poga
17.03.10,20:43
Ahojte,
chem vás poprosiť o radu ako správne postupovať v prípade, ak: zamestnankyňa - starobná dôchodkyňa, v čase keď bola u nás zamestnaná požiala a aj jej bol priznaný starobný dôchodok.
Po priznaní dôchodku bolo jej pracovné miesto zrušené z organizačných dôvodov §63 ods. 1 písm.b. Bol s ňou skončený pracovný pomer dohodou na základe organizačnej zmeny. Následne na to /bez toho aby uplynul čo i 1 deň/ bol s ňou uzatvorený nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa na dobu určitú.
Je samozrejmé, že táto zamestnankyňa nárok na vyplatenie odchodného má ale kedy?
Spĺňa zákonom stanovené podmienky na vyplatenie odchodného keď bol skončený 1.krát pracovný pomer, alebo až keď sa skončí ten 2. na dobu určitú? V zákonníku práce je uvedené, že má nárok pri 1. skončení pracovného pomeru /ostatné podmienky na vyplatenie odchodného spĺňa/ avšak ak je následne uzatvorený ďalší pracovný pomer platí, že sa práva a povinnosti vyplývajúce z týchto prac. pomerov posudzujú tak ako keby sa ten 1. neskončil.

Poraďte kedy jej to odchodné máme vyplatiť, vďaka za odpovede
drobeceva
17.03.10,19:55
Ahojte,
chem vás poprosiť o radu ako správne postupovať v prípade, ak: zamestnankyňa - starobná dôchodkyňa, v čase keď bola u nás zamestnaná požiala a aj jej bol priznaný starobný dôchodok.
Po priznaní dôchodku bolo jej pracovné miesto zrušené z organizačných dôvodov §63 ods. 1 písm.b. Bol s ňou skončený pracovný pomer dohodou na základe organizačnej zmeny. Následne na to /bez toho aby uplynul čo i 1 deň/ bol s ňou uzatvorený nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa na dobu určitú.
Je samozrejmé, že táto zamestnankyňa nárok na vyplatenie odchodného má ale kedy?
Spĺňa zákonom stanovené podmienky na vyplatenie odchodného keď bol skončený 1.krát pracovný pomer, alebo až keď sa skončí ten 2. na dobu určitú? V zákonníku práce je uvedené, že má nárok pri 1. skončení pracovného pomeru /ostatné podmienky na vyplatenie odchodného spĺňa/ avšak ak je následne uzatvorený ďalší pracovný pomer platí, že sa práva a povinnosti vyplývajúce z týchto prac. pomerov posudzujú tak ako keby sa ten 1. neskončil.

Poraďte kedy jej to odchodné máme vyplatiť, vďaka za odpovede
ZP par. 76 hovorí,že pri prvom skončení pracov.pomeru po nadobudnutí nároku na SD, .....atď....patrí mu odchodné.
Vzhľadom k tomu, že ostal naďalej pracovať, vyplatila by som odchodné až pri ukončení po uplynutí doby určitej.
terezamaria
17.03.10,19:58
Ahojte,
chem vás poprosiť o radu ako správne postupovať v prípade, ak: zamestnankyňa - starobná dôchodkyňa, v čase keď bola u nás zamestnaná požiala a aj jej bol priznaný starobný dôchodok.
Po priznaní dôchodku bolo jej pracovné miesto zrušené z organizačných dôvodov §63 ods. 1 písm.b. Bol s ňou skončený pracovný pomer dohodou na základe organizačnej zmeny. Následne na to /bez toho aby uplynul čo i 1 deň/ bol s ňou uzatvorený nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa na dobu určitú.
Je samozrejmé, že táto zamestnankyňa nárok na vyplatenie odchodného má ale kedy?
Spĺňa zákonom stanovené podmienky na vyplatenie odchodného keď bol skončený 1.krát pracovný pomer, alebo až keď sa skončí ten 2. na dobu určitú? V zákonníku práce je uvedené, že má nárok pri 1. skončení pracovného pomeru /ostatné podmienky na vyplatenie odchodného spĺňa/ avšak ak je následne uzatvorený ďalší pracovný pomer platí, že sa práva a povinnosti vyplývajúce z týchto prac. pomerov posudzujú tak ako keby sa ten 1. neskončil.

Poraďte kedy jej to odchodné máme vyplatiť, vďaka za odpovede
No pokiaľ je plynulý prechod od zamestnávateľa k inému zamestnávateľovi, buď sa robí nová pracovná zmluva alebo sa robí Dodatok č...... o zmene názvu zamestnávateľa, resp. ešte iných zmenách.

