádza 0, na r. 78 tiež 0. Dobre chápem ? mínusový rozdiel - okolo 1 000 €, si nemôžem uplatniť ako preplatok?
Jediné čo si môžem požiadať je vyplatenie daňového bonusu.

Ďakujem za radu.


presne tak.
r.77 a 78 = 0 (žiadny mínusový rozdiel)
SzabM
17.03.10,19:14
Rada by som sa opýtala:
SZČO, uplatňuje si 60 % výdavkov z príjmov zo živnosti (remeslo), teda v DP B píše v stĺpci Výdavky tých 60 %; alebo 60 % + odvody? Alebo v stĺpci Výdavky píše iba 60 % a dole, pod
11. riadkom, kde zaškrtol "uplatňuje výdavky percentom z príjmov" píše 60 % + odvody? Alebo tu píše iba výšku odvodov? Nenašla som totiž k tomuto usmernenie.
Myslím si však, že nakoľko v r. 39 má písať 60 % + odvody, do celého stĺpca Výdavky v VI. oddieli píše 60 % + odvody a nie iba tých 60 %. Myslím si to správne?
Ak áno, potom aj pod 11. riadok, kde zaškrtol "uplatňuje si výdavky percentom" má písať tú istú čiastku, akú písal v celom stĺpci 2 Výdavky?
Díky pekne
SzabM
17.03.10,19:17
Ešte by som dodala k príspevku Ave13, že ak zaplatil nejaké preddavky (napr. podľa par. 43 alebo 35), tieto si taktiež môže vypýtať späť ako preplatok na dani z príjmov, nielen daňový bonus. Ak však nejaký preddavok na dani má.
Reniq
17.03.10,19:44
Mám otázku ohľadom dane z predaja nehnuteľnosti. V roku 2008 som kúpila byt. V minulom roku po 14 mesiacov vlastníctva som ho predala. Náklady na kúpu bytu a rekonštrukciu mierne prevyšujú zisk z predaja. Daňová povinnosť je v mojom prípade 0,- €. Aké doklady mám priložiť k daňovému priznaniu?
(môj zamestnávateľ za mňa podal za rok 2009 daňové priznanie typu A)
Blankake
18.03.10,05:41
Rada by som sa opýtala:
SZČO, uplatňuje si 60 % výdavkov z príjmov zo živnosti (remeslo), teda v DP B píše v stĺpci Výdavky tých 60 %; alebo 60 % + odvody? Alebo v stĺpci Výdavky píše iba 60 % a dole, pod
11. riadkom, kde zaškrtol "uplatňuje výdavky percentom z príjmov" píše 60 % + odvody? Alebo tu píše iba výšku odvodov? Nenašla som totiž k tomuto usmernenie.
Myslím si však, že nakoľko v r. 39 má písať 60 % + odvody, do celého stĺpca Výdavky v VI. oddieli píše 60 % + odvody a nie iba tých 60 %. Myslím si to správne?
Ak áno, potom aj pod 11. riadok, kde zaškrtol "uplatňuje si výdavky percentom" má písať tú istú čiastku, akú písal v celom stĺpci 2 Výdavky?
Díky pekne
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov:

Oddiel VI, tab. č. 1:
r. 2: 60% výdavky + zaplatené odvody
r. 9: to isté (ak neboli ešte iné výdavky v r. 1 - 8)
pod tabuľkou: iba zaplatené odvody
SzabM
19.03.10,04:32
Ďakujem Ti, Blankake, pomohol si mi. Ja som totiž takýto prípad ešte nemala. Už som opäť múdrejšia.
Prajem príjemný deň SzabM
mamulienka
19.03.10,06:37
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Som začiatočníčka v JU. Mám živnostníka, ktorý je zároveň aj zamestnaný. Príjem zo zamestnania má plusom a zo živnosti je v strate. Pri výpočte základu dane sa dajú tieto dva údaje niekde "vykompenzovať"? Keď áno na ktoré riadky v DPFO typ B sa to uvádza. Ďakujem pekne a prajem príjemny deň.
Zdenka175
19.03.10,07:07
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Som začiatočníčka v JU. Mám živnostníka, ktorý je zároveň aj zamestnaný. Príjem zo zamestnania má plusom a zo živnosti je v strate. Pri výpočte základu dane sa dajú tieto dva údaje niekde "vykompenzovať"? Keď áno na ktoré riadky v DPFO typ B sa to uvádza. Ďakujem pekne a prajem príjemny deň.

r. 34 úhrn príjmov od zamestnávateľov
r.35 úhrn poistného
r.37 ZD
to sa vyplna z tlačiva od zamestnávateľa
potom sa ZD píše do r.58. Len si čítajte vysvetlivky, riadky na seba naväzujú

živnosť VI. odddiel, tabuľka č.1

r.2 príjmy a výdavky

....
veronikasad
19.03.10,07:11
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Som začiatočníčka v JU. Mám živnostníka, ktorý je zároveň aj zamestnaný. Príjem zo zamestnania má plusom a zo živnosti je v strate. Pri výpočte základu dane sa dajú tieto dva údaje niekde "vykompenzovať"? Keď áno na ktoré riadky v DPFO typ B sa to uvádza. Ďakujem pekne a prajem príjemny deň.
nie, nedá sa vzájomne kompenzovať príjem zo zamestnania (§ 5) so stratou zo živnosti (§6).

Stratu zo živnosti si môže umoriť v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach až do výšky základu dane z podnikania.
andrea zilina
22.03.10,20:14
ahojte,mam podat DP B za SZCO, ktory nemal zo svojej cinnosti ziadne prijmy za minuly rok. Takisto pravdepodobne neplatil vobec {alebo len ciastkovo} odvody do ZP a SP. Su moje infocie spravne,ze v tab. 1 budu nuly? Co vsetko mam este vyplnit? A tak isto netusim co s tym neplatenim odvodov...?
Poprosim o co najpodrobnejsiu odpoved, lebo sa v tychto veciach absolutne nevyznam. :confused:

vopred dakujem