Krejzinka
07.10.05,13:05
Zdravím všetkých na porade,

chcem sa spýtať, či nemáte niekto skúsenosti so situáciou, kedy sú manželia, každý má svoju živnosť a manželka má bankový účet . Ale tento Bankový účet využíva na podnikanie aj jej manžel. Ako je to.? môžem dať tomu manželovi do účta výdavky z účtu ktorý nie je na jeho meno?
emily
07.10.05,11:08
Zdravím všetkých na porade,

chcem sa spýtať, či nemáte niekto skúsenosti so situáciou, kedy sú manželia, každý má svoju živnosť a manželka má bankový účet . Ale tento Bankový účet využíva na podnikanie aj jej manžel. Ako je to.? môžem dať tomu manželovi do účta výdavky z účtu ktorý nie je na jeho meno?No ja by som to nerobila, ale nech sa ďalší vyjadria.
andrej_rv
07.10.05,11:08
Manžel by si mal v každom prípade otvoriť samostatný účet. Čím skôr. A výdavky na účte súvisiace s obratmi manžela (platby za položky, pomerná časť nákladov na vedenie účtu, poštovné..) by bolo asi najlepšie prefakturovať.
Krejzinka
07.10.05,11:18
a nedalo by sa urobiť nejaká zmluvu že na konci kalendárneho roka by sa pomerná časť nákldov manžela prefakturovala na neho? Niečo ako zmluva o spoločnom zdielaní nákladov.. hm?? napr. čo ak sú aj takto robené telefony. Telefon je na manželku ale telefonuje z neho na podnikanie aj manžel... To by mala manželka na neho mesačne refakturovať pomernú časť hovorov? hm?
Zita5
07.10.05,11:20
Predpokladám , že každý z týchto manželov je samostatná SZČO . Každý má viesť svoje účtovníctvo samostatne , teda aj účet by mal byť samostatný . Spoločné užívanie účtu vidím jedine pri podnikaní formou Zmluvy o združení . Tu by som to videla správne , ale inak nie .

Doporučujem nepoužívať spoločne jeden účet , môžu vzniknúť nedorozumenia a nezrovnalosti pri daňovej kontrole a taktiež sa bude ťažšie / "možno" - netvrdím/ obhajovať účel a opodstatnenosť výdavkov a príjmov . Jedným slovom môže nastať z priebehu ich súčasného podnikania problém.
Krejzinka
07.10.05,11:23
ok... to beriem.. A s tým telefonom čo? ak je to pevná linka.. tá predsa môže byť len na jedného.. hm? Ako to dostat do nákldov manžela ked je na manželku?
Zita5
07.10.05,11:26
ok... to beriem.. A s tým telefonom čo? ak je to pevná linka.. tá predsa môže byť len na jedného.. hm? Ako to dostat do nákldov manžela ked je na manželku?
V telefóne by som nevidela problém , pretože môže manželka prenajať užívanie telefónu aj manželovi , a dohodnutý poplatok mu prefakturovať , tak ako to tu už bolo spomenuté .
Krejzinka
07.10.05,11:37
dakujem veľmi pekne zitka :)
mimi3
23.03.10,04:41
Vedel by mi niekto poradiť? Keď obaja manželia poberajú dávku v nezamestnanosti a uviedli ten istý účet v banke, soc.poisťovňa žiada čestné vyhlásenie o spoločnom účte. Je na to nejaké predpísané tlačivo alebo vzor? Ďakujem
Zita5
23.03.10,05:34
Vedel by mi niekto poradiť? Keď obaja manželia poberajú dávku v nezamestnanosti a uviedli ten istý účet v banke, soc.poisťovňa žiada čestné vyhlásenie o spoločnom účte. Je na to nejaké predpísané tlačivo alebo vzor? Ďakujem

Zatiaľ som sa s takým tlačivom predpísaným nestretla.
Stačí napísať riadne Vyhlásenie .
mimi3
23.03.10,05:38
Ďakujem, ani ja som nič také nepočula ,manželka už poberá dávku a manžel začne teraz. Z poisťovne telefonovali že pokiaľ je u oboch uvedený ten istý účet tak je potrebné toto čestné prehlásenie. Tak uvidíme. Ešte raz ďakujem za odpoveď.
Zita5
23.03.10,06:01
Ďakujem, ani ja som nič také nepočula ,manželka už poberá dávku a manžel začne teraz. Z poisťovne telefonovali že pokiaľ je u oboch uvedený ten istý účet tak je potrebné toto čestné prehlásenie. Tak uvidíme. Ešte raz ďakujem za odpoveď.

Len treba napísať napr.

Vyhlásenie o spoločnom užívaní bankového účtu číslo xxxxxxxxx .

Manželia xy /napísať mená priezviska ,trvalé bydlisko / vyhlasujú , že používajú spoločný bankový účet zriadený v xxxxxxx číslo bankového spojenia xxxxxx .

Podpis,dátum .

Napíšte to 4x , ak je potrebné a každý z manželov nech obdrží po dva exempláre . Kópiu si nech si dajú potvrdiť v SP, že to odovzdali a nech si ju založia .
mimi3
23.03.10,06:09
Ďakujem. Nakoniec, možno tam majú na to svoj predpísaný formulár.
mimi3
23.03.10,07:54
Zitka, tak stačilo napísané vyhlásenie podľa tvojej rady, odovzdať a hotovo. Ďakujem