Vo Vašom prípade išlo len a len o zmenu doby neurčitej na dobu určitú, že ste si to Vy nazvali organizačnými zmenami alebo nadbytočnosťou, nič nemení na veci, že pri skončení pracovného pomeru jej malo byť vyplatené odchodné, nakoľko o dôchodok požiadala vo Vašej firme a končila taktiež vo Vašej firme.
poga
18.03.10,16:28
no naša zamestnankyňa neprešla k inému zamestnávateľovi, ani sme si to my nenazvali organizačnou zmenou - to bola organizačná zmena, s tým, že jej pracovné miesto bolo zrušené a bola následne prijatá na iné pracovné miesto - u toho istého zamestnávateľa, teda znovu u nás na dobu určitú.
Ja si tiež myslím, že odchodné je treba vyplatiť až keď jej uplynie doba určitá v prípade toho druhého pracovného pomeru, ale nie som si istá, keďže v zákonníku práce je napísané, ži pri 1. skončení, ale ona napriek tomu, že 1. skončenie je za nami - u nás, naďalej nepretržite u nás pracuje.
To že si to "myslím zamestnankyni asi nebude stačiť", bude to chcieť niečim podložiť, že prečo až po skončení toho 2. prac. pomeru. Ach jáááj
drobeceva
18.03.10,16:44
no naša zamestnankyňa neprešla k inému zamestnávateľovi, ani sme si to my nenazvali organizačnou zmenou - to bola organizačná zmena, s tým, že jej pracovné miesto bolo zrušené a bola následne prijatá na iné pracovné miesto - u toho istého zamestnávateľa, teda znovu u nás na dobu určitú.
Ja si tiež myslím, že odchodné je treba vyplatiť až keď jej uplynie doba určitá v prípade toho druhého pracovného pomeru, ale nie som si istá, keďže v zákonníku práce je napísané, ži pri 1. skončení, ale ona napriek tomu, že 1. skončenie je za nami - u nás, naďalej nepretržite u nás pracuje.
To že si to "myslím zamestnankyni asi nebude stačiť", bude to chcieť niečim podložiť, že prečo až po skončení toho 2. prac. pomeru. Ach jáááj
ešte jedna otázočka-bola aj odhlásená zo SP? Bola jej vystavená PZ, alebo len Dohoda o zmene pracovného zaradenia?
evženia
18.03.10,16:51
podľa toho čo píšete bol s ňou ukončený pracovný pomer DOHODOU s organizačných dôvodov... tým pádom predpokladám, že ste ju odhlásili zo SP... následne jej vznikol nový pracovný pomer aj ked u toho istého zamestnávateľa... podľa mňa jej odstupné prislúcha pri prvom skončení pracovného pomeru...
drobeceva
18.03.10,16:54
potom predpokladám, že ak to bolo ukončenie z organizačných dôvodov, bolo vyplatené aj odstupné. Nie je to tak, že ak zamestnanca znova fi prijme, je povinný vyplatené odstupné vrátiť? Či išlo to bez odstupného?
Par.76, odst. 3 a odst. 4 o tom hovorí
evženia
18.03.10,17:02
nárok vznikol, ale či bolo odstupné vyplatené zatial nevieme...
terezamaria
18.03.10,17:13
no naša zamestnankyňa neprešla k inému zamestnávateľovi, ani sme si to my nenazvali organizačnou zmenou - to bola organizačná zmena, s tým, že jej pracovné miesto bolo zrušené a bola následne prijatá na iné pracovné miesto - u toho istého zamestnávateľa, teda znovu u nás na dobu určitú.
Ja si tiež myslím, že odchodné je treba vyplatiť až keď jej uplynie doba určitá v prípade toho druhého pracovného pomeru, ale nie som si istá, keďže v zákonníku práce je napísané, ži pri 1. skončení, ale ona napriek tomu, že 1. skončenie je za nami - u nás, naďalej nepretržite u nás pracuje.
To že si to "myslím zamestnankyni asi nebude stačiť", bude to chcieť niečim podložiť, že prečo až po skončení toho 2. prac. pomeru. Ach jáááj

Určite ste jej nedávali odstupné, lebo pokračovala na druhú zmluvu / novú zmluvu / v ďaľšom pracovnom pomere. Skončila pracovný pomer, hlavne papierovo, nakoľko ste jej vystavili novú pracovnú zmluvu s úplne odlišnou dobou, prešli ste z doby neurčitej na dobu určitú, zaradili ste ju na úplne inú pracovnú pozíciu. Odchodné jej patrilo pri 1. skončení pracovného pomeru.
londay
19.03.10,08:37
Dobrý deň,
aký môže byť postih pre zamestnávateľa ktorý nevyplatil pri ukončení pracovného pomeru odchodné zamestnancovi, ktorému bol počas trvania pracovného pomeru priznaný predčasný starobný dôchodok ? Bude lepšie odchodné dodatočne vyplatiť ? Ďakujem za odpoveď.
terezamaria
19.03.10,08:40
Dobrý deň,
aký môže byť postih pre zamestnávateľa ktorý nevyplatil pri ukončení pracovného pomeru odchodné zamestnancovi, ktorému bol počas trvania pracovného pomeru priznaný predčasný starobný dôchodok ? Bude lepšie odchodné dodatočne vyplatiť ? Ďakujem za odpoveď.

