mochlu
17.03.10,20:57
Dobry den,
moja mamka, dochodkyna si otvorila zivnost na opatrovanie clena rodiny, aby sme mohli ziskat prispevok na opatrovanie dietata, tj. 164,- EUR. Prvy rok sa odvody neplatia, druhy rok sa platia podla vymeriavacieho zakladu. Aky bude mat zaklad ak bude mat len tento prijem + dochodok vo vyske ca. 4450,- EUR rocne? Nemusime platit odvody do ZP, ale nie je lepsie platit preddavok, ktory by sa zaratal dalsi rok do nakladov, takisto dan? Ako to urobit co najlepsie, aby sme statu nakoniec nevratili cely prispevok? Dakujem velmi pekne za rady.
jacekova
17.03.10,21:03
Dobry den,
moja mamka, dochodkyna si otvorila zivnost na opatrovanie clena rodiny, aby sme mohli ziskat prispevok na opatrovanie dietata, tj. 164,- EUR. Prvy rok sa odvody neplatia, druhy rok sa platia podla vymeriavacieho zakladu. Aky bude mat zaklad ak bude mat len tento prijem + dochodok vo vyske ca. 4450,- EUR rocne? Nemusime platit odvody do ZP, ale nie je lepsie platit preddavok, ktory by sa zaratal dalsi rok do nakladov, takisto dan? Ako to urobit co najlepsie, aby sme statu nakoniec nevratili cely prispevok? Dakujem velmi pekne za rady.


čítam tento príspevok odpredu aj odzadu...ale asi fakt nechápem o čo tu ide.... :confused:

od 1.7.2010 by musela začať platiť SP, ak v roku 2009 dosiahla príjem viac ako 3834,96 €.
ondrejvla
17.03.10,21:11
Dobry den,
moja mamka, dochodkyna si otvorila zivnost na opatrovanie clena rodiny, aby sme mohli ziskat prispevok na opatrovanie dietata, tj. 164,- EUR. Prvy rok sa odvody neplatia, druhy rok sa platia podla vymeriavacieho zakladu. Aky bude mat zaklad ak bude mat len tento prijem + dochodok vo vyske ca. 4450,- EUR rocne? Nemusime platit odvody do ZP, ale nie je lepsie platit preddavok, ktory by sa zaratal dalsi rok do nakladov, takisto dan? Ako to urobit co najlepsie, aby sme statu nakoniec nevratili cely prispevok? Dakujem velmi pekne za rady.

Neviem, či nebolo výhodnejšie požiadať o príspevok za opatrovanie, ako si otvoriť živnosť...
Ale ak bude príjem 164,- € za mesiac, t.j. za rok 1968,-€, tak do SP by neplatila nič, do ZP mi to vychádza mesačne 22,96 €. Treba si zvážiť, či tá živnosť má vôbec zmysel.
mochlu
18.03.10,10:35
Noo, pokial by sa platilo naozaj len to zdravotne poistenie tak sa to oplati, aj ked je okolo toho kopec papierovaciek. Ca. 130,- EUR v cistom je viac ako 40,- EUR (co je prispevok bez zivnosti). Alebo je tam este nejaky hacik?
mochlu
18.03.10,10:43
čítam tento príspevok odpredu aj odzadu...ale asi fakt nechápem o čo tu ide.... :confused:

od 1.7.2010 by musela začať platiť SP, ak v roku 2009 dosiahla príjem viac ako 3834,96 €.
Prijem nemala žiaden, kedze len zacala podnikat od 15.3., ide mi skor o to, s akymi platbami na odvody mam pocitat buduci rok
ondrejvla
18.03.10,11:03
Prijem nemala žiaden, kedze len zacala podnikat od 15.3., ide mi skor o to, s akymi platbami na odvody mam pocitat buduci rok

Tak, ako som napísala vyššie.22,96 € na ZP, celkový príjem predpokladám
za rok 1968,-€, 40% paušál 787,20 €, ktorý si môže uznať do výdavkov, za ZP 275,52 €, základ dane 905,28, daň 19% 172,-€. SP je nevychádza platiť.
To je všetko.
mochlu
18.03.10,13:14
dakujem velmi pekne..