Janette
17.03.10,20:30
Dobrý deň, chcem sa opýtať na Vaše skúsenosti. Mladí novomanželia si chcú otvoriť malú vináreň. Trvalé bydlisko má každý zatiaľ v inom okrese. Postupnosť:
- otvoria si živnosť každí vo svojom okrese
- buď založia združenie
- alebo manžel zamestná ženu? na dohodu - lebo študuje

Aký postup je najlepší? Môže manžel zamestnávať manželku?

Ďakujem za Vaše názory a skúsenosti.
jules2
17.03.10,19:32
manžel môže zamestnávať manželku.

Môže mu dokonca vypomáhať aj bez dohody za podmienok:
1. manžel podniká ako fyzická osoba,
2. je dôchodkovo poistená alebo je poberateľom dôchodku alebo je študentom do 26 rokov veku.
Janette
17.03.10,20:09
a ako vypomáhajúca manželka - tam nie je žiadny príjem? a tým pádom ani odvody?, daň?.. to by potom znamenalo, že sa jej nič nezapočitávalo do odpracovaných rokov?..
Ako správne evidovať vypomáhajúcu manželku? aké sú tam povinnosti? Ďakujem
jules2
17.03.10,20:12
ak iba vypomáha, samozrejme sa jej nič nezaratáva z toho
Zoltán Kovács
18.03.10,05:13
a ako vypomáhajúca manželka - tam nie je žiadny príjem? a tým pádom ani odvody?, daň?.. to by potom znamenalo, že sa jej nič nezapočitávalo do odpracovaných rokov?..
Ako správne evidovať vypomáhajúcu manželku? aké sú tam povinnosti? Ďakujem

Keď je dennou študentkou VS, a úspešne dokončí štúdium,tak tie roky sa jej započítajú do odpracovaných rokov.
Ďalšia možnosť spoločného podnikania je aj založenie s.r.o. napr.
Tomáš_sh
19.03.10,05:04
Keď je dennou študentkou VS, a úspešne dokončí štúdium,tak tie roky sa jej započítajú do odpracovaných rokov.
Ďalšia možnosť spoločného podnikania je aj založenie s.r.o. napr.

Toto uz neplati minimalne 6-ty rok. Kludne mozes byt studentom denneho studia a dokoncit v 5 rokoch ing. a aj tak ti nezapocitaju do odpracovanych rokov ani jeden a navyse stat za teba neuhradza socialne poistenie, ale iba zdravotne. Teda to najnutnejsie co musi.
magnum
19.03.10,05:36
no ja by som nezamestnaval, zena moze normalne robit v podniku bez vsetkeho.
aby jej "isli" roky treba ju prihlasit do socialky na tie odvody, o ktorych si myslite ze budu pre nu prospesne... napriklad na dochodkove pripadne na nemocenske ak planuju deti tak rozmyslat vopred... aspon tristvrte roka planovat dopredu stale...
Zita5
19.03.10,05:40
Ja podnikám od roku 1993 s manželom formou združenia a zatiaľ problém nebol. Zvažovala som aj s.r.o. , ale zatiaľ sme zostali živnostníkmi .Takže aj združenie nie je od veci , kde by si obaja otvorili rovnakú živnosť a môžu podnikať zo začiatku touto formou a príjem a výdaj delia 50:50 .