AdrianaO
18.03.10,07:49
Môžeme dôchodcovi, ktorý už mal viackrát pracovný pomer na dobu určitú- viac ako 2 roky - predlžiť ešte pracovný pomer od 1. 9. 2010 na dobu určitú alebo už iba na dobu neurčitú. Posledná zmluva je uzavretá od 1.9.2009 do 30. 6. 2010.
akumulator
06.04.10,21:51
Zo zákonníka práce (odporúčam používať JASPI = jednotný automatizovaný systém právnych informácií spravovaný Ministerstvom spravodlivosti SR, kde zeleným Rek.zákon nájdeš aktuálne znenie každého zákona platného v dni, ktorý si zadáš, vrátane zapracovaných noviel; stačí kliknúť na odkaz: JASPI (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm))

K tvojej otázke: § 48 Zákonníka práce (pracovný pomer na určitú dobu) stanovuje:
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.


(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
g) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.


(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
henrieta3
12.04.10,07:16
Zo zákonníka práce (odporúčam používať JASPI = jednotný automatizovaný systém právnych informácií spravovaný Ministerstvom spravodlivosti SR, kde zeleným Rek.zákon nájdeš aktuálne znenie každého zákona platného v dni, ktorý si zadáš, vrátane zapracovaných noviel; stačí kliknúť na odkaz: JASPI (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm))

K tvojej otázke: § 48 Zákonníka práce (pracovný pomer na určitú dobu) stanovuje:
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.


(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
g) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.


(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
Mohla by som sa, ako zamestnanec opytat, k tejto veci, uplynul mi prac.p. na dobu urcitu na rok, teraz, zamestnavatel uzatvoril so mnou dalsi na pol roka, je to v poriadku? Clovek sa perfektne zapracuje a budem 1/2 roka ako na ihlach, co potom? Je somnou spokojny, vykonavam niekolko funkcii naviac, oproti tej, na ktoru som bola prijata. Dakujem za odpoved.
VERONIKA6
12.04.10,07:23
Mohla by som sa, ako zamestnanec opytat, k tejto veci, uplynul mi prac.p. na dobu urcitu na rok, teraz, zamestnavatel uzatvoril so mnou dalsi na pol roka, je to v poriadku? Clovek sa perfektne zapracuje a budem 1/2 roka ako na ihlach, co potom? Je somnou spokojny, vykonavam niekolko funkcii naviac, oproti tej, na ktoru som bola prijata. Dakujem za odpoved.
Je to v poriadku.
henrieta3
12.04.10,07:40
Je to v poriadku.
Dakujem za odpoved, cize, podla toho, co som tu precitala, o 1/2 roka mi bud nepredlzi, alebo da na dobu urcitu?
henrieta3
01.06.10,16:54
Dakujem za odpoved, cize, podla toho, co som tu precitala, o 1/2 roka mi bud nepredlzi, alebo da na dobu urcitu?
Odpoviem si sama, som si to este raz precitala, pocas 2 rokov je mozne predlzit 2x, cize, mala som rocnu, polrocnu mam do septembra, mozem dostat este 1 polrocnu v septembri.
bizonik
24.06.10,05:28
Zdravim Vas,prosim Vas potrebujem poradit,konci mi zmluva na dobu urcitu ,mal som ju na 7 mesiacov.
Dosiel som k zamestnavatelovi a informoval ho,ze mi konci na konci mesiacazmluva,ze co a ako ze ci mi ju predlzi?
A on na to ze netreba nic predlzovat ani popisovat ziadnu zmluvu,ze tato zmluva mi pokracuje dalej ako by som bol na dobu neurcitu.Ale mne sa to teda nezda,ved mam len tu jednu a tam na papieri je predsa napisane ze je koniec 30.6.
Zda sa mi teda ze to je bud jeho omyl,alebo zamer,a budem vlastne na cierno robit,pytal som sa ci teda dalej bude platit zdravotnu a socialnu a on ze ano to je jasne ze to by mi musel dat nieco o ukonceni zmluvy:eek:
Teda prosim Vas ako to je?Nechcem tam nabehnut ked to neviem na 100%,ze potrebujem predsa novy papier a zmluvu kde budem mat normalne datum dokedy mi plati dalsia zmluva na dobu urcitu,alebo mi da na dobu neurcitu novu.
drobeceva
24.06.10,05:31
Zdravim Vas,prosim Vas potrebujem poradit,konci mi zmluva na dobu urcitu ,mal som ju na 7 mesiacov.
Dosiel som k zamestnavatelovi a informoval ho,ze mi konci na konci mesiacazmluva,ze co a ako ze ci mi ju predlzi?
A on na to ze netreba nic predlzovat ani popisovat ziadnu zmluvu,ze tato zmluva mi pokracuje dalej ako by som bol na dobu neurcitu.Ale mne sa to teda nezda,ved mam len tu jednu a tam na papieri je predsa napisane ze je koniec 30.6.
Zda sa mi teda ze to je bud jeho omyl,alebo zamer,a budem vlastne na cierno robit,pytal som sa ci teda dalej bude platit zdravotnu a socialnu a on ze ano to je jasne ze to by mi musel dat nieco o ukonceni zmluvy:eek:
Teda prosim Vas ako to je?Nechcem tam nabehnut ked to neviem na 100%,ze potrebujem predsa novy papier a zmluvu kde budem mat normalne datum dokedy mi plati dalsia zmluva na dobu urcitu,alebo mi da na dobu neurcitu novu.
V prípade, že Ti z-ľ nič nedá, Tvoj PP sa mení na dobu neurčitú.
Ako som už tu minule písala, mali sme kontrolu z IBP a tí chceli vidieť papierovo predlženie PP z doby určitej na neurčitú.
bizonik
24.06.10,05:35
Dakujem ,ale aj tak tomu teda nechapem,proste mi konci 30.6.2010.Nic mi nedal,pracovat ani nechce aby som skoncil,ale on mi ani nic po 30.6. neda je to teda ok?
A co predlozim keby som niekde potreboval prac.zmluvu?Alebo by ma ogabal po 30.6?Ved ma poslu prec keby daco s tou zmluvou ze je len do 30.6. co chcem nie?

A co ta vasa kontrola o tom predlzeni z doby urcitej na dobu neurcitu?Tak to ma byt ci nie?
katka50
24.06.10,05:36
Zdravim Vas,prosim Vas potrebujem poradit,konci mi zmluva na dobu urcitu ,mal som ju na 7 mesiacov.
Dosiel som k zamestnavatelovi a informoval ho,ze mi konci na konci mesiacazmluva,ze co a ako ze ci mi ju predlzi?
A on na to ze netreba nic predlzovat ani popisovat ziadnu zmluvu,ze tato zmluva mi pokracuje dalej ako by som bol na dobu neurcitu.Ale mne sa to teda nezda,ved mam len tu jednu a tam na papieri je predsa napisane ze je koniec 30.6.
Zda sa mi teda ze to je bud jeho omyl,alebo zamer,a budem vlastne na cierno robit,pytal som sa ci teda dalej bude platit zdravotnu a socialnu a on ze ano to je jasne ze to by mi musel dat nieco o ukonceni zmluvy:eek:
Teda prosim Vas ako to je?Nechcem tam nabehnut ked to neviem na 100%,ze potrebujem predsa novy papier a zmluvu kde budem mat normalne datum dokedy mi plati dalsia zmluva na dobu urcitu,alebo mi da na dobu neurcitu novu.
Zákonník práce
§ 71
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
(1)Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.
(2)Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
(3)Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.
bizonik
24.06.10,05:42
No ok katka,ale teda ako s tym dohodnutim?To robim teraz na dobre slovo o ustnej dohode na dobu neurcitu,a to je vsetko nejako to na papieri akoze nemam?Co ked budem chcet nejaky uver alebo co z banky,ukazem tu zmluvu do 30.6?Alebo budem mat neskor nejake problemy zdravotne atd,ako by som potvrdil ze pracujem,tou zmluvou na dobu urcitu?Bud som blby alebo som blby,ale je to teda nejake divne.
drobeceva
24.06.10,14:29
Ako som písala a priložila Ti to aj Katka - tým, že ostaneš riadne robiť po 30.6.2010 mení sa PP na dobu neurčitú
2)Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

Čo sa týka našej kontroly - áno, je to v poriadku, pretože ja našim z-com dávam všetko na papieri v zmysle ZP /takže nemali čo vytknúť/
bizonik
28.06.10,17:25
O nicom porada omielate to iste,a konkretne na to co sa pytam nie.
Je vidiet ze si zamestnavatel,a staras sa len o svoje dobro,aby bolo vsetko v poriadku.
Takeho Huga Chaveza by bolo na Vas treba.
bizonik
28.06.10,17:29
Pravdepodobne ma oznacite za spam ,alebo cosi ine,takze to davam opat:
a to je vsetko nejako to na papieri akoze nemam?Co ked budem chcet nejaky uver alebo co z banky,ukazem tu zmluvu do 30.6?Alebo budem mat neskor nejake problemy zdravotne atd,ako by som potvrdil ze pracujem,tou zmluvou na dobu urcitu?
Snad dotiahnem aj zamestnavatela,ak nebudem PN ze budem lezat niekde na posteli napojeny,ktory ma bude mat na haku a poviem im no tu mam zmluvu na dobu urcitu do 30.6.2010,aj ked dnes je trebars 5.11.2010 tu pan zamestnavatel mi dosvedcuje ze u neho pracujem na dobu neurcitu dalej....
drobeceva
28.06.10,17:37
O nicom porada omielate to iste,a konkretne na to co sa pytam nie.
Je vidiet ze si zamestnavatel,a staras sa len o svoje dobro,aby bolo vsetko v poriadku.
Takeho Huga Chaveza by bolo na Vas treba.
Prepáč, ale keď som to prečítala, chvíľu som váhala , či vôbec ešte "strácať" čas. Človek sa ti snaží pomôcť a Ty takto.
Veď som písala, že ak Ti nič nedajú, mení sa Ti pracovný pomer na dobu neurčitú. Tak si žiadaj, nech Ti to dajú na papieri. Zájdi na personálne a trvaj na tom.
Xanti
28.06.10,18:21
Pravdepodobne ma oznacite za spam ,alebo cosi ine,takze to davam opat:
a to je vsetko nejako to na papieri akoze nemam? Co ked budem chcet nejaky uver alebo co z banky,ukazem tu zmluvu do 30.6? áno aj tú, a tiež aj dalšie výplaty čo TI nabehnú na účet, už prvá výplata čo príde v auguste bude potvrdením tvojho pracovného pomeru na dobu neurčitú.
Alebo budem mat neskor nejake problemy zdravotne atd,ako by som potvrdil ze pracujem,tou zmluvou na dobu urcitu? výplatnými páskami, výpisom z účtu, všetkým kde dokážeš, že Ti zamestnávateľ posielal peniaze na účet za prácu aj po 30.6.2010
Snad dotiahnem aj zamestnavatela,ak nebudem PN ze budem lezat niekde na posteli napojeny,ktory ma bude mat na haku a poviem im no tu mam zmluvu na dobu urcitu do 30.6.2010,aj ked dnes je trebars 5.11.2010 šak medzitým budeš mať 4 dalšie výplaty, zamestnávateľ nebude môcť poprieť že u neho pracuješ tu pan zamestnavatel mi dosvedcuje ze u neho pracujem na dobu neurcitu dalej....to nepotrebuješ.V texte,
nepanikar, ked máš navrhnuté smeny aj na 1.7. tak ako písali, tvoj pracovný pomer sa stáva automaticky pracovným pomerom na dobu neurčitú. Ak Ti nepovedia, dakujeme neprosíme si Vás.
judita1971
28.06.10,19:03
Pravdepodobne ma oznacite za spam ,alebo cosi ine,takze to davam opat:
a to je vsetko nejako to na papieri akoze nemam?Co ked budem chcet nejaky uver alebo co z banky,ukazem tu zmluvu do 30.6?Alebo budem mat neskor nejake problemy zdravotne atd,ako by som potvrdil ze pracujem,tou zmluvou na dobu urcitu?
Snad dotiahnem aj zamestnavatela,ak nebudem PN ze budem lezat niekde na posteli napojeny,ktory ma bude mat na haku a poviem im no tu mam zmluvu na dobu urcitu do 30.6.2010,aj ked dnes je trebars 5.11.2010 tu pan zamestnavatel mi dosvedcuje ze u neho pracujem na dobu neurcitu dalej....

Ak to chceš na papieri, musíš ísť k zamestnávateľovi a trvať na tom, aby ti to na papieri dali.
Odpovede na tvoje otázky :
ak budeš chcieť úver - banka ti dá tlačivo, kde musí zamestnávateľ potvrdiť, či máš pracovný pomer na dobu neurčitú, určitú, či nie si vo výpovednej lehote, potvrdenie o príjme.- nebude ti stačiť, keď pôjdeš do banky a ukážeš papier, že máš pracovný pomer na dobu neurčitú.

ak budeš mať zdravotné problémy a budeš chcieť mať vyplatené dávky NP, sociálna poisťovňa ti ich nedá na základe toho, že ukážeš doklad o tom, že máš PP na dobu neurčitú, ale na základe predloženia dokladu o PNS a potvrdenia od zamestnávateľa, kde potvrdí potrebné údaje na tomto tlačive.

čo by som urobila ja na tvojom mieste:
1. počkala by som si na 1.7.2010, ak budem v tento deň pracovať s vedomím zamestnávateľa - v zmysle zákonníka práce mi vznikol pracovný pomer na dobu neurčitú. Nešla by som tam 30.6.2010, aby sa v tento deň náhodou nespamätali a nepovedali - dovidenia /lebo ja by som tam chcela pracovať aj ďalej/
2. dňa 2. 7.2010 - by som zašla k zamestnávateľovi a poprosila ho o vydanie nejakého dokladu o tom, že mám pracovný pomer na dobu neurčitú, nakoľko ako som to čítala v zákonníku práce a po porade s právnikom - som pracovala s vedomím zamestnávateľa - tak mám pracovný pomer na dobu neurčitú a rada by som to mala na papieri. Je vraj zvykom, že sa takýto doklad vydáva. Keď už nie predlžením pracovnej zmluvy, tak nech mi vydajú potvrdenie o tom, že pracovný pomer je dohodnutý na dobu neurčitú.
bizonik
28.06.10,19:43
Dakujem Vam vsetkym,a ospravedlnujem sa ti drobeceva za tu podrazdenu reakciu.Len mam toho vela,cenim si tvoje odpovede,este raz prepac.
henrieta3
20.09.10,07:08
Odpoviem si sama, som si to este raz precitala, pocas 2 rokov je mozne predlzit 2x, cize, mala som rocnu, polrocnu mam do septembra, mozem dostat este 1 polrocnu v septembri.
Moze mi to, niekto zodpovedne, prosim vas potvrdit? Konci september a cakam, co bude, predpokladam, ze dostanem este na 1/2 roka, alebo uz na dobu urcitu?
Skoda, ze som tuto poradu necitala skor, lebo po roku mi zabudli predlzit, riadne som pracovala, mohla som to vyuzit, ale bol by to zbytocny konflikt, dakujem.
Jano24
22.09.10,04:47
Pracovná zmluva sa môže predlžiť iba raz za dva roky. Pýtam sa či môže byť napríklad takto. Pracovná zmluva sa dá na dobú určitu na dva roky a keď tie tri roky uplynú, tak sa predlží znovu na ďalšie trebars dva roky na dobú určitú. To asi takto to zákon nemyslel.Alebo po dvoch rokoch sa už dá predlžiť iba na rok.?
Teda zamestnankyňa ma pracovnú zmluvu na dva roky/predlžovanie počas tých dvoch rokoch nemala/, teraz sa ako da predlžiť?
Na ďalší rok, alebo dva, alebo až tri roky?
Jano24
22.09.10,04:56
Prípadne sa dá s novou pracovničkou uzavrieť zmluva na dobú určitú na tri roky? A potom ju raz predlžiť trebars na ďalšie tri roky?
ivka70
22.09.10,05:24
Moze mi to, niekto zodpovedne, prosim vas potvrdit? Konci september a cakam, co bude, predpokladam, ze dostanem este na 1/2 roka, alebo uz na dobu urcitu?
Skoda, ze som tuto poradu necitala skor, lebo po roku mi zabudli predlzit, riadne som pracovala, mohla som to vyuzit, ale bol by to zbytocny konflikt, dakujem.

Ano , je to tak ako pises, v priebehu 2 rokov ti ju mozu 2x predlzit.


Pracovná zmluva sa môže predlžiť iba raz za dva roky. Pýtam sa či môže byť napríklad takto. Pracovná zmluva sa dá na dobú určitu na dva roky a keď tie tri roky uplynú, tak sa predlží znovu na ďalšie trebars dva roky na dobú určitú. To asi takto to zákon nemyslel.Alebo po dvoch rokoch sa už dá predlžiť iba na rok.?
Teda zamestnankyňa ma pracovnú zmluvu na dva roky/predlžovanie počas tých dvoch rokoch nemala/, teraz sa ako da predlžiť?
Na ďalší rok, alebo dva, alebo až tri roky?

§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
ivka70
22.09.10,05:27
Prípadne sa dá s novou pracovničkou uzavrieť zmluva na dobú určitú na tri roky? A potom ju raz predlžiť trebars na ďalšie tri roky?

Nie, neda, max. na 2 roky, pokial to nie je napr. zmluva na zastupovanie pocas MD a RD (ta je na dobu urcitu, predpoklad na 3 roky, ale nedefinujes tie 3 roky presne, definujes len zastupovanie pani XY pocas MD a RD).
A ani predlzit sa neda na 3 roky.

Pozri si citaciu zakonnika prace v predch. prispevku.
Jano24
22.09.10,05:31
Nie, neda, max. na 2 roky, pokial to nie je napr. zmluva na zastupovanie pocas MD a RD (ta je na dobu urcitu, predpoklad na 3 roky, ale nedefinujes tie 3 roky presne, definujes len zastupovanie pani XY pocas MD a RD).
A ani predlzit sa neda na 3 roky.

Pozri si citaciu zakonnika prace v predch. prispevku.
Ďakujem. A ešte dotaz. Ak je zamestnankyňa na MD už rok , možno s novou zamestankyňou ktorá ju zastupuje dohodnúť pracovný pomer na dobú určitú terbars na 3 roky?
ivka70
22.09.10,06:04
Ďakujem. A ešte dotaz. Ak je zamestnankyňa na MD už rok , možno s novou zamestankyňou ktorá ju zastupuje dohodnúť pracovný pomer na dobú určitú terbars na 3 roky?

Nie, neda sa to takto, ze to bude zmluva na dobu urcitu na 3 roky.

Da sa to ale, ze to bude zmluva na zastupovanie pani XY pocas MD a RD (co je tiez doba urcita).
Ak by pani XY isla pocas RD na dalsiu matersku a dalsiu RD (dalsie dieta), tak takato zmluva realne moze trvat aj 5 rokov.
Pracovna zmluva skonci nastupom pani XY spat do prace.
Jano24
22.09.10,06:17
Nie, neda sa to takto, ze to bude zmluva na dobu urcitu na 3 roky.

Da sa to ale, ze to bude zmluva na zastupovanie pani XY pocas MD a RD (co je tiez doba urcita).
Ak by pani XY isla pocas RD na dalsiu matersku a dalsiu RD (dalsie dieta), tak takato zmluva realne moze trvat aj 5 rokov.
Pracovna zmluva skonci nastupom pani XY spat do prace.
Ďakujem veľmi pekne.Podmienky sú teda sprísnené na ochranu zamestnanca.
Kandrea
22.09.10,12:03
Dobrý deň
chcela by som sa spýtať, máme zamestnankyňu, ktorá má zmluvu na dobu určitú - zastupuje počas trvania MD a RD. Mala v zmluve uvedenú skúšobnú dobu do 31.07.2010. Úrad práce od nej pýta novú zmluvu od 01.08.2010 / kvoli preplateniu cestovného/. Je potrebné po uplynutí skúšobnej doby niečo robiť so zmluvou?
ivka70
22.09.10,12:36
Dobrý deň
chcela by som sa spýtať, máme zamestnankyňu, ktorá má zmluvu na dobu určitú - zastupuje počas trvania MD a RD. Mala v zmluve uvedenú skúšobnú dobu do 31.07.2010. Úrad práce od nej pýta novú zmluvu od 01.08.2010 / kvoli preplateniu cestovného/. Je potrebné po uplynutí skúšobnej doby niečo robiť so zmluvou?

Nie je to potrebne. Ta zmluva je uplne v poriadku.
Zasa niekto na UP hviezdil a nerozumie zmluve na zastupovanie :).
Nanajvys jej vystavte potvrdenie na ziadost menovanej ,ze po ukonceni skusobnej doby nadalej pracuje vo vasej firme.
Kandrea
23.09.10,04:43
ďakujem pekne za potvrdenie :-)
akumulator
18.12.10,21:40
Zákonník práce
§ 71
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
(1)Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.
(2)Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
(3)Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.

K tomu dopĺňam, že za pokračovanie vo výkone práce s vedomím zamestnávateľa podľa judikatúry NS SR sa považuje aj zamestnávateľom schválená dovolenka! Paradoxne tak zamestnávateľ môže nechtiac predĺžiť dobu určitú na dobu neurčitú tým, že schváli zamestnancovi čerpanie dovolenky v čase, počas ktorého uplynie dohodnutá doba (určitá doba), na ktorú je pracovný pomer uzatvorený. Pre šikovného zamestnanca to predstavuje jednu z možností, ako si zariadiť (pri nepozornosti zamestnávateľa) predĺženie resp. zmenu pracovného pomeru z doby určitej na dobu neurčitú. :)
latka
30.01.11,16:48
dobrý den chcem sa opýtať predlžiť v období 2 rokov 2 krát znamená vrátane prvej prac. zmluvy: Teda prac. zmluva je na rok, potom sa predlží na 1/2 rok a môže ešte druhýkrát predĺžiť na 1/2 rok alebo už nie? Ide vlastne o jednu zmluvu s dvomi dodatkami. Tak je to správe. Dakujem
henrieta3
01.02.11,10:14
dobrý den chcem sa opýtať predlžiť v období 2 rokov 2 krát znamená vrátane prvej prac. zmluvy: Teda prac. zmluva je na rok, potom sa predlží na 1/2 rok a môže ešte druhýkrát predĺžiť na 1/2 rok alebo už nie? Ide vlastne o jednu zmluvu s dvomi dodatkami. Tak je to správe. Dakujem
Tiez by som poprosila na toto odpoved, co znamena, ak sa nedohodne inak? V r. 2009 som nastupila, bola na rok, potom predlzena po polroku a teraz, v r. 2011 som podpisala dodatok od februara do juna. Zamestnavatel tvrdi, ze je to v poriadku. Dakujem
akumulator
02.02.11,06:35
Zákonník práce:
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
g) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

Takže k Vašim otázkam:
1. NIE vrátane prvej pracovnej zmluvy. Prvá pracovná zmluva je VZNIK pracovného pomeru (nie predĺženie tohto pomeru - ťažko by bolo možné predĺžiť niečo, čo ešte nevzniklo lol).
2. Prvé predĺženie a druhé predĺženie treba počítať až ako predĺženia po dni účinnosti pracovnej zmluvy na dobu určitú. Nie samotné uzatvorenie tejto zmluvy.

Stačí takto?

S úctou akumuláror :cool:
henrieta3
02.02.11,16:11
Zákonník práce:
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.
(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.
(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.
(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
g) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.
(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

Takže k Vašim otázkam:
1. NIE vrátane prvej pracovnej zmluvy. Prvá pracovná zmluva je VZNIK pracovného pomeru (nie predĺženie tohto pomeru - ťažko by bolo možné predĺžiť niečo, čo ešte nevzniklo lol).
2. Prvé predĺženie a druhé predĺženie treba počítať až ako predĺženia po dni účinnosti pracovnej zmluvy na dobu určitú. Nie samotné uzatvorenie tejto zmluvy.

Stačí takto?

S úctou akumuláror :cool:
Akumulator, dakujem zakon mam uz preluskany, ale aj napriek tomu som dostala dalsi dodatok od februara do juna 2011, nie je tam uvedeny ziaden z bodov v ods. 4, ked som sa opytala, ci je to mozne, dostala som odpoved, ze ano. Nemienim tam samozrejme zostat, ale je rozdiel odist s alebo bez odstupneho. V tejto organizacii odstupne este nikto nedostal.
Nastup v r. 2009, predlzenie po roku a 1/2 roku. Samozrejme neskryvam rozcarovanie, ze som nedostala na dobu urcitu, ale to uz neovplyvnim. Dakujem
akumulator
03.02.11,15:06
Ak sa domnievaš, že pracovná zmluva bola s tebou predĺžená nezákonne, v takom prípade:
1. KOMUNIKUJ SO ZAMESTNÁVATEĽOM PÍSOMNE! (čo je písané, je dané).
2. Oznám písomne zamestnávateľovi, že tým, že si pracovala jeden deň s jeho vedomím po poslednom z pracovných dní, ktorý ešte bolo možné považovať za predĺžený v súlade so zákonom, máš za to, že tvoj pracovný pomer sa zmenil z doby určitej na dobu neurčitú a žiadaš, aby to akceptovali.
henrieta3
04.02.11,13:46
Ak sa domnievaš, že pracovná zmluva bola s tebou predĺžená nezákonne, v takom prípade:
1. KOMUNIKUJ SO ZAMESTNÁVATEĽOM PÍSOMNE! (čo je písané, je dané).
2. Oznám písomne zamestnávateľovi, že tým, že si pracovala jeden deň s jeho vedomím po poslednom z pracovných dní, ktorý ešte bolo možné považovať za predĺžený v súlade so zákonom, máš za to, že tvoj pracovný pomer sa zmenil z doby určitej na dobu neurčitú a žiadaš, aby to akceptovali.
Nedomnievam sa, len sa tu informujem, lebo nech to akokolvek pocitam, je to uz 3.rok a 3.predlzenie, len by som sa opovazila sa ho opytat, letela by som hned zajtra, zial, ma uz za sebou aj napadnutie zamestnanca, nechcem ist teraz do konfliktu, len sa potrebujem zariadit do juna a vediet, ci mi da odstupne
akumulator
22.02.11,01:31
Nedomnievam sa, len sa tu informujem, lebo nech to akokolvek pocitam, je to uz 3.rok a 3.predlzenie, len by som sa opovazila sa ho opytat, letela by som hned zajtra, zial, ma uz za sebou aj napadnutie zamestnanca, nechcem ist teraz do konfliktu, len sa potrebujem zariadit do juna a vediet, ci mi da odstupne

ODVAHU! Bez odvahy sa vzdávaš svojich práv. Ak nájdeš odvahu "odomknúť odvahe", zrazu pocítiš energiu, silu, akú v preplnení obáv nemožno nájsť. Ak si v práve, bráň sa.

Ak napadne zamestnávateľ zamestnanca, CALL 112 alebo 158. Agresor má byť súdený a odsúdený, nie obávaný a chválený.

Viem, povieš si: prečo ja by som mal začať... A PREČO NIE. Sila jedného. Tá je vždy na počiatku víťazstva.

Napr. POWER OF ONE (http://www.youtube.com/watch?v=ZQLj_JcaZcM)...

S úctou akumulátor... :)
psps
27.02.11,08:34
Sme malá firma do 10 zamestnancov. Pred tým pre nás platil §48 ods.6 písm.g, takže zamestnávateľ predlžoval zmluvy vždy len na 6mesiacov neobmedzene. Teraz sa pýtam ako to funguje po zrušení tohto písm.g.? Môže zamestnávateľ predĺžiť po novele ešte 2krát v priebehu 2rokov zamestnancovi, ktorý mal už predĺženie asi 4krát alebo má automaticky po novele na dobu neurčitú ?
Teda v príklade: zamestnankyňa nastúpila 1.7.2008 na dobu určitú do 31.12.2008. 1. predĺženie do 30.6.2009, 2.predĺženie do 31.12.2009, 3.predlženie do 30.6.2010 a po tomto dátume už bol nový zákoník práce. Mohol ešte zamestnávateľ predĺžiť do 31.12.2010 a potom ešte raz alebo už aj to 3.predĺženie bolo zlé a už teraz sa považuje za dobu neurčitú?
psps
28.02.11,19:02
Sme malá firma do 10 zamestnancov. Pred tým pre nás platil §48 ods.6 písm.g, takže zamestnávateľ predlžoval zmluvy vždy len na 6mesiacov neobmedzene. Teraz sa pýtam ako to funguje po zrušení tohto písm.g.? Môže zamestnávateľ predĺžiť po novele ešte 2krát v priebehu 2rokov zamestnancovi, ktorý mal už predĺženie asi 4krát alebo má automaticky po novele na dobu neurčitú ?
Teda v príklade: zamestnankyňa nastúpila 1.7.2008 na dobu určitú do 31.12.2008. 1. predĺženie do 30.6.2009, 2.predĺženie do 31.12.2009, 3.predlženie do 30.6.2010 a po tomto dátume už bol nový zákoník práce. Mohol ešte zamestnávateľ predĺžiť do 31.12.2010 a potom ešte raz alebo už aj to 3.predĺženie bolo zlé a už teraz sa považuje za dobu neurčitú?
Prosím, poradíte mi?
ccokoladecka
31.03.11,17:03
ahojte, potrebovala by som sa uistiť. Zamestnankyňa mala PP na dobu určitú ktorá končí dnes k 31.3. od včera 30.3 je na PN. Nemá to vplyv na skončenie PP na dobu určitú? dala som jej podpísať ukončenie, priniesla mi PN, dva dni jej zaplatíme. a PN jej budeme ukončovať asi my? mala by nám priniesť ukončenie? myslím, že áno a podľa toho, kedy bude mať ukončenie, sme povinní poslať na sociálnu poisťovňu aj žiadosť o nemocenské. Myslím si správne?
drobeceva
31.03.11,17:11
ahojte, potrebovala by som sa uistiť. Zamestnankyňa mala PP na dobu určitú ktorá končí dnes k 31.3. od včera 30.3 je na PN. Nemá to vplyv na skončenie PP na dobu určitú? dala som jej podpísať ukončenie, priniesla mi PN, dva dni jej zaplatíme. a PN jej budeme ukončovať asi my? mala by nám priniesť ukončenie? myslím, že áno a podľa toho, kedy bude mať ukončenie, sme povinní poslať na sociálnu poisťovňu aj žiadosť o nemocenské. Myslím si správne?
Je to tak, ako píšeš. Doba určitá jej končí dnešným dňom, 2 dni jej platíš náhradu príjmu. PN-ku postupiš na SP - oni jej budú platiť nemocenské.
ccokoladecka
31.03.11,17:13
a postupim to na SP az mi prinesie ukoncenie alebo to mam poslat zajtra, kedze od zajtra uz nie je nasim zamestnancom? dakujem :)
drobeceva
31.03.11,17:20
a postupim to na SP az mi prinesie ukoncenie alebo to mam poslat zajtra, kedze od zajtra uz nie je nasim zamestnancom? dakujem :)
áno - dnešným dňom končila PP. Zajtra to daj na SP a pre Teba to končí. Samozrejme k PN-ke doložíš Potvrdenie zamestnávateľa...
ccokoladecka
31.03.11,17:29
dobre, tak zajtra mam poslat ziadost o nemocenske aj ked neviem, ci bude dlhsie ako 10 dni PN a ked mi prinesie ukoncenie, tak to tiez potom poslem na SP?
drobeceva
31.03.11,17:31
dobre, tak zajtra mam poslat ziadost o nemocenske aj ked neviem, ci bude dlhsie ako 10 dni PN a ked mi prinesie ukoncenie, tak to tiez potom poslem na SP?
ccokoladecka- Teba absolútne nezaujíma, dokedy bude marodovať. PP končila dnešným dňom. PN-má od včera, takže 2 dní platíte vy -ako zamestnávateľ náhradu príjmu. Od 3. dňa už to preberá SP a platí nemocenské dávky až do ukončenia PN-ky.
ccokoladecka
31.03.11,17:32
jasne, uz rozumiem, dakujem za vysvetlenie
airin.nice
16.05.11,16:26
Dobry den, prosim Vas o radu.
Mame zamestnankynu XY, ktora isla na MD 1.6.2009.Dieta sa narodilo 13.7.2009.
Na zastupovanie sme zobrali novu pracovnicku, ktora nastupila do firmy dna 1.9.2009-na dobu urcitu a to do 31.8.2010.Dna 1.9.2010 je bola predlzena prvy krat pracovna zmluva a to do 31.8.2011/zamestnavatel je velmi spokojny s pracou tejto pracovnicky/.Teoreticky-druhy krat by mohla mat predlzenu pracovnu zmluvu od 1.9.2011 az do 31.8.2012, resp. ku dnu navratu pani XY z materskej dovolenky./dufam, ze som dobre pochopila tieto dalsie predlzovania/.
Stalo sa vsak to-ze tato druha pracovnicka na zastupovani otehotnela, dieta by sa malo narodit niekedy v novembri tohto roku /doklad od lekara zatial nemam/.
Viem-ze podla § 48 odst. 4 pism a - je mozne predlzit pracovnu zmluvu, len teraz neviem ku ktoremu datumu?Ku dnu odchodu na MD?alebo dokonca ku dnu navratu pani XY z materskej dovolenky?
Dakujem, Katka.
ivka70
16.05.11,16:47
Dobry den, prosim Vas o radu.
Mame zamestnankynu XY, ktora isla na MD 1.6.2009.Dieta sa narodilo 13.7.2009.
Na zastupovanie sme zobrali novu pracovnicku, ktora nastupila do firmy dna 1.9.2009-na dobu urcitu a to do 31.8.2010.Dna 1.9.2010 je bola predlzena prvy krat pracovna zmluva a to do 31.8.2011/zamestnavatel je velmi spokojny s pracou tejto pracovnicky/.Teoreticky-druhy krat by mohla mat predlzenu pracovnu zmluvu od 1.9.2011 az do 31.8.2012, resp. ku dnu navratu pani XY z materskej dovolenky./dufam, ze som dobre pochopila tieto dalsie predlzovania/.
Stalo sa vsak to-ze tato druha pracovnicka na zastupovani otehotnela, dieta by sa malo narodit niekedy v novembri tohto roku /doklad od lekara zatial nemam/.
Viem-ze podla § 48 odst. 4 pism a - je mozne predlzit pracovnu zmluvu, len teraz neviem ku ktoremu datumu?Ku dnu odchodu na MD?alebo dokonca ku dnu navratu pani XY z materskej dovolenky?
Dakujem, Katka.

Ak jej chcete pomoct, tak jej ju predlzte na zastupovanie pani XY pocas RD a MD. Pre nu je vyhodnejsie but co najdlhsi aj pocas MD a RD zamestnana.
Dalsieho cloveka (ak sa nevrati XZ z RD, prijmete od novembra opat na zastupovanie, teraz uz tejto druhej pani na MD a RD. Navratom prvej z RD budu obe zmluvy ukoncene.
airin.nice
17.05.11,06:35
Ak jej chcete pomoct, tak jej ju predlzte na zastupovanie pani XY pocas RD a MD. Pre nu je vyhodnejsie but co najdlhsi aj pocas MD a RD zamestnana.
Dalsieho cloveka (ak sa nevrati XZ z RD, prijmete od novembra opat na zastupovanie, teraz uz tejto druhej pani na MD a RD. Navratom prvej z RD budu obe zmluvy ukoncene.

Dakujem Vam velmi pekne...velmi ste mi pomohla...
Cize-mozem urobit opätovne predlzenie ku dnu 13.7.2012-kedy dieta prvej zamestnankyne XY dovrsi treti rok?/dieta sa narodilo 13.7.2009/.Predpokladam, ze tato prva zamestnankyna XY bude chciet byt s dietatom doma az do dovrsenia jeho troch rokov.
Co sa tyka tejto druhej tehotnej zamestnankyne-pracovna zmluva by koncila dohodnutym dnom-teda 13.7.2012/dufam ze uvedeny datum je spravny/?
Vyplyvaju z toho aj nejake dalsie povinnosti, alebo tym padom je uz vsetko vyriesene?
Dakujem, Katka