Rozhodne to bude lepšie, pretože ho môže začať vymáhať súdnou cestou a to sú už nepríjemné veci. V konečnom dôsledku i tak súd nariadi vyplatenie.
milka1619
11.04.10,14:03
Dobrý deň, prosím poradiť pri výpočte odchodného: zamestnanec má priem. na dov. 1,8888 Eur x 174 =328,6512 = 328,66 Eur. Rátam to správne? V starých príspevkoch som našla koef. 21,74 x 8 = 173,92 (40 - hod. prac. týždeň ), v ZP je uvedený priem.počet hod. 174. Ďakujem.
Jozef Mihál
11.04.10,17:48
Pozrite § 134 ods. 4 ZP:

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#134

(4) Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok. Priemerný hodinový zárobok sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Ak sa podľa pracovnoprávnych predpisov má použiť priemerný mesačný zárobok, postupuje sa tak, že priemerný hodinový zárobok sa vynásobí priemerným počtom pracovných hodín pripadajúcich v roku na jeden mesiac podľa týždenného pracovného času zamestnanca. Priemerný mesačný zárobok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
montina
13.05.10,07:22
dobrý den, viete mi poradiť ohladom odchodného. zamestnanec skončil k 30. aprílu a išiel do dôchodku. do kedy musím vyplatiť odchodné? musí to byť v najbližšom vyplatnom termíne, či je zo zákonníka práce určený nejaký čas do kedy to treba vyplatiť. nemôžem to nikde nájsť. ak máte niekto skúsenosť
Tweety
13.05.10,07:27
dobrý den, viete mi poradiť ohladom odchodného. zamestnanec skončil k 30. aprílu a išiel do dôchodku. do kedy musím vyplatiť odchodné? musí to byť v najbližšom vyplatnom termíne, či je zo zákonníka práce určený nejaký čas do kedy to treba vyplatiť. nemôžem to nikde nájsť. ak máte niekto skúsenosť
Odchodné má byť vyplatené s poslednou mzdou, rovnako aj prípadná nevyčerpaná dovolenka.
montina
13.05.10,07:58
a kde sa to píše? nejdem to nájsť, jedna mzdová účtovníčka s 20 ročnou praxou mi totiž tvrdí , že je povinnosť vyplatiť to do roka...
Tweety
13.05.10,08:02
a kde sa to píše? nejdem to nájsť, jedna mzdová účtovníčka s 20 ročnou praxou mi totiž tvrdí , že je povinnosť vyplatiť to do roka...
Je treba si pozrieť ZP, nie rady jednej účtovníčky,( hoci dobré rady sú na nezaplatenie, ale táto to zrovna nie je ) napr. § 76, a ten, ktorý hovorí o mzde a jej splatnosti-§129,130.
montina
13.05.10,08:23
píše sa tam len o splatnosti mzdy, takže odchodné je akože mzda?
nikde nie je splatnosť odchodného, ale odvody sa z toho nerátajú, však? len daň
Tweety
13.05.10,08:25
píše sa tam len o splatnosti mzdy, takže odchodné je akože mzda?
nikde nie je splatnosť odchodného, ale odvody sa z toho nerátajú, však? len daň
Je súčasťou mzdy, veď ho predsa zahrnieš do mzdových položiek.:)
Ľubica2
13.05.10,12:22
Odchodné má byť vyplatené s poslednou mzdou, rovnako aj prípadná nevyčerpaná dovolenka.

Doplním - po predložení Rozhodnutia o priznaní starobného dôchodku.
montina
23.05.10,12:36
no super, tak ked pracovný pomer skončila 30 apríla, ale do termínu výplat mi nepredložila rozhodnutie o priznaní starob.dôchodku, tak jej ho nemôžem vyplatiť....vyplatím jej ho na budúci mesiac/teda po predložení rozhodnutia/ ???
katka50
23.05.10,16:19
no super, tak ked pracovný pomer skončila 30 apríla, ale do termínu výplat mi nepredložila rozhodnutie o priznaní starob.dôchodku, tak jej ho nemôžem vyplatiť....vyplatím jej ho na budúci mesiac/teda po predložení rozhodnutia/ ???
Áno.
montina
24.05.10,07:17
ešte jedna kontrolná, aby to bolo ok: na výplatnej páske bude mať len suma odchodného , od ktorej odrátam odpočitatelnú položku na danovníka, vyrrátam dan a zvyšok jej vyplatím. ok? a ináč dakujem...
katka50
24.05.10,07:23
ešte jedna kontrolná, aby to bolo ok: na výplatnej páske bude mať len suma odchodného , od ktorej odrátam odpočitatelnú položku na danovníka, vyrrátam dan a zvyšok jej vyplatím. ok? a ináč dakujem...
Áno.