denniss
18.03.10,09:57
potrebujem poradiť, ako mám urobiť v peňažnom denníku účtovnú uzávierku v Alfe, lebo to tam nemôžem nájsť
je to súrne, vopred ďakujem za odpoveď
skola
21.03.10,19:47
Podľa mňa tam nemusíš robiť uzávierku, vytlačíš peňažný denník, budeš tam mať zostatky v pokladnici a na BÚ, zostatky máš aj vo výkaze o MaZ.
andrea palcova
21.03.10,22:01
súhlasím so skola. uzávierku v jednoduchom účtovníctve v programe nerobíš. je potrebné urobiť len uzávierkové operácie, ktoré závisia od firmy, ktorú účtuješ, t.j. napr. zaúčtovanie odpisov, kurzových rozdielov /ak nejaké vzniknú/. taktiež je potrebné urobiť inventarizáciu /pokladne, cenín, majetku/
Zita5
22.03.10,04:57
Postupujete nasledovne - v prvom rade na základe Postupov JU sme povinní :

Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

1(5) Pri uzavieraní knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) zásob sa v zásobách vykážu aj zásoby podľa § 6 ods. 10.
Účtovná závierka
§ 22

(1) Účtovná závierka sa zostavuje z údajov peňažného denníka, knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) pohľadávok, knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=128) záväzkov, pomocných kníh a z výsledkov vykonanej nventarizácie majetku a záväzkov.

(2) Vzor Výkazu o príjmoch a výdavkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 1.

(3) Vzor Výkazu o majetku a záväzkoch vrátane vysvetliviek je uvedený v prílohe č. 2.

(4) Zostavená účtovná závierka účtovnej jednotky, a ktorú sa vzťahuje toto opatrenie, sa predkladá v jednom vyhotovení miestne príslušnému daňovému úradu v termíne pre podávanie daňového priznania k dani z príjmov.

(5) Pri zostavení prvej účtovnej závierky po vzniku účtovnej jednotky sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch údaje v stĺpci 1 nevykazujú.

(6) Pohľadávky a záväzky sa vo Výkaze o majetku a záväzkoch vykazujú podľa zostatkovej sumy inkasa alebo úhrady.

Treba si pozrieť
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

ALFA ako taká nám závierku nespraví,používateľ programu musí vedieť ,ako má postupovať pri závierke k 31.12.xxxx .
Podkladom pre závierku je uzatvorenie účtovných kníh a inventarizácia.
V peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácii účtujeme úpravu základu dane o položky zvyšujúce alebo znižujúce ZD , ak ich máme .
Napr. to môže byť zápočet,storno v položke tovar resp.materiál z dôvodu osobnej spotreby tovaru a materiálu a podobne .Je toho dosť.
V ALFE ak účtujete v uzávierkových operáciách na otázku Uložiť interný doklad ako uzávierkový kliknete áno .To znamená, že sa Vám poradové číslo účtovného zápisu vysvieti na zeleno .

ALFA - Pomôcky -Pomoc F1 - Uzatvorenie účtovného obdobia - to je pomôcka pre Vás . Naštudujte si to , máte to priamo v programe v časti Pomôcky.
Daniela 7
25.12.11,16:46
Zdravím Zitka
Práve tejto časti ani ja nerozumiem.Musím robiť závierku cez interný doklad? Ja by som to urobila tak,že si dám skontrolovať firma-kontrola,urobím inventarizáciu pokladne,vytlačím krátkodobý majetok a a skontrolujem si príjmy a výdavky textovo spolu s PD a dám prechod do nového roka.Sklad,ani dlhodobý majetok a ani valutové pokladnice nemám.Nestačí to takto?Všetky záväzky a pohľadávky sú splatené.Všetko je OK,ale neviem čo by som mala ešte robiť cez ID?
Daniela 7
27.12.11,13:41
Prosím poraďte mi.Musím ja vôbec niečo uzavierať cez interné doklady? A čo vôbec sa cez ID uzaviera?Mám len jednu vec čo som si dala ako osobnú spotrebu.To sa robí cez ID,alebo čo presne?