Silvia L.
18.03.10,08:28
Dobrý deň,
prosim o radu, ako postupovať s pohladavkou z roku 1999, už je to 10 rokov po splatnosti, uhradena nikdy nebude..je možne ju znakladovať aj z výnosovat, teda aby sa znulovala nejakým odpisom?
nejakým spôsobom aby sa nemusela ešte raz zdanovať? bola vo výnosoch v roku 1999 riadne zdanena..OP tvorene nebolo, a myslim aj keby som vytvorila tak len to výšky 75% a odpis pohladavky je možný iba ak je OP 100%.
Ved po 10 rokoch je to už aj premlčane..viete niekto postup?
dakujem
Majka
03.03.11,21:39
toto by aj mna zaujimalo, ako riesit taketo situacie....

Ja mam napr. v jednej firme taky pripad ze z r. 2002 a 2007 boli zle poparovane uhrady faktur a na 311 mam zostatok ale skutocne pohladavka ziadna.... pri inventarizacii pochybela uctovnicka ked zle poparovala pohladavky
co v takom pripade?
KEJKA
03.03.11,21:46
Dobrý deň,
prosim o radu, ako postupovať s pohladavkou z roku 1999, už je to 10 rokov po splatnosti, uhradena nikdy nebude..je možne ju znakladovať aj z výnosovat, teda aby sa znulovala nejakým odpisom?
nejakým spôsobom aby sa nemusela ešte raz zdanovať? bola vo výnosoch v roku 1999 riadne zdanena..OP tvorene nebolo, a myslim aj keby som vytvorila tak len to výšky 75% a odpis pohladavky je možný iba ak je OP 100%.
Ved po 10 rokoch je to už aj premlčane..viete niekto postup?
dakujem
nedaňový odpis.
KEJKA
03.03.11,21:47
toto by aj mna zaujimalo, ako riesit taketo situacie....

Ja mam napr. v jednej firme taky pripad ze z r. 2002 a 2007 boli zle poparovane uhrady faktur a na 311 mam zostatok ale skutocne pohladavka ziadna.... pri inventarizacii pochybela uctovnicka ked zle poparovala pohladavky
co v takom pripade?
ak to nevieš dodatočne vydokladovať a opraviť účtovanie, tak tiež iba nedaňový odpis.
Majka
03.03.11,22:04
ked som dala vygenerovat zoznam pohladavok naratalo mi rozne FO z r. 2002 az 2008 ale nesedi to na hlavnu knihu k 1.1.2010 zostatok 311. Mozem zostatok kt. evidujem z 311 zuctovat ako nedanovy odpis? Nakolko neviem urcit ktore faktury boli zle sparovane ale skutocne pohladavka nie je ziadna...
Majka
04.03.11,19:58
ked som dala vygenerovat zoznam pohladavok naratalo mi rozne FO z r. 2002 az 2008 ale nesedi to na hlavnu knihu k 1.1.2010 zostatok 311. Mozem zostatok kt. evidujem z 311 zuctovat ako nedanovy odpis? Nakolko neviem urcit ktore faktury boli zle sparovane ale skutocne pohladavka nie je ziadna...

mate s tym niekto skusenost? odpisovali ste tako pohladavky ked vam nesedela hlavna kniha s inventarizaciou...
KEJKA
04.03.11,21:32
mne sa vidí, že denne čítam otázky tohto typu druhu - len sa máličko mení rok.
nechce sa mi veriť, že nedokážeš nájsť odpoveď.
Inventúra a inventarizácia je predsa o tom, aby sa účty vyčistili.
Ak máš spoľahlivú analytickú evidenciu, tak rozdiel zúčtuješ.
Nevýhoda je, že na úkor daňovníka - prípadný náklad je pripoč.položka, výnos sa zasa musí zdaniť.
Majka
05.03.11,15:35
mne sa vidí, že denne čítam otázky tohto typu druhu - len sa máličko mení rok.
nechce sa mi veriť, že nedokážeš nájsť odpoveď.
Inventúra a inventarizácia je predsa o tom, aby sa účty vyčistili.
Ak máš spoľahlivú analytickú evidenciu, tak rozdiel zúčtuješ.
Nevýhoda je, že na úkor daňovníka - prípadný náklad je pripoč.položka, výnos sa zasa musí zdaniť.

KEJKA ja s tebou suhlasim avsak som uz vyssie uviedla min.roky nie je moje uctovnictvo, tento rok som to prevzala a chcem to dat na poriadok, chcela som sa s Vami skusenejsimi poradit, firma vykazuje uz treti rok stratu, a do dalsieho uctovneho obdobia nechcem taha pohladavky kt. vobec neexistuju, preto ta moja otazka, ja mam svoje uctovnictva ktore uctujem niekolko rokov v poriadku, nikdy som taketo problemy nemala takze ani netusim ci vobec mozem zuctovat bez nejakeho rozhodnutia od odberatela a pod. len na zaklade mojho rozhodnuta ze v inventarizaciou neexistuje pohladavka ale v uctovnicte je evidovana suma za min. roky 4tis. eur.
KEJKA
05.03.11,16:43
všetky svoje rozhodnutia si nechaj podpísať konateľom, ty predsa o tom nerozhoduješ.