Maria3
18.03.10,12:13
Dobry deň Poraďáci,
chcela by som Vás poprosiť o radu. SRO plánuje predať nehnuteľnosť - asi 40-ročný dom, ktorý kúpila pred 3 rokmi na podnikanie od FO a zároveň ho vložila do základného imania firmy ako vklad 2 spoločníkov. Teraz sa nehnuteľnosť rozhodla predať a ja by som som sa chcela poradiť, na čo všetko si v súvislosti s tým musím dať pozor - teda zaujíma ma daňové a účtovné hľadisko. SRO je platcom DPH, ale dom spĺňa podmienky predaja bez DPH a žiadne technické zhodnotenie, kde by sme si nárokovali vrátenie DPH tam neprebehlo. Predajná cena by mala byť o niečo vyššia ako cena, za ktorú to kúpili a vložili do ZI. Na čo nesmieme zabudnúť a aké povinnosti nám z tejto transakcie vyplynú? Vopred ďakujem za Vaše rady.
Maria
Maria3
22.03.10,09:10
Poradí mi niekto prosím?
VieraSla
22.03.10,20:45
Maria3,
práve som sa chystala napísať otázku, ale ešte som sa chcela pozrieť, či nemá niekto podobný problém. A tu ho máš, Maria3
sa pýta presne na to, čo zaujíma aj mňa. Naša s.r.o. však chce po 2 rokoch predať nehnuteľnosť za podstatne menej ako ju kúpila.

Myslím si, že na oblasť DPH si si odpovedala sama. Čo sa týka DP, tak si myslím, že dani podlieha len kladný rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou. V účtovníctve zaúčtuješ:
- zostatkovú cenu 541/081
- vyradenie z evidencie 081/021
- predajnú cenu na základe Kúpno-predajnej zmluvy 378/641

Mňa ale zaujíma, či do nedaňovch nákladov nevstupuje 541 ponížená o 641, keďže u mňa je cena predajná oveľa nižšia ako zostatková. Podľa § 19 odst.3 písm.b by 541 mala byť daňovým výdavkom, ale mám aj pochybnosti, či správne čítam.
Maria3
22.03.10,21:59
VieraSla, jediné, čo som ja k tomu našla je "Pre účely dane z príjmov treba zabezpečiť členenie účtu 541 najmenej v rozsahu § 19 ods. 3 písm. e) zákona o DP, t.j. za vymedzený druh majetku pri ktorom strata z predaja nie je daňovo akceptovaná. (z príručky od Ing. Cenigovej) Tu ak to správne chápem sa to týka pozemku a prípadných umeleckých diel, ktoré by ste predávali spolu s nehnuteľnosťou.
A čo spravíte so ZI, ktoré sa Vám týmto poníži? Zaujíma ma to aj z tejto procesnej stránky, predsa len ide o ZI, ktoré je zapísané v OR a mení sa jeho forma a vo Vašom prípade aj výška... Poradí nám niekto?
VieraSla
23.03.10,19:03
Ja nemám nehnuteľnosť v ZI, ale myslím si, že vo vašom prípade
bude treba cez obchodný register (tak ako ste tam nehnuteľnosť vložili) túto nehnuteľnosť zmeniť na peňažný vklad spoločníkov.
Maria3
23.03.10,19:47
Ja len, či s tým niekto nemá praktickú skúsenosť, aby sme niečo neopomenuli. V každom pripade ďakujem VieraSla.
azla
23.03.10,21:38
Učet 541 pri predajji je daňovo uznaný v plnej výške - nesleduje sa príjem z predaja. (iba pozemky, um. diela).
Preto je aj dôležité v predajnej zmluve rozčleniť predajnú cenu za budovu a nehnuteľnosť samostatne.
Strata pri predaji pozemku by bola neuznaná.

NIe je dôležité ako sa získala nehnuteľnosť. (nie je dôležité, že bola nadobudnutá vkladom).
Nijaké povinnosti z toho neplynú. Výška zakladného imania (zdroj) sa nemení.
Mení sa iba forma majetku. Nehnuteľnosť sa zmení na pohľadávku a pohľadávka na peniaze.
VieraSla
24.03.10,07:48
Neviem vyčleniť cenu pozemku, lebo keď sme nehnuteľnosť pred 2rokmi kupovali, tak na zmluve bola jedna cena. Možno moc nad tým rozmýšľam, ale stále mám taký pocit, že ak niečo obstarám a následne (do 2 rokov) predám za nižšiu sumu, tak by som to mala zdaniť. Ten rešpekt pred DÚ má asi väčšina z nás.
Ďakujem za pomoc.
azla
24.03.10,08:56
Neviem vyčleniť cenu pozemku, lebo keď sme nehnuteľnosť pred 2rokmi kupovali, tak na zmluve bola jedna cena. Možno moc nad tým rozmýšľam, ale stále mám taký pocit, že ak niečo obstarám a následne (do 2 rokov) predám za nižšiu sumu, tak by som to mala zdaniť. Ten rešpekt pred DÚ má asi väčšina z nás. Toto platillo niekedy v starom zákone.
Ďakujem za pomoc.

Ak Ste kupovali nehnuteľnosť pred dvomi rokmi a na zmluve bola jedna suma, ako Ste potom tieto nehnuteľnosti zaradili do účtovníctva ? :confused:
Predsa budova - 021........odpisujem
Pozemok..........-031........neodpisujem

A teraz pri predaji, ako preukážete, že pozemok nebol predaný pod cenu ?
K tomu potrebujem obstarávaciu cenu pozemku a predajnú cenu pozemku.
Tu musím porovnať. - § 19/3/e

Pri predaji budovy je zostatková cena daňovým výdavkom bez ohľadu na predajnú cenu - § 19/3